Kategori
Uncategorized

Rritet presioni në Suedi: Hidhni jashtë spiunët rusë

Gjithnjë e më shumë vende po dëbojnë diplomatët rusë pas akuzave për spiunazh.

Opozita dhe ekspertët tani po rrisin presionin ndaj qeverisë suedeze për të ndjekur shembullin.

– Është një masë e rëndësishme për të mbrojtur Suedinë dhe të gjithë ata që jetojnë këtu, thotë eksperti i inteligjencës Joakim von Braun.

Të martën, disa vende të BE-së zgjodhën të dëbojnë diplomatët rusë në përgjigje të luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, në atë që përshkruhet si një veprim i koordinuar midis Belgjikës, Holandës, Irlandës dhe Republikës Çeke.

Në total, janë 43 diplomatë – disa të akuzuar për spiunazh – dhe shumica e punonjësve në ambasadat në Bruksel dhe Hagë. Ministria e Jashtme ruse e quan veprimin “arbitrar” dhe “jomiqësor” dhe premton kundërmasa së shpejti. 

Polonia ka dëbuar tashmë 45 diplomatë rusë. Shtetet e Bashkuara kanë dëbuar gjithashtu dymbëdhjetë, Bullgaria dhjetë dhe Sllovakia tre. Përveç kësaj, Estonia, Letonia dhe Lituania së bashku kanë dëbuar dhjetë. Moska deri më tani është përgjigjur duke dëbuar një numër të ngjashëm diplomatësh nga Sllovakia dhe vendet baltike.

Çdo i treti diplomat është spiun !

Rreziku i hakmarrjes është gjithashtu arsyeja pse Suedia po pret për momentin, tha Ministrja e Jashtme Ann Linde (S)

për Expressen javën e kaluar. Ajo nuk përjashton mundësinë e dëbimeve në të ardhmen, por thotë se qeveria preferon të veprojë bashkërisht me vendet e tjera dhe se diskutimet po vazhdojnë në nivel BE.

“Mbajtja e kontakteve diplomatike është veçanërisht e vlefshme për momentin pasi marrëdhëniet tona me Rusinë janë të tensionuara,” thotë Ann Linde.

Partitë opozitare, të drejtuara nga të moderuarit, i kanë bërë thirrje qeverisë të veprojë. Ish-ministri i Jashtëm Carl Bildt (M) kërkon gjithashtu që të gjithë oficerët e inteligjencës ruse të deportohen, diçka që ai e konsideron si një masë thjesht mbrojtëse dhe jo një protestë.

Disa ekspertë kanë ngritur gjithashtu zërat e tyre në favor të dëbimit të spiunëve rusë nga qeveria, duke përfshirë ekspertin e inteligjencës Joakim von Braun.

– Është e rëndësishme të shënohet tani që Rusia ka sulmuar Ukrainën, por është gjithashtu një mundësi për të ndaluar Rusinë të marrë informacion, për shembull për ndihmën që Suedia i jep Ukrainës. Nuk është sekret që ne dërgojmë automjete të blinduara, por mund të jetë informacion se si i dërgojmë produktet, cilat rrugë marrim dhe cilët persona kontakti kemi në vende të tilla si Lituania, Polonia dhe Ukraina. Këto janë shembuj të informacionit që Suedia dëshiron t’i mbajë sekret, thotë ai.

Përveçse Suedia mund të heqë qafe informacione të ndjeshme, Joakim von Braun mendon se më e keqja është se suedezët me akses në informacione interesante dhe sekrete i nënshtrohen tentativave për rekrutim.

– Qytetarët suedezë rrezikojnë të futen në një situatë shumë të keqe sepse shërbimi inteligjent rus në një masë të tillë përfshin rekrutimin e spiunëve përmes zhvatjes. Vështirë se ka njerëz që dëshirojnë të bëhen tradhtarë.

Në një koment për Expressen të mërkurën, Ann Linde përsërit se Suedia nuk përjashton masat.

“Qeveria suedeze vepron dhe proteston fuqishëm kur personeli diplomatik rus përfshihet në aktivitete që shkelin Konventën e Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike.

Në lidhje me dëbimet e mundshme në të ardhmen të personelit diplomatik rus në dritën e agresionit rus kundër Ukrainës, Suedia nuk përjashton ndonjë masë.

Ne kemi një dialog të ngushtë me shtetet e tjera me të njëjtin mendim”, thotë ajo.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s