Kategori
Uncategorized

Paranoja e Putinit : ”Kam frikë”

Zelensky është një “nazist dhe një narkoman”.

“Patriotët e vërtetë” duhet të dallohen nga “llumrat dhe tradhtarët”.

Teksa pushtimi i Putinit godet, retorika e tij bëhet më e egër.

– Ai ka frikë, thotë Vera Efron, autore dhe eksperte për Rusinë.

Zgjedhja e fjalëve nga Vladimir Putin po bëhet gjithnjë e më e pamoderueshme.

Në fillim të luftës, ai përmendi Ukrainën si një tokë të nazistëve.

Në disa nga fjalimet e fundit ai me fjalë të ashpra i është drejtuar popullit të tij dhe është inatosur kundër atyre që nuk e mbështesin pushtimin.

“Patriotët e vërtetë” do të dallohen nga “llumrat dhe tradhtarët”.

Në një fjalim të mërkurën, ai iu drejtua gjithashtu oligarkëve, biznesmenëve të pasur rusë me ndikim, me një paralajmërim:

– Çdo popull, por veçanërisht populli rus, do të jetë në gjendje t’i dallojë patriotët e vërtetë nga llumrat dhe tradhtarët, duke i pështyrë si një mushkonjë që i ka fluturuar në gojë.

Gjatë një fjalimi në përvjetorin e tetë të aneksimit të gadishullit të Krimesë të premten, Putin marshoi edhe një herë drejt Ukrainës – ndërsa lavdëroi ushtarët rusë.

Ekspertja dhe autorja ruse Vera Efron nuk është e befasuar nga toni.

– Retorika e tij është gjithmonë e përshtatur me situatën.

Ai mendoi se do të ishte një blitzkrieg i lehtë, dhe kur nuk ndodhi, ai duhej të vepronte shpejt.

https://www.expressen.se/tv/nyheter/putins-paranoia-sparkat-1-000-personer-ur-innersta-kretsen-/

Putini është i frikësuar !

Përfaqësuesit e lartë të

CIA-s amerikane e quajnë Putinin “të zemëruar” dhe “të frustruar

Ne besojmë se Putini është ofenduar që bota perëndimore nuk i jep atij respekt të mjaftueshëm,” tha Avril Haines, shefi i Inteligjencës Kombëtare të SHBA, gjatë një seance dëgjimore në Kongres më 8 mars.

Vera Efron më tepër beson se ndryshimi në retorikë ka të bëjë me rënien e popullaritetit të Putinit dhe se ai ka frikë të humbasë kontrollin e tij.

Edhe në një shtet me parime të dobëta demokratike, opinioni publik është i rëndësishëm.

“Nëse Putini nuk është popullor, është i rrezikshëm”, tha ekspertja dhe autorja e Rusisë, Vera Efron.

– Nëse ai nuk është popullor, është e rrezikshme.

Rusia ka një histori të gjatë të përmbysjes së carëve dhe krerëve të tjerë të qeverisë.

Ai është i frikësuar, thotë Vera Efron.

Diçka të ngjashme po e thotë edhe kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson.

Në konferencën pranverore të partisë konservatore, Johnson tha se Vladimir Putin ka “panik total”, transmeton Telegrafi.

Ajo që ai ka frikë është një revolucion në Moskë, thotë Johnson.

Motivi: Të bashkojmë Rusinë !

Pikërisht kur Putin u bëri thirrje trupave ukrainase që të braktisnin atë që ai e quajti një droguar dhe udhëheqës nazist, spekulimet se ai ishte i çmendur filluan të shpërthejnë.

Por mund të ketë kontribuar edhe arsyetimi për “të ashtuquajturën liri për gjinitë”.

Kush mund t’i rezistojë foie gras (mëlçisë së patës), gocave deti ose të ashtuquajturës liri për gjinitë,” tha Putin më 16 mars.

Që Putini do të kishte humbur mendjen është një arsyetim për të cilin Vera Efron nuk jep shumë.

– Ai nuk është i paqëndrueshëm mendërisht.

Ai ka ndryshuar retorikën, propagandën dhe veprimet e tij për të bashkuar Rusinë.

Nuk ka për qëllim perëndimin, thotë ajo.

Dhe një Rusi kohezive mund të jetë ajo që nevojitet për të vazhduar luftën tani që pasojat ekonomike të luftës po bëhen gjithnjë e më të qarta në shtëpitë ruse.

“Ekonomikisht, gjërat nuk po shkojnë mirë për Rusinë dhe ata do të fillojnë të shohin efekte frigoriferike, që do të thotë se frigoriferët e njerëzve do të fillojnë të hapen bosh, atëherë uniteti do të lëkundet dhe Putini do të përpiqet ta parandalojë këtë,” thotë Vera Efron.

Exspressen . https://www.expressen.se/nyheter/teorin-om-putins-ilska-ar-radd/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s