Kategori
Uncategorized

Rusisë po i mbarojnë miqtë !

Asnjëherë më parë në historinë botërore një vend nuk ka sabotuar aq shumë për veten e tij në një kohë kaq të shkurtër sa ka bërë Rusia në gjysmën e parë të vitit 2022.

Ushtria ruse ka dëshmuar të jetë një ushtri e Potemkinit e rrënuar nga korrupsioni, ekonomia ruse është bërë shpejt më të sanksionuar në botë, dhe gjithnjë e më shumë vende i kanë kthyer shpinën Rusisë gjithnjë e më të etur për gjak, ndërsa provat e krimeve të luftës ruse vërshojnë.

Diplomatikisht, ka pak vende që Rusia mund t’i quajë më aleatë ose mbështetës. Si për të ilustruar pozicionin e ri gjeopolitik të Rusisë, Putini tani ka filluar të kultivojë marrëdhëniemë të ngushta me Kim-Jong Un nga Koreja e Veriut pothuajse e izoluar hermetikisht.

Rusia më e afërt me një aleat ushtarak në Evropë është Bjellorusia, por vendi ka provuar të jetë një partner i paqëndrueshëm. Deri disa herë, forcat bjelloruse janë përgatitur për atë që duket të jetë një pushtim i Ukrainës perëndimore pa asnjë veprim. Diktatori bjellorus Lukashenko, i cili është borxhli ndaj Putinit për mbështetjen e regjimit të tij jopopullor në vitin 2020, ka ndryshuar vazhdimisht retorikën e tij.

Muajt e fundit ai në fakt ka qenë kritik ndaj luftës dhe ka thënë se ajo “tërhiqet” dhe duhet “të përfundojë sa më shpejt”. Në të njëjtën kohë, ai vazhdon të lejojë avionët rusë të përdorin sulmet ajrore bjelloruse si bazë dhe të gjuajnë raketa dhe artileri ruse në territorin bjellorus.

Nëse Bjellorusia do të përfshihet drejtpërdrejt ose do të jetë në gjendje të përballojë presionin nga Rusia, mbetet një pyetje e hapur, por është e qartë se vendi është një partner koalicioni shumë hezitues në projektin imperialist të Rusisë.

Lukashenko duket se po përpiqet ta kalojë luftën pa rrezikuar shumë vetë, dhe perspektiva e një lufte në Ukrainë është shumë e papëlqyeshme për popullatën bjelloruse.

Në krahun e saj jugor , retorika gjithnjë e më e etur për gjak dhe imperialiste e Rusisë ka tjetërsuar edhe ish-miqtë dhe bashkëpunëtorët.

Në muajt e fundit, Putini dhe rrethi i tij i ngushtë e kanë rritur gradualisht retorikën e tyre:

Së pari, ndërhyrja ushtarake ishte një luftë kundër ultranacionalistëve në Ukrainë që dyshohet se abuzuan me popullsinë rusisht-folëse të Donbasit.

Gradualisht, kjo është bërë një luftë ideologjike kundër Perëndimit dhe NATO-s në përgjithësi dhe një projekt për të bashkuar popullin rus në një komb.

Vetë Putini ka filluar ta përdorë këtë

retorikë më shpesh dhe në mënyrë më agresive, duke thënë për shembull në mes të qershorit se “Bashkimi Sovjetik është pjesë e Rusisë historike”.

Ajo që supozohej të ishte një konflikt i shpejtë dhe i lokalizuar është bërë diçka shumë më ambicioze.

Në krahun e saj jugor , retorika gjithnjë e më e etur për gjak dhe imperialiste e Rusisë ka tjetërsuar edhe ish-miqtë dhe bashkëpunëtorët. Në muajt e fundit, Putini dhe rrethi i tij i ngushtë e kanë rritur gradualisht retorikën e tyre: Së pari, ndërhyrja ushtarake ishte një luftë kundër ultranacionalistëve në Ukrainë që dyshohet se abuzuan me popullsinë rusisht-folëse të Donbasit.

Gradualisht, kjo është bërë një luftë ideologjike kundër Perëndimit dhe NATO-s në përgjithësi dhe një projekt për të bashkuar popullin rus në një komb. Vetë Putini ka filluar ta përdorë këtë retorikë më shpesh dhe në mënyrë më agresive, duke thënë për shembull në mes të qershorit se “Bashkimi Sovjetik është pjesë e Rusisë historike”. Ajo që supozohej të ishte një konflikt i shpejtë dhe i lokalizuar është bërë diçka shumë më ambicioze.

Ky është një zhvillim problematik për fqinjët e Rusisë, veçanërisht për ish-republikat sovjetike rreth Detit Kaspik, të cilat në shumë raste kanë pakica të konsiderueshme ruse që jetojnë në vendet e tyre. Në një jehonë shqetësuese nga e kaluara, tani duket se Rusia është e gatshme t’i përdorë këto pakica si justifikime të përshtatshme për të ndërhyrë në punët e vendeve fqinje.

Për shkak të statusit në rritje të Rusisë si një veprim ushtarak i izoluar gjeopolitikisht dhe jo mbresëlënës në Ukrainë, duket se këto shtete post-sovjetike janë bërë gradualisht më të guximshëm për të pohuar veten kundër ish-zotërisë së tyre.

Për shembull, Kazakistani këtë vit refuzoi të mbajë një festë të 9 majit, duke bërë që një komentator televiziv rus të dilte dhe të akuzonte vendin si “mosmirënjohës”. Ai gjithashtu paraqiste një kërcënim të drejtpërdrejtë ushtarak për vendin duke thënë se vendi mund të pësojë të njëjtin fat si Ukraina.

Kontrasti midis 2022 dhe viteve të mëparshme u bë i qartë me dhimbje gjatë konferencës vjetore SPIEF në Shën Petersburg. Konferenca, e cilësuar shpesh si “Davosi i Rusisë”, ishte në vitin e saj të njëzet e pestë një çështje e kotë. Për shkak të bojkoteve zyrtare, sanksioneve dhe hapësirës ajrore të bllokuar, shumë pak nga Perëndimi morën pjesë.

Për të mbushur vendet, Rusia ftoi, ndër të tjera, përfaqësues të talebanëve famëkeq dhe liderin e republikës së vetëshpallur DPR, Denis Pushilin.

Kur Presidenti i Kazakistanit Tokayev doli në skenë me Putinin, tensionet midis Rusisë dhe Kazakistanit arritën një nivel të ri. Tokayev mohoi drejtpërdrejt njohjen nga Putini të dy republikave “pro-ruse” DPR dhe LPR. Ai fërkoi kripë në plagë duke miratuar pretendimin e Kinës ndaj Tajvanit. Kjo ndoshta shënon një kthesë në Azinë Qendrore, e cila ka qenë prej kohësh skena e konflikteve ruso-kineze të interesit.

Kjo na çon në vetë vendin e Kinës. Ky është shakaxhi i madh gjeopolitik që mund të ketë një ndikim vendimtar në fatin e Rusisë. Në pamje duket se dy vendet Kina dhe Rusia janë autobusë të mirë. Të dy janë të interesuar të parandalojnë dominimin perëndimor nga gjeopolitika globale dhe kanë bërë një kauzë të përbashkët duke luftuar atë që ata e quajnë “rendin botëror unipolar” të dominuar nga SHBA.

Pak para pushtimit, në lidhje me Olimpiadën e Pekinit, Putin dhe Xi Jinping u takuan dhe deklaruan se partneriteti midis Rusisë dhe Kinës ishte “pa kufij”.

Kjo u ka dhënë shumë njerëzve përshtypjen se Rusia dhe Kina janë aleatë të fortë gjeopolitikë. Megjithatë, të dy vendet nuk kanë nënshkruar kurrë një marrëveshje ushtarake dhe lufta në Ukrainë ka testuar shpejt se deri ku shkon në të vërtetë kjo retorikë pa kufij.

Është e vështirë të lexohet se çfarë mendojnë realisht dy liderët autoritarë lindorë për njëri-tjetrin dhe sa të përputhshëm janë qëllimet e tyre, por ka shumë që analistët e konsiderojnë marrëdhënien si oportuniste dhe jo të rrënjosur thellë ideologjikisht. Kina gjithashtu mund ta shohë dobësimin e Rusisë si një mundësi për të zgjeruar ndikimin e saj në Azinë Qendrore në kurriz të Rusisë sesa një mundësi për të dobësuar Perëndimin.

Deri më tani, ne nuk kemi parë shumë shenja se Kina është e gatshme të vendosë peshën e saj pas Rusisë dhe në thelb ka adoptuar të njëjtin qëndrim “prit-dhe-shih” si Bjellorusia. Ata nuk e kanë dënuar Rusinë për pushtimin e Ukrainës, por kanë vënë në dukje edhe disa ndjenja diplomatike dhe kanë bërë thirrje për një “zgjidhje paqësore” të konfliktit.

Ata kanë refuzuar të vendosin sanksione ndaj Rusisë dhe kanë dënuar Perëndimin për përdorimin e ekonomisë botërore si armë, por nuk kanë ndërmarrë hapa të mëdhenj për të mbrojtur Rusinë nga sanksionet perëndimore.

Pavarësisht se sa i lidhur ideologjikisht mund të ndihet Xi me Rusinë, shtrati i pamëshirshëm është i qartë: Perëndimi është një partner tregtar shumë më i madh dhe më i rëndësishëm për Kinën sesa Rusia.

Ka të ngjarë që Kina të mos rrezikojë marrëdhëniet e mira tregtare me Perëndimin për të mbështetur një perandori ruse të dështuar.

Por kush e di? Kina nuk mund të skualifikohet plotësisht. Gjithmonë ekziston mundësia që Xi të besojë se bashkëpunimi i pakufishëm nuk është thjesht retorik. Nëse ka një gjë që na ka mësuar viti 2022, është se duhet të presim të papriturën

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s