Kategori
Uncategorized

Al-Kaeda, një troll me shumë koka që do të vazhdojë të ekzistojë .

Sa kohë ka jetuar Zawahiri në Kabul është e pasigurt, por të paktën nuk mund të ketë kaluar më shumë se që kur talebanët morën pushtetin në Kabul në mes të gushtit të vitit të kaluar.

Shumica besojnë se mbrojtësit e tij kanë qenë rrjeti famëkeq Haqqani, i cili ka një pozicion qendror në talebanët.

Ishin njerëz nga ky rrjet ata që dyshohet se vranë gazetarin e Dagbladet Carsten Thomassen në Kabul në janar 2008.

Shumë kanë theksuar se mjeku egjiptian dhe lideri terrorist ka qenë i sëmurë për një kohë të gjatë dhe nuk ishte asgjë më shumë se një bos simbolik. 

Ai nuk kishte as karizmën e bin Ladenit dhe as mantrën se veprimet e mëdha ndërkombëtare dhe spektakolare duhet të ishin marka e grupit terrorist.

Zawahiri decentralizoi al-Kaedën dhe krijoi një lloj sistemi ekskluziviteti, në të cilin grupet e lidhura ishin betuar për besnikëri ndaj tij, por kryesisht vepronin vetë.

Dhe shumë nga këto grupe janë gjallë dhe mirë:

📌AQAP, Al-Kaeda në Gadishullin Arabik, ka bazën në Arabinë Saudite dhe Jemen dhe vepron si një nga grupet në luftën civile në Jemen.

📌AQIM, Al-Kaeda në Magrebin Islamik (Afrika e Veriut në perëndim të Egjiptit), e ka bërë një nga detyrat e saj kryesore rrëmbimin e njerëzve për shpërblim. Ata operojnë në disa vende, përfshirë në Mali, ku kanë mbështetjen e disa prej tuaregëve në vend.

📌AQIS, Al-Kaeda në nënkontinentin Indian, u krijua në vitin 2014. Më pas Ayman al-Zawahiri deklaroi se zonat e veprimit të grupit do të ishin Mianmari, Bangladeshi, India dhe Kashmiri.

📌Al-Shabaab në Somali u zotua për besnikëri ndaj al-Kaedës në vitin 2012. Krahas këtij grupi, ndër të tjera ka edhe celula të Al-Kaedës në Gaza, Sinai, Kurdistan, Liban dhe Spanjë.

Përpara se talibanët të merrnin përfundimisht kontrollin e Afganistanit një vit më parë, sipas ekspertëve të terrorizmit, al-Kaeda kishte një prani në pothuajse gjysmën e provincave të vendit.

Kur Shtetet e Bashkuara nën Presidentin Donald Trump përfunduan të ashtuquajturën marrëveshje të Dohas me talebanët në shkurt 2020, talebanët premtuan ta mbanin Al-Kaedën jashtë Afganistanit. Se si amerikanët mund të besonin në një premtim të tillë është e pakuptueshme për shumë njerëz, pasi të dy grupet kishin bashkëpunuar ngushtë që nga fundi i viteve 1990.

Presidenti amerikan Joe Biden tani mund të mburret me dinamizmin e tij dhe natyrisht shpreson se vrasja e Zawahirit mund ta ndihmojë atë dhe demokratët gjatë zgjedhjeve afatmesme në SHBA në nëntor.

Ndoshta nuk është aq e thjeshtë.

Megjithëse trauma e 11 shtatorit mbetet ende në mendjet e shumë amerikanëve, ka çështje të tjera, jo më pak ekonomia, që i zënë ata tani.

Pavarësisht nëse amerikanëve u pëlqen apo jo, ata janë të varur nga grupi islamik afgan kur bëhet fjalë për të ashtuquajturin Shteti Islamik, IS.Në verilindje të Afganistanit,

Shteti Islamik në provincën Khorasan, ISKP, ekziston që nga viti 2015. 

Grupi ka qenë aktiv në Azinë jugore dhe qendrore dhe është armiku i betuar i talebanëve. Edhe nëse ISKP herë pas here sulmon objektiva në Afganistan, talebanët ndoshta kanë njëfarë kontrolli mbi luftëtarët e IS në verilindje.
Dhe kjo është e rëndësishme për autoritetet në Uashington.

Kush do të marrë tani Al-Kaedën është e pasigurt.

Pavarësisht nga pasardhësi:

Al-Kaeda nuk është më në kulmin e madhështisë së saj, por grupi dhe aleatët e tij përbëjnë një kërcënim sigurie në shumë pjesë të botës.

Dhe jo më pak e rëndësishme, Al-Kaeda është një troll me shumë koka që nuk dobësohet domosdoshmërisht duke i prerë njërën nga kokat.

https://www.dagbladet.no/meninger/sjefen-er-dod-al-qaida-lever/76784485

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s