Kategori
Uncategorized

Paralajmërim i SHBA-së pas shkeljes së hapësirës ajrore suedeze

Kishte armë bërthamore sipas TV4 .

Së fundmi erdhi lajmi se bombarduesit rusë, modeli Su-24 Fencer, ishin të pajisur me armë bërthamore .

Katër avionët do të ngrihen nga një bazë ajrore në Kaliningrad më 2 mars.

Më pas Forcat e Armatosura konfirmuan shkeljen dhe thanë se e morën shumë seriozisht ngjarjen.

Më pas e quajtën ngjarje të rëndë.

Por ata ende nuk e kanë konfirmuar

informacionin e TV4 se janë pajisur me armë bërthamore.

– Nëse TV4 del me këtë, ata duhet të kenë shumë në këmbë.

Nuk është një detyrë që ju të merrni në ajër dhe pastaj të dilni me të, tha dje për Aftonbladet Jörgen Elfving, ish-nënkoloneli.

Sot, një tjetër avion kaloi shumë pranë Kaliningradit dhe bazës aktuale ajrore. Dhe nuk ishte vetëm ndonjë avion, por një bombardues i madh amerikan që mund të pajisej me armë bërthamore.

Sipas Flightradar, bombarduesi amerikan, modeli B-52H Stratofortress, u ngrit nga Cotswold në MB. Pastaj fluturoi në lindje dhe kaloi shumë afër Kaliningradit.

Një B-52H Stratofortress mund, sipas Forcave Ajrore të SHBA , të mbajë një ngarkesë bombë prej 31,500 kg. Ata gjithashtu mund të gjuajnë robotë lundrimi.

Mediat britanike e përshkruajnë rrugën e bombarduesit në afërsi të Kaliningradit sot si “një paralajmërim amerikan

“Shumë skeptik”

Jörgen Elfving, ish-nënkoloneli, tha dje se nëse informacioni për planet ruse është i saktë, do të thotë një “gisht i ngritur paralajmërues” për shkak të debatit suedez të NATO-s.

– Nëse tani keni një sistem armësh që mund të mbajë armë bërthamore dhe ta bëni këtë, nuk është një ngjarje e përditshme.

Trajtimi i armëve bërthamore nuk bëhet nga askush, nuk është një ngjarje rutinë, tha ai.

Është ende e paqartë nëse avionët rusë ishin vërtet të pajisur me armë bërthamore.

Eksperti i sigurisë Johan Wiktorin shkroi në

Twitter se është “shumë skeptik” ndaj informacionit të TV4.

“Su-24 sigurisht që është projektuar për të mbajtur armë bërthamore taktike, por në formën e bombave. Prandaj ata duhet të fluturojnë drejt një objektivi. Formimi i SU-27 përcjellës që u përshkrua në lidhje me shkeljen flet gjithashtu kundër një sjelljeje që duhet pasur me një ngarkesë të tillë”, ka shkruar ai.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s