Kategori
Uncategorized

Uji gjithnjë e më shumë pas luftërave në botë .

Ndryshimet klimatike po nxisin faktorët që krijojnë luftën dhe konfliktin në botë, tregon një studim i ri.

Ngrohja globale po na ndihmon të kemi më pak mungesë jetike: Uji .,

Studimi tregon se numri i konflikteve në lidhje me furnizimin me ujë është rritur rrënjësisht në 20 vitet e fundit – një trend që duket se po përshpejtohet.

Katastrofa humanitare e përjetuar nga banorët e Mariupolit në Ukrainën lindore në rrethimin e javëve të fundit nuk ka të bëjë vetëm me kërcënimin fizik të paraqitur nga granatimet e artilerisë ruse – njerëzit e qytetit po përpiqen gjithashtu t’i mbijetojnë mungesës akute të ujit të pijshëm.

Problemi nuk është unik për luftën në Ukrainë, por është një tipar i përbashkët i luftërave dhe konflikteve në mbarë botën.

Diçka që është treguar, për shembull, në luftërat në Siri dhe Jemen, ku sulmet e drejtpërdrejta ndaj burimeve ujore të palës kundërshtare kanë qenë një fenomen i përsëritur, shkruan

New York Times .

Tani një studim i ri amerikan tregon
se problemi është në rritje në botë.

Studimi, i cili ka llogaritur “konfliktet ujore” historike –

konflikte ku aksesi në ujë ka qenë ose një faktor nxitës ose një qëllim ushtarak, tregon se fenomeni është rritur ndjeshëm gjatë 20 viteve të fundit

Më shumë thatësirë, më pak ujë, më shumë dhunë .

Ndërmjet viteve 2000 dhe 2005, numri i konflikteve ujore varionte midis 20 dhe 40 në vit.

Në vitet 2017-2021 janë matur minimalisht 80 dhe në vitin 2018 janë matur gjithsej 140 konflikte.

Prandaj tendenca është shumë e qartë.

Dhe këtu, ndryshimi i klimës luan një rol të rëndësishëm, thotë studiuesi që qëndron pas studimit, Peter Gleick.

Për shkak se një planet më i ngrohtë shpesh nënkupton më shumë thatësirë, gjë që krijon më shumë mungesa të burimeve të rëndësishme si ushqimi dhe uji, kjo nga ana tjetër kontribuon në përshkallëzimin e konkurrencës për këto mallra të pakta – e cila shpesh përfundon me dhunë.

“Ndryshimet klimatike padyshim që po përkeqësojnë kushtet që kontribuojnë në konfliktin e ujit: thatësira, deficiti dhe pabarazia”, tha Peter Gleick për New York Times.

Është e vështirë të thuhet saktësisht se sa ndryshimet klimatike kontribuojnë në konfliktet e ujit, megjithatë, pasi menaxhimi i dobët i ujit dhe kërkesa në rritje ka të ngjarë të luajnë të paktën një rol të madh.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s