Kategori
Uncategorized

Zelensky i hapur për diskutim mbi statusin neutral.

Volodymyr Zelensky është i përgatitur të diskutojë statusin neutral të vendit si pjesë e një marrëveshjeje paqeje me Rusinë. Presidenti thekson se një marrëveshje është e rëndësishme vetëm nëse Vladimir Putin tërheq forcat e tij.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyj thotë se është i gatshëm të bisedojë me Rusinë për një kompromis që përfshin statusin e neutralitetit në një marrëveshje të mundshme paqeje, shkruan Reuters .

Një status i mundshëm neutraliteti do të duhej të garantohej nga një palë e tretë dhe të kalonte përmes një referendumi, thekson Zelensky.

Presidenti thotë gjithashtu se garancitë e sigurisë, neutraliteti dhe një marrëveshje për të qenë pa armë bërthamore janë disa nga detajet që vendi është i gatshëm të diskutojë.

Ne jemi gati të shkojmë për të. Këto janë pikat më të rëndësishme, thotë Zelenskyj.

Mesazhi u njoftua gjatë një fjalimi me gazetarët rusë në një video-telefonatë që zgjati 90 minuta.

Më herët në mbrëmje, autoriteti rus i komunikimit i kërkoi mediave ruse të mos raportojnë për intervistën.

Zelensky thekson se Ukraina dhe Rusia nuk do të arrijnë një marrëveshje nëse Vladimir Putin nuk tërheq trupat e tij nga vendi.

Presidenti i Ukrainës thotë se nuk është i gatshëm të bëjë kompromis për “çmilitarizimin” e vendit.

Gjatë intervistës, presidenti thuhet të ketë thënë se pushtimi rus shkaktoi shkatërrimin e qyteteve rusishtfolëse në Ukrainë që janë më të këqija se lufta ruse në Çeçeni.

Sipas

Dagbladet , rajoni i Donbasit në Ukrainën lindore duhet të jetë një tjetër pikë për të cilën Ukraina është gati të bëjë kompromis.

Është ende e paqartë se çfarë do të thotë saktësisht kompromisi.

Në Donbass, separatistët e mbështetur nga Rusia kanë luftuar kundër ushtrisë ukrainase për tetë vitet e fundit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s