Kategori
Uncategorized

Ka kaq shumë rusë të plagosur. Është tmerr i pastër. Ata janë shpërfytyruar tmerrësisht. Është e pamundur të dëgjosh rënkimet e tyre që dëgjohen në të gjithë spitalin,

🩸Ushtarët rusë që vdiqën ose u plagosën rëndë në luftimet në Ukrainë janë dërguar në Bjellorusi. 🩸Trupat lëvizin fshehurazi gjatë natës, bën të ditur Radio Evropa e Lirë. 🩸Dëshmitarët në qytetin e Gomel tani tregojnë për skena të tmerrshme. 🩸Ka kaq shumë rusë të plagosur. 🩸Është tmerr i pastër. 🩸Janë tmerrësisht të shpërfytyruar, thotë një person.

Pushtimi rus i Ukrainës nuk ka shkuar sipas planit të Putinit.

Ofensiva ka ngecur në shumë vende dhe ka pasur rezistencë më të ashpër sesa priste udhëheqja ruse.

Të shtunën, Ministria e Jashtme e Ukrainës pretendoi se 14,400 ushtarë rusë kishin vdekur në luftimet deri më tani.

Në një fjalim mbrëmë, Presidenti Zelensky krahasoi audiencën në tubimin e Putinit në një stadium futbolli në Moskë të premten me numrin e ushtarëve që marrin pjesë në pushtimin rus.

Ai tha se bëhej fjalë për po aq persona, rreth 195 mijë persona.

– Imagjinoni sikur të kishte 14,000 kufoma dhe dhjetëra mijëra të tjerë të plagosur dhe të gjymtuar në arenë.

Tashmë ka kaq shumë viktima ruse në këtë pushtim, tha Zelensky.

– Ky është çmimi i luftës. Në pak më shumë se tre javë. Lufta duhet të përfundojë

Ngarkesa të të vdekurve në marshime të fshehta .

Ekziston një pasiguri e madhe për numrin e të vdekurve gjatë pushtimit dhe shifrat duhet të interpretohen me kujdes.

Të dyja palët kanë arsye të duan të ekzagjerojnë sukseset e tyre dhe të zvogëlojnë humbjet e tyre.

Shtetet e Bashkuara kanë vlerësuar numrin e vdekjeve ruse në rreth 7000.

Rusia nuk ka komentuar mbi humbjet e veta në disa javë. Shifra e fundit ishte atëherë 498 të vdekur.

Putin e ka përshkruar “operacionin special” në Ukrainë si një sukses dhe se “Rusia është e bashkuar”.

Por informacionet që vijnë nga Bjellorusia duket se tregojnë se situata është shumë më e dëshpëruar nga sa dëshiron të krijojë Kremlini.

Ka pasur raporte në të kaluarën se Rusia i ka çuar fshehurazi të vdekurit dhe të plagosurit e saj përmes një korridori të sigurt në qytete pranë kufirit ukrainas në Bjellorusi.

Dëshmitarët i kanë përshkruar Radios Evropa e Lirë/Radio Liberty (RFE/RL) , e cila e përshkruan misionin e saj si përhapjen e vlerave demokratike dhe lajmet e pacensuruara në vendet pa shtyp të lirë, se të vdekurit janë ngarkuar në trena në qytetin e Mazyr.

Kishte një numër të pabesueshëm trupash. Njerëzit në stacionin në Mazyr u tronditën nga numri i trupave të ngarkuar në tren, tha një dëshmitar okular për Radion Evropa e Lirë.

Të vdekurit i lëvizin natën .

Meqenëse informacioni u përhap në mbarë botën dhe në rrjetet sociale u postuan video nga transportet, siguria rreth operacioneve sekrete ruse është rritur më tej.

Spitalet dhe transporti i të vdekurve tani janë nën mbikëqyrje të rreptë nga policia dhe shërbimet e sigurisë. Stafit të spitalit u është thënë se do të humbasin punën e tyre dhe do të rrezikojnë ndjekjen penale nëse thonë ndonjë gjë për ushtarët e vdekur dhe fatkeqësinë ushtarake ruse në publik.

“Meqenëse dikush ka filmuar një video kur trupat e pajetë janë ngarkuar në trena dhe e ka postuar në internet, ata kanë filluar të ngarkojnë trupat gjatë natës për të mos tërhequr vëmendjen”, thotë një mjek në Mazur për Radion Evropa e Lirë.

Më shumë njerëz janë dëshmitarë të skenave horror që ndodhin në qytetet bjelloruse, kur morgjet, spitalet dhe spitalet e përkohshme fushore janë të mbushura me ushtarë rusë të marrë nga Ukraina me helikopterë, autobusë dhe kamionë.

Pastrojnë spitalet .

Disa nga luftimet më vdekjeprurëse janë zhvilluar në kufirin afër Gomelit, afër kufirit rus në Kharkiv dhe Sumy në lindje dhe rreth qyteteve portuale jugore si Mariupol dhe Kherson, shkruan RFE/RL.

Sipas një punonjësi në një spital në Gomel, deri më 13 mars, më shumë se 2,500 ushtarë rusë të vdekur ishin ngarkuar në trena ose aeroplanë nga qyteti për transport të mëtejshëm në Rusi.

Personi, si të tjerët me të cilët foli Radio Evropa e Lirë, nuk guxoi të jepte emrin e tij nga frika e reprezaljeve nga shërbimet e sigurisë ruse dhe bjelloruse.

Gomel në Bjellorusinë juglindore kufizohet me Ukrainën në jug dhe Rusinë në lindje dhe është qyteti i dytë më i madh i vendit me një rrjet të zhvilluar për tregti dhe transport.

Pas pushtimit, spitali i qytetit pastroi reparte të tëra për të qenë në gjendje të priste dhe të kujdesej për ushtarët rusë të plagosur rëndë. Ndër të tjera, një klinikë kanceri do të shndërrohet në një urgjencë ku do të kujdesen 400 pacientë

“Është tmerr i pastër”

Që në fillim të muajit mars, një nga spitalet në Gomel filloi shkarkimin e pacientëve civilë për të akomoduar të gjithë ushtarët.

– Ka kaq shumë rusë të plagosur. Është tmerr i pastër. Ata janë shpërfytyruar tmerrësisht. Është e pamundur të dëgjosh rënkimet e tyre që dëgjohen në të gjithë spitalin, thotë për Radion Evropa e Lirë një vendas i cili ishte përkujdesur në spital.

Sipas një mjeku, banorët e Gomelit janë të shqetësuar se ilaçet e zakonshme do të mbarojnë.

– Njerëzit janë në panik. Deri tani mund t’u japim ndihmë mjekësore dhe ka ilaçe. Por është e pasigurt se si do të jetë më vonë, thotë doktori.

Hanna Krasulina, një zëdhënëse e liderit të opozitës në mërgim të Bjellorusisë, Svyatlana Tsikhanouskaya, tha në fillim të marsit në televizionin ukrainas se ushtarët e vrarë rusë dhe çeçenë ishin marrë fshehurazi përtej kufirit.

– Njerëzve në Çeçeni dhe Rusi duhet t’u thuhet se morgjet në Bjellorusinë jugore janë tashmë plot me trupat e pajetë të ushtarëve të tyre.

Është e rëndësishme që ata ta dinë këtë.

Nuk mund të lejojmë që propaganda ruse ta heshtë, tha ajo.

Vështirë për të afërmit .

Për shumë familje ruse, të afërmit e të cilëve vdiqën në pushtim, ka qenë tepër e vështirë, sepse, sipas regjimit të Moskës, ata nuk janë në luftë, por po kryejnë një “operacion special” që po shkon sipas planit.

Thuhet se shumë familje janë marrë me lajmin se djemtë e tyre kanë vdekur, por që trupat nuk do të dërgohen në Rusi derisa të përfundojë “operacioni”,

shkruan The Guardian.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s