Kategori
Uncategorized

Pentagoni mohon informacionet në DN në lidhje me garancitë e sigurisë së SHBA

Nga: Olof Svensson

Dagens Nyheter njoftoi se Shtetet e Bashkuara nuk do t’i japin Suedisë garanci sigurie përpara anëtarësimit në NATO.

Pasi Aftonbladet citoi informacionin, Pentagoni ka dëgjuar prej tij me një mohim të fuqishëm të informacionit DN.

– Është e gabuar, thotë Eric Pahon, këshilltar i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.Foto: Leon Neal / AP

Çështja e garancive të sigurisë gjatë një periudhe të ndërmjetme midis një aplikimi suedez në NATO dhe një anëtarësimi të miratuar ka qenë shumë aktuale javët e fundit.

Aftonbladet ishte në gjendje të zbulonte dje se si Shtetet e Bashkuara ashtu edhe Mbretëria e Bashkuar kanë bërë premtime për masa konkrete për rritjen e sigurisë, të cilat përfshijnë një prani ushtarake në Detin Baltik.

Artikulli i Aftonbladet u parapri nga publikimet si nga Dagens Nyheter ashtu edhe nga Expressen se Suedia dhe Finlanda nuk kishin marrë asnjë garanci sigurie, gjë që sipas burimeve të Aftonbladet shkaktoi irritim në zyrat e qeverisë.

Deklaratat se Suedia nuk do të mbrohet ose nuk do të marrë mbështetje gjatë një procesi të mundshëm aplikimi janë në duart e Rusisë, ka thënë një burim qeveritar.

Pentagon vill inte närmare kommentera vilka säkerhetshöjande åtgärder som diskuterats mellan svenska och amerikanska företrädare.

Pentagoni nuk dëshiron të komentojë më tej se cilat masa për rritjen e sigurisë janë diskutuar mes përfaqësuesve suedezë dhe amerikanë.Foto: AP

“Është Gabim”

Në artikullin mbi premtimet e sigurisë së SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar, Aftonbladet citoi Dagens Nyheter të shkruante se Sekretari i Shtetit Colin Kahl në Departamentin e Mbrojtjes së SHBA “e bëri të qartë se garancitë e sigurisë së SHBA nuk zbatohen gjatë procesit të aplikimit, por zbatohen vetëm për anëtarësimin e plotë. “.

Citimi i cituar në DN, të cilin Aftonbladet e citoi, e bëri Pentagonin të reagojë dhe të kontaktojë me Aftonbladet:

As zëvendëssekretarja amerikane e mbrojtjes Kathleen Hicks dhe as Sekretari i Shtetit për Departamentin e Mbrojtjes Colin Kahl nuk e kanë bërë këtë deklaratë. Kjo është e gabuar, thotë Eric Pahon, këshilltar për çështjet publike në Departamentin e Mbrojtjes të SHBA.

Kryeredaktori i Dagens Nyheter, Anna Åberg, thotë se Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së nuk ka kontaktuar me DN për publikimin e tyre.

DN: Vështirë për të komentuar

Në një koment në email, ajo shprehet:

“Ne kemi përmendur një burim në artikull. Pentagoni nuk na ka kontaktuar dhe e ka mohuar këtë. Nëse e bëjnë, ne sigurisht që do të mbajmë një qëndrim për të, por është e vështirë të komentohet para se të dimë se kush tha çfarë.”

Ajo gjithashtu thekson se ka një ndryshim midis garancive të sigurisë dhe masave të promovimit të sigurisë dhe se artikulli i DN fokusohej në garancitë formale të sigurisë. “Nga ana tjetër, për Suedinë dhe Finlandën priten lloje të tjera mbështetjeje, ndër të tjera, nga SHBA-ja dhe Mbretëria e Bashkuar – detyrë që përfshihet edhe në publikimet e DN-së dhe të Aftonbladet-it”. shkruan Anna Åberg.

Kështu funksionon NATO

I referohet NATO-s

Pentagoni nuk dëshiron të komentojë më tej se cilat masa për rritjen e sigurisë janë diskutuar mes përfaqësuesve suedezë dhe amerikanë dhe ia referon çështjen NATO-s.

“Kur bëhet fjalë për parametrat e anëtarësimit në NATO, ia lëmë aleancës së mbrojtjes ta diskutojë”, thekson Eric Pahon.

NATO i referohet një deklarate më 5 prill të Sekretarit të Përgjithshëm Jens Stoltenberg për pranimin e Suedisë dhe Finlandës në Aleancën e Mbrojtjes.

– Unë pres që të 30 aleatët t’i mirëpresin dhe se ne do të gjejmë mënyra për të adresuar gjithashtu shqetësimet që ata mund të kenë për këtë periudhë të ndërmjetme midis një aplikimi dhe faktit që ka ndodhur ratifikimi i fundit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s