Kategori
Uncategorized

Berisha: Ju do keni përfaqësuesit në të gjitha organet drejtuese të PD

Lideri historik i demokratëve.

PD do të investohet për shkollat shqipe’, Berisha: Trajtimi në ambasada për faqe të zezë

Ju do këni përfaqësuesit tuaj në të gjitha organet vendimarrëse të Partisë Demokratike”.

Lideri Historik i demokratëve Sali Berisha po zhvillon ‘Foltoren’ e radhës me shqiptarët e Greqisë.

Duke folur për situatën në Partinë Demokratike Bersha tha se,

“pas disa humbjeve njëra pas tjetrës të PD u ndërmorr nisma për rithemelimin e PD”.

Në këto 5 muaj përpjekjet e PD për shndërrimin e saj në një opozitë të vertetë janë zhvillimi më pozitiv i Shqipërisë”.

Kaluam në disa etapa, si Kuvendi i 11 dhjetorit, referendumi i 18 dhjetorit dhe se fundi zgjedhjet e 6 marsit”.

Zgjdhjet e 6 marsit të dashur demokratë deshmuan qartë para shqiptarëve opozitën e vertetë të vendit”.

🔹Partia Demokratike e vërtetë mori mbeshtetjen e 70 përqind të elektoratit të djtathtë. Pra kemi një kthim të fuqishëm të PD si një forcë opozitare”.

🔹Duhet ta pranojmë se PD kaloi një krizë të vertetë e cila përbën edhe sfidën më të madhe për ne për kapërcimin e saj. Prandaj ne kemi dalë me thirrjen për bashkimin e të gjitha demokratëve reth votës së lire”.

🔹Vota e lirë përbën thelbin e lirisë. Respekti i saj është detyrim moral i çdo demokrati. Pa kthimin e votës së lirë kjo forcë nuk mund të jetë demokratike”.

🔹Unë kam besim te demokratët. Kam besim ne sakrificën e tyre, idealet tyre që ata do të punojnë fort për bashkimin e tyre në interesin më të mirë të tyre dhe të vendit”.

🔹Misioni i PD është mision historik. Ne duhet të shpëtojmë shoqërinë shqiptare nga një regjim i cili nuk ka asnjë gjë të përbashkët me një regjim demokratik”.

🔹Një regjim që nuk ndjek intersa të tjera përveç pasurimit të qeveritarëve”. “Një regjim që ka si orientim korrupsionin dhe arrogance”.

Unë kam besim përsëri se qeveritë greke nuk do të kundërshtojnë çeljen e shkollave për mësmin e gjuhës shqipe dhe historisë, lendë bazë në përputhje me detyrimet që ka çdo vend i BE për emigracionin dhe pakicat.

Do të mbetet një detyrim i yni dhe jam optimist se do ta realizojmë.

Krahas kësaj hapja e qendrave kulturore dhe zhvillimi i programeve on-line do të ketë një drejtim tjetër për shkollimin fëmijëve të emigrantëve tanë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s