Kategori
Uncategorized

Ann Linde: Suedia përgatitet për “armët më të këqija”

Nga: Josefine Karlsson, Cecilia Vaccari

PËRDITËSUAR: MË PAK SE 2 ORË MË PARË

Presidenti amerikan e quan kërcënimin e Rusisë me armë kimike “një kërcënim real”.

Ann Linde i Aftonbladets sändning.

– Fatkeqësisht, është rasti që të dyja armët kimike, armët biologjike që janë vërtet shumë të pakëndshme dhe të ashtuquajturat armë bërthamore taktike janë gjëra që duhet t’i përfshini në vlerësim. Se një regjim i dëshpëruar në Rusi mund të ndërmarrë veprime, dhe kjo po përgatitet në forcat e ndryshme të mbrojtjes, thotë ajo.

Suedia përgatitet për “armët më të këqija”

Rusia besonte se mund të pushtonte Ukrainën brenda pak ditësh. Tani ka kaluar një muaj dhe luftimet janë ndezur në pjesë të mëdha të vendit.

“Këto janë armë të tmerrshme dhe tani ne gjithashtu vërejmë se gjërat nuk po shkojnë ashtu siç është planifikuar nga Rusia, ata kanë hasur në rezistencë më të madhe nga Ukraina, unitet më të madh në Perëndim dhe ne nuk e dimë realisht se deri ku janë të përgatitur të shkojnë”, tha ministri i Jashtëm. Ann Linde.

A është në drejtim të rrezikut që ai bën një lëvizje kaq të dëshpëruar sepse gjërat po shkojnë keq tani?

– Fatkeqësisht, duhet ta kemi parasysh këtë.

Ministri i Jashtëm thotë se tani i takon Forcave të Armatosura të mbrohen dhe të sigurojnë që Ukraina të ketë mbrojtjen që ekziston kundër armëve biologjike dhe kimike.

– Tani për tani nuk ka asnjë kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për Suedinë, edhe nëse nuk mund të përjashtohet në të ardhmen. Por edhe në Suedi, sigurisht që ka përgatitje për armët më të këqija, thotë ajo.

“Nuk e mendoja se Putini do të bënte diçka kaq të tmerrshme”

Ann Linde u befasua që Vladimir Putin zgjodhi të fillonte një luftë në këtë mënyrë.

– Ne ishim shumë, pothuajse e gjithë Evropa, që nuk mendonim se Putini do të bënte diçka kaq pa kokë dhe të tmerrshme sa të përpiqej të merrte të gjithë Ukrainën. Të gjithë ishin të përgatitur që diçka të ndodhte, por jo shumë njerëz besuan në një pushtim të plotë, thotë ajo.

Vladimir Putin.

Vladimir Putin.Foto: AP TT NEWS AGENCY

Kryeministrja Magdalena Andersson dhe Ministrja e Jashtme Ann Linde kanë deklaruar vazhdimisht se Suedia vetë vendos për linjën e saj të politikës së sigurisë. Në të njëjtën kohë, Linde thekson se Suedia po analizon kërcënimet e Rusisë për veprime nëse Suedia ose Finlanda do të anëtarësohen në NATO.

– Nuk është rasti që neve na intereson çfarë mendon apo jo Rusia, nëse janë të mërzitur apo jo. Në fakt, është krejtësisht e parëndësishme. Megjithatë, ne duhet të analizojmë se Rusia kërcënon edhe Suedinë, edhe Finlandën se nëse hyjmë në NATO, do të bëjmë aktivitete të ndryshme që të mos e bëni ju, thotë Ann Linde.

REKLAMASituata e katastrofës në Ukrainë. UNICEF është këtu për fëmijët – Jepni një dhuratë tani dhe ajo do të dyfishohet.Lidhje e jashtme nga UNICEFJEP NJË DHURATË TANI!

Ryska trupper på en motorväg före invasionen av Ukraina.

Trupat ruse në një autostradë para pushtimit të Ukrainës

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s