Kategori
Uncategorized

Operacion pastrimi: Dëbimi i diplomatëve rusë, që në fakt janë oficerë të fshehtë të inteligjencës me detyrën e rekrutimit të spiunëve në Suedi.

Disa diplomatë rusë mund të jenë gati të largohen nga Suedia. Kjo vlen për oficerët e dyshuar të inteligjencës që rrezikojnë të dëbohen, sipas Expressen. Säpo (sherbimi i kunderzbulimit) e konsideron veten se i di emrat e diplomatëve rusë që “paraqesin kërcënim për Suedinë”.

.

Jashtë kufijve të Suedisë, lufta e dëbimit tashmë mbizotëron.

Të paktën 82 diplomatë rusë janë detyruar të kthehen në shtëpi brenda një kohe të shkurtër..

🩸45 shtetas rusë me status diplomatik janë identifikuar si oficerë të inteligjencës të shërbimit të sigurisë ABW në Poloni. Sipas Lukas Jasina, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme polake, rusëve u është dhënë pesë ditë afat për t’u larguar nga vendi, përveç një personi të cilit i është dhënë një afat kohor prej 48 orësh.

🩸Bullgaria ka dëbuar dhjetë diplomatë rusë. Atyre iu dhanë 72 orë kohë për t’u larguar nga vendi, në të kundërt do t’u ndërpritej statusi diplomatik dhe rrezikonin të arrestoheshin si spiunë. Dëbimet përfshihen në valën e dytë të dëbimeve. Deri më 2 mars, Bullgaria dëboi dy diplomatë të tjerë rusë me arsyetimin se po kryenin aktivitete që nuk përputheshin me statusin e tyre diplomatik. Para kësaj, vendi kishte dërguar tetë diplomatë rusë që nga tetori 2019.

🩸Sllovakia ka njoftuar dëbimin e tre punonjësve të ambasadës ruse.

🩸Lituania ka urdhëruar katër punonjës të ambasadës ruse të largohen nga vendi.

🩸Shtetet e Bashkuara kanë detyruar më parë 12 shtetas rusë me status diplomatik në delegacionin rus të OKB-së në Nju Jork të largohen nga vendi.

Në disa nga vendet në fjalë, hakmarrja ruse tani pritet, me Rusinë që përgjigjet me të njëjtën monedhë: dëbimet

  • 🔹Säpo gjithashtu ndan shumë informacione me komunitetin e biznesit për të rritur vigjilencën e tyre dhe në këtë mënyrë për të vështirësuar aksesin e informacionit për oficerët e inteligjencës ruse.
  • 🔹Në lidhje me praninë e oficerëve të inteligjencës ruse në vend, Daniel Stenling thotë se “ata përbëjnë një kërcënim për Suedinë”.
  • 🔹Megjithatë, ai hesht për dialogun që po bëhet me qeverinë nëse do të hidhet jashtë.
  • 🔹Këto janë çështjet që ne i sjellim qeverisë dhe nuk dua të them asgjë për këtë.
  • 🔹Po aq e përhapur është edhe Charlotta von Essen, shefi i policisë së sigurisë:

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s