Kategori
Uncategorized

Xhelati Mond Caja ka qënë i “mirë” : 24 Letrat “rekomande” të ish të dënuarve politikë, që shpëtuan kriminelin.

Të hapen dosjet ! Mos hapen dosjet ! Po u hapën dosjet do ndyhet dynjaja nga krrimbat e plehut !

Sot ky xhelat jeton si qytetar nderi ne gjermani, dhe akuzuesve te tij per krime, ju pergjigjet me nje dosje me dhjetra letra “mirnjohje, falenderimi nga ish te “denuarit politik” ( qe une besoj se ato letra vertet mund te jene shkruar nga ish te denuar që mbahen si antikomuniste, apo kundershtare të regjimit komunist, por ne fakt ata “kundershtare” ishin te infiltruar, ish hajdutë, bashkpuntore dhe oficere te te sigurimit, pjese nga pjesa e rrëzuar e nomeklatures .

Nga Kastriot Dervishi /drejtor i arshives se MB

“Ishte sjellë mirë”

Më 1.8.1991,

Drejtoria e Zbatim Vendime Penale në Ministrinë e Rendit Publik, ndryshoi emër dhe u quajt Drejtoria e Administratës së Burgjeve. Drejtori vijoi të ishte po ai, nënkolonel Edmond Caja.

Një situatë krejt e pakëndshme u krijua për zyrtarët e kuadrit të asaj kohe, shumica të pamësuar me këto punë.

Caja në fakt u lirua me urdhrin nr.406, datë 18.5.1991 të ministrit të Rendit Publik, Bashkim Kopliku dhe u zëvendësua me nënkolonel Bardhyl Lleshin.

E them këtë se ka pasur një kategori të dënuarish politikë që bënin të tilla veprime, që të vetmen “luftë” që bënin ishte të merreshin me njëri-tjetrin, por kurrë me ata që i shkaktuan vuajtje e dhimbje.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s