Kategori
Uncategorized

Ekspertët paralajmërojnë: Rusia së shpejti Koreja e re e Veriut …

https://www.svd.se/a/dn28WX/experten-ryssland-blir-snart-nytt-nordkorea

Sanksionet perëndimore si rezultat i luftës në Ukrainë janë në prag të fshirjes së pesëmbëdhjetë viteve të rritjes ruse.

Dhe Rusia po bëhet një Kore e re e Veriut – si ekonomikisht ashtu edhe politikisht.

Të gjitha asetet e huaja në vend – fikse dhe financiare – janë në flakë, paralajmërojnë ekspertët.

Rusia së shpejti është si një Kore e re e madhe e Veriut, thotë Gunter Deuber, kreu i kërkimit në bankën kryesore austriake Raiffeisen Bank International – një nga bankat më të mëdha të huaja në tregun rus.

Një pjesë e madhe e klasës së mesme të mirëarsimuar në Rusi tashmë duket se kanë nxjerrë të njëjtin përfundim. Sipas vlerësimeve, 200,000-300,000 rusë mund të jenë larguar nga vendi që kur forcat ruse filluan luftën pushtuese në Ukrainë më 24 shkurt – shumica me tren për në Helsinki ose Turqi.

– Do të kemi një “ikje të trurit” të madh (fluturim aftësish) nga Rusia, thotë Deuber.

Të njëjtin vlerësim bëjnë edhe ekonomistët e Institutit të Financave Ndërkombëtare (IIF). Ikja e aftësive në kombinim me sanksionet që ndalojnë importin e teknologjisë dhe komponentëve kryesorë nga Perëndimi pritet, sipas një parashikimi të fundit të IIF, të zbresë PBB-në e vendit me 15 përqind këtë vit. Vitin e ardhshëm, rënia pritet të vazhdojë me 3 për qind të tjera, që do të thotë se 15 vitet e rritjes ruse janë gati të fshihen.

Mund të jetë edhe më keq, nëse sanksionet kundër Rusisë forcohen, shkruajnë ekonomistët e IIF.

Deuber pret me ftohtësi më shumë sanksione, edhe nëse Vladimir Putin do të hiqej nga rruga në një formë të grushtit të shtetit në pallat.

– Nuk do të ketë kthim në marrëdhëniet normale midis Rusisë dhe Perëndimit për një kohë të gjatë. Ne në Perëndim duhet të kuptojmë se nuk po përballemi me një ndryshim të madh regjimi në Rusi – edhe nëse do të ishte një ndryshim i udhëheqjes, thotë ai.

“I gjithë sistemi politik rus është përgatitur për këtë,” shtoi ai.

Në vend të kësaj, ai sheh disa vite dekomisionim dhe ristrukturim rus, i cili është i ndërlikuar nga sanksionet. Bankat kryesore ndërkombëtare tashmë kanë ekipe të posaçme për të ndihmuar klientët të përfitojnë sa më shumë nga aktivet e tyre. Dhe fondet mbrojtëse që specializohen në ndjekjen penale të vendeve dhe kompanive në krizë blejnë bono qeveritare dhe korporative ruse.

Konfiskimi i shtetit është një skenar. Përndryshe, ajo përfundon me kompanitë perëndimore që duhet të hedhin asetet në marrëveshje të këqija me pronarët e rinj, sipas Deuber.

E njëjta gjë vlen në praktikë për fondet ruse dhe të tjerët me ekspozim financiar. Deuber beson se ata duhet të pranojnë se asetet e Rusisë janë të mbyllura për sa kohë që sanksionet perëndimore nuk hiqen.

Mund të krijohet një boshllëk nëse Bursa e Moskës ndahet në një pjesë të brendshme dhe në atë ndërkombëtare, por kjo do të presupozojë që ajo të jetë e përgatitur të shesë me humbje të mëdha çmimi.

– Është luftë ekonomike, thotë Deuber, për atë që po ndodh.

Dhe së shpejti mund të përkeqësohet, paralajmëron ai. Deri më tani, Shtetet e Bashkuara nuk i kanë mbyllur dyert për transaksionet me bankën qendrore të Rusisë – megjithëse aktivet e bankës në Perëndim janë ngrirë dhe një e katërta e bankave ruse janë transferuar nga sistemi i komunikimit Swift i përdorur në transaksionet ndërkombëtare.

Kjo krijon një afat për kompanitë dhe bankat perëndimore për të trajtuar situatën dhe për t’u përgatitur. Por oferta e fundit nga qeveria Biden është se ky afat do të përfundojë më 22 maj.

– Atëherë të gjitha llojet e transaksioneve me Rusinë do të jenë shumë, shumë më të vështira për t’u trajtuar, thotë Deuber.

Ai mendon se kjo do të çonte shumë shpejt që shteti rus dhe kompanitë e mëdha shtetërore ruse – si monopoli i gazit Gazprom ose kompanitë e naftës si Rosneft – të mos jenë më në gjendje të paguajnë për veten e tyre dhe kështu të vulosen si “default” – pagesat e anuluara – në tregun e kapitalit.

Efekti i kësaj do të jetë një valë e baticës e kërkesave për pagesa dhe sekuestrime, e cila në vetvete sjell një rrezik të dukshëm që paratë në rrugën drejt ose nga Rusia do të sekuestrohen. Kjo rrezikon ta bëjë mjaft të vështirë për BE-në vazhdimin e blerjes së gazit rus – nëse nuk pranohet dekreti i Vladimir Putin për të paguar në rubla.

Që Shtetet e Bashkuara të zgjasin jetën e tyre përtej 22 majit, ai beson se diçka që duket si një zgjidhje e qëndrueshme është e nevojshme në Ukrainë – dhe ai nuk e beson këtë.

– Nuk mjafton një armëpushim, thotë ai.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s