Kategori
Uncategorized

Spiunazhi rus në Suedi !

Rusia ka tre njësi të ndryshme që punojnë me spiunazh në Suedi.

– Shërbimi civil rus i inteligjencës SVR, i cili kryen kryesisht spiunazh jashtë Rusisë.

Punon në një fushë të gjerë.

– Shërbimi i inteligjencës ushtarake GRU, i cili ndër të tjera kryen spiunazh që synon zonën ushtarake dhe disa sektorë specifikë të industrisë.

GRU gjithashtu ka komanda të rregullta për vrasje.

– Shërbimi Federal i Sigurisë i Federatës Ruse, FSB është përgjegjës për sigurinë e brendshme të ambasadës, kërkon spiun të dyshuar midis tyre dhe gjithashtu kryen spiunazh të caktuar.

https://www.expressen.se/nyheter/oron-for-att-kasta-ut-ryska-diplomaterna/

Lista e emrave të Säpo

Policia e sigurisë ka një listë me emrat e diplomatëve rusë që aktualisht punojnë për një nga tre shërbimet e inteligjencës ruse.

Çështja nëse ata duhet të jenë në Suedi apo jo është çështje e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ata e kanë marrë vendimin,

tha për Expressen, kreu i kundërspiunazhit të Policisë së Sigurisë, Daniel Stenling.

Rasti i fundit në Suedi ka të bëjë me këshilltarin e ambasadës Yevgeny Umerenko, i cili u kap në flagrancë gjatë një takimi me agjentin e tij në restorantin Kristall në Stokholm.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s