Kategori
Uncategorized

Heronjtë e rremë të yllit të kuq dhe draprit

Kastriot Dervishi//

Disa ditë pasi kishin vjedhur, vrarë dhe djegur kufomën e At Lekë Lulit, në gusht 1943, me këtë nam të keq, 5 partizanë të batalionit “Perlat Rexhepi” deshën të hynin “në Mirditën reaksionare” për të përhapur farën e komunizmit aty. Mirdita nuk e pranonte komunizmin që po sillnin këta dhe dha përgjigjen më të mirë që u duhej dhënë komunistëve.


Pra “heronjtë” e idealit të Leninit dhe Miladinit u vranë në Vig nga popullsia vendase, e cla ndër të tjera, nuk donte të shihte të pjekur ndonjë prift tjetër.
Regjimi komunist pas lufte të vrarët i shpalli “heronj” pa kryer asnjë lloj heroizmi. Tipologjia është e qartë. Kur vriten komunistët janë automaikisht heronj, kur vriten nacionalistët nuk janë asgjë. Për analogji një rast.

Në tetor 1943 u morën peng, u torturuan nga Dushan Mugosha e Miladin Popoviçi dhe u vranë në Pezë, studenti i inxhinierise Besnik Çano dhe gjimnazisti Qeramudin Sulo, që të dy nacionalistë.

Këta djem janë heronj dhe jo ata që mbanin yll të kuq në ballë.
Bashkëlidhur, dokumenti për ngjarjen e Vigut i shkruar prej zëvendësisht prefektit të Shkodrës për Zyrën Politike të MPB-së.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s