Kategori
Uncategorized

Kështu shndërrohen kompanitë në lobistë të Partisë Komuniste

Forcat e tregut parashikoheshin të ishin fundi i Partisë Komuniste të Kinës. Por sot kompanitë e mëdha drejtojnë punët e partisë dhe është demokracia ajo që është në rrezik.

  • Ekziston një shprehje në kinezisht e quajtur yi shang bi zheng , për të përdorur biznesin për të shtyrë politikën. Fakti që kaq shumë kompani në Perëndim fitojnë para duke bërë biznes me Kinën, i ka dhënë Partisë Komuniste të Kinës (CCP) grupe të forta lobimi në botën e biznesit
  • Është libri The Hidden Hand – Si Partia Komuniste Kineze minon demokracitë perëndimore dhe riformëson botën e mbushur me shembuj, nga Evropa dhe bota.

Kur Agjencia Suedeze e Postës dhe Telekomit (PTS) vendosi për arsye sigurie të përjashtonte pajisjet nga Huawei nga rrjeti suedez 5G , CEO i Ericsson Börje Ekholm i dërgoi mesazh ministres së Jashtme Anna Hallberg. Ai kërkoi që qeveria të ndërhynte dhe të ndryshonte vendimin dhe kërcënoi në një mënyrë jo shumë delikate se kompania mund të lëvizte ndryshe nga Suedia. 

Njëherë e një kohë, në botën perëndimore besohej se forcat e tregut do të nënkuptonin fundin e Partisë Komuniste. Kompanitë e mëdha u konsideruan të ndikojnë në Kinë në një drejtim pozitiv. Por partia inokuloi kapitalizmin në një aparat shtetëror leninist dhe u bë më e fortë se kurrë falë forcave të tregut. Sot partia po i kthen krahët e kapitalizmit kundër atdheut të demokracisë. 

Më shpesh, do të mjaftojnë disa sugjerime nga zyrtarët kinezë ose një dëshirë e pashprehur që miliarderët dhe grupet e korporatave të bëjnë presion mbi qeveritë e tyre për të mos u përplasur me Pekinin.

Dikush mund të dëgjojë shqetësime nga disa qarqe në komunitetin e biznesit për zhvillimet në Kinë, por shumica preferojnë taktikat e strucit, siç tregohet nga një raport i fundit nga grupi i mendimit Fri Värld i cili bazohet në intervista me përfaqësues të universiteteve dhe kompanive suedeze për shkëmbimin me Kinë. 

Kompanitë suedeze janë të varura nga Kina si treg dhe furnizues. Qëllimi i deklaruar i Presidentit Xi Jinping është që zinxhirët e furnizimit në botë të varen edhe më shumë nga Kina, në mënyrë që të ushtrojë presion.

Fuqia kryesore e kapitalizmit është se gjithçka mund të blihet për para, por është gjithashtu dobësia më e madhe e kapitalizmit.

Ericsson në fakt u bllokua në Kinë deri në vitin 1978, si ndëshkim për shitjen e pajisjeve autoriteteve tajvaneze në vitet 1960.

Që atëherë, Ericsson ka fituar përvojë solide në përshtatjen me vullnetin e Partisë Komuniste, diçka që ish-Konsulli i Përgjithshëm në Shangai, Bengt Johansson, e përshkruan në librin

E kaluara ishte e ndritshme – e ardhmja e pasigurt: për kompanitë suedeze në Kinë .

Por eksportet e Ericsson në Kinë kanë qenë prej kohësh me rëndësi në rënie për vendet e punës në Suedi.

Statistikat e eksportit japin një tregues se politika suedeze e Kinës nuk dominohet më nga konsideratat e Ericsson, shkruan Johansson.

Disa vite më parë, ai organizoi një seminar në Shangai mbi të drejtat e njeriut.

Ai nuk mori asnjë përgjigje nga sipërmarrësit suedezë, përveç se: “Nuk ka probleme me të drejtat e njeriut në Kinë”.

Ata kishin “ardhur në vendlindje”, thotë Johansson sot – duke përqafuar kështu realitetin e shtetit partiak.

Gjithashtu nuk është e lehtë për kompanitë që duan të kujdesen për veten e tyre. 

H&M bëri një deklaratë se ata ishin të shqetësuar për raportet për punë të detyruar në Xjinjiang dhe kundërshtuan blerjen e pambukut nga provinca. Si rezultat, H&M u bllokua nga platformat më të mëdha të tregtisë elektronike të Kinës dhe iu fshi aplikacioni i saj në celularët Huawei dhe Xiaomi.

Ndërsa H&M është bërë i pakërkueshëm në platformat e e-commerce si JD.com në Kinë, gjenerata Greta nuk duket se ka ndonjë problem me Shein, kompaninë kineze të modës së shpejtë që pushtoi Evropën me produkte të çmendura për klimën, të prodhuara me rrezik të detyruar. punës. “Pa komente” i dërgon email H&M në përgjigje të pyetjeve të mia rreth bojkotit.

Fuqia kryesore e kapitalizmit është se gjithçka mund të blihet për para, por është gjithashtu dobësia më e madhe e kapitalizmit. Kritika e Partisë Komuniste ndaj kapitalizmit është se tregjet e lira me zgjedhje të lira çojnë në sundimin e një elite egoiste. Në ndjekjen e maksimizimit të fitimit, është e parashikueshme dhe e mundur të shpërqendrohet dhe të korruptohet për një shtet partiak të vendosur leninist. 

Autorët e Dorës së Fshehur besojnë se qeveritë në Perëndim duhet t’ua bëjnë të qartë kompanive që janë shumë të varura nga tregu kinez se nuk duhet të presin që qeveritë të luftojnë me të drejtat e njeriut, sigurinë ose liritë civile për hir të tyre.

Në raportin Temperaturameters nga Fri Värld, një sipërmarrës ankohet për mendimtarët në media që ngjallin humor: “Nuk është e arsyeshme të besohet se kompanitë e mëdha do të çojnë në zhvillimin e demokracisë në një vend tjetër,” thotë ai. Ka një të vërtetë në këtë. Nga ana tjetër, është e arsyeshme që ato të mos dëmtojnë demokracinë, lirinë dhe sigurinë në vendet e tyre.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s