Kategori
Uncategorized

Ushtria ruse historikisht përbëhej kryesisht nga djem fshatarë, të varfër.

Është e mjerë të bësh shërbimin ushtarak në Rusi, i mungon fare prestigji.

Të qenit rekrutë ose ushtar në Rusi nuk është në rendin e ditës. Pavarësisht se në vend ka rekrutim të përgjithshëm, në praktikë shumë njerëz arratisen. Sipas Käihkö, rekrutët vdesin çdo vit nga bullizmi, ndër të tjera, në një mënyrë që nuk do të pranohej kurrë në Suedi.

  • Është e mjerë të bësh shërbimin ushtarak në Rusi, i mungon krejtësisht prestigji. Qëndrimi është se vetëm humbësit e bëjnë këtë, dhe nëse vjen nga Moska ose Shën Petersburgu, është marrëzi ta bësh. Shumë me arsim të lartë arratisen dhe të tjerë blejnë veten falas. Minoritetet janë të mbipërfaqësuara, janë të varfra dhe nuk e kuptojnë se si funksionon sistemi, thotë Ilmari Käihkö.

Ushtria ruse historikisht përbëhej kryesisht nga djem të varfër fshatar. Mund të ketë disa shpjegime për këtë; mungesa e perspektivave të tjera të së ardhmes dhe të ardhurave alternative – dhe se ata gjithashtu e kishin më të vështirë të thoshin jo kur rekrutët e ushtrisë u përpoqën të bindin rekrutët që të regjistroheshin për t’u bërë ushtarë profesionistë.

Por tani nuk bëhet fjalë më për djem fshatarë rusë, thotë Kamil Galeev, por “ushqimi i topit” është marrë më larg, midis emigrantëve të Azisë Qendrore dhe punëtorëve mysafirë. Ai gjithashtu beson se mbipërfaqësimi mund të ketë të bëjë me natalitetin, se në pakicat etnike ka më shumë të rinj për shkak të rritjes më të shpejtë të popullsisë atje.

  • Po po Nuk kam parë asnjë informacion që, për shembull, ata kanë refuzuar t’i binden urdhrave në lidhje me përkatësinë etnike. Por pyetja është pse këto pakica do të dëshironin të luftonin fare për Rusinë, thotë Ilmari Käihkö.

Të mërkurën, shefi britanik i spiunazhit Jeremy Fleming dha një pamje të mëtejshme të moralit të ulët në ushtrinë ruse në një fjalim në Australi.

“Ne kemi parë ushtarë rusë, me mungesë arme dhe morali, që refuzojnë të zbatojnë urdhrat, sabotojnë pajisjet e tyre dhe madje rrëzojnë aksidentalisht avionët e tyre,” tha Jeremy Fleming, sipas agjencisë së lajmeve AP.

Në të njëjtën kohë, ushtria ruse po përballet me një Ukrainë që po lufton për ekzistencën e saj.

  • Nuk bëhet fjalë për humbjen e një toke apo pavarësie. Ukraina do të pushojë së ekzistuari nëse humbet luftën. Nuk është për t’u habitur që morali është i fortë këtu tani, thotë Ilmari Käihkö

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s