Kategori
Uncategorized

1945: Prokurori ushtarak. Avokati, hamalli dhe litari …

Në vjeshten e viteve 1945-46 në korçë bëhej nje gjyq popullor kunder nje armiku të klasës.

Në fund të gjyqit pritej prokurori për të dhënë pretencën.

Pa nisur te flasi prokurori, nga fundi i sallës pa pritur dëgjohen disa zëra që çirreshin.

NË LITAR, NË LITAR !

E dëgjon popullin çfarë dënimi kërkon nga ne për ty o armik, i drejtohet prokurori avokatit ?

Ngre syte avokati dhe dallon andej nga fundi i salles tre njeres që çirreshin… në litar, në litar.

Mund tju pergjigjem si fjala e fundit qe kam mbas dhenies se pretences suaj i kerkon prokurorit avokati, dhe ju drejtohet …

Piktura e Muslim Mulliqi ”Hamalli” 1967 .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s