Kategori
Uncategorized

Ambasador Vili Minarolli

Zonja ambasadore,publiku shqiptar dhe jo cek ka nevoje per transparence te qeverise te tij dhe jo per kercenimet e tua.

Dje ambasadorja ceke,jashte statusit te saj si diplomatet,kercenoi opoziten shqiptare qe te mbyllte gojen per marreveshjen e qeverise me CEZ-in.Me kete ajo provoi se marreveshja ishte nje vjedhje e hapur e publikut shqiptar.Ne nje shtet normal kjo diplomate qe mori persiper te beje avokaten e qeverise,duhej te largohej.Kercenimi I saj me pengesen ceke te praimit ne B E Jane deshperuese per kete marreveshjen pposhterurese dhe tregon as me shume e as me pak se ai fare statusi u ble shtrenjte nga qeveria.

Po vazhdoj me tej:

529655_107695099426280_1634518127_n
Dyshimi per mungesen e optimizmit nga marrja e statusit te vendit kandidat dhe pazzaret e fshehta me kompanine ceke me shtyj te analizoj problemin me gjere dhe t’i ndaj me ju mendimet e imja.
E para neve na u dha nje fare statusi Sui generis qe me duket se e kemi paguar ” si frengu pulen”.Ne asnje prej praktikave te BE nuk e vjen stand artin qe u aplikua per ne.Neqoftese ka ndonje shembull analog,une e terheq kete mendim.por edhe Serbia tani se fundi kaloi direkt ne negociatat e antaresimit me BE,pa keto sajesat qe po aplikohen per ne.Ne kishim tre vjet qe I kishim plotesuar kushtet e vena nga K E me perjashtim te tre ligjeve qe nuk I voton te ish opozita dhe qe u votuan ne prag te zgjedhjeve te vitit 2013.Tek ne u realizuan zgjedhje sipas standarteve de u be kalimi normal i pushtetit.Ne keto kushte ishte e pritshme dhenia e statusit dhjetorin e kaluar.Dhe e verteta eshte se komisioneri I zgjerimit u shpreh shume “optimist” dhe arriti te merrte nje pergjigje positive nga komision I Jashtem I PE.Ne kete fryme optimists u shfaq papritur nje term i Ri I pa degjuar me pare: u tha se disa vende ishin SKEPTIKE per dhenien e statusit ,pikerisht vender qe kishim hedhur themelet e BE dhe mbronin parimet mbi te cilat funksionon ky organizem. Nga rrethet diplomatike u informova se shkak I skepticizmit ishin disa levizje jo diplomatike dhe aspak politike te kryeministrit te ardhshem,por sidomos shtyrja e ligjit te nenpunesit civil dhe mos marrja parasysh e vendimit te Gj.Kushtetuese.Por Mesa duket qeveria e re ende nuk ishte shprehur per qendrimin ndaj kompanise ceke per te cilen ishte shume I interesuar ceku S.Fyle.
Viti 2014 ishte vit I zgjedhjeve te reja ne P E dhe sic ka ndodhur ne raste te tills dhe jo vetem, perfaqesues te PE apo edhe te KE angazhohen ne veprime pesonale per te lobuar ne favor te nje vendi apo nje ligji,kundrejt shperblimeve financiare jo te Vogla.Besoj se kei degjuar per skandale te tilla dhe denims te deputeteve te PE.Kjo me shtyu te mendoj dhe te dyshoj se edhe ish komisioneri I zgjerimit te kete ndermarre nje mision te tille ne favor t kompanise Ceke CEZ,per te cilen eshte folur se nderthuren interesa te ngushte te tija.Nderkohe qeveria shqiptare po I tregon te cdo dite vende e skeptike dhe te tjerave te BE se ishte e vendosur te ecte ne rrugen e neperkembjes te parimeve themelore te BE.Pra karshillek I hapur alla Putin.Kjo me siguri I rriti vlerat e atyre apo atij qe kishte marre persiper te hiqte skepticizmit e vendeve te BE dhe sigurisht eshte bere nje marreveshje me kryeqeveritarin shqiptar per pune shperblimi.Publikut shqiptar iu tha se BE e dha pelqimin per statusin por nuk u tha se u vune edhe pese kushte te tjera.Deri tani ky eshte nje precedent ne lidhur me standartet qe aplikohen BE.Po ashtu nuk eshte thene se cilat do te jene privilegjet dhe detyrimet e vendit tone nga ky hap I ndermjetem I rrugetimit tone per ne BE.
Ne kete “marreveshje” me vendet skeptike mendoj se qendron edhe Merita e “lobistit” te qeverise shqiptare .Me sa kuptoj me duket se keto vende e dhane pelqimin si lemoshe,por per te mos u sjelle me standarte te dyfishta,vune edhe pese kushte te tjera.Ndersa lobisti ka marre shperblimin e premtuar,domethene heqje dore nga arbitrazhi nderkombetar qe eshte baraz me humbjen time,tende dhe e gjithe shqiptareve te 3miliard dollareve dhe nga Ana tjeter te gjithe ne do I paguajme kompanise ceke edhe 95 milion euro per demin moral qe I hoqem licencen se po vidhte shqiptaret.
Sot shqiptaret Jane ngritur dhe po kerkoj e llogari per 7 milion dollare qe u vodhen nga BSH,pra pasuri e tyre.Une ndjehem krenar qe ne behemi gjithnje e me te ndergjegjshem per fatin tone dhe qe lidhet me ata qe zgjedhim qe te na administrojne jeten tone.Atehere mund te themi se ikemi standartet per te qene pjese e Europes dhe te mos kemi nevoje te paguajme seksere per te na dhene nje gjoja status si lemoshe.
Fund

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s