Kategori
Uncategorized

Ylberistët e Soros në Shqipëri…..

PYETJA NUK ESHTE PSE ERDHEN 2 EURODEPUTETET POR PSE ERDHI SOROS NE TIRANE!

Nthga Avokati Altin Goxhaj

Pyetja nuk eshte pse erdhen 2 eurodeputetet por pse erdhi Soros ne Tirane?!
Sepse Perbindeshi Bastard komunisto-ylberist qe krijoi Soros ne 1992:
– i cili erdhi me se fundi ne pushtet ne 2013,
– pesoi atakun e pare kardiak ne 15 Nentor 2013 (ku deshtoi mareveshja sorosiane e Rames per armet kimike kundrejt mbeshtetjes nderkombetare pa kushte te instalimit te juntes sorosiane),
– por pesoi atakun e dyte kardiak ne 22 Nentor 2014 (ku u vra frika nga qytetaret me guximtare),
– rezultoi qe pjesa me guximtare e shoqerise ishte aq e madhe sa heren e trete ataku kardiak i 8 Dhjetorit 2014 do te ishte vdekjeprures per te (pra Mostren e Oligarkise Sorosiane) sepse MOSBINDJA CIVILE E QINDRA MIJE PROTESTUESVE NE TE GJITHE SHQIPERINE do te ishte e paperballueshme…

Ndaj dhe erdhi Kumbari Soros per ti ofruar nje oferte te parefuzueshme Bashes per veten e tij por jo per Opoziten! Ndaj dhe 2 dite pas kesaj vitizite te pergatitur pas 22 Nentorit nga klyshet e Soros ne PD-UET, nuk kishte me Protesten e Madhen te 8 Dhjetorit per FILLIMIN E FUNDIT TE RRENIMIT SOROSIAN TE SHQIPERISE por kishim koncert dhe aheng dhe nje BETEJE TE FUQISHME KONFERENCASH SHTYPI me Azem Salianin, Shpataren Tabaku, Mongolin Bozdo dhe Playboy-n Pollo …

Ndaj dhe Kryesia e PDse ka ne pikat kyce te kontrollit te brendshem sorosiste-qiliste pavaresisht se te gjithe e dine qe skane as minimumin e kapacitetit minimal per te fituar ndonje beteje elektorale por kjo s’ka me rendesi sepse OPOZITA SKA ASNJE BETEJE ELEKTORALE PER TE FITUAR!

Tashme betejat do te fitohen ne tavolina pazaresh personale midis oligarkeve sorosiste! Basha me keshillat e sorosisteve qe e rrethuan qe prej 2011es u be pjese e klubit dhe e ka me nge te madhe te presi si kryetar bashkie edhe 6 vjet apo duke vene ndonje kukull sorosi ne ate karrike derisa ti vije dita… Sic dine te presin kryeministrat sorosiste (2005-2013)!

Nderkohe qe Shqiperia do te marre formen e Vilajetit te Oligarkise Sorosiane… dhe ne te gjithe ose do kemi perfunduar burgjeve, ose do te kemi ikur “te internuar” ne emigracion per te siguruar buken e gojes ne Evrope apo Amerike… Dhe Shqiperine dhe ekonomine e saj do ta kene ne pronesi oligarket sorosian dhe klyshet e tyre…

Pjesa me acaruese e pazarit eshte se SHBAte s’mund te levizin as gishtin perballe kesaj katastrofe monstruoze pasi Kryeministri i ardhshem pas 7 vjetesh i Shqiperise Lulzim Basha nuk ka ndonje ankese… Pra perderisa Pozita dhe Opozita jane OK cfare mund te beje Daj Semi??? Ndaj dhe nuk reagoi Opozita ne Shtator 2014 kur Oligarkia urdheroi mbylljen e 15 emisioneve televizive dhe 1 radioje sepse aty te ftuarit organikisht nuk ishin pjese e skemes soros dhe prishnin pikerisht skemen…

Ndaj dhe 2 eurodeputetet erdhen me zell per te pajtuar dy pale qe benin sikur ziheshin per te bere kuckat e veshtira qe bejne sikur s’duan por ne fakt e kishin ndare mendjen qe kur ua kerkoi dhe ua garantoi personalisht Tutori Soros!!! I cili e bleu Shqiperine dhe ekonomine tone me cmim skrapi… Sic beri ne Argjentine apo Malajzi dekaden e kaluar…

Nese doni te bindeni qe se kam hic gabim pyeteni Bashen se kur do te fillojme te Rrezojme Kapterr Ramiun

Pyeteni per daten e Fillimit te Protestave per Ndalimin e Rrenimit ose Rrezimin e Rrenuesve

PYETJA NUK ESHTE PSE ERDHEN 2 EURODEPUTETET POR PSE ERDHI SOROS NE TIRANE!

Opinioni i Dites nga Avokati Altin Goxhaj

Pyetja nuk eshte pse erdhen 2 eurodeputetet por pse erdhi Soros ne Tirane?! 
Sepse Perbindeshi Bastard komunisto-ylberist qe krijoi Soros ne 1992:
- i cili erdhi me se fundi ne pushtet ne 2013,
- pesoi atakun e pare kardiak ne 15 Nentor 2013 (ku deshtoi mareveshja sorosiane e Rames per armet kimike kundrejt mbeshtetjes nderkombetare pa kushte te instalimit te juntes sorosiane),
- por pesoi atakun e dyte kardiak ne 22 Nentor 2014 (ku u vra frika nga qytetaret me guximtare),
- rezultoi qe pjesa me guximtare e shoqerise ishte aq e madhe sa heren e trete ataku kardiak i 8 Dhjetorit 2014 do te ishte vdekjeprures per te (pra Mostren e Oligarkise Sorosiane) sepse MOSBINDJA CIVILE E QINDRA MIJE PROTESTUESVE NE TE GJITHE SHQIPERINE  do te ishte e paperballueshme...

Ndaj dhe erdhi Kumbari Soros per ti ofruar nje oferte te parefuzueshme Bashes per veten e tij por jo per Opoziten! Ndaj dhe 2 dite pas kesaj vitizite te pergatitur pas 22 Nentorit nga klyshet e Soros ne PD-UET, nuk kishte me Protesten e Madhen te 8 Dhjetorit per FILLIMIN E FUNDIT TE RRENIMIT SOROSIAN TE SHQIPERISE por kishim koncert dhe aheng dhe nje BETEJE TE FUQISHME KONFERENCASH SHTYPI me Azem Salianin, Shpataren Tabaku, Mongolin Bozdo dhe Playboy-n Pollo ... 

Ndaj dhe Kryesia e PDse ka ne pikat kyce te kontrollit te brendshem sorosiste-qiliste pavaresisht se te gjithe e dine qe skane as minimumin e kapacitetit minimal per te fituar ndonje beteje elektorale por kjo s'ka me rendesi sepse OPOZITA SKA ASNJE BETEJE ELEKTORALE PER TE FITUAR! 

Tashme betejat do te fitohen ne tavolina pazaresh personale midis oligarkeve sorosiste! Basha me keshillat e sorosisteve qe e rrethuan qe prej 2011es u be pjese e klubit dhe e ka me nge te madhe te presi si kryetar bashkie edhe 6 vjet apo duke vene ndonje kukull sorosi ne ate karrike derisa ti vije dita... Sic dine te presin kryeministrat sorosiste (2005-2013)! 

Nderkohe qe Shqiperia do te marre formen e Vilajetit te Oligarkise Sorosiane... dhe ne te gjithe ose do kemi perfunduar burgjeve, ose do te kemi ikur "te internuar" ne emigracion per te siguruar buken e gojes ne Evrope apo Amerike... Dhe Shqiperine dhe ekonomine e saj do ta kene ne pronesi oligarket sorosian dhe klyshet e tyre...

Pjesa me acaruese e pazarit eshte se SHBAte s'mund te levizin as gishtin perballe kesaj katastrofe monstruoze pasi Kryeministri i ardhshem pas 7 vjetesh i Shqiperise Lulzim Basha nuk ka ndonje ankese... Pra perderisa Pozita dhe Opozita jane OK cfare mund te beje Daj Semi??? Ndaj dhe nuk reagoi Opozita ne Shtator 2014 kur Oligarkia urdheroi mbylljen e 15 emisioneve televizive dhe 1 radioje sepse aty te ftuarit organikisht nuk ishin pjese e skemes soros dhe prishnin pikerisht skemen...

Ndaj dhe 2 eurodeputetet erdhen me zell per te pajtuar dy pale qe benin sikur ziheshin per te bere kuckat e veshtira qe bejne sikur s'duan por ne fakt e kishin ndare mendjen qe kur ua kerkoi dhe ua garantoi personalisht Tutori Soros!!! I cili e bleu Shqiperine dhe ekonomine tone me cmim skrapi... Sic beri ne Argjentine apo Malajzi dekaden e kaluar...

Nese doni te bindeni qe se kam hic gabim pyeteni Bashen se kur do te fillojme te Rrezojme Kapterr Ramiun ;) 

Pyeteni per daten e Fillimit te Protestave per Ndalimin e Rrenimit ose Rrezimin e Rrenuesve :P
Kategori
Uncategorized

FITORE E DYFISHTE E OPOZITES

529655_107695099426280_1634518127_nVili Minarolli

Është bërë e ditur se një delegacionI Parlamentit Europian do të vizitojë Shqipërinë duke patur si mission vendosjen e dialogut midis pozitës dhe opozitës të ndërprerë gati gjashtë muaj më parë.Ndërprerja e dialogut erdhi si pasojë e bojkotit të parlamentit nga opozita për shkaqe tashmë të njohura.
Ka patur një precedent të drërhyrjes të PE disa vite më parë, për të zgjidhur të njëjtin ngërc të politikës tonë,por që nuk ka asnjë ngjajshmëri me bojkotin e tanishëm të opozitës. Atë kohë ish opozita përdori si si arsye hapjen e kutive të votimit të zgjedhjeve të vitit 2009 me pretendimin se vota e socialistëve ishte e deformuar. Atë kohë për të gjithë ishte e qartë se kjo sajesë e lidershipit të PS ishte thjesht një alibi për të mos dhënë dorëheqje për shkak të humbjes të zgjedhjeve.

Rezultati I votive të socialistëve në 2009 u provua se ishte I saktë me rezulttin e votive që u morën në 2013. Pa asnjë rrugëdalje për të mbyllur “grevën e urisë” socialistët shqiptarë kërkuan ndihmën e socialistëve europianë, si zgjidhje për të dalë nga ngërci ku ishin future. Dhe problemi u zgjidh me darkën e famshmë të “krokodilit”, që e ktheu opozitën e atherëshme në parlament.
Tashmë opozita ka bojkotuar parlamentin dhe ka vënë disa kushte për kthimin e saj. Karshi heshtjes ose mohimit të arsyeve të vërteta të këtij veprimi,opozita ka bindur opinionin vendas dhe atë ndërkombëtar se arsyet e saj janë të qënësishme për jetën normale të një parlamenti dhe misioni I tanishëm I PE nuk ka qëllim të vizitës së tij në Tiranë përtë ngrënë një darkë, por pikërisht me kërkesa taksative për mazhorancën, që janë pikërisht ato që ka parashtruar tashmë e gjashtë muaj opozita.

Janë një sërë kërkesash që garantojnë jetën normale të një parlamenti dhe të një shoqërie demokratike si e drejta e fjalës, e drejta e ngritjes të komisioneve hetimore, zbatimi I vendimeve të Gjykatës Kushtetuese apo gjykatave të tjera, liria e mediave , etj.Por ajo që krijon një precedent të padëgjuar më parë në ndonjë parlament të botës, është kërkesa e opozitës për DEKRIMINALIZIMIN e parlamentittë Shqipërisë,që është pjesë e pakëtës të kërkesave të PE. Opozita ia doli me sukses të argumentojë me fakte dhe dokumenta të vërtetat e kërkesave të saj, duke arritur një fitore morale dhe politike në opinionin vendas dhe atë ndërkombëtar. Por kjo fitore e opozitës është një humbje e dyfishtë e mazhorancës dhe tregoi se e vërteta dhe logjika triumfoi mbi arrogancën, megallomaninë dhe mashtrimin. Asaj tashmë I duhet të ndahet nga krimi që ka shtrirë kthetrat në parlament dhe në insitucionet shtetërore dhe është punë e saj nëse do ia arrijë apo jo.

Opozita atshmë ndodhet para sfidave shumë më të rëndësishme. Ajo tashmë e cliruar nga alibia e socialistëve se “fajin e ka opozita” dhe nga shantazhet për konsum thjesht public me të ashtuquajtura dosje korrupsioni, duhet t’I kthehet funksionit të saj kryesor, të denoncimit të gënjeshtrave dhe mashtrimeve të qeverisë me gjoja ‘parajsën” e mirëqënies dhe zhdukjen e papunësisë dhe varfërisë dhe të shëmbujve të abuzimit dhe korrupsionit të zyrtarëve të qeverisë.Dhe këtë jo vetëm në parlament por edhe drejtëpërdrejtë më njerëzit e mashtruar.
Fitorja morale dhe politike e opozitës e kthen besimin e elektoratit shqiptar ndaj saj dhe ijep të drejtën për të përdorur të gjitha mjetet demokratike për të penguar cdo përpjekje të qeverisë për të shkelur të drejtat e qytetarëve, për të penguar vendosjen e një pushteti të oligarkëve dhe të krimit të organizuar dhe për rikthimin e vlerave të demokracisë në vend.

Kategori
Uncategorized

Ambasador Vili Minarolli

Zonja ambasadore,publiku shqiptar dhe jo cek ka nevoje per transparence te qeverise te tij dhe jo per kercenimet e tua.

Dje ambasadorja ceke,jashte statusit te saj si diplomatet,kercenoi opoziten shqiptare qe te mbyllte gojen per marreveshjen e qeverise me CEZ-in.Me kete ajo provoi se marreveshja ishte nje vjedhje e hapur e publikut shqiptar.Ne nje shtet normal kjo diplomate qe mori persiper te beje avokaten e qeverise,duhej te largohej.Kercenimi I saj me pengesen ceke te praimit ne B E Jane deshperuese per kete marreveshjen pposhterurese dhe tregon as me shume e as me pak se ai fare statusi u ble shtrenjte nga qeveria.

Po vazhdoj me tej:

529655_107695099426280_1634518127_n
Dyshimi per mungesen e optimizmit nga marrja e statusit te vendit kandidat dhe pazzaret e fshehta me kompanine ceke me shtyj te analizoj problemin me gjere dhe t’i ndaj me ju mendimet e imja.
E para neve na u dha nje fare statusi Sui generis qe me duket se e kemi paguar ” si frengu pulen”.Ne asnje prej praktikave te BE nuk e vjen stand artin qe u aplikua per ne.Neqoftese ka ndonje shembull analog,une e terheq kete mendim.por edhe Serbia tani se fundi kaloi direkt ne negociatat e antaresimit me BE,pa keto sajesat qe po aplikohen per ne.Ne kishim tre vjet qe I kishim plotesuar kushtet e vena nga K E me perjashtim te tre ligjeve qe nuk I voton te ish opozita dhe qe u votuan ne prag te zgjedhjeve te vitit 2013.Tek ne u realizuan zgjedhje sipas standarteve de u be kalimi normal i pushtetit.Ne keto kushte ishte e pritshme dhenia e statusit dhjetorin e kaluar.Dhe e verteta eshte se komisioneri I zgjerimit u shpreh shume “optimist” dhe arriti te merrte nje pergjigje positive nga komision I Jashtem I PE.Ne kete fryme optimists u shfaq papritur nje term i Ri I pa degjuar me pare: u tha se disa vende ishin SKEPTIKE per dhenien e statusit ,pikerisht vender qe kishim hedhur themelet e BE dhe mbronin parimet mbi te cilat funksionon ky organizem. Nga rrethet diplomatike u informova se shkak I skepticizmit ishin disa levizje jo diplomatike dhe aspak politike te kryeministrit te ardhshem,por sidomos shtyrja e ligjit te nenpunesit civil dhe mos marrja parasysh e vendimit te Gj.Kushtetuese.Por Mesa duket qeveria e re ende nuk ishte shprehur per qendrimin ndaj kompanise ceke per te cilen ishte shume I interesuar ceku S.Fyle.
Viti 2014 ishte vit I zgjedhjeve te reja ne P E dhe sic ka ndodhur ne raste te tills dhe jo vetem, perfaqesues te PE apo edhe te KE angazhohen ne veprime pesonale per te lobuar ne favor te nje vendi apo nje ligji,kundrejt shperblimeve financiare jo te Vogla.Besoj se kei degjuar per skandale te tilla dhe denims te deputeteve te PE.Kjo me shtyu te mendoj dhe te dyshoj se edhe ish komisioneri I zgjerimit te kete ndermarre nje mision te tille ne favor t kompanise Ceke CEZ,per te cilen eshte folur se nderthuren interesa te ngushte te tija.Nderkohe qeveria shqiptare po I tregon te cdo dite vende e skeptike dhe te tjerave te BE se ishte e vendosur te ecte ne rrugen e neperkembjes te parimeve themelore te BE.Pra karshillek I hapur alla Putin.Kjo me siguri I rriti vlerat e atyre apo atij qe kishte marre persiper te hiqte skepticizmit e vendeve te BE dhe sigurisht eshte bere nje marreveshje me kryeqeveritarin shqiptar per pune shperblimi.Publikut shqiptar iu tha se BE e dha pelqimin per statusin por nuk u tha se u vune edhe pese kushte te tjera.Deri tani ky eshte nje precedent ne lidhur me standartet qe aplikohen BE.Po ashtu nuk eshte thene se cilat do te jene privilegjet dhe detyrimet e vendit tone nga ky hap I ndermjetem I rrugetimit tone per ne BE.
Ne kete “marreveshje” me vendet skeptike mendoj se qendron edhe Merita e “lobistit” te qeverise shqiptare .Me sa kuptoj me duket se keto vende e dhane pelqimin si lemoshe,por per te mos u sjelle me standarte te dyfishta,vune edhe pese kushte te tjera.Ndersa lobisti ka marre shperblimin e premtuar,domethene heqje dore nga arbitrazhi nderkombetar qe eshte baraz me humbjen time,tende dhe e gjithe shqiptareve te 3miliard dollareve dhe nga Ana tjeter te gjithe ne do I paguajme kompanise ceke edhe 95 milion euro per demin moral qe I hoqem licencen se po vidhte shqiptaret.
Sot shqiptaret Jane ngritur dhe po kerkoj e llogari per 7 milion dollare qe u vodhen nga BSH,pra pasuri e tyre.Une ndjehem krenar qe ne behemi gjithnje e me te ndergjegjshem per fatin tone dhe qe lidhet me ata qe zgjedhim qe te na administrojne jeten tone.Atehere mund te themi se ikemi standartet per te qene pjese e Europes dhe te mos kemi nevoje te paguajme seksere per te na dhene nje gjoja status si lemoshe.
Fund