Kategori
Uncategorized

Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, ne kemi një luftë të madhe në zonën tonë të afërt me gjithçka që ajo përfshin për sa i përket vuajtjeve dhe humbjeve njerëzore.

Detyrat kryesore për qeverinë dhe për mua janë të vazhdojmë të ofrojmë mbështetje – politike, humanitare, ekonomike dhe ushtarake – për Ukrainën për t’i ndihmuar ata të fitojnë luftën.

Më së voni në fund të janarit, qeveria mori një vendim për furnizimin me sisteme të armëve të rënda për ushtrinë ukrainase.

Ne kemi një politikë largpamese për Ukrainën.

Unë vetë pata mundësinë të vizitoja Kievin vjeshtën e kaluar së bashku me ministrat e tjerë të jashtëm brenda rrethit Nordiko-Baltik, atë që shpesh quhet NB8.

Ne patëm diskutime me Presidentin Zelensky dhe Ministrin e Jashtëm Kuleba dhe u dëshmuam vetë për pasojat e luftës brutale terroriste të Rusisë kundër qyteteve të Ukrainës.

Nuk ishte rastësi që ky udhëtim u bë brenda formatit NB8.

Pikërisht në lagjen tonë të afërt kemi miqtë tanë më të ngushtë.

Së bashku ne ndajmë jo vetëm interesat e politikave të sigurisë, por edhe vlerat, historinë dhe kontaktet sociale.

Është ambicia ime si ministër i Jashtëm të thelloj bashkëpunimin Nordiko-Baltik në politikën e jashtme dhe të sigurisë.

Diçka që do të lehtësojë bashkëpunimin Nordiko-Baltik në të ardhmen është anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në aleancën e mbrojtjes NATO. 

Ai do të krijojë mundësi të reja për shkëmbimin e thelluar dhe të zgjeruar të politikave të sigurisë.

Ende nuk e dimë se kur do të bëhemi një anëtar i plotë i NATO-s, por 28 nga 30 aleatë deri më tani e kanë ratifikuar kërkesën tonë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s