Kategori
Uncategorized

Një dokument i plotë monumental i gdhendur në një tullë në një nga qytetet më të lashta të Shumerit, Lagash, qytet ku nderohej perëndia Ninurta,

Një dokument i plotë monumental i gdhendur në një tullë në një nga qytetet më të lashta të Shumerit, Lagash, qytet ku nderohej perëndia Ninurta, i Urti (shqip: i Urti) me simbolin e tij shqiponjën dykrenore.

Ninurta quhej edhe Ninip dhe ishte trashëgimtar djali i Enlilit (ylli i yllit, i biri i yllit, i biri i zotit – shqip: yll i yllit, bir i yllit, bir i zotit), dhe kështu, Ni Nip i Zotit. .

Tetë rreshtat sumeriane në anën e majtë mund të kuptohen ose lexohen drejtpërdrejt përkatësisht, në anën e djathtë në shqip:

Përkthyer në anglisht (ju lutem më korrigjoni nëse e kam gabim):
“Zotëri i shkruar mirë (Ninurta – i Urti), njeri mjaft i fortë / (i saktë-djathtas) njësoj, Zoti Enlili (e) lë mëkëmbës. Njeriu (i) Zoti mati shumë mirë, ai/ajo mbikëqyrte themelin mbi tokën e Lagash, tempulli i tij/saj, e nderoi atë!”.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s