Kategori
Uncategorized

“Rrobat e të Bardhëve të Vdekur”

Sipas MailOnline , janë perëndimorët “dashamirës” ata që dhuruan rrobat, të cilat tashmë janë kthyer në një problem serioz për vendin e Afrikës Perëndimore.

Vendasit i blejnë rrobat në pako të mëdha, kujdesen për veshjet më të mira dhe përpiqen t’i shesin, por i hedhin rrobat e mbetura.

Rrobat që nuk mund të shiten në tregun Karmanto – ku strehohen 30,000 shitës – hidhen dhe përfundojnë në ujë përgjatë kryeqytetit Akra, ndër të tjera.

Tonelata e mijëra rroba shtrihen atje, duke u kalbur.

Grumbujt e rrobave përgjatë plazheve vijnë në të gjitha ngjyrat e botës dhe ngjajnë me malet më të mëdha të plehrave që rriten dhjetë metra të larta.

“Ne kemi sfida të mëdha me mbetjet e tekstilit që vijnë nga Evropa dhe gjetkë, por dhimbja jonë është që kufizimet e plota mbërrijnë çdo ditë dhe në thelb janë mbeturina”, tha Solomon Noi, drejtor i menaxhimit të mbetjeve, për

The Gana Report 2020.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s