Kategori
Uncategorized

Kjo është arsyeja pse Europa duhet të ketë armët e veta bërthamore

Nëse nuk do të kishim hequr dorë nga armët tona bërthamore në vitin 1994 në këmbim të premtimeve nga Perëndimi për të ndërhyrë, sot do të kishim qenë në një situatë krejtësisht tjetër”. 

Fjalët e parlamentares ukrainase Inna Sofsun në Aktuellt treguan diçka vendimtare. Nuk ka sigurim më të mirë të jetës sesa armët bërthamore. Ne në Suedi, si pjesa tjetër e Evropës Perëndimore, kemi jetuar të mbrojtur nga ombrella e ombrellës amerikane që nga viti 1945. Nëse SHBA nuk do të kishte qenë në vend, Stalini ndoshta do të kishte hyrë në Kanalin Anglez dhe sot do të jetonim në varfëri. vende jo të lira, të zombifikuara nga propaganda.

Udhëheqësit sovjetik Hrushovi i pëlqente të kërcënonte armët bërthamore deri në krizën e raketave Kubane në vitin 1962. Më pas Kenedi e quajti bllofin dhe tregoi se Perëndimi është më i forti. Më pas erdhën marrëveshjet dhe marrëveshjet e mospërhapjes. Vende të tilla si Suedia i bashkangjitën një pritshmëri legjitime angazhimeve në marrëveshjen e mospërhapjes se shtetet e tjera do të zbatonin çarmatimin bërthamor dhe do të respektonin ndalimin e mospërhapjes.

Por zhvillimi ishte i kundërt.

Që nga rënia e murit, boshti autoritar, Rusia, Kina, Koreja e Veriut, ka fituar ose përmirësuar në masë të madhe armët e saj bërthamore.

Partia Komuniste e Kinës planifikon të rrisë nga 200 në mbi 1000 koka luftarake deri në vitin 2030. Rusia ka

arsenalin më të madh në botë , ndërsa Shtetet e Bashkuara po reduktojnë ngadalë sigurimin e saj dhe Ukraina anuloi sigurimin e jetës.

Deri në vitin 2020, Rusia kishte një politikë mbrojtëse që thoshte se Moska nuk do të përdorte armë bërthamore derisa të kërcënohej vetë ekzistenca e shtetit. Por Moska tani ka një strategji të quajtur ” përhapja deri në dorëheqje “. Ideja është që duke vendosur armë bërthamore taktike, një ngarkesë lokale “më të vogël”, kundërshtari mund të frikësohet të nënshtrohet (= zvogëlimi i madhësisë).

Sipas analistëve, kjo ka ulur në mënyrë të papërgjegjshme pragun dhe rezervon të drejtën për të përdorur armë bërthamore për të parandaluar një përshkallëzim dhe për t’i dhënë fund konflikteve “me kushte të pranueshme për Rusinë”. 

Zëdhënësi i Putinit, Peskov i tha CNN këtë javë se ata mund të përdorin armë bërthamore në një kërcënim ekzistencial, por nuk e përcaktoi atë. Sido që të jetë, ne e dimë se nuk mund t’i besohet asaj që thonë ata zotërinj. 

Kjo do të thotë se jo vetëm Ukraina, por edhe pjesa jonë e Evropës është në rrezik të shtuar për t’iu nënshtruar zhvatjes bërthamore ose në fakt të sulmohet.

Në këtë mënyrë ne mund të zvogëlojmë rrezikun e luftës.

Në NATO, i takon

çdo shteti anëtar të vendosë vetë nëse do të përdorë armët e tij bërthamore.

Përveç Shteteve të Bashkuara, vetëm Franca dhe Mbretëria e Bashkuar kanë armë bërthamore në Evropë.

Por ne mund të jemi zgjedhje presidenciale larg që Shtëpia e Bardhë të mos jetë më e interesuar për NATO-n.

Britania do të bëjë gjithmonë ashtu siç bëjnë Shtetet e Bashkuara.

Franca mund të ketë një president të lidhur me Putinin.

Londra dhe Parisi, nëse do t’u vihet gjithçka në kokë, ndoshta do të përdorin koka luftarake vetëm nëse ata vetë janë të kërcënuar ekzistencialisht.

Shtetet e Bashkuara duan të përqendrohen në Kinë në të ardhmen.

Kjo rrit rrezikun që Putini dhe kolegët e tij të arrijnë në përfundimin se është e mundur të sulmojmë pjesën tonë të Evropës.

Putin do të përdorë armë bërthamore vetëm nëse mendon se nuk do të ketë përgjigje.

Përpjekja për të folur me një gangster pa treguar forcë çon pikërisht në një situatë të tillë, siç

tha së fundmi ish i burgosuri politik

Mikhail Khodorkovsky . Putini mund të jetë maniak me idenë për t’u bërë një burrë në të njëjtin nivel me Stalinin në historinë e Rusisë.

Por ai është i shqetësuar për shëndetin e tij, siç e tregon edhe tabela e tij me COVID-19 prej gjashtë metrash.

Dhe ai nuk dëshiron një Rusi të fshirë

Prandaj, BE-ja ose Gjermania duhet të kenë armë bërthamore. Të gjithë njerëzit që mendojnë duan një botë pa armë bërthamore. Por shpresat nuk ndihmojnë në një botë ku despotët përdorin fuqinë për të arritur qëllimet e tyre. Demokracia ka nevojë për parandalim.

Nuk duhet të ketë dyshim se një sulm bërthamor në tokën evropiane nuk mund të jetë kurrë një strategji fituese.

Prandaj, nevojiten edhe nëndetëset bërthamore, të cilat ofrojnë

aftësinë e goditjes së dytë .

Në këtë mënyrë ne mund të zvogëlojmë rrezikun e luftës.

Por, siç thekson Stefan Ring, ish-mësuesi i strategjisë në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare: Ajo që them këtu mund të jetë logjike, por është politikisht e pamundur.

Ne anen tjeter.

Nëse ka një gjë që kemi mësuar javët e fundit, është se e paimagjinueshmja politikisht mund të bëhet e mundur brenda natës.

Në Korenë e Jugut dhe Japoni

, debati tashmë ka filluar.

Personalisht, mendoj se do të ishte mirë nëse i vetmi vend i madh që është marrë seriozisht me historinë e tij, të marrë përgjegjësinë për të na mbrojtur dhe se ne duhet ta fillojmë këtë diskutim tani.

Nga Ola Wong Exspressen

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s