Kategori
Uncategorized

Monstra !

Nga Koloneli i SHIU-t / Konstadin Koliqi .

E prure nga e kaluara……mendoi se eshte aktuale…..

Duke patur njohje, shume me heret, kur kjo krijese ishte ne andoleshnce dhe ne vazhdim, ju siguroi se ka lindur monster

dhe keshtu, si monster e ka jetuar dhe vazhdon ta jetoi, jeten e ngarkuar me te gjitha veset, nga me te ndyrat, qe munde te kete njeriu – monster…..

Cfar do qe munde te thuhet, per veset, ne persona te ndryshem, kur vjen fjala per Edi Ramen, tek ky njeri-moster, i gjen te gjitha, ato vese, qe tek te tjeret, i gjen te shperndara, gjen edhe vese qe njerezimi i konstaton por akoma nuk i ka studijuar……

Eshte nga te rrallat gjallesa, qe e gjen kenaqesine, atehere kur te tjeret e shajne nga gjithcka, duke filluar nga vetja, tek femija, megjithse ky nuk ka mundesi riprodhimi……. nga gruaja, cilado qofte ajo, nga babai, nga nena, more nga libri i shpise….atehere ai ferkon barkun nga kenaqesia, se ja arriti qellimit, te krijoi shqetesim, deri ne urrejtje ndaj tije….

kjo nuk eshte vetem per kundershtaret, me se pari eshte per ata qe ai i perdor dhe i hedhe si lecke, duke filluar nga familjaret e tije, babai, nena etj…..

kam patur rastin te lexoi letren qe Kristaqi i dergonte Hekrit te policise, i lutej qe ta mbante disa muaj te izoluar se po i rrihte te gjithe ne familje…..

Nisir nga kjo njohje, para gadi 15 vjetesh, kam bere nje shkrim “DUELI dhe KANUNI”, ku ne perfundim te shkrimit, i kerkoja te dilnim ne dyel……shume miqe te mi me thoshin se do me vriste se ishte shume me i ri se une, por harronin se dueli eshte i pa ligjshem, por eshte burreror, …ai do te burgosej.

Kjo do te sillte shpetimin e shoqerise nga kjo moster e lloit te vecante….keta soi krijesash, nuk duhet te bejne hie mbi toke sepse jane fatkeqesia me e madhe e njerezimit…..

historia njeh shume individe te vecante qe kane sakrifikuar jeten e tyre per shpetimin e shoqerise nga monstrat …

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s