Kategori
Uncategorized

”Ari i gjakut” sudanes, financon luftën e Putinit .

Sudani, një nga eksportuesit më të mëdhenj të arit në botë, duhet të jetë një vend i pasur.

Por realiteti është ndryshe.

Rusia ka shfrytëzuar dhe kontrabandë në mënyrë të paligjshme burimin prej vitesh, sipas një ekspozimi nga CNN.

Ata e bëjnë këtë me ndihmën e grupit Wagner, ushtrisë private të Vladimir Putinit.

Megjithatë, qeveria sudaneze mohon që ushtria është në vend.

Por disa nga agjentët më famëkeq të grupit Wagner punojnë në Sudan, duke përfshirë kreun Evgenij Prigovzhin, sipas CNN.

Dy vjet më parë, kompania Meroe Gold, në pronësi të grupit Wagner, u sanksionua nga Shtetet e Bashkuara për “shfrytëzim të burimeve natyrore të Sudanit”, sipas dokumenteve të siguruara nga CNN.

Sipas ligjit sudanez, pronësia e arit duhet të kufizohet në popullsinë vendase.

Kur ekipi i CNN viziton një objekt nxjerrjeje në veri të kryeqytetit Khartoum, një punonjës konfirmon se është një kompani ruse që zotëron objektin – por kur ata kërkojnë të flasin me menaxherin, ata largohen nga vendi.

Miniera e arit në mënyrë të paligjshme – nën mbulesë

Punonjësit më vonë pretendojnë se kompania është sudaneze dhe quhet Al Solag. Në certifikatat e regjistrimit të kompanive, duket se të dyja kanë të njëjtën ankesë nga gjykata e punës – në të njëjtën kohë.

Një nga burimet me të cilat foli CNN konfirmon se bëhet fjalë për një mbulim.

Meroe Gold është një mbulesë për rusët, veçanërisht për forcat e Wagnerit, të cilët punojnë për të shfrytëzuar arin në Sudan dhe për eksportin e tij.

Është një kopertinë, jo një biznes.

Ajo nxjerr arin nga mbetjet dhe blen ar nga minatorët sudanezë.

Nuk është e ligjshme sepse ligji thotë që të gjithë prodhuesit e arit duhet të raportojnë sasinë që prodhojnë në Bankën Qendrore dhe në Ministrinë e Minierave.

Por ata nuk e bëjnë, thotë burimi.

Grushti i shtetit korr jetë .

Dy vjet më parë, populli sudanez rrëzoi diktatorin e vendit Omar Al-Bashir.

Më vonë, ushtria organizoi grushtin e vet në bashkëpunim me grupin Wagner – në këmbim të arit, sipas informacioneve të CNN.

Një person me njohuri për komplotin rus thotë se Rusia ka përfituar nga mbështetja e grushtit të shtetit ushtarak.

Ai ka qenë i fshehur për nëntë muaj nga frika se mos vritet – dhe vëllai i tij është vrarë gjatë një demonstrate pro-demokracisë në vend.

https://www.expressen.se/nyheter/putins-blodsguld-finansierar-kriget-/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s