Kategori
Uncategorized

Ti nuk lexon

Ti nuk lexon

Nga Edison Ypi 
edison-ypi2011rrrrrrrr
Ti ha, pi, vishesh, mbathesh, udhëton, zbavitesh. Por nuk je i qetë, nuk ndjehesh i lumtur. Ke ankesa, xerxelera, grricje, kërruajtje. Je edison-ypi2011rrrrrrrrgjithë kohën i mërzitur. Ke probleme me shëndetin. Nuk të rreh mirë zemra. Nuk të mbushet mushkëria. Nuk e shijon dhe nuk e tret si duhet ushqimin. Mirë të bëhet. Hak e ke. Këto dhe të tjera taksirate i ke dhe do t’i kesh deri sa të ngordhësh. Sepse ti mor’ zotni, ti moj zonjë, ti mor’ djalë, ti moj vajzë, nuk lexon.

Vendi yt ka vuajtur diktaturën më gjakatare të botës, gjatë së cilës u përdhosën të gjitha vlerat dhe u kultivuan e u himnizuan veset më të ndyra dhe më kriminale; pabesia, hajdutllëku, spiunllëku, dembelizmi.

Prej një çerek shekulli vendi yt nuk është më diktaturë, por vend i lirë ku fatet nuk i vendos 1 njeri i vetëm por vullneti i shumicës. Megjithatë ti gjithë kohën ankohesh. Ankohesh dhe do ankohesh, sepse ti nuk di, ti nuk kupton, ti s’ke se si të dish, ti s’ke sesi të kuptosh, sepse ti nuk lexon.

Ti pi kafe dhe sodit njerëzinë. Habitesh, mendohesh, dhe nuk e gjen dot, se si dhe pse nuk janë të gjithë si ty, por njëri kështu e tjetri ashtu, dhe kafja të duket zeherr. Kafja zeherr e helm do të bëhet sepse ti, ngaqë nuk lexon, nuk do ta kuptosh kurrë madhështinë e laryshisë së karaktereve njerëzorë, të cilët po aq sa janë identikë, janë edhe të ndryshëm nga njëri-tjetri. Ndërsa pretendimi yt idiotesk që të gjithë të jenë si ty, domethënë që askush të mos lexojë, do ishte groposja për së gjalli e të gjithëve.

Qëllon ndonjëherë që ti del në rrethinat e qytetit ku sheh shtëpi të reja, vila, oborre të rregulluara, jo rrallë edhe me shatërvane dhe pishina. Sa herë që kjo ndodh, ti nis e bërtet;

-Nuk janë bërë me punë të ndershme. Janë bërë me pare droge, me trafiqe, me dallavere.

-Ore eja në vete, të thotë ndonjëri që eventualisht të ndodhet pranë. Kanë punuar në kurbet duke ngritur llaç e beton në katin e shtatë e të tetë. Kanë bërë punën e vinçave dhe buldozerave. Këto shtëpi nuk i kanë ngritur në 1 ditë, por tullë pas tulle për vite të tëra. Shtëpitë e reja në Shqipëri janë me qindra mijëra. Eja në vete. Kaq drogaxhinj nuk ka gjithë bota.

E kotë. S’ka spjegim që të bind, s’ka argument që të sjell në vete ty që nuk lexon, ty që duke mos lexuar nuk kupton, duke mos kuptuar nuk ndjen.

Je vërdallosur ca kohë “jashtë shtetit”. U thua miqve, italiani është kështu, gjermani ashtu, greku i tillë, turku i atillë, dhe të gjithëve, deri edhe filipinit, u vë nga një nofkë. Përcaktimet që nuk guxon t’i bëjë asnjë dijetar dhe asnjë enciklopedi, guxon t’i bësh pa të lëvizur qerpiku ti që nuk lexon asgjë. A e kupton se çfarë shtaze të bën mos-leximi ?

Ti udhëton. Duke udhëtuar përmes bukurive të natyrës, pyjeve, grykave të maleve, rrjedhave të lumenjve, sheh aty-këtu ura të vjetra, mure të rrënuar kështjellash të lashta, fytyra të çuditëshme banorësh lokalë. Por ti nuk bën asnjë dallim mes pamjeve të tilla që i sheh të gjalla, dhe të njëjtave pamje në televizor. Ky tmerr e kjo llahtarë nuk ndodh për absolutisht asnjë arësye tjetër por vetëm sepse ti nuk lexon.

Ti i jep ryshfet nëpunësit, mjekut, dhe pastaj i përgojon. Ti vepron kështu sepse ti nuk lexon

Ti nuk mban ment përmendësh monologun e Hamletit, ndonjërën nga Introduktat e Nolit, letrën e Tatjanës Onieginit, por mban ment batuta të pështira soc-filmash. Nuk lexon, prandaj.

Ti thua se diktatori bëri krime por bëri edhe disa gjëra të mira. E ke gabim. Gjëja më e mirë që bëri diktatori, është gjëja më e keqe që ekziston, ti që nuk lexon.

Ti voton, dhe të nesërmen e votimit pa pik’ turpi ankohesh ndaj atij ose atyre që votove vetë. Kjo ndodh sepse ti nuk lexon.

Brendinë e librave ti e përfytyron si muhabet kafeneje. Ky, ai, ai tjetri, trokiti në një natë dimri, hyri, u ul pranë vatrës, u ngroh mbi mangall, poqi gështenja mbi prush, u ankua nga majasilli, bërtiti, doli. Shumica e librave kështu janë vërtet. Por ti nuk e di se aq pak libra të mirë sa ka, janë me miliona herë më të vlefshëm se këta me acar dhe mangall, sepse ti nuk lexon.

Nuk ke sukses me femrat. Dhe nis e i shan e mallkon kot së koti ato të shkretat. Ulu lexo, mëso të sillesh me to, bëju komplimenta, sa më inteligjente, sa më turbulluese, sa më të bukura. Nëse përsëri nuk u mbushet mendja, ulu lexo edhe më tepër.

Ti çfaqesh në Fejsbuk në foto me gjithato të ngrëna përpara. Është turpi më i madh, njëlloj sikur ta pështysh veten në surrat, më zi se ulja e brekëve tek Zogu i Zi. Por ty nuk të bën asnjë përshtypje. Ti vazhdon të dalësh në fotografi krenar dhe i pamposhtur fill pasi ke gromësitur me sa më tepër tasa dhe pjata të sapo boshatisura, gota të rrëkëllyera, mbeturina mishrash dhe mëlçirash të ngrëna përpara. Sepse ti nuk lexon.

Sheh ndonjëherë në televizor shurdhmemeca që mësojnë të shkruajnë dhe lexojnë. Habitesh pa masë, dhe thua me vete; Ç’u duhet këtyre fatkeqëve leximi ? Ndërkohë që fatkeqi, fatkatrani, fatpjerdhuri je ti që nuk lexon.

Ti që nuk lexon je nxitësi më i madh i grafomanëve, atyre delirantëve që presin të lëvdohen nga lexues inekzistentë si ty.

Ti je gjithashtu edhe dekurajuesi më i madh i atyre që kanë diçka për të thënë, dinë ta shkruajnë dhe e shkruajnë, por i ka gjetur belaja me ty që nuk lexon.

Çfarë nuk bën ti që nuk lexon. Shet votën, vjedh, spiunon, thashethemnon, nuk punon ose punon pak dhe keq, bëhesh bandit, kriminel, i korruptuar, mafjoz.

Përvojat e njerzimit, aftësitë, paaftësitë, sukseset, mossukseset, mediokritetet, gjenialitetet, Arti, Letërsia, të mirat, të këqiat, të ëmblat, të hidhurat, të gjitha janë nëpër libra, që ti nuk i lexon

Ti që nuk lexon je lënda e parë më e mirë e të gjitha të këqiave; politikës së keqe, qeverisjes së keqe, letërsisë së keqe, medias së keqe.

Ti që nuk lexon je katastrofa e vetes dhe fatkeqësia e të tjerëve.

Ti që nuk lexon, je një lëvere dhe një këllirë që nuk i duhesh as dreqit.

Boshllëkun e leximeve të munguara nuk e mbush dot materia e krejt Universit.

Rrofsh e qofsh e qafsh, ti që nuk ke haber nga shiu i gërmave, stuhitë e paragrafeve, tornadot e kapitujve, zjarri i vargjeve, inkandeshenca e Poezive, simfonitë e Poemave, tërmetet e novelave, cunamet e romaneve.

Kategori
Uncategorized

ESHTE KOHA E MASKARENJVE . http://www.focusnews.al/

Është koha e çakenjëve dhe e maskarrenjëve.

Urim Gjata / Po lekët vallë a do të kthehen përsëri në Bankën e Shqipërisë?. Ardian Bitraj ka treguar qetë-qetë, se milionat i ka lënë në kazino. Natyrisht ka të drejtë Ardiani të jetë i qetë, se milionat që ai ka përvetësuar nuk ishin të tijat, por ishin milionat e taksapaguesve shqiptarë, që rropaten nga mëngjesi gjer në darkë për të siguruar jetesën minimale të familjeve të tyre.

E paimagjinueshme!

Përsëri pyes : Si ka mundësi që në vendin më të ruajtur, më garant se kushdo vend tjetër, aq sa që nuk hyn as “miza”, të dalin miliona euro nën vezhgimin e kamerave dhe kontrollin rojeve të policisë?

E pabesueshme!

Mund të besojmë se gjithë këto shumë në miliarda lekë të jenë luajtur në kazino. Pasi, Banka Qendrore dyshon se mungojnë mbi 700 milionë lekë të reja, ndërsa në të njëtën kohë Ardian Bitraj deklaron se ka larguar nga kasaforta vetem 750 milionë lekë? Kaq budallenjë na bëjnë këta ?

Thesari në Kërrabë “viktima” më e paimagjnueshme.

Një tjetër vjedhje në përmasa më të mëdha por që u mbyll paq nga drejtësia shqiptare ishte vjedhja e thesarit në Kërrabë. Kjo vjedhje kaloi qetë sikur nuk kishte ndodhur asgjë, duke i hapur rrugën vjedhjeve të tjera, por sikur të mos mjaftojë kjo dalin në skenë politikanë hajdutë dhe na tregojnë se si duhet trajtuar ky skandal i fundit në Bankën Shqiptare.

Themi paq.

Sepse mbi 350 kg monedha ari me kohë shekullore, si dhe me vlerë u llogaritën sikur të ishin kallëp metali. Pra, janë llogaritur sipas bursës së arit në vitin 2001, ato u vlerësuan në vetëm 2.7 milionë euro.

Drejtësia shqiptare, dënoi një ish-ushtarak për “shpërdorim detyre” dhe tre punëtorë hamejë që u tërhoqën zvarrë me qeset e floririt nëpër labirintet e malit të Kërrabës.

Përfundimisht.

Drejtësia në verdiktin për këtë çështje arsyetoi se ushtaraku që u dënua me 20 muaj burg, nuk kishte përfituar asgjë nga shuma e vjedhur, por kishte shpërdoruar detyrën duke mos bërë verifikimin floririt në tunel. Ndërsa tre barinjtë nga Kërraba e Vogël, që u përdorën thjesht si hamejë dhe u shpërblyen me dy qesë të plota floriri dhe një tjetër përgjysmë (kjo e fundit u gris gjatë rrugës nëpër zgavrat midis malit dhe pjesës së betonuar). Këta nuk folën kurrë para hetuesvedhe as para gjykatës, por edhe as gjatë vuajtjes së dënimit dhe afërmendsh. Rezultati, për më tepër as tani që jetojnë me familjet e tyre në Pezë dhe Kërrabë.

Sot ripërsëritet vjedhja.

15 vjet më vonë përsëritet e njëjta histori. Gjendet një hajdut i rëndomtë që për rreth 4 vjet paska vjedhur thesarin e shtetit dhe nuk i ka hyrë gjemb në këmbë. Shefja e vet, mjaftohej që kg në kasafortë nuk kishin ndryshuar, edhe pse ishin letra dhe jo para. Katër vjet ka vazhduar kjo vjedhje, pra dmth inventari i fundit duhet të jetë bërë më parë se kaq, ose ndoshta nuk është bërë kurrë! Lind pyetja përsëri, përse u duhet që një here në çdo katër vjet duhet të bëhet kontrolli për të zbuluar vjedhjen në kasafortat e Bankës së Shqipërisë!? Mos vallë për të fshehur hajdutët e vërtetë dhe për t’ua lënë fajin ordinerëve me vese, ashtu siç ndodh përherë?

Fakti.

Sot përderisa të gjithë heshtin, nuk duhet të habitemi se mund të mungojnë 20, 30 apo 40 milionë dollarë. George Soros, Fondi Besa, Banka dhe bankieri Artan Sano, politikanë dhe ish anëtarë qeverie si dhe deputetë, tregon se është një rrjet i mirë organizuar dhe që ka transferuar milionat e eurove të Bankës Shqiptare jashtë shtetit, duke justifikuar se : “i kemi lënë në kazino”.

Një lëmsh i madh ka filluar të tirret dhe mund të dalin shumë veta në “perin” që do sillet nëpër grykën e tyre, pasi është superskandal, që nuk e mbron dot as Presidenti i Republikës, apo Kryeministri, Kryetari i Kuvendit, lideri i opozitës, aq sa asnjë medie sado e paguar të jetë !

Atëhere lind pyetja.

Mirë këta do të shkojnë në bangën e të akuzuarve, mund edhe të dënohen disa dite,muaj apo vite, aq sa të gjithe do çuditen me bujarinë e gjykatës në dhënien e dënimit, mbas pendimit dhe kërkesës për gjykim të shpejtuar. E them këtë pasi në Shqipëri jetojmë, fatkeqësisht në vendin më të korruptuar, duke na treguar se këto raste, se këto që ndodhin në këtë vend nuk mund të ndodhin në vende të tjeras të Europës. Si përfundim, a do të kthehen lekët, a do të kthet mundi dhe djersa e populli përseri në Bankën shqiptare?

Hani, pini dhe rrëmbeni, se është koha e çakenjëve

Hani, pini e rrembeni, është kjo botë e maskarenjëve

Hani, pini, por dhe vidhni, mblidhni aksione, monopole,

ekselenca dhe shkelqesa, “tuti quanti come vuole”!

(Urim Gjata, ish oficer i Doganës në Shqipëri, sot i strehuar politik në Suedi)

1655943_708030622578483_7623277477409994164_n

Kategori
Uncategorized

VALBONA Foto nga Google +

Kategori
Uncategorized

ALBANIA PHOTO SHOCK Tiranë 18/07/2014, 17:42 Happens in Tirana,homeless I eat pasta found in tras.

ALBANIA

PHOTO SHOCK  Tiranë 18/07/2014, 17:42

Happens in Tirana,homeless  I eat pasta  found in tras.

Tirane- Janë fotosekuenca të jetës në Tiranën tonë.
Një copëz jete larg luksit që shumë e njohin në zonën e ish-bllokut, apo lagjeve të tjera të pasura të Tiranës.
Ora 07:00. Pasi kontrollon koshin e mbeturinave për të gjetur ushqimin e përditshëm, ulet në bisht dhe nis e rrëmon në qesen me mbeturina ku duket se ka gjetur ushqimin që do ta mbajë të gjallë edhe për një ditë.
Dhe ashtu brenda botës së tij i palarë dhe i veshur me një pallto dhe pantallona të ndotura, (ndonëse është verë, por ai s’duhet të ndjejë nxehtësi) nis të hajë makarona.
Banorët  që jetojnë pranë rajonit të policisë nr 4 në zonën e njohur si “Rruga Ura”, afër ish- Kinostudios, e njohin. Nuk është hera e parë që ai burri i veshur keq dhe që kundërmon nga era rrëmon në koshat e plehrave për të gjetur ushqimin e përditshëm.
Një skenë sa prekëse aq dhe tronditëse që duhet të ndërgjegjësojë dhe të vërë në alarm autoritetet shtetërore për të marrë masa.
Fotot janë bërë nga gazetarja Nevila ZhupaIMG_0120 IMG_0119 IMG_0120 IMG_0118

Kategori
Uncategorized

OBVL FESTON 20 VJETORIN E KRIJIMIT

OBVL feston 20 vjetorin e krijimit

Nga Halil RAMA

U promovua libri “20 VJET OBVL”

Organizata e Bashkuar e Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare të popullit shqiptar (OBVL) festoi dje 20 vjetorin e krijimit të saj. Në një takim festiv jubilar në sallën e Akademisë së Shkencave, qindra veteranë e veterane, anëtarë të kësaj organizate, akademikë e profesorë të njohur nga Tirana e Prishtina, ndoqën me vëmendje përshëndetjen e kreut të OBVL-së-gjeneral Rrahman Parllaku, të nënkryetarit të Shoqatës të Veteranëve të LANÇ të Kosovës, akademik Pajazit Nushi si dhe disa peranolaitete të tjera. Heroi i Popullit dhe Nderi i Kombit, Rr.Parllaku tha ndër të tjera se “në dy dekada aktivitet intensiv, OBVL u dëshmua para shqiptarëve si Organizata që vlerëson lart kontributin e shquar të popullit shqiptar në Luftën e Dytë Botërore, që dënon krimet e komunizmit, që mbështeti fort Luftën e drejtë të UÇK dhe në tërësi çështjen mbarëkombëtare shqiptare. Me këtë rast u promovua edhe libri “20 VJET OBVL”, botim I redaksisë së gazetës “Veterani”. “Pikërisht ky libër që botohet në 20 vjetorin e OBVL pasqyron gjërësisht ndonjëherë edhe në detaje, pa pretenduar se ka thënë gjithçka, punën e madhe të mbi 15 mijë veteranëve që milituan deri në vdekje dhe militojnë aktualisht në të mirë të demokracisë shqiptare dhe të së ardhmes së brezave duke pasqyruar sa më rejt këtë luftë vigane që e renditi Shqipërinë në krahun e fitimtarëve të Luftës së II Boterore”.-tha ndër të tjera gjeneral Parllaku. Sipas tij, në 70 vjetorin e çlirimit të atdheut dhe në 20 vjetorin e OBVL, ky libër modest është një kontribut për të njohur të kaluarën e lavdishme, për të vlerësuar të sotmen dhe për të projektuar të ardhmen. Për përgatitjen e këtij libri kanë kontribuar dhjetra veteranë me shkrimet e tyre të cilët dëshiroj ti falenderoj. Kreu i OBVL shprehu një falenderim të veçantë për kryeredaktorin e gazetës “Veterani” Z. Halil Rama si dhe për gazetarin ushtarak Sakip Cami, të cilët kanë redaktuar dhe përgatitur këtë libër për të cilin është punuar shumë dhe për një kohë të gjatë. 
Ndërsa Prof. Dr. Ana Lalaj, duke folur më konkretisht për librin “20 vjet OBVL – Organizatë e Bashkuar e Veteranëve të Luftës Antifashiste të Popullit Shqiptar” përmbledhtazi tha se se ai bën fjalë: “-Për orientimin e drejtë të Organizatës, —Për veprimtarinë e gjallë të saj, —Për përshkrime të disa jetëve njerëzore, –Për vetëdijen dhe besimin e veteranëve të Organizatës jo vetëm në Luftë por edhe në Demokraci”.
Si një encikopedi me vlera për historiografinë shqiptare e konsideroi këtë libër edhe historiani Xhema Meçi, Mjeshtër i Madh. Po në këtë linjë u shpreh edhe publicisti e poeti i njohur Çobo Skënderi. 
Ky takim festiv qe mjaftë mbrësëlënës për qindra pjesëmarërsit e pranishëm në sallën e madhe të Akademisë së Shkencave.
OBVL u krijua para 20 vitesh me nismën e një grupi pre 64 personalitetesh, gjeneralësh dhe luftëtarësh, figura politike të respektuara, por fatkeqësiht të dënuar nga regjimi komunist u formua Organizata e Bashkuar e Veteranëve të Luftës së Popullit Shqiptar (OBVL). Në këtë grup bënin pjesë figura politike të respektuara që kishin qenë drejtues të reparteve partizane e ministra, siç ishin: Rrahman Parllaku, Kiço Ngjela, Manol Konomi, Fadil Paçami, Maqo Çomo, Sadik Bekteshi (gjeneral lejtnant-Hero i Popullit), Muhamet Prodani (gjeneral lejtnant-Hero i Popullit), gjeneral-majorët: Nexhip Vinçani, Skënder Malindi dhe Ernest Jakova; luftëtaret e shquara, drejtuese në luftë e aktiviste të OBVL: Selfixhe Broja(Ciu), Zenepe Golemi (Ashiku), Liri Belishova,Vera Ngjela (Pojani) e disa të tjera, por fatkeqësishttë dënuara nga regjimi diktatorial i Enver Hoxhës.

Kuvendi i parë themelues i Organizatës të Bashkuar të Veteranëve të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare (OBVL) në krye të saj zgjodhi personalitetin e shquar Dr. Ymer Dishnicën. 
Organizata e Bashkuar e Veteranëve të LANÇ të popullit shqiptar është anëtare e Federatës Europiane e Botërore të veteranëve. Me pjesëmarrjen dhe aktivitetet e këtyre federatave, jo vetëm në Europë, por edhe në Maljazi, në Johanesburg, Marok etj OBVL ka bërë të njohur kontributin e popullit shqiptar në Luftën e II Botërore dhe të luftrave për liri të popullit tonë në Kosovë, Maqedoni e deri dhe kontributin që jep sot në mbrojtje të paqes në kuadrin e NATO-s.10411283_889886224358073_8770969292238225404_n 10527895_889886394358056_7647001844580676446_n 10550855_889886331024729_2882637773694018720_n 10487185_889886454358050_2438600837894738905_n

Kategori
Uncategorized

VLLEHET E BALLKANIT DHE TE SHQIPERISE.

487691_296095037182915_958444016_nVllehët e Ballkanit dhe të Shqipërisë Nga Alfred Cako.
Pikë së pari, është e vështirë ti quash vllehët komunitet apo minoritet. Nëse do ti trajtojmë si popullatë nomade dhe si një degë rumune e shkëputur teritorialisht nga populli i saj, sigurisht që duhen quajtur komunitet.
Por nëse i trajtojmë ata si një popullsi e pandërprerë nga Rumania jugore në të dy krahët e Bullgarisë dhe Serbisë, duke u futur në terrenet malore të Greqisë qendrore, zona e Pindit. Madje shpesh herë, ka pasur diskutime nëse mund të ndërtohej një shtet vllah në Ballkan ose shqiptaro-vllah, gjë të cilën e ndaluan politikanët rumunë pas luftrave ballkanike, duke besuar në një simbiozë greko-vllahe, gjë e cila solli një asimilim të vllehëve, ashtu siç solli edhe një asmimilim të arvanitasve, shqiptarëve ortodoksë çamë dhe maqedono-bullgarëve të Greqisë.
Por popullata vllahe sot ka një dizavantazh të madh në krahasim me popullatat e tjera të etnive ballkanike: ajo nuk ka gjuhën e shkruar dhe ka filluar ta humbasë identitetin e saj etnik, pasiqë, siç thotë studiuesi vllah N.Balamaci në parathënien e librit ‘The Vlachs: The History of a Balkan People” të autorit britanik Tom J.Ëinnifrith, botuar në vitin 1975, se vllehët “kanë qenë të zënë me urrejtjen ndaj njëri-tjetrit për të qenë pro-rumunë ose progrekë, duke mos e venë theksin se të gjithë janë vllehë”. Më tej ai shton se “Rumania luftron Hungarinë për Transilvaninë duke pretenduar se vllehët kanë ardhur aty nga Danubi verior.
Bullgaria lufton Serbinë dhe Maqedoninë duke pretenduar se ne (vllehët, dmth) nuk ekzistojmë aty. Greqia lufton Shqipërinë për Epirin e Veriut duke pretenduar se ne jemi grekë. Çdo grup fiton diçka duke sakrifikuar vllehët, përveç nesh që gjithmonë humbim. Por pas kësaj cilët mbetemi ne humbje pas humbjesh? Ne nuk kemi shtet, ne nuk kemi universitete, historianë, biblioteka, politikanë dhe diplomatë që të shohin interesat dhe historinë tonë, për të ndaluar të tjerët nga sakrifikimi ynë”.
Dihet se në Shqipëri, vllehët (fjalë e cila nuk ka kuptim pezhorativ, kundrejt fjalës çoban, që i emëron vllehët jo sedentarë që meren me blegtori) pjesa më e madhe e tyre kanë vendodhjen në kufijtë e Shqipërisë me Greqinë, por edhe me Maqedoninë në zonën e dy liqeneve të Prespës. Në fakt etimologjia e fjalës së vjetër Vllachi është e padeshifrueshme nga ana linguistike. Studiues të ndryshëm duan të thonë se gjuha vllahe ka lidhje me gjuhën rumune, teritori i së cilës u pushtua vetëm 1/3 nga romakët dhe gjithë zona e vjetër e Dakisë ka një unitet gjuhësor.
Ka shumë emra për teritorin e vjetër të dakëve dhe Dakisë që vinë qysh nga antikiteti e deri në kohët e sotme, si: aviii, lahii, laii volcae splash, fellah, bolaci, bellovaci belioaci, Blaca blasci boards Palace blaceni, BELCAIRE, volcae, volsci, vlaqui, Ëallachia, Ëallachia, valahus, Olah , olacz, Ëalach, ëlachos etj.
Mendohet se vllehët, ashtu si shqiptarët, kroatët, sllovenët, boshnjakët, skithët bullgarë të thrakisë para pushtimit turanik të bullgarëve të sllavizuar të sotëm, malazesët, paragrekët e Peloponezit dhe Thesalisë e deri në norët dhe venetët, siç e kemi thënë edhe më parë, janë banorë autoktonë, që rrjedhin nga i njëjti shtrat pellazgjian ose proto-dacian (sipas sudiuesve rumunë). Ndërsa Kadmi dhe Harmonia lindën disa djem, sipas mitologjisë së lashtë, vllehët janë pasardhës të Keltit, nga janë edhe uellsianët dhe skocezët e sotëm, që kanë pasur vëllezërit e tyre dardanë dhe ilirë. Vllehët duan të thonë se ata janë ‘hiporboreanët’ e Homerit. Homeri, në fakt, i quan vllahianët si ‘më të ndershmit vdekatarë’; edhe Herodoti, po njëlloj si Homeri do ti quante 9 shekuj më pas si “më të ndershmit e thrakianëve’.Madje Strabo i konsideronte ata si skithianë (kështu quhen banorët duocefalikë të mbi Danubit, që dallojnë nga sllavët dhe mongolët e rajoneve rusishtfolëse), duke i afruar më shumë me degën dardane sesa me degën kelte të pellazgjianëve.
Për Vllahinë flitet edhe në Gjeneza në Bibël, në vargu 11:12:2 ku Moisiu flet për lumin Fison që rrjedh nga Edeni në tokat e Havilah’ut e ndahet në katër degë. Fison, sipas çifutëve, është në fakt Danubi dhe Havilah është Vllahia, një pjesë e Dakisë. Kështu e quan lumin Danub edhe kronikani Leon Deacon i perandorit Basili i II, i quajtur ‘filozofi’ në shekll.X. pas Kr. Por duke u kthyer në periudhën e fundit osmane, dihet se vllehët kanë jetuar në një masë të madhe në Ballkanin Qendror, ashtu si edhe sot. Në fakt, dy Luftrat Ballkanike u zhvilluan kryesisht mbi teritorin e banuar me shumicë shqiptare, teritore në të cilat vllehët bashkëjetonin me shqiptarët prej shekujsh. Madje dihet se vllehët e Pindit, pas Kongresit të Londrës për teritoret e shtetit shqiptar më 1913, kërkonin të bashkoheshin me Shqipërinë dhe jo me Greqinë. Madje njëra nga arsyet se përse u dëbua nga KNK Ismail Qemali si kryeministër ishte kominikimi i tij me negociatorin Beqir Grebenea, një vllah i muslimanizuar për shkak se nënën dhe motrën e tij i kishin përdhunuar grekët, në lidhje me të ardhmen shqiptare të Meçovës vllehe dhe në lidhje me derën mbretërore osmane të shtetit të ri shqiptar. Komunikimin e I.Qemalit me B.Grebenenë, pas një spiunimi të grekëve te KNK, ja konfiskuan Grebenesë si provë materiale kundër I.Qemalit që ju quajt si komplot kundër vendimeve të Konferencës së Londrës. Gjithashtu, nacionalisti i shquar vllah Apostol Margariti u përpoq ta ndante kishën vllahe nga ajo greke. Vllehët u quajtën milet i veçantë nga Porta Osmane në vitin 1905, si një përpjekje e Portës për ti përçarë vllehët nga grekët. Dihet nga historia se në Ilinden, dy vjet më parë, vllehët u rebeluan në qendrën e tyre Krushevo (Maqedonia e sotme). Pas Krushevos, dy fshatra vllehe, Pisoderi dhe Neveska u kapën nga rebelët vllehë të cilët drejtoheshin nga Pitu Guli dhe Goce Delcev-i. I pari ishte 100% vllah, kurse i dyti ishte një tip Robin Hudi me mama turke, që mbronte çdo fshat ose zonë të shtypur nga administrata qendrore osmane. Gjatë kësaj periudhe, tregëtarët vllehë ishin në krah të Turqisë; të tjerët ishin, sipas rastit, ose me grekët, ose me rumunët, për shkak të kishës, në luftën ndaj Turqisë, por duke ruajtur marrëdhënie shumë të mira me shqiptarët, sidomos me ata ortodoksë. Të dy palët, shqiptarët ortodoksë dhe vllehët, përpiqeshin ti shpëtonin sa më shumë kontrollit ekleziastik grek dhe serb pasi e kishin parë trajtimin e shqiptarëve, kryesisht ortodoksë, që luftuan me grekët për pavarsinë e Greqisë nga Porta Osmane në vitet 1820 dhe përfunduan të vrarë prapa shpine nga grekët, si Ali Farmaqi ose të burgosur si Kollokotroni. Për bashkëpunimin e vllehëve me shqiptarët para Luftrave Ballkanike duhen lexuar, midis të tjerave, dy librat: S. Skendi: Zgjimi Kombëtar Shqiptar (1967) dhe J.Sëire: Shqipëria, Ngritja e një mbretërie (1929). Është fakt se sot ka një rënie të numrit të banorëve të identifikuar si vllehë në zonat e tyre autoktone në Ballkan. (Është domethënës fakti se edhe mali i shenjtë ortodoks Athos ka qenë mal i banuar nga vllehët të cilët u dëbuan nga organizatat e krishtera me gjithë familjet dhe gjënë e gjallë; madje, sipas Eutiucius, patriarkut të Aleksandrisë në vitet 1933-’44, përmendet se edhe Manastiri i Shën Katerinës në Lartësitë e Sinait, është ndërtuar për të ndalur saraçenët, nga një grup prej 100 skllevërish vllehë me familjet e tyre të dërguar aty nga Perandori Justinian). Në censusin e ish Jugosllavisë janë rregjistruar reth 10 mijë vllehë kurse në censusin grek të vitit 1951 kishte rreth 40 mijë vllehë të rregjistruar si të tillë, por sot gjen gjithnjë e më pak të rinj me origjinë vllehe që e flasin këtë gjuhë. Në librin e tyre “Nomads of thë Balkans”, pak para fillimit të Luftës së Madhe, dy autorët Ëace dhe Thompson llogarisnin se vllehët e Rumelisë osmane ishin rreth gjysmë milioni banorë, njëlloj si edhe studiuesi gjerman Gustav Ëeigand rreth 15 vjet para tyre. Pra duket se kjo shifër ka përfunduar në 50 mijë vllehë në Maqedoni dhe Greqi dhe ndoshta ky numër sa vjen e po bie për shkaqe emigrimi dhe asimilimi urban. Në Shqipëri dihet se numri i minoritetit grek në Shqipëri ka qenë 0,8 % dhe numri i banorëve të komuniteteve të tjera ka qenë 0,4%. Shumë vllehë kanë qenë të vendosur në zonën e Gramozit dhe e quanin veten nga Gramozsteani. Një pjesë e vllehëve e quajnë veten arumunë. Dihet se vllehët kanë përqafuar fenë ortodokse dhe kjo i lidh ata fort me ortodoksët shqiptarë dhe ata grekë në Greqi, duke qenë një element i fortë asimilimi të tyre. Pra në Shqipëri, maqedonët, vllehët dhe pakicat e tjera kulturore përbëjnë rreth 12 mijë frymë, sipas censusit të fundit që kishte rregjistruar rreth 2,8 milion rezidentë në Shqipëri.
Për shkak të emigrimit të gjitha popullatat, sigurisht që kanë në vlerë absolute një numur më të madh, por, duke parë shkallën e përafërt të largimit nga të gjitha grupet e popullsive, përqindja është shumë e përafërt me këtë census. Gjithsesi, shqiptarët shquhen për bashkëjetesë mes feve të ndryshme të tyre si edhe me pakicat. Kjo duket edhe në tendencën e martesave të përziera dhe në integrimin e vllehëve mes shumicës shqiptare në të gjitha frontet, në administratën publike, në biznese, etj. Vllehët kanë emigruar në Australi, Amerikë, Kanada. Nëse e reduktojmë numrin e vllehëve në Greqi në 20 mijë, llogaritet se në Ballkan mund të jetojnë 100 mijë vllehë. Duke menduar se vllehët janë një popull endogamik (që martohen brenda etnisë së tyre dhe jo me të tjerë) dhe nëse ata kanë qenë rreth gjysmë milioni në fillim të shekullit të 20, ata sot duhet të jenë, të paktën, dy fishi, pra mbi një milion vllehë.
Luftrat Ballkanike dhe ato greko-turke pas Luftës së Madhe zgjidhën disa probleme dhe hapën disa të tjera. Midis dy Luftrave Botërore, shumë vllehë lëvizën nga Ballkani në drejtim të Rumanisë. Jugosllavia e parë dhe Greqia i premtuan Rumanisë të drejtën për të financuar arsimin e vllehëve në këto vende, por kjo marrëveshje nuk funksionoi, sidomos në Jugosllavi. Dihet se shumë vllehë u bashkuan me divizionet naziste rumune, të cilat ishin pjesë e Abvehrit në Greqi dhe këta, ashtu si edhe çamët muslimanë në Akarnani, u dëbuan në Dobruxhën Rumune nga rregjimi grek i pasluftës, si kolaboracionistë. Por tek vllehët bëri kërdi më pas edhe Lufta Civile greke pas Luftës së Dytë Botërore, pasi zona e banuar në shumicë prej tyre, u bë teatri i kësaj lufte në malet e Viçit dhe në Gramoz. Madje një numur jo i vogël vllehësh të përndjekur si bashkëpuntorë të komunistëve grekë, u mirëpritën nga rregjimi i E.Hoxhës dhe u vendosën në juglindje të Shqipërisë, pranë kufirit.
Perdja e Hekurt e dy hemisferave kaloi, gjithashtu, fatkeqësisht, midis tokave ku banonin shqiptarët dhe vllehët dhe kjo ishte një fatkeqësi e madhe e rajonit ku vëllezërit punonin kundër vëllezërve të tyre, secili sipas kampit të madh ideologjik. Në fakt, vllehët në Rumani janë duke u asimiluar. Ka pasur një tendencë që vllehët të quheshin vëllezër me rumunët, por sot vllehët frenohen të kenë aktivitete të spikatura kulturore dhe gazetat e tyre. Në fakt, në Shqipëri, grekët dhe vllehët nuk kanë qenë përndjekur nga rregjimi i E.Hoxhës. Përkundrazi, ata janë trajtuar më mirë se një pakicë jo e vogël shqiptarësh antikomunistë. Edhe Maqedonia ju ka dhënë vllehëve disa liri kulturore dhe lejon emisione në TV publike. Por, ndikimi asimilues shtetëror duket mbi vllehët, psh, në një rast domethënës kur tre vëllezër nga Nizopolja e Maqedonisë pranë Manastirit, mbanin tre mbiemra të ndryshëm në Australi, në varësi të kohës dhe shtetit që e sundonte fshatin, kur ata janë larguar: njëri quhej Babovic (periudha serbe e kontrollit), Babov (periudha e sundimit bullgar gjatë Luftës së Madhe) dhe Babovski, megjithëse fshati ku ata banonin ishte me shqiptarë dhe të tre vëllezërit dinin shqip, kurse prindërit e tyre dinin edhe turqisht. Në Greqi grekët thonë se të gjithë vllehët janë grekër, por nuk e pranojnë të kundërtën. Por kjo teori është dobësuar pas ardhjes së grupeve vllehe nga Shqipëria në Greqi si emigrantë, të cilët nuk dinë mirë greqisht. Madje vllehët mbajtën një kongres të tyren në Freiburg të Gjermanisë më 1996 ku treguan identitet të fortë ndaj grekëve. Sot komuniteti vllah i ngelur në Greqi, i ndikuar nga vllehët e tjerë nuk e pranon shprehjen se çdo vllah është një grek. Por ata pranojnë se vllehët nuk janë të shtypur nga grekët. Gjithsesi, aspirata e disa të avancuarve në çështjen vllahe është pavarsia e Ruritanian Vlachistanit. Në zonën e Pindit në Greqi po ndodh, dalëngadalë, si në Britani me Uellsin, dhe gaelikët anglo-saksonë të Skocisë Perëndimore. Por grekët kanë frikë nga kufiri verior nga i rrezikojnë turqit, gjermanët, sllavët dhe shqiptarët dhe ata nuk mund të lejojnë një kalë troje vllah në këtë sektor. Grekët i quajnë vllehët e parë si roje të avanposteve romake të martuar me vajza greke e të mbetur në Ballkan e Greqi. Kurse historianët rumunë mendojnë se vllehët janë rumunë që kanë zbritur nga Danubi në jug, në Ballkan në shekujt 6-10 pas Kr. Fëmijët e mësojnë gjuhën nga nëna, pasi baballarët lëvizin pas kullotave dhe i shohin fëmijët e tyre më rrallë. Vllehët e quajnë veten arumunë, grekët i quajnë kucovllah, kurse në Maqedoni i quajnë romanianë dhe tsintsarë në Serbi. Në Maqedoni ata popullojnë zonën e luginës Timok. Sot vllehët quhen sipas vendit nga vinë, si Gramozsteani, Farsherotsi, Pindeani. Një grup vllehësh nga Berati e quajnë veten të krishterë ortodoksë (sipa T.Stoianovich: “The Conquering Balkan Orthodox Merchant”, vt.1960) Në fakt, latinët dhe vllehët u zhdukën në histori pas vitit 586, gati për katër shekuj. Nuk ka ndonjë arsye që ta shpjegojë qartë këtë fakt. Kjo deri në kohën kur vëllai i Perandorit bullgar, Samuelit, ishte vrarë nga disa vllahë të quajtur hoditai (ata që ruajnë rrugën, sinonim i armatolëve dhe kleftëve grekë) në një vend pranë Kosturit dhe Prespës të quajtur Lisat e Drejtë. Edhe sot ky vend banohet nga shqiptarë, grekë, sllavë dhe vllehë. Pavarësisht nga mëtimet bullgare për origjinën familjare të Perandorit të tyre të ritur në Bizant, Samuelit, ka gjasa që ai ka qenë vllah. Pasi Samueli u mund nga Vasil bullgarovrasësi, përsëri kanë qenë vllehët ata që e pësuan nga ndëshkimet. Edhe perandoria e dytë bullgare e asenidëve është quajtur nga burimet bizantine si vllahe. Madje zonën në veri të Maqedonisë së sotme dhe jugperëndimin e Bullgarisë, historianë bizantinë të ndryshëm e kanë quajtur nga ana e racës si “Serbalbanitobulgarovlachos’. Në kohën e sundimit osman, vllehët u morën shumë edhe me tregëti dhe shekujt osmanë ishin kohë lulëzimi për ta. Ata lejoheshin ta flisnin gjuhën e tyre publikisht dhe ta shkruanin me gërma greke, si edhe të luteshin e faleshin në kishë. Kjo ishte, pak a shumë, historia moderne e vllehëve të cilët kanë të gjitha të drejtat e dhëna nga Krijuesi që të jenë të barabartë me të gjithë banorët e tjerë të Ballkanit dhe ata duhet të jenë të lirë që të jetojnë të integruar mes veti si një komunitet i integruar, pavarsisht se ku janë rezidentë: në Greqi, Shqipëri, apo ish Jugosllavi, Bullgari e Rumani. Të gjitha këto vende nuk mund të gëzojnë lirinë e tyre nëse kufizojnë lirinë e cilitdo komunitet etnik a kulturor.
Kategori
Uncategorized

BULQIZA. ATY KU SYTE E FEMIJEVE KERKOJNE VETEM NJE COPE BUKE.

Nje nate dimri vdiq i biri i nje lypseje. S’u prish bota, as fukuaralleku s’mori fund.
-Neno!…
-Bir!
-Dua buke!
Mema hesht.
-Neno!
-Bir!
-Ngriva!
Mema psheretin.
-Neno!
-Bir!
-Me dhemb koka!
Mema s’pergjigjet.

N Bulka.

Nënë dua bukë, thërret një zë në shkretëtirë,
Nënëëë dua bukëëë, jooooo cokollata.
Fëmijë, që në duar nuk mbajnë libra por lopata.
Shqipëria, politikanët,duart e pista dhe të gjata.

Ku jeni ju që premtuat, ndryshim dhe mirqënie,
Ku jeni ju burra dhe gra me xhel dhe sharm të zi mbuluar.
Ku jeni ju që vec shani, njëri tjetrin në ardhje dhe ikje
Te gjithë së bashku pa dallim, jeni vec kurva politike.

Ku jeni ju që pëlqime dhe fresk ne FB,ju bëni politikanëve?
Ku jeni ju që me votën e popullit dhunoni, mashtroni?
Ju poetë, analistë, gazetarë që sytë dhe mëndjen e kishit tek (liria) 
Kaq shpejt or njerëz, kaq lire u shitët, u bletë tek qeveria.

“Toronto Sun”: 
Puna e fëmijëve shqiptarë venit shkëlqimin e industrisë së kromit.

Shfrytëzimi i fëmijëve shqiptarë në minierën e kromit në Bulqizë dhe në mbledhjen e kanaçeve ka zënë vend në një reportazh të gjatë të gazetës “Toronto Sun” ditë më parë.

Ndërsa aty flitet për punën e rëndë të fëmijëve në të gjithë botën, ata të Bangladeshit, radhiten edhe fëmijët shqiptarë që gërrmojnë për krom në Bulqizë të shtyrë nga varfëria “me duar të zhveshura; shumë janë plagosur dhe ankohen për dhimbje stomaku – një kombimim ky i punës dhe ujërave të ndotura nga miniera.

Aty përmendet rasti i Kelit 13-vjeçar, i cili mbledh krom në të njejtin vend ku nëna e tij, që bënte të njejtën punë, u shtyp nga një traktor. Ai mbledh krom, pasi babi i tij është i humbur dhe motrat e vëllezërit që e rrisin, bëjnë të njejtën punë. Keli ka një vëlla 21-vjeçar, Selimin, i cili ka makthe dhe ëndrra të këqia, pasi ai e ka parë nënën sesi u shtyp nga traktori që hidhte skoriet.

“Me kovat e tyre” – thuhet në reportazh, -“ata shesin gurët e gjetur tek “bosët e kromit”. Sigurisht që edhe disa nga prodhuesit më të mëdhenj të çelikut në Amerikë kanë përfituar nga minierat e Bulqizës.

Një punë të lodhshme bëjnë edhe dy fëmijë 7-dhe 10-vjeçarë në Durrës, ata mbledhin kanaçe. Puna e fëmijëve mbetet problem në Evropën lindore.

Ka disa kompani kanadeze, përfshirë edhe një firmë me bazë në vankuver, që ka një histori në Bulqizë. Megjithatë, zëdhënësi i saj, i “Columbus Copper Corporation”, Jorge Martinez shprehet se tani janë duke hequr dorë plotësisht nga minierat shqiptare.

Martinez nuk ka zënë në gojë punënn e fëmijëve, por vuri në dukje se “Shqipëria është një vend shumë i vështirë për të vepruar tani.”

Qeveria shqiptare është e gatshme të flasë për fëmijët minatorë. Fushata për mbrojtjen e fëmijëve nga qeveria është parë si progressive. Më shumë se 200 të akuzuar për korrupsion dhe shpërdorim të pushtetit janë vënë nën akuzë, por nuk ka një strategji konkretet për të larguar fëmijët nga linjat e kromit.

Fëmijët, me plagë në këmbë, të prera, ngjiten në mallet e kromit duke shpresuar të bjerë shi, sepse ashtu gurët shihen më mirë. Nuk ka të dhëna sesa fëmijë janë plagosur nga gërmimet, por ata fitojnë rreth tetë cent për kile. Ato janë të mjaftueshme për të blerë miell.

Margarita, një e ve 27-vjeçare, e ka humbur burrin e saj gjatë një bllokimi në minierë. Ai ka punuar në një biznes të palicensuar dhe Margarita me dy fëmijët e saj, nuk kanë marrë as pensionin e tij, as ndonjë ndihmë tjetër, diku tek 60 dollarë në muaj.

Kështu që, rreth 3 muaj më parë, ajo u tha fëmijëve të saj, djalit 10 vjeçar Maringlenit dhe vajzës 7-vjeçare, Brikenës se do të fillonin të mblidhnin krom.

Dhe në ditën e nënës, më 8 mars, djali i vogël 10-vjeçar i bleu nënës lule, paguar me paratë e fituara nga kromi. Mirëpo ajo nuk i pranoi. Kështu që djali iku dhe u kthyer me një fustan të zi.

Ajo është e mërzitur për të ardhmen e tyre, ndërsa djali nuk sheh të keqe se po gërmon për krom…10552514_338501502973022_9083743279929593101_n

Kategori
Uncategorized

FJALËT E SHQIPONJËS

10530829_540701389369572_2372934651884370496_nDëgjojani këngën shqiponjës, lart në qiell.
Mbi trojet tona e shqetësuar fluturon.
Klithmë e saj dëshpëruese endet nëpër diell,
më kanë “TRADHETUAR”, o bijtë e mi -lëngon.

“Më kanë prerë një krahë, ma kanë prish shtëpinë,
dhe zogjtë në fole, si njofë për zogjtë e mi.
Ma kanë kthyer shpinën, ndaj jua kam prerë gjinë,
se janë transformuar, në tjetër njeri.

Gostitin në sofër e hanë me të huaj.
Në tokën trashëguar, nga etërit dardanë,
po mbjellin një farë, që ska emrin tuaj..
dhe flamur i tyre..ska gjak Ilirjanë!

Pa dëgjomani njëherë… zëmrën gjith vajtim.
Dëgjomani, se unë… jam profeti juaj.
Kush më dëgjon mua, merr bekimin tim,
Kush më dëgjon mua, kurrë nuk do të vuaj.

Kjo tokë ska qënë shkretë, ta mbjellin të tjerë
Ska qënë pa flamur, tja thurin tani
Ka pas gjith një emër, që ka shumë vlerë
Mbret në keto anë…quhej Iliri!

Dëgjomëni se per ju unë jam një prind i mirë.
Se më shumë se unë askush z,do tju dojë.
Në shekuj jam bërë copë….të jeni të lirë.
Se jeni shqiponja, mjaltë edhe zgjojë.

Tani….më bëtë mysafirë në troje të mija?!
Tani…. të cunguar, frymën po ma zini?!
Qielli Ilirjan, është dhuratë nga vet Perëndia,
Ndaj, mos ja ktheni shpinën…se ju zë mallkimi!

Silvana Berki

Kategori
Uncategorized

Arms Trade Treaty, svensk vapenexport och mänskliga rättigheter – vilket ansvar har vi?

Kategori
Uncategorized

Shenasi Rama Ngjyrosja e protestave ne Iliriade

Nuk ka ma patriote e atdhetare se shqiptaret e Ilirides. Prandaj perpjekja e dikujt me e ngjyrose dhe paraqite protesten shqiptare ne Cairin e Shkupit, me ngjyra te tjera eshte nje shenje deshperimi nga ana e tyre dhe nje tregues i frikes qe i ka kapur. Ajo qe po ndodh tregon qarte artificialitetin e shtetit te Maqedonise. Dalja e popullit shqiptar ne rruge, dhe perplasja e tij me shtetin dhe politiken, sic po ndodh ne Shkup, eshte nje shenje e qarte se politika dhe politikanet qe pretendojne ti perfaqesojne kane deshtuar. Fatkeqesia eshte se politikanet dhe politika e shqiptareve ne Iliride jane larg interesave te shqiptareve. Njelloj si gjithkund tjeter ne trojet tona ku parite bajne te kunderten e asaj qe duhet! Ne Tirane e perdoren Dhjetorin 1990 per me ndertue nje sistem kriminal e oligarkik; ne Kosove e perdoren UCK per me mbushe xhepat dhe me u korruptue deri ne palce; ne Maqedoni e perdoren luften per me na lane nen te tjeret. Eshte nje shenje krenarie per nje popull qe gjen force e proteston si shqiptaret ne Cair. nje shprehje e qarte e vullnetit popullor dhe nje shembull me u ndjeke dhe respektue.

Kategori
Uncategorized

HABERET E MITROS (64) SHITBLERJE “BADJAVA” E POLITIKANËVE

Mëkat, që kalimi I politikanëve të lartë shumë, nga një parti tek tjetra bëhet badjava! Pse shkelin ligjet e ekonomisë së tregut, pikërisht ata që thurin ligje?! Po të lulëzoi ky treg, sipas përvojës në futboll, përfitimi do të ishte i dyfishtë. Politikanët do të vinin një shtresë dhjami dhe partitë do të siguronin të ardhura financiare, pa i rënë në qafë buxhetit të shtetit!
Po çmimi? Derivate i pesw faktorëve. Së pari, nishanet. Së dyti, viti kur bëhët shit-blerja. Së treti, rroga e “mallit”. Së katërti oferta dhe kërkesa. Së pesti, sekseri.
Le të vështrojmë prapa. Në fillimet e demokracis, viti 1991, rroga e deputetit ishte 12 dollarë. E ministrit 15 dollarë. Në vitin 1992 rroga u shtua me 10 dollarë.
Partia Demokratike në vitet ’91-92 mund të hidhte në “Merkato” tre nënkryetarë: Neritan Cekën, Gramoz Pashkon dhe Arben Imamin. Shitja nuk mund të kërkonte më shumë se 100 dollarë. Sekserët, ambasadori Italian Kardili dhe ai amerikan do ta kishin për turp të pranonin 10 përqind të hakut.
Në vitin ’97 PD-ja duhet të kishte nxjerrë në treg, dy zëvendësa të Meksit: Bashkim Koplikun, Dylber Vrionin dhe një duzinë me ministra. Rroga kishte arritur në 350 dollarë. Mendoj se seteka uk mund tw ngjitej mbi 5 mijw dollarw. Sekseria, Mariza Lino, duhet tapranonte 10 përqindshin.
Në vitin 1997-të socialistët me Nanon në ballë, “blenë” pa asnjë koqe leku një tufë me demokratë. Jo vetëm I blenë, por edhe I “kallën” në qeveri. Neritan Ceka u bë ministër I Rendit. Arben Imami ministër I drejtësisë. Mendoj se çmimi mund të arritente deri në 200 mijë dollarë. Shqipwria ishte han me dy porta: Pa doganierw. Pa taksidarw. Me bollwk drogw, prostitute. Çmimi mund tw varionte nga 300 nw 500 mijw dollarw.
Por në Partinë Socialiste, më shumë para u humbën me kalimin e Ilir Metës në LSI. Edhe ai iku me nje “tabor” me deputetë. Ikën badjava.
Shitblerje “nën rrogos” është bërë edhe mes 5 partive demokristiane; tre partive balliste. U ça e u nda Partia Socialdemokrate. Asnjë “qindarkë” nuk mori vesh publiku.
Sot “Merkato politike” është në zenith. Emra të rëndë livadhisin nga e majta tek e djathta. Anasjelltas. Kush janë? I pari Bamir Topi. Nga numëri dy I demokratëve, u bë President. Nga President bëri një parti të re fringo. Kastriot Islami la socialistët për demokratët. Shpëtim Idrizi braktisi PS-në për të drejtuar partinë çame…Doni më për Belulin…Kuptova o milit! Doni sa euro? Unë thëm të paktën do futeshin në qarkullim 2-3 milionë euro…

Kategori
Uncategorized

NË KOHË VERE!…

Kategori
Uncategorized

DASHNOR SELIMI PERSE IKE?

 DASHNOR SELIMI   PERSE IKE?

PERSE IKE?
______________

DASHNOR SELIMI

Përse ike këtë dimër të ftohtë,
ku dhe flokët e stinës kishin ngrirë
dhe nëpër pasqyra pellgjesh copëtoheshin,
ëndrrat e mia në gjunjë lutjesh?
Mbledh copat e mbetura nëpër rrugë,
si lule të mardhura, të ngrohen
brenda afshit të trupit tim,
zhytur në hijet e qiellit që s’lëviz,
shpresat e pragmuzgut të fundosur.

* * *

Ti ike me mbështjelljen e purpurtë
të ditës së përgjumtë,
pa shkëmbyer asnjë fjalë me njerëzit,
e thinjur, të cilët qëmtojnë buzështëpive,
përfytyrimet e ëndrrave,
të ëndrrave, që zhvishen në pragjet e gurtë.

* * *

Ti ike me ata sy të rënduar,
andej nga pasqyroheshin në lisin plak,
ca rreze dielli,
mbytur nga zërat e shiut.
Le një derë mbështjellë me çarçafë dhëndërie,
derën e hapur…Të shikoje ëndrrat,
shkundur nga plogështia,
duke nënshkruar fjalën e fundit:

”Jetova në një botë pa dashuri”.

Kategori
Uncategorized

Mësuam si të dashurohemi…..” –poezi-nga Raimonda MOISIU

Mësuam si të dashurohemi.....

Mësuam si të dashurohemi…..” –poezi-nga Raimonda MOISIU
-.-
Me qarjen e parë ,
erdhi shpirti i madh i nisjes ,dhe
rashë në grackën e padijes.
Në dritaren e jetës u shfaq
miqësia jonë gazmore,
e ndritshme ,
mes erës dhe reve ,
mes meje e zogut,
mes zërave feminore,
që, kërkonin qumësht ,
nga gjiri i nënës,apo
që bëlbëzonin fjalën :
Ujë!
,-,
Eh, kjo mosha e fëmijërisë!
Filluam të shqiptonim,
Nënë,Baba!
Bëlbëzuam gërmat e alfabetit,
A,B,C….. !
Pastaj…pastaaaaajjjjjj,
e pamë veten të rendnim,
për të luajtur kukafshehti…
Kur erdhi ajo….ajo….,
mosha e adoleshencës,
tok me të përdore, nisëm
të vraponim, duke ndjerë
aromën e mimozave;
preknim shpërthimin e
lulekumbullave të bardha,
si fustane nusërie.
-,,
Mimozat e shkreta…tani rrinin të fshehura!
Prisnin në heshtje ëndërrat,
të binin nga delikatesa,
e dëshirave dhe feminitetit.
Lëkundjet e degëve të manjolës,
me flladin e tyre,
na krihnin flokët.
,-,
Në hapësirat e ndjenjave ,
në tik-takun e rrahjeve të zemrës,
nga gufimi i gjoksit të zbuluar,
të zbuluar, pafundësisht të zbuluar,
në heshtjen e fjalëve të dashurisë,
shtrirë mbi qilim manushaqe, në
kopshtin poshtë dritares, nisëm të
pëshpërisnim fjalët e
shpresës,
nën tinguj serenatash….
,-,
Me lëngun e ëmbël të puthjeve ,
zbuluam
se;
dicka mund të bënim,
dicka të vecantë, që
i magjeps të gjithë, që
e kishin bërë të gjithë,
dhe
që ishte krejt e ndryshme nga
të gjithë,
sic janë fytyrat e njerëzve .
,-,
Zbuluam se si,
mund të bëhesh princ,
apo princeshë, duke patur
në vënd të pallatit të artë,
një livadh dhe
në vënd të qilimave të Persisë
një shtroje me lulevjollca.
,-,
Mësuam se ne
mund të
dashuronim,
dhe
të dashurohemi
marrëzisht….
Raimonda MOISIU
HARTFORD CT USA

Kategori
Uncategorized

Baba Kalanderi i Caushlise.

Kategori
Uncategorized

Bashkim Gjini dhe Aida.

Bashkim Gjini dhe Aida.

Nje familje e respektuar Lushnjaro Korcare, dy qytetare drejtues ne organet e drejtesise dhe shtetit shqiptar.Nje familje e respektuar ne Korce,Pogradec,Lushnje dhe ne nje treve me te gjere shqiptare.

Kategori
Uncategorized

Bashkim Gjini dhe Aida.

Nje familje e respektuar ne Korce.

Kategori
Uncategorized

Mis Pogradeci Albania. Jeta Kamberi.

Mis Pogradeci Albania.  Jeta Kamberi.

Kategori
Uncategorized

KRYEPESHKOPI SERB DHE KISHA E JANULLATOS!

Kategori
Uncategorized

Mina caushi DASHURUAR ME DIELLIN.

   Mina caushi  DASHURUAR ME DIELLIN.

SUN lovers.
Day, Good morning we met here again ‘
Sun to come out, bring us goodness
When he delays the love saddens me,
Sunny, I expect to come to come together ‘.
Sunny, you have a scarf, why did not you tell me forgive.?
Sunny ‘your scarf, decorates the dawning,
Sun with your scarf ‘un take flights.
Possess sun, dawned on you,,,
That un besides you, I am in love,
Thon you and burn ‘, all around the world,
Do not do it please. Than un i love.!
Caushi mines.

Kategori
Uncategorized

Was honored FIGURE OF THE ALBANIAN great friend – I LUMTURUARI Pope John Paul II. Archbishop Zef Gashi Tivarit.Imzot accepts the award for Pope John Paul II: Albanian Ambassador’s image in the world, from Dr. Doc Astrit Memia.

 Was honored FIGURE OF THE ALBANIAN great friend - I LUMTURUARI Pope John Paul II.  Archbishop Zef Gashi Tivarit.Imzot accepts the award for Pope John Paul II:  Albanian Ambassador's image in the world, from Dr. Doc Astrit Memia.

SHQIPTARË TË TË GJITHA PËLLËMBËVE ARBËRORE DHE TË TË GJITHA KATEGORIVE SHOQËRORE E INTELEKTUALE NGRITËN ZËRIN,

ME SLLOGANIN JAM SHQIPËRI.

“Tek Ilirët e Shqiptarët, feja, ekspansioni ekonomik apo ai territorial nuk ndikonte në luftë, të parët tanë nuk kanë luftuar, sunduar a vrarë në “emër të Zotit”. Nuk kanë vrarë armikun në ikje apo bërë shkatërrim pas betejës a luftës, por prodhojnë, ushqejnë, kontribuojnë në ekspansionin e paqes, harmonisë, lumturisë, begatisë, mirëqenies, mirësisë mes vetes dhe të tjerëve, qofshin shqiptar, apo të huaj.

Shqiptarët, më 1614, 1616, 1620 së bashku me fqinj malazez, serb, boshnjak organizuan kuvendet ndër ballkanike por nuk arritën në ndonjë luftë të suksesshme. Më 1689 në malësinë e Kelmendit kryengritja e udhehequr nga kryepeshkopi Pjetër Bogdani në bashkëpunim me Austrinë korrën sukses kundër turqve.

Festivali ndërkombëtar i Imazhit Shqiptar.

Nderohen:
Bijtë e Familjes së rezistencës dhe të sakrificës kombëtare,

Jashari nga Prekazi – Dr Murati dhe Luli (Lulzimi),madhëruan Festivalin e X të Imazhit Shqiptar .Nga Doc Dr Astrit Memia.

Mijëra shqiptarë, edhe miq të kombeve të tjera, nga të gjitha pëllëmbët arbërore, por edhe nga vende të tjera europiane dhe nga Amerika e largët, ia kishin mësyrë Tiranës, për të nderuar Nënëloken në 100 Vjetorin e Pavarësisë, me slloganin tashmë të njohur të Imazhit Shqiptar JAM SHQIPËRI. Festivali i dhjetë ndërkombëtar i Imazhit Shqiptar është hapur dhe udhëhequr nga kryetari i Forumit Imazh&Media, Doc Dr Astrit Memia, i cili edhe i ka dorëzuar çmimet vjetore, në këtë vit jubilar. Festivalin e sivjemë e kanë nderuar pjesëtarët e familjes së shenjtë, të rezistencës dhe sakrificës kombëtare Jashari, nga Prekazi. Edhe në këtë festival është treguar e sheshuar imazhi i shkëlqyeshëm shqiptar, si ai i traditave tona të moçme shenjtërore. Me ….Akademik Esat Stavileci.Regjizori dhe artisti i mirënjohur Jahja Shehu.Rektori i Universitetit të Tetovës Doc Dr Vullnet Ahmeti.Teuta Kamberi Llalla merr Çmimin Imazhi shqiptar i gruas humanitare.
Teuta Kamberi Llalla merr Çmimin Imazhi shqiptar i gruas humanitare.

Koncepti i mikpritjes, si detyrë e shenjtë dhe zgjuarsia.

Nderi, mikpritja shqiptare dhe falja fisnike janë pjesë e bazës së mendimit etnik shqiptar. Shqiptarët janë njerëz zemërgjerë ata kanë një hapje që buron nga “Nevoja Për Të Ndarë”, e pa shpjegueshme dhe e pakonceptueshme nga të huajt sado fisnikë që të jenë, ose të mbahen, virtyti më i shenjtë i të jetuarit në këtë botë, vdesin pra shkojnë në jetën e përtejme me ndërgjegje, me mbikoshiencë e subkoshiencë duke mbrojtur një të panjohur mik në shtëpinë e tyre. E vështirë për tu konceptuar se si një familje mund ti bëjë si “nevoja parësore”, “nevojat e një të panjohuri” që kërkon “ndarjen e së mirës me ta”. Këta njerëz “të hapur” janë tepër të mirë për të qenë të vërtetë. Shqiptarët nuk marrin robër e skllevër ata që i mposhtin por duan vetëm të jetojnë në territorin e tyre. Pra ata njerëz që ndajnë me të tjerët të mirën nuk e vrasin armikun, është virtyt shqiptar.

Shqiptarët e kanë qeverisur veten dhe në rastet kur dominoheshin nga të tjerët. Në Shqipëri ka shumë Kanune dhe shumë fise. Dallimet vareshin edhe nga relievi gjeografik. Besa në kuvend i shërbente bashkimit.

Krerët e bajraqeve dhe pleqtë nëpërmjet besës për të mirën e njerëzisë krijonin aleancën e bajraqeve të bashkuar. Kur një bajrak kërkon ndihmë në raste fatkeqësish dhe rreziqe “Bajraqet e bashkuara janë të detyruar ta ndihmojnë”. Kanuni ishte i ndarë nga kisha dhe asnjë fenuk mund të ndikonte në qeverisje. Kanuni si kod moral dhe civil përfaqëson vullnetin e një grupi njerëzish që në kuvend të burrave ndryshojnë ligjet në shërbim të administrimit të jetës së tyre, mbështetur në barazi, përgjegjësi llogaridhënie, jashtë ndikimeve fetare.

Konceptet e nderit dhe respektik janë ruajtur prej mijëra vitesh nga shqiptarët etnikë. Dhe nuk duhet vlerësuar si e tejkaluar struktura qeverisëse e vendosur nga kanuni. Miss Edith Durham (1864-1943) paraqet rastet e zemërgjerësisë mikpritjes së malësorëve të Shqipërisë së Veriut ajo shprehet: “Më gëzoi shumë kjo gjë, që edhe në qoshet më të humbura të botës ka kaq shumë dashamirësi njerëzore”. Buka e ngrënë jo vetëm prej mikut por edhe prej armikut në shtëpinë e shqiptarit ka rëndësi të madhe dhe nderim.

Në historinë tonë oda e burrave ka qenë log i kuvendit të burrave ku pajtoheshin gjaqet nga njerëz me autoritet e të mençur, mblidheshin burrat e dheut të përkushtuar ndaj idealit kombëtar ndaj lirisë dhe pavarësisë. Një karakteristike e qenësishme e modelimit psiko-kulturor të shqiptarëve është se ata janë të rëndomtë në situata të zakonshme dhe të mbizakontë në situata të jashtëzakonshme (kanë shpirt konkurrues dhe humanizëm). Shqiptarët kanë intuitë të zhvilluar, kanë zgjuarsi natyrore që i ndihmon për të kapërcyer situata të ndërlikuara në jetën e përditshme. “Zgjuarsia – ka shkruar Franc Baron Nopca – e bën shqiptarin t’ia arrijë qëllimit në një kohë të shkurtër dhe shumë herë pa mundim. Lista e gjatë e 36-43, kryeministrave, vezirëve të mëdhenj, e 100 agallarëve te jeniçerëve, e vezirëve trashëgimtarë, e burrave të shtetit dhe e sundimtarëve si Ali Pashë Tepelena dhe familja e Kedivëve të fundit, fakti i një pape (Klementi XI) dëshmojnë qartë për inteligjencën e këtij populli numerikisht të vogël, por që nuk është ndalur kurrë në rrugën e zhvillimit të tij mendor. (Republika e Venedikut vërtetoi “antique statukua” për tu hedhur ndër themelet e statuteve të reja, ku ka gjithfarë dënimesh përveç atij me vdekje, jo (si sot Evropa). Fakt tjetër ky që tregon intelektin e lartë, vullnetin e mirë, virtytin e lartë të popullsisë tonë. Këto ligje të ardhura deri më sot përmes goje kanë gjurmë autoktonie.

Virtyti është e vetmja fisnikëri, “la virty e la seul nobles”. Shqiptarët janë njerëzit më miqësorë, paqedashës, paqebërës dhe më mirënjohës në botë, prandaj ato janë sjellë si qytetarët më të mirë të Evropës. Mirënjohja është virtyt i madh, është cilësi, ndryshe nga mos-mirënjohja, që Shekspiri i madh e quante atë (mos-mirënjohjen) krye vesin e veseve.

Në të gjithë epokat njerëzore, shqiptari në një mënyrë apo në një tjetër, ka qenë në portalet e zhvillimeve historiko-shpirtërore dhe ato të vlerave, që aspironte dhe i bënte produkt të njerëzimit koha dhe rendet sociale.

Raporti i shqiptarëve me Perëndimin, ai që sot zotërohet nga vendet më të qytetëruara dhe më të zhvilluara të Bashkimit Evropian, ka qenë i hershëm, thuajse biblik, dhe bashkëpunues, kanë themeluar parime fondamentale, kanë prodhuar rregulla qytetëruese dhe koncepte themeltare të së drejtës, me të cilën njerëzimi gjithë jetën e vet, ka vrapuar. Në Ballkanin Perëndimorë shqiptarët janë faktor paqeje, stabiliteti, faktor konstruktiv e demokratizues, faktor vlerash qytetërimi e respektues ndaj fqinjëve dhe minoriteteve, pa dallim race, gjuhe, moshe, feje, kulture dhe ideje. Shqiptarët respektojnë të tjerët dhe të drejtat e minoriteteve duke i shërbyer mirëkuptimit, tolerancës, proceseve demokratike në rajonin tonë. Faktori shqiptar në rajonin tonë është në rritje dhe në konsolidim. Shqiptarët në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Malin e Zi dhe kudo kanë luftuar për demokratizimin e rajonit.

Populli që vjen nga kohët mitike, jo vetëm të gadishullit ballkanik, por të gjithë kontinentit, vijon të jetë i nevojshëm dhe i rëndësishëm për kontinentin plak, i cili në kohët e tij më të vështira ia ka shtrirë dorën atij, i ka kërkuar prijës dhe luftëtarë, i ka kërkuar mendje dhe njerëz të zgjuar për t’i shërbyer atij, ekzistencës së tij dhe mbijetesës së qytetërimit të tij. Dhe kjo ka arsyen e vet fondamentale sepse:

– Para 100 shekujsh banorët e parë pritnin e përcillnin si miq e vëllezër kalimtarët, që do t’iu riktheheshin këtyre trojeve, ndërsa pellazgo-iliro-dardanët pritnin vitin 2010, që të lëviznin të lirë në ish-territoret e tyre. Evropa u ri-kthye tek vetvetja. Ilirët, ilirët janë sot , të lirë, si dikur moti, ashtu siç i deshi Zoti.

– Ndër Kombet hyjnore, që kanë marrë përsipër për të shpërndarë paqe e mirësi, që nga koha Evës dhe Adamit, kanë qenë “ekspansionistët” e qytetërimit, mirësisë, paqes, lirisë, stabilitetit e prosperitetit, dashurisë, jashtë çdo “ekspansioni” materialo-ekonomik është kombi shqiptar.

Shqiptarët janë elementi bazë për stabilitetin e rajonit. Elementi që përshpejton proceset integruese euroatlantike të Europës Juglindore. Faktori shqiptar është baza kryesore që do të sigurojë stabilitet në luftën kundër fenomeneve të terrorizmit, krimi i organizuar, pastrimi i parave dhe ndaj çdo lloj trafiku në rajon. Faktori shqiptar tregon vullnet për bashkëjetesë multietnike, multifetare, pluraliste. Ai respekton liritë dhe të drejtat e njeriut për pakicat dhe të gjithë minoriteteve. Të gjithë shqiptarët, në fund të fundit, kanë disa karakteristika. Ata duan vendin e tyre, ata duan njëri-tjetrin, ata duan dhe respektojnë popujt që jetojnë në Europën Juglindore. Ata duan dhe respektojnë kombet e tjerë. Shqiptarët janë një popull me një traditë shumë të lashtë vertikale. Një popull me vullnet për të bashkëjetuar me popujt e tjerë. Ne nuk njohim urrejtje racore, fetare apo etnike. Shqiptarët janë një faktor themelor për stabilitetin dhe qëndrueshmërinë e rajonit. Integrimi dhe jo dizintegrimi, angazhimi dhe jo izolimi, hapja dhe jo mbyllja, bashkëjetesa dhe jo kundërshtimi, bashkëpunimi dhe jo përjashtimi, sendërtimi dhe jo egoizmi, modernizimi dhe jo primitivizmi, kooperimi, partneriteti reciprok, civilizimi perëndimor, politika reale dhe jo intriga, miqësia dhe jo armiqëria, afrimi dhe jo largimi, qytetaria mbi reminishencat e paragjykimeve të së kaluarës, do të kapërcejë barrierat historike të psikologjisë dhe mentaliteteve ballkanase.

Vizat, liria e iliro-shqiptarëve, ashtu siç ndodhi Big Bengu, i mbi 14 miliard vjet, i krijimit të jetës, ky është Big Bengu i shqiptarëve në Ballkanin Perëndimor. Gadishullit të vjetër i kthehet normaliteti. Qysh prej miliona vjetësh, që shkëlqen dielli mbi tokë e qindra shekujsh që lindi jeta mbi tokë, në Ballkanin ilirik, në pjesën kryesore pellazge, zanat e shtojzovallet, ADN-ja dhe psikika ilire, u trashëgua në këngë, rrëfime, doke e zakone të kombit të hyjnishëm, që si i dërguari i zotit shpërndau “ekspansionin” e paqes, lirisë, të virtytit dhe fisnikërisë, të cilën sot e bëjnë prezent popujt e qytetëruar të Perëndimit dhe më gjerë.

Nga kjo ngjarje dhe kjo arritje, shteti shqiptar, dhe shqiptarët kudo ato ndodhen, ndjehen të vlerësuar, të respektuar dhe pjesë e qytetërimit të sotëm “agresiv” perëndimor, por i tillë ndjehet vetë perëndimi. Shqiptarët që nga qytetërimi i tyre i hershëm, iu kanë dhënë atyre ç’kanë pasur dhe ç’kanë kërkuar. Ky akt është një akt ndershmërie dhe krenarie, të cilin e meritojmë të gjithë.

Shqiptarët në vitin 1908 i prinë Udhës së Dijes përmes Udhës së Shkronjave, në Kongresin e Manastirit, aty mendjet më të ndritura të kombit iluministët dhe Rilindasit tanë, vendosën alfabetin e lashtë të komunikimit të shqiptarëve, (Buzukut, Budit, Bardhit e Bogdanit). Pas shembjes së Murit të Berlinit, demokracia solli Udhën e Kombit, afroi Tiranën me Prishtinën. Sot, liria, Udha e Dijes e elitës dhe super elitës, së qytetërimit kombëtar qarkon ndër shqiptar, duke pritur dhe pjesën e margjinalizuar të Europës, dardanët, të integrohen në Europën e qytetëruar.

Shqiptarët janë kontributorë të historisë së vjetër dhe të re të kontinentit tonë, (që nga pellazgët, iliro-dardanët-arbëreshët-shqiptarët e sotëm). Integrimi etno kulturor, artistik, arsimor, ekonomik, sportiv, ideor, demokratik, shpirtëror, psikologjik, gjuhësor, politik, bashkëjetesa e tre besimeve, unikale dhe model tek shqiptarët, toleranca dhe durimi, do të rrëzojnë perden e hekurt të regjimeve diktatoriale, trarët e ndarjes, barrierat historike të çfarëdo lloji qofshin ato në Ballkanin Perëndimorë.

Si përfundim, çështja shqiptare dhe integrimi i shqiptarëve është një proces i afërt, por i pakthyeshëm, që do të realizohet me paqe dhe në paqe, kurrë me luftë. O zot, shpëtona nga ata që qeshin dhe argëtohen me Luftën dhe qajnë nga Paqja!

Ky eshte shpjegimi i kupes por mos harroni edhe sloganin e ri “Një Shqipëri, Një Komb, Një Zë”

MONUMENT

Imazhi i ketij projekti, bazohet te fillesat e traditës dhe kultura mijëravjeçare e Kombit Shqiptar, si dhe në studimet gjuhësore, historike, arkeologjike, të diakronisë dhe sinkronisë. Për ta paraqitur shqiptarin dhe Shqipërinë në plotësinë e vlerave të tij, mendojmë se, ky projekt lypet të realizohet mbi bazën e simboleve përfaqësuese Shqiptare, në epokën e Globalizmit. Dy duar të fuqishme, nisen vertikal si strukture guri dhe druri, direkt nga dheu, përfundojnë në takimin e tyre horizontal, duke formuar njëkohësisht silueten e shqiponjës, bashkimin, besën, benë të shenjtë te shqiptarët, portën ,(harkun) dhe mbyllja finalizon monumentin, me një flakë të ndarë në pesë pjesë, kontinentet në glob. Monumenti fillon nga toka.

1) Guri, simbolizon guximin dhe trimërinë e Shqiptarit në shekuj, ndërsa druri krenarinë.

2) Porta, mes dy duarve, simbolizon mikpritjen Shqiptare, dhe sot porta e hapur e Europës.

3) Duart, besëlidhjen, konseguencë me qëndresë për liri, paqen ,vllazërimin edhe në pole.Gishtat, flatrat e Shqiponjës në profil, simbolizojnë plisin{ kapuçin},identitetin shqiptar,diellin,dëboren, e shpirtbardhësia jonë.

4) Shqiponja, simbol i identitetit Kombëtar në mileniume.

5) Flaka, simbolizon flakën e lirisë dhe të paqes. Paqja Globale përmes pëllumbit në pamje ballore, dhe simboli i identitetit kombëtar Shqiponja. Flaka, qytetari shqiptar në kontinente, qytetar i Paqes Universale.Vepra, në dukje të parë jep idenë e një lutjeje hyjnore TEREZIANE, e formon shkronjën A – Albania .

Ne sugjerojmë që ky monument mund të vendoset, tek sheshi Rilindja, stacioni i trenit, parku rinia nga pjesa e urës së Lanës, në rrethrrotullim, sepse i shkon për shtat pikës se shikimit tre dimensional.Vepra është menduar të jetë 15 deri 21 metra në bronx ose mermer, në përputhje me hapësirën, ambientin, ku do te vendoset. Platforma do të jetë rrethore dhe skulptura fillon direkt nga toka.

Vepra e dytë është e thjeshtë, dy krahe qe bashkohen lart duke krijuar shqiponjën dy krenare, dhe pese yje te Bashkimit Europian, që simbolizojnë kontinentet.

Ju garantojmë se vepra do të realizohet përsosmërisht, profesionalisht dhe artistikisht.

Me respekt, miku i juaj Astrit Memia

Ishte një festival spektakular, një manifestim i denjë, që vuri vulën e pashlyeshme të imazhit të mirë shqiptar në botë, një vulë të madhe, të rëndësishme dhe të domosdoshme në historinë njerëzore. Ishte një festival, që vlerësohet me notën maksimale, si për nga ana shkencore, patriotike, njerëzore dhe artistike. Ishte një festival që na detyron të mendojmë se ç’po bëjmë konkretisht për të vulosur imazhin e rëndësishëm dhe të shenjtërishëm shqiptar, në histori.

Mbase është ky një reportazh i gjatë, por ishte shumë vështirë të lihet diçka pa e mbarështruar këtu, sidomos fjala dhe shpjegimet e kryetarit të Forumit Imazh & Media, Doc Dr Astrit Memia, që ishte shumë domethënës dhe duhet studjuar e zbatuar të gjithë ne – qeniet arbërore.

Kategori
Uncategorized

SI U VRA HASAN PRISHTINA NE SELANIK…. Shkruar nga ARBEN LLALLA.

SI U VRA HASAN PRISHTINA NE SELANIK....  Shkruar nga ARBEN LLALLA.

Më 13 gusht u mbushën 79 vjet që nga data e 13 gushtit të vitit 1933, ku në qytetin e Selanikut u vra në pabesi dhe mizori ish-Kryeminsitri i Shqipërisë Hasan Prishtina. Gjatë viteve të qëndrimit tim në Selanik në arkivat e këtij qyteti zbulova një gazetë të vjetër që përshkruante ngjarjen e vrasjes së atdhetarit të shquar Hasan Prishtina. Në gazetën “Maqedonia e Re” e datës 14.8.1933, ishte botuar fotografia e Prishtinës i vdekur dhe fotografia e vrasësit Ibrahin Çelos.
Gazeta e asaj kohe shkruante për jetën, veprimtarinë dhe pasurinë në Selanik të Hasan Prishtinës dhe na sjell një fakt të vërtetë për datën e vrasjes së tij që deri më sot shumë historianë shqiptar që janë marrë me figurën e tij e kanë gabuar duke shkruajtur si datë të vrasjes 14 gushtin e 1933, por sipas gazetës së kohës është data 13 gushti i 1933.
Hasan Prishtina ka qenë shumë i pasur, por pasurinë ai e shkriu për çështjen kombëtare. Ai pat mbledhur të holla për të çuar në shkollën normale të Elbasanit djemtë shqiptarë nga Kosova. Pasuri e patundshme që i ka ngelur ende dhe që njihet botërisht është një ndërtesë tre katëshe që ndodhet në qendër të Selanikut, anës detit në rrugën Vasilis Ollga dikur zonë e privilegjuar. Ndërtesa trekatëshe rrethohet prej një oborri gjigant me sipërfaqe rreth 1500 m katrorë, vlera e saj në tregun e shitjeve të banesave me truall arrin në shumë milion dollarë amerikanë. Thuhet se mjaft vite më parë pronën e kërkoi e mbesa e Hasan Prishtinës, por shteti grek nuk ia dha. Sot shtëpia është pronë shtetërore dhe funksionon si shkollë dhe Instuticion bamirës për personat shurdhmemecë dhe të verbër. Kjo ndërtesë për shqiptarët ka një vlerë historike. Vendosja në murin e saj të jashtëm e një pllake memoriale është gjëja më elementare për indentitetin e ndërtesës dhe kujtimin e këtij personaliteti. Është e drejtë dhe detyrë që përfaqësuesit e Kosovës të kërkojnë që kjo pronë e njeriut që nuk e ndali luftën për bashkimin e trojeve shqiptare të njihet dhe të zotërohet. Hasan Prishtina pranoi më mirë të vdesë nëpër malet e Kosovës, se sa në kolltukun e turpit në një ministri në Stamboll. Dhe fitimi i së drejtës do të ishte një shpërblim i merituar, një peng nderimi për këtë burrë të shquar shteti.
Hasan Prishtina nëpër faqet e historisë
Hasan bej Prishtina ka qenë njëri nga personalitetet dhe figurat më të shquara të Lëvizjes sonë Kombëtare. Ky ideolog i shquar, dhe udhëheqës i palodhur i kryengritjes së përgjithshme për pavarësinë e tokave shqiptare, tërë pasurinë e dha për çështjen kombëtare shqiptare. Lirisht mund të thuhet se veprimtaria e tij luftarake gjatë muajve maj-gusht 1912 e përgatitën ngritjen e Flamurit në Vlorë. Hasan Prishtina lindi në vitin në vitin 1873 në Vushtrri, por familja e tij, ishte nga treva e Drenicës, Polaci (tani Hasanprishtina). Mbiemri i vërtet i Hasan Prishtinës ka qënë Berisha, por me largimin e gjyshit të tij Haxhi Ali Berisha nga Polaci në Vushtri, mbiemrin e ndryshoi nga Berisha në Polaci.
Mbas zgjedhjes së tij deputet në Kuvendin Popullor Turk (1908-1912), ai e ndryshoj mbiemrin përsëri, por kësaj here nga Polaci në Prishtina pra, edhe u njoh si Hasan bej Prishtina. Studimet politiko-juridike i kreu në Stamboll. Shovinizmi i xhonturqve kundër shqiptarëve dhe Shqipërisë, nxiti një urrejtje të deputetëve shqiptarë, antarë të Kuvendit Popullor turk, të cilët ndërrmorën një takim të fshehtë për fillimin e Kryengritjes (1909-1912) në Shqipëri. Esat Pashë Toptani mori përsipër krahinën e Shqipërisë së Mesme dhe krahinën e Mirditës, Myfti Beu, Azis Pasha dhe Syrja Beu, morën përsipër krahinën e Toskërisë. Ismail bej Qemali u nis për në Europë, për të mbledhur të holla dhe armë për kryengritjen. Hasan bej Prishtina mori përsipër organizimin e kryengritjes në Kosovë, bashkë me Bajram Currin dhe Isa Boletinin.
Kjo kryengritje do të kurorëzonte më 28 nëntor 1912 me shpalljen e Pavarsisë së Shqipërisë së zvogëluar. Në vitin 1913 u ngarkua me detyrën e Ministrit të Qeverisë Kombëtare të Vlorës. Hasan Prishtina ka qenë drejtor i së përditshmes “ZUKRE” (Afërdita) që ka dalë më 1911. Për arsye të gjendjes së jashtëzakonshme brenda dy vjetëve gazeta e ndërroi emrin rreth 20 herë, ku dolën 412 numra. Dhe emri i drejtorit shkruhej gabimisht si; “Pessembe Mebusu Hasan” (deputeti së enjtes). Në vitin 1914, kur vjen për të drejtuar Shqipërinë princ Vidi, Hasan Prishtina zgjidhet ministër i punëve botërore në qeverinë e Durrësit.
Më 1918, Hasan Prishtina, Kadri Prishtina (Hoxhë Kadriu), Bajram Curri dhe shumë të tjerë formojnë Komitetin “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës” me përfaqësuesit e tyre në Romë dhe në shtetin mëmë Shqipëri, ndërsa në dhjetor të vitit 1919 Komiteti e ngarkoi si kryetar të delegacionit të tij në Konferencën e Paqes në Paris, ku kërkoi bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Mori pjesë në përgatitjen dhe organizimin e Kongresit të Lushnjes (1920) dhe në prill 1921 u zgjodh deputet i Dibrës në parlamentin shqiptar. Ai u shqua si luftëtar për mbrojtjen e “zonës neutrale” të Junikut nga forcat serbe dhe ato zogiste, si udhëheqës i Lëvizjes Nacionalçlirimtare të Kosovës kundër sundimit serb. Hasan Prishtina më 7 dhjetor 1921 u zgjodh nga Kuvendi Popullor Shqiptar kryeministër dhe ministër i jashtëm, por më 10 dhjetor 1921 ai jep dorëheqjen pas kundërshtimeve të disa deputetëve që i kryesonte Ahmet Zogu. Kështu, për të shmangur gjakderdhjen midis shqiptarëve, Prishtina mbetet vetëm deputet i atij Kuvendi.
Me vendosjen e marrëdhënieve midis Shqipërisë dhe Mbretërisë Serbo – Kroate – Sllovene më 1922 Qeveria e Ahmet Zogut dhe e Xhaferr Ypit u hoqi të drejtën e deputetit në Kuvendin Popullor shqiptar, Hasan Prishtinës, Bajram Currit, Hoxhë Kadriut dhe shumë udhëheqëve të tjerë nga Kosova dhe filloi ndjekja për eleminimin e tyre. Kjo ishte marrëveshja që bëri kryeministri Ahmet Zogu me ministrin e jashtëm të mbretërisë Jugosllave z.Ninçiç më 1922. Në janar të vitit 1922 qeveria e Tiranës lidhi marrëveshjen që ushtria serbe ta ndiqte Hasan Prishtinën dhe udhëheqësit e tjerë kosovarë edhe brenda territorit të shtetit shqiptar. Në fund të muajit shkurt 1923, Hasan Prishtina dhe Barjam Curri u ngritën kundër rregjimit serb në Kosovë. Kjo kryengritje u shtyp sepse qeveria e Ahmet Zogut nuk i mbështeti. Mbas kësaj 3500 shqiptarë të Kosovës u përzunë nga trojet e tyre për në Turqi.

“Tradhëtari” Hasan Prishtina

Më 26 shtator 1924 krahas Fan Nolit, Luigj Gurakuqit ishin dhe Hasan Prishtina, Bajram Curri, Bedri Pejani në Lidhjen e pestë të Kombeve në Gjenevë. Përfaqësuesit e Kosovës Hasan Prishtina, Bajram Curri dhe Bedri Pejani kundërshtuan për genocidin që kryente Beogradi ndaj popullit shqiptar në Kosovë. Pas rrëzimit të qeverisë së Nolit në dhjetor 1924 dhe ardhjen e Zogut me ndihmën e serbëve, Hasan Prishtina largohet përgjithmonë nga toka e mëmëdheut, për t’u vrarë më 13 gusht 1933 në Selanik nga dorësi i Ahmet Zogut. Deri në vitin 1962 Hasan bej Prishtina ishte cilësuar tradhëtar i kombit shqiptar. Kështu mbreti Zog e vrau, ndërsa qeveria e asaj kohe e Enver Hoxhës e rivrau, sepse pseudohistorianët shqiptarë shfrytëzuan deri më 1962 dokumenta jugosllave dhe ruse për të bërë historinë e Shqipërisë dhe vlerësimet e disa figurave të ndritura politike shqiptare. Shumë dekada pas vrasjes së Hasan Prishtinës, eshtrat u sollën nga Selaniku për t’u rivarosur në një copë tokë në Kukës, pranë kufirit me Kosovën.

Përshkrimi i atentatit nga gazeta greke e kohës
“Maqedonia e Re” (Μακεδονικα Νεα)

“Maqedonia e Re” e datës 14 gusht 1933, një ditë mbas vrasjes së Hasan Prishtinës, shkruante për ngjarjen që tronditi Selanikun më 13 gusht të vitit 1933. Gazeta e asaj kohe shënonte se Hasan Prishtina është pronar i ndërtesës së sotme “Shkolla e të Verbërve”. Gazeta e kohës përshkruan vdekjen tragjike të atdhetarit, politikanit të madh Hasan Prishtinës. Në faqet e gazetes shkruhej: “Një tjetër vrasje që u bë në rrugën Çimisqi, tronditi Selanikun. Politikani shqiptar Hasan Prishtina u vra në qoshen Çimisqi në Vogaxhiku, përpara bakallhanes “IVI”. Shqiptari Ibrahim Çelo, 38 vjeçar, i papunë, qëlloi pesë herë ish-kryeministrin shqiptar Hasan bej Prishtinën.
Vrasja u krye në orën 2 mbasdite më datë 13 gusht 1933. Në rrugën Çimisqi u pa një zotëri i moshuar, i mbajtur mirë dhe me tipare simpatike, të ecte përkrah e të fjaloste me një person të veshur mirë, i gjallë, sa e tradhëtonte dhe toni i zërit. Arritën në kryqëzimin e rrugës Çimisqi-Vogaxhiku dhe po drejtoheshin për tek bakallhane “IVI” dhe në largësi dy hapa nga kinkaleria e invalidit J.Janopullo. Njeriu me pamje të zymtë nxorri rrufeshëm revolverin e markës “SMITH” dhe shtiu kundrejt bashkëbiseduesit, i cili ishte Hasan bej Prishtina, që ra në trotuar. Kalimtarët e mbledhur nga të dy të shtënat, panë vrasësin të turret me mizori të parrëfyer mbi viktimën dhe t’i zbrazë edhe tre plumba të tjerë, dy në kraharor dhe të tretën në kokë, si e shtënë vdekjeprurëse, për të qenë i sigurtë për përfundimin e aktit të vrasjes. Fill pas krimit të tij vrasësi, që t’i ikë rrezikut prej turmës së mbledhur që u vu për ta kapur, ia dha vrapit nga rruga Vogaxhiku.
Nga tronditja ai ra në vitrinën e tregëtores “Beharnae” të cilës ia dëmtoi tendën, por rimori veten, për t’u turrur drejt rrugës “Paleon Patron” ku u rrethua nga turma, që e ndiqte me synime të errëta. Vrasësi hyri në banesën e mjekut z.Dukidhis, ku dhe ju dorëzua rojes së policisë. Por nuk mundi t’i shpëtojë egërsimit të turmës. Kalimtarët që e ndoqën dhe banuesit fqinjë të çdo moshe, shtrese, pa ditur identitetin e tij dhe as motivet e vrasjes, të indinjuar ndaj egërsisë që tregoi vrasësi ndaj viktimës, sa panë të vijë skuadra e policisë, u turrën dhe ata duke thirrur: – Shqyjeni, shqyjeni, vrasësin. Ndërsa polici më kot përpiqej të shpëtonte antentatorin, turmat u turrën ndaj tij dhe nisën ta grushtojnë, duke i shkaktuar mavijosje në pjesë të ndryshme të trupit. Do ta kishin çarë përgjysëm vërtet, nëse nuk do ia mbërrinte të hynte në një tjetër shtëpi, në rrugën “Paleon Patron”, ku u strehua nga i zoti i shtëpisë, i cili nxitoi tu mbyllte derën e jashtme turmave të zemëruara. Pas pak mbërriti sekretari i policisë, nëntogeri z.Zografo, dhe vrasësin e transferuan me motoçikletë në Seksionin e tretë të policisë. Hasan Prishtina, i mposhtur nga plagët, u dërgua ndërkohë në Spitalin Popullor, ku trupit të tij iu bë autopsia. Në orën 2.50 minuta mbasdite oficeri Sotiriu nisi hetimet me përkthyes, pyeti vrasësin nëse e njeh gjuhën greke, ai u përgjigj se njeh gjuhën shqipe, frënge dhe gjuhën turke.
Vrasësi nënvizoi se akti i tij u dedikohet motiveve politike. Ndërkaq pretendoi se ish-kryeministri i atdheut të tij ishte komit dhe bashkëpunonte me komitetin bullgaromaqedonas me qëllim që të vrisnin mbretin e Shqipërisë Ahmet Zogun. Planet, thotë antetatori, m’i tregoi Hasan Prishtina përpara pesëmbëdhjet ditëve, kur po vinim prej Vjene (Austri) dhe më bënte presion që të bëhesha unë kryetar i bandës komite dhe të shkoja në Tiranë ku të vrisja mbretin Ahmet Zogu. Prishtina, vijon vrasësi, më premtoi shpërblim mujor dhe një shpërblim dhuratë mbas aktit të vrasjes, por unë i kundërshtova këto propozime të tij, sepse jam pro regjimit të mbretit Ahmet Zogu dhe nuk dëshiroja të bëhem vegël e Hasan Prishtinës, të cilin në Shqipëri e quajnë tradhëtar. Ibrahim Çelo jetonte në Nikea të Francës dhe ishte tregëtar frutash, ishte i martuar me një spanjolle, me të cilën kishte dhe fëmijë. Atje u njoh përpara disa vitesh me Hasan Prishtinën, që ish shpërngulur në Nikea për hir të shlodhjes dhe kishin lidhur marrëdhënie familjare. Gjatë njohjes midis tyre Hasan Prishtina i kishte treguar për rininë, vërshtirësitë që kishte kaluar pas largimit nga Shqipëria në Turqi dhe Bullgari. Në Turqi pat gjetur miq të vjetër dhe bashkëluftëtarë kundër xhonturqve. Mori pjesë në një shoqatë të fshehtë me bashkatdhetarët e vet për çështjen shqiptare”.

Kategori
Uncategorized

The scandal of Albanian Armed Forces Berisha charges against Minister Mimi Kodheli.

Evidence for U.S. government and Mimi ALBES scandal.

This is a day that you assist the most irresponsible action, is the most ferocious attack in 23 years that was made against the country’s Armed Forces is the most irresponsible act committed against these forces, which despite their great problems inherited, we must be aware and very grateful to them, that men and women have made tremendous efforts in the interest of the country. Have contributed a vital, essential, in Albania’s membership in the North Atlantic Alliance, have made an excellent representation during these years. Over two thousand of them have taken part in the most important missions in Europe, in Asia, Africa and different countries as peace ambassadors of Albania. Law behaves today is another step in the chain of aggression made against them unthinkable. These are the laws, with which Albania joined NATO, are laws that completed action plan for Albania to join NATO. These are laws that our army standardizoi legal basis that the member states of NATO. With the coming to power of mystery bile and hatred, and institutions began to disintegrate in the top of the next two major institutions, the State Police and the Armed Forces. Where are you today shkritë Traffic Police? 180 more deaths in road accidents following 9 months. Where are you today shkritë Criminal Police, who had links with crime folders? Today, the number of murders clearly greater than 9 months of last year. Today multiply drug trafficking.

It was restored in key positions of State Security officers

What happened with the Armed Forces? Albanians will not ever forget, NATO, after a year’s work our Armed Forces certified a strength which came as NATO standards. Rama hid statement. Jua hid Albanians and clarify this statement, this great achievement, brought his spokeswoman misused and said the army did not meet anywhere Albanian NATO standards. Its showing total ignorance, I do not know what are the standards nor NATO.
What happened next? Later his spokeswoman appear a day after emerging from “kitchens” of the Prime Minister, the media and accuses predecessor and says go to jail, because only people eating opponents head, you relax these souls from sins committed.
What came out of this? Auditor told you himself. Her close friend who has worked at the bank and that the country has taken most reliable anywhere in audit, Edmond Gore, once confronted with the law, the practice of which Edvin vowed to go to jail Imami, it turned out that Minister had violated no law, no regulation, but to whom did this. It became man, who left the post, performing a mission nation and country very, very important. When he became minister, 115-120 thousand tons of ammunition, all of the potential Gërdec vetëshpërthimin seniority, existed in Albania. Even-even had some of those cases coming in ranking the most powerful and most dangerous atomic behind them. Filling rocket with tremendous potential. And worked with dedication. The liberated the country from them. With a small handful that are truly heroes and that absolutely did not ever even from our government that deserved greater reward and for this should go to jail her predecessor just because “hatred mystery” can not ever honepste the role he played in turning all these years.
Proceed further. Offensives against the Armed Forces, returned in all key positions of State Security officers, directors revert to any position of MIS, which has major tasks over the years and more important, in collaboration with our key partners has conducted operations the most excellent, service for which he has reason to be proud of and now always beheaded and should bring henchmen, those whom you have made disaster Albanians were to be made to survey the army.

What happened to General Syrja Gjoka

Continue on, what happened to General Syrja Gjoka? We who have seen the iron broom ’70s. We saw identical appearance to those years, when demons dictatorship or military generals vërsuleshin on, only because Enver Hoxha, mental ill like this here, believed that they were doing was throwing coup and coats in the face and presented before media. The same thing you did with Syrja Gjoka. Shame shame and now will tell you godmother. What your sister, I have given an official response to the U.S. Embassy, ​​but it has followed as Gorgon and Gjoke Syrja issue except my official response amicably want to tell everyone, do not ever put my hand on Mimi and Albee, that “the name of God “burn the hands and lips. This is the truth. she has done and I will bring proofs, point stick and would bring proofs to the U.S. government and all options., I do not rush.
Now we come to the laws, the laws of hatred, theft laws. I am here before you to bring to you very soon on this platform, stealing files monstrous chunk Edi Rama in the army. To see how you are stealing tens of thousands of square meters in the most coveted region of Albania, because Albania has some areas that did not even Balkans. Although the purpose of these laws? For President Nishani, General Commander of the Armed Forces, the guarantor of the stability of these forces should be stripped of functions and lukunia mafia should take possessions, their riches. Must stop at some point here. 23 years we have had many inter-party clashes, but we have had the wisdom not to mix politics Armed Forces and have done well. They’ve earned it. After 23 years, the statement read how General Base solicited as fascist as anti-Stalinist opposition, how this gentleman crawler absolute opposition teethe and thinks he can impress. Gen. severely disappoint. Him and ordered him to tell you hang out teeth teeth break that lock jaw. We are not power, are laws. But to go in the name of Rama and Mimi lie to NATO, and threaten the opposition have committed an ugly act. In this room we agreed not to accuse the army of drug trafficking. In the room where drug trafficking exponents of this majority, were protected by shield military issue, we said no, we are not for the army, say the government. It is not the military government. But when the government compels general release press against the opposition, it then happens in NATO countries kurrën of kurrës, this does not happen in any free country, it did not happen 23 years in Albania, it happens in this mafia group that has gripped the country’s executive.
Do you know that for years the consultant of the Ministry of Defence, has disagreed with this do? Did you know that the consultant has been absolutely against this. Did you know that this is the only model of Assad and anyone else, that where there is President and Prime Minister, shared things and not ever removed the powers of the General Commander.

Yes undone NATO standards

We are on the verge of status and I have expressed my opinion and I am convinced that we deserve their status, but these signals we send to a time that you know well, as I know, unfortunately not fully established. Not fully established. I’m on the status. But the truth is that it is not set. The truth is that where your chairman was yesterday, today media say received a negative response. I do not know what reply is received, do not wish to be so. The truth is that every day go to other countries, which derive daily problems. Absolutely not agree. Albania absolutely deserves status. But those who do what we tell?
With this rush, fury to get powers of the President of the Republic, which has minimal parliamentary republic, and to remove those powers, which they have given you and not themselves socialists. These laws are designed with the best expertise in a period when the U.S. Mr. Majko has been defense minister, have not moved a letter, we have had our problems, but ultimately they shared powers properly and in the partition powers, was given military stability. Army won a certainty, stability wins. General who is appointed by the President not to mistreat as they want to do, Arrest camera as a fascist junta, and not as a free country and now where is he?
I think these laws, undo NATO standards. These laws give the army a heavy blow. These laws are evidence of a primitive revenge this majority, a greedy man with power that radiates throughout the day, only the negative energy in this country. To a man, who will deceive any Albanians in his statement. Yes and yes! To a man, the truth is that it undoes standard and decisively important achievement of this country and chose Shara protected by two professionals, each caught in traffic limit for prostitution, rape denounced the patient, the caught in TIMS, with Fatos Gjurën etc.., etc.., and the other as a twin with.

Country towards instability

Are doing an extremely dangerous and where action is in the wake of the collapse of institutions. Collapsed the police, broke the four corners drugs. Other institutions collapsed. Just today we are destroying both institutions. Institution control non-banking financial market, execution and now comes the turn of the army. Did you think they led the country into a real instability. Here they are. Celebrate name day today in a time where there is sacrifice ex-those who Labour Party and Enver Hoxha did most outrageous persecution. Rather than smaller manifested signs of responsibility you are throwing away all the documents that have passed in this Parliament jointly attitude toward the past. And being turned swiftly past.
Have you seen how the first four days of Rama labeled politically persecuted, “are eating like pigs”, opened his newspaper capitalized. Yes, yes. I call citizens to support this strike, strike to support this human dignity. To support this strike that they are defending the right principles, once again seeking resentencing of Enver Hoxha, because you waking from the grave, seeking once again keeping promises, which burnt down people alive. ‘ve Burned people alive, not now keep promises and tell them you eat like pigs. Insult an entire society. Remember that guilt will not ever leave you with these attitudes that hold a great moral issue of our society and instead go to negotiate with you open your papers “are eating like pigs”, word of mouth, absolutely Enver Hoxha it, Stalin, Hitler and dictators of this nature. Therefore, I urge you to reject this law. To reject with disgust and contempt of these laws, which in Albania undo NATO standards in the Armed Forces and undo the worst goal pushtetërimit of a man, who has not limited his pushtetërimin, with a single, steal, steal and steal just everything.

Kategori
Uncategorized

Orthodoxy is not anti-Albanian,but orthodoxy segments Greek and Slavic anti-Albanian state z.Barka!

Orthodoxy is not anti-Albanian,but orthodoxy segments Greek and Slavic anti-Albanian state z.Barka!

Orthodoxy is not anti-Albanian,but orthodoxy segments Greek and Slavic anti-Albanian state z.Barka!

REPLIKE ME ZOTUN PANAJOT BARKA.
.
Ortodoksizmi nuk është antishqiptar, por janë ortodoksit e segmenteve shtetërore greke dhe sllave antishqiptar z.Barka!

“Profesori Panajot Barka në opinionin e tij tenton të na ringjalli të vdekurit e mëdhenj grek prej varri që ti shfrytëzojë për nevojat e veta kombëtare, duke i treguar në versione në të cilat nuk kanë qenë kurrë”.

Nje shkrim Per gazeten e Diaspores Shqiptare nga Arben LLALLA.

Më 11 Qershor profesori i Katedrës së gjuhës greke në Universitetin e Gjirokastrës prof.dr.Panajot Barka në gazetën Shekulli, botoj një shkrim me titull: “Antishqiptare nuk është Ortodoksia…”. Ku ngre shqetësimet e tij për zërat kundër pranisë së përjetshme të kryepeshkopit të Shqipërisë Hirësisë së tij z.Anastasit dhe deklaratave antishqiptare të Patriarkut serb Irinej. Z.Barka që në fillim të shkrimit të tij e nis me titullin provokues sikur ortodoksinë shqiptarët e kanë kuptuar si antishqiptare, por në të vërtetë i rikujtoj z.Barka se shqiptarët janë ata që e sollën ortodoksinë në Ballkan, tek grekët, serbët dhe bullgarët. Shenjtorët e parë të ortodoksisë ishin shqiptar, por është gjë tjetër që Greqia dhe Serbia i përvetësuan këta shenjtor.
A është ortodoksia antishqiptar? Mendoj që pyetja nuk duhet shtrohet a është ortodoksia antishqiptare, por a janë ortodoksit sllavët dhe grekët antishqiptar? A e keqpërdorin sllavët dhe grekët ortodoksinë për interesat e tyre shtetërore? Nëse do ti referohemi historisë së kombit tonë ushtritë greke e sllave me kryqin në dorë dhe në emër të kishës ortodokse kanë kryer masakra mbi popullsinë e pa mbrojtur shqiptare qoftë muhamedane apo të krishterë, pra nuk kanë bërë dallime fetare por etnie në rastin e kombit shqiptar. Kujtesën e kemi të freskët për luftën në Kosovë dhe masakrat e ushtarëve serb që i bënin më kryqin ortodoks, pa folur për ato vrasjet e shekujve 19-20.
Profesori Panajot Barka në opinionin e tij tenton të na ringjalli të vdekurit e mëdhenj grek prej varri që ti shfrytëzojë për nevojat e veta kombëtare, duke i treguar në versione në të cilat nuk kanë qenë kurrë.
Ju z. Panajot Barka, në shkrimin tuaj përmendni Riga Fereun i cili në poemën e tij i bënë thirrje popujve të Ballkanit që të ngrihen kundër Perandorisë Osmane. A e dini ju z.Barka se Riga Fereu nuk e përmend asnjëherë fjalën grek apo elenas dhe shqiptarët i quan Arvanitas? Përse?
Ju në shkrimin tuaj më tej shkruani: “Më 1, në Tiranë dhe në Shqipëri shkruhej një faqe në historinë e saj, që linte pas rëndësinë e inaugurimit të katedrales si monument. U mblodh gjithë primati i ortodoksisë botërore, i cili kishte shekuj të terë që nuk mblidhej.” Z.Barka i lini përrallat për studentët tuaj që diplomohen duke ngrohur karriget nëpër kafene, sepse e vërteta është krejt ndryshe.
Ju sjellë z. Barka disa fakte ku është mbledhur Primati Botëror i Ortodoksisë.
1). Primati i ortodoksisë botërore është mbledhur më 19 Nëntor, në Serbi me rastin e vdekjes së Patriarkut Pavlo.
2). Më 5 Tetor 2013, në Beograd u mbajt mesha me rastin e 1700 vjetorit të nënshkrimit të Ediktit të Milanos, 313. Kjo meshë u festua në katedralen e Kryeengjullit Mihal me nisjen e lutjeve nga Patriarku i Stambollit Vartholomeu, Patriarkun e Jeruzalemit Theofil i III, Patriarku i Rusisë, Kiril, Kryepeshkopi i Qipros, Krisostomos, Kyrepeshkopi i Shqipërisë, Anastasi, Kryepeshkopi i Vrashavës, Sava, etj.
3). Më 6 Tetor 2013, për në qytetin e Nishit, në vendlindjen e Kostandinit të Madh. Falja e ditës u krye në kishën e sapo ndërtuar të Shën Kostandinit dhe Elenës. Pas ritualeve fetare Patriarku i Serbisë Irinej u ndau medalje të artë të akorduar nga Sinodi i Shenjtë i Kishës së Serbisë “Perandori Kostandin”, drejtuesve të kishave ortodokse botërore, midis tyre dhe kryepeshkopit të Shqipërisë hirësisë Anastas Janullatosit.
4). Më 7 Tetor 2013 krerët ortodoks si Patriarku i Stambollit Vartholomeu, Patriarkun e Jeruzalemit Theofil i III, Patriarku i Rusisë, Kiril, Patriarku i Serbisë, Irinej Kryepeshkopi i Qipros, Krisostomos, Kyrepeshkopi i Shqipërisë, Anastasi, Kryepeshkopi i Vrashavës, Sava, vazhduan turneun për në kryeqytetin e Malit të Zi, Potgoricë ku mbajtën meshën në katedralen e “Ngjalljes së Shën Sotirit”.
Mund tju sillja edhe fakte të tjera për takimet e Primatit Botëror të Ortodoksisë , por mjaftojnë besoj këto të kohëve të fundit.
Më tej z.Barka na Amniston Shën Kozmain, ku sipas tij, ai përhapte ortodoksinë në gjuhën zyrtare greke ndaj rrezikut të përhapjes së mëtejshme të islamit në tokat e perandorisë otomane. Ky nuk është argument për ta Amnistuar Shën Kozmain tek shqiptarët sepse e dimë fare mirë misionin e tij. Shën Kozmai është babai i përhapjes së greqizimit për asimilimin e shqiptarëve (arvanitasve) dhe për asimilimin e shqiptarëve në Shqipëri. Këtë na e dëshmojnë shumë dokumente historike, njëri në to është shkrimtari grek, Thoma Paskidhus. Shën Kozmai përhapi gjuhën greke nga Suli i Çamërisë e deri në Krujën e Skënderbeut. Në gazetën “Shqip”, 7 tetor 2006, prof. Delvina solli dokumente për Shën Kozmanë, ku thuhej: “Dërgoni fëmijët tuaj të mësojnë greqisht për arsye se kisha jonë është greke. Dhe ti, vëllai im, po nuk mësove greqisht, nuk mund të kuptosh ato që thotë kisha jonë. Më mirë, vëllai im, të kesh shkollë greke në vendin tënd, se sa të kesh burime dhe lumenj. Cilido i krishterë, burrë apo grua, që më premton se brenda në shtëpi nuk do flasë shqip, le të ngrihet në këmbë dhe të ma thotë këtu. Unë do t‘i marr atij të gjitha mëkatet në qafën time, që nga dita e lindjes së tij deri sot, do t‘i porosis të gjithë të krishterët që t‘i flasin dhe do t‘i shlyej të gjitha mëkatet. Ai nuk do ta gjente këtë rast sikur të jepte para me mijëra”. (Predikimi 7 drejtuar shqiptarëve të Epirit). Një dokument tjetër për greqizimin e fshatrave shqiptare të bërë nga propaganda e Shën Kozmait janë Frashtani dhe Lugari në Dropull. Frashtani dhe Lugari banohen nga shqiptarë ortodoksë dhe kur kaloi andej Shën Kozmai, deklaroi që këto fshatra duhen të greqizohen.
Ju, Profesor Barka në tërë opinionin tuaj nuk përmendët faktin e provokimit të Patriarkut serb Irinej dhe ngritjen e flamurit serb brenda territorit e Katedrales “Rigjallja e Krishtit”. Ku përfaqësuesit e kombeve të tjera që ishin të ftuar nuk e ngritën flamurin e tyre kombëtar atë ditë, duke respektuar mikpritjen shqiptare.
Ne, shqiptarët që mendojmë dhe veprojmë me zemër e mendje shqip, nuk kemi frik nga ringjallja e ortodoksisë shqiptar, por kemi frik nga asimilimi i ëmbël i ortodoksëve shqiptar në ortodoks grek dhe sllavë, gjë që është e dëshmuar.
Në përfundim z.Panajot Braka ju rikujtoj që Ju nuk e keni të drejtën të diskutoni për Ortodoksinë shqiptare sepse s’jeni me kombësi shqiptare, për ortodoksinë shqiptare lërini të diskutojnë vetëm shqiptarët sepse ne kemi figura të ndritura që na kanë lënë disa Amaneti si: Ne vërtetë kemi Bajram dhe Pashkë, por Shqipërinë e kemi bashkë. Prandaj nuk kemi nevojë për këshilla nga ata që s’ia duan të mirë Shqipërisë dhe shqiptarëve, ku bëni pjesë edhe Ju, këtë ua dëshmojë me fakte.
Ç’ju lidh juve z. Barka me drejtuesit e disa organizatave ekstremiste greke që luftojnë për aneksimin e jugut të Shqipërisë? Në çfarë cilësie merrni pjesë në festimet për shpalljen e Autonomisë së Vorio Epirit? Ku ndodheni në podium në këtë foto me ekstremistin Harrallambos –Babis Karathanos, deputetin Virona G. Polidhoras.
Për çfarë qëllimi z. Barka i keni dërguar Raport mbi gjendjen e minoritetit grek Institucioneve Ndërkombëtare në vitin 2003, ku përmendni edhe Autonominë e Vorio Epirit? Ky raport është përgatitur nga Ju, ekstremisti grek Babis Karathanos, A. Soku dhe K. Saferatis.

HISTORIAN

Kategori
Uncategorized

Janullatos, ka origjinë shqiptare nga Çamëria!

Janullatos, ka origjinë shqiptare nga Çamëria!
Arben LLALLA

Historia e kombit shqiptar është sa e lavdishme dhe e dhimbshme kur mëson se në shekujt e kaluar shpeshherë shqiptarët kanë luftuar kundra njeri-tjetri nën flamujt e kombeve të tjera. Janë të shumta rastet kur shqiptarët ortodoks luftuan kundra shqiptarëve mysliman, pra, kundra njeri-tjetrit, por kjo ishte një luftë fetare. Shqiptarët ortodoks i luftonin shqiptarët mysliman sikur të ishin osman dhe jo shqiptar, ndërsa shqiptarët mysliman, i luftonin shqiptarët ortodoks sikur të ishin sllavë apo grek dhe jo shqiptar.

Sot do të sjellë disa të dhëna interesante për Kryepeshkopin e Shqipërisë z.Anastas Janullatos i cili pas viteve 1990 erdhi përkohësisht për të riorganizuar kishën ortodokse shqiptare dhe ka origjinë shqiptare. Është jashtë logjikës njerëzore që në Shqipëri të vinte kryepeshkop nga Greqia një njeri që nuk ka ditur pak gjuhën shqipe, zakonet dhe traditat shqiptare sepse do të ikte shumë shpejtë pa mbushur vitin si Princi Vidi.

Anastas Janullatosi lindi më 4 Nëntor 1929 në Pire të Athinës dhe emri prindëror i pagëzimit ishte Tasos Gjerasimos Janullatos. Për shumë vite babai i tij, Gerasimos jetonte dhe punonte me familjen në Prevezë të Çamërisë, por pas krizave politike dhe ekonomike ai erdhi në Pirea në fund të viteve 1920. Lufta e dytë botërore e rrënojë plotësisht biznesin e suksesshëm të familje Janullatosi ku ishte i punësuar Gerasimosi dhe kështu ata u shpërngulën brenda në Athinë për të siguruar jetesën.

Dashuria për fenë Taso Janullatosit i filloj pasi kishte mbaruar shkollën e mesme, dhe kur i tha mëmës Roksanit, se dëshironte të ndiqte rrugën e klerit ortodoks, ajo e kundërshtojë fuqishëm, por ishte daja i tij nga Preveza Akademiku Kosta Malltezi që i dha përkrahje të fortë dëshirës së nipit duke e dërguar në Universitet për Teologji. (Më tej dihet biografia zyrtare e z.Janullatos.)

Familja e babait të Anastas Janullatosit, Gerasimos është ngulur në fillim në Lefkada, një vend i banuar nga shqiptarët që në vitin 1470, sipas Ulliams Miller në atë periudhë ka pasur rreth 15.000 shqiptar. Lefkada gjendet afër qytetit të Prevezës. Por në të vërtetë rrënjët e familjes Janullatos janë nga ishulli Qefalonia që gjendet në detin Jon.

Në vitin 1502 një vendim i Senatit të Venedikut vendos ngulimin e mijëra shqiptarëve të udhëhequr nga Jani Shpata, Zguro Kagadh Bua, Teodor Markezini, Nikolla Menajen etj. Sot në Qefalonia ka ende fshatra të tërë që banohen nga grek me origjinë shqiptare që njihen me emrin Arvanitas si Muzakati, Kombothekrata etj.

Nga ana e familjes së mëmës Roksani Malltezi ka shumë të dhëna se ata ishin nga Çamëria, nga rrethinat e qytetit të Prevezës dhe gjatë qeverisjes osmane ishin familje e pasur.

Që mos ti zgjatemi shumë historisë së dhimbshme të shqiptarëve në Greqi do të ishte në nderin e hirësisë së tij z.Anasatas i biri Gjerasim Janullatos dhe i Roksani Malltezit të deklarojë origjinë e tij shqiptare para Zotit dhe botës. Ky deklarim i vërtetë do të qetësonte sadopak shpirtin e tij gjatë rrugës për në botën e përtejshme dhe do të zbuste zemrat e besimtarëve ortodoks që nuk dëshironin që ai të ishte në krye të Kishës Autoqefale Ortodokse Shqiptare. Fati i Anastas Janullatosit është se familja e tij si nga mëma ashtu edhe nga babai janë vendas të kahershëm në Greqi dhe nuk janë ardhacak nga Azia e Vogël apo Turqia dhe është shumë e lehtë të gjendet të dhëna për prejardhjen shqiptare të tyre.

Në përfundim i drejtohem drejtpërdrejtë hirësia e tij z.Anastas Janullatosit se nëse ka dyshime në këto të dhëna me vija të shkurta që i paraqes lexuesve pa ndonjë prapavijë politike, atëherë unë si historian e ftoj të vërtetojë të kundërtën që nuk ka origjinë nga Çamëria dhe që nuk ka dëgjuar nga pleqtë e familjes asnjë fjalë shqipe. Nëse ma vërteton këtë unë deklaroj se do të heq dorë njëherë e përgjithmonë nga jeta publicistike dhe e dorëzoj diplomën time të historisë sepse historiani i vërtetë nuk bënë asnjë marrëveshje në dëm të historisë reale. Para fakteve edhe vetë ZOTI përkulet./

Vërej: Ne nuk përcaktojmë anën e ndërgjegjies kombëtare, por atë të gjakut dhe origjinës.

Kategori
Uncategorized

Ambasadori Arvizu.

Kategori
Uncategorized

Kombi shqiptar Imazhi im, nga Dr,Astrit Memia

Kombi shqiptar Imazhi im, nga Dr,Astrit Memia

Udhëtimi biblik i shqiptarëve në rrugëtimin e tyre të lirisë dhe mbijetesës

“Shqiptarët që prej më se kater mijëvjetësh jetojmë në trojet e tyre në Evropën Juglindore; Historia, trashëgimia, humanizmi, iluminizmi, toleranca shoqërore, familjare, etnike, fetare, bashkëjetesa e bashkëveprimi ndërshqiptar, brendashqiptar dhe jashtëshqiptar, rajonal e më gjerë vazhdojnë të tregojnë se shqiptarët janë një komb me virtyte të rralla.”

Nga DR. ASTRIT MEMIA

A ka qenë vërtetë një udhëtim biblik, udhëtimi i shqiptarëve në rrugëtimin e tyre të dritës dhe të mbijetesës? Këtë na e dëshmojnë peripecitë e fatit tonë si komb. Shqiptarët që prej më se kater mijëvjetësh jetojmë në trojet e tyre në Evropën Juglindore; Historia, trashëgimia, humanizmi, iluminizmi, toleranca shoqërore, familjare, etnike, fetare, bashkëjetesa e bashkëveprimi ndërshqiptar, brendashqiptar dhe jashtëshqiptar, rajonal e më gjerë vazhdojnë të tregojnë se shqiptarët janë një komb me virtyte të rralla.

Që në lashtësi tek shqiptarët tipari i tolerancës, i harmonisë dhe i bashkëjetesës fetare e etnike, dhe pavarësisht pushtimeve të njëpasnjëshme që tashmë i dimë secili prej nesh arritën të ruajnë genin shqiptar të paprekur. Solidariteti, harmonia, miqësia, lidhjet e mirëkuptimit, bashkëpunimit, bashkëveprimit, falja pas drejtësisë, martesa mes konfesioneve të ndryshme ruajtën etnicitetin e shqiptarit, por një ndikim të madh ka patur edhe forca e institucioneve si: fjala e dhënë, nderi, miku, besa, burrëria, veti të karakterit tij dhe kuptimi heroik i jetës. Me shumë rëndësi ka qenë dhe është familja që konsiderohet e shenjtë, e tek familja dashuria, afërsia, barazia përbejnë identitetin kulturor që më pas hyjnë në universialitetin kulturor të njeriut. Ndaj ne themi me bindje se Shqiptarët janë njerëzit më miqësorë, paqedashës, paqebërës dhe më mirënjohës në botë, prandaj ato janë sjellë si qytetarët më të mirë të Europës. Këto i dëshmon historia dhe vetëm nëse kthejmë kokën e vështrojmë mund të kujtojmë se;

-Pellazgët ishin zotëruesit shpirtëror, moral, kulturor, të qiellit, tokës dhe hapësirës së tyre (qielli, uji, toka, ajri)?

-Garda Pretoriane ishte iliro-dardane?

-Në Dradani në shekullin e III-të pati kushte dhe mundësi të kishte sinagogë, po ashtu dhe në shekullin e IX-të në Sarandë?

-Lisi, logu, kroi, onomatopetë (fjalët njërrokshe,- fosilet e para të inteligjencës dhe kujtesës njerëzore për të komunikuar dhe për të krijuar komunitet), lindën ndër trojet tona?

-Justiniani lindi në Dardani dhe ai qe ndër “juristët” e parë ndër zhvillimet europiane që themeloi dhe ngriti në shërbim të njerëzve të Drejtën?

-“Atleti i Krishtit”, nderimi më i lartë në historinë e Krishtërimit dhe të Papatit të Romës, qe një shqiptar si Skënderbeu dhe jo nga një vend tjetër?

-Në Iliri erdhi Shën Pali në shekullin e I-rë?

-Në trojet arbnore dhe ato shqiptare nuk kishte skllevër?

-Shkodra është njëri nga metropolet më të vjetra të njerëzimit, jo vetëm në Ballkan, por në Europë, një qytetërim mbi 15 mijë vjeçarë?

-Në Rosuj, Shoshan, Skavicë, Sinë dhe Koman ka qytetërim para-romak e Helen, mbi 5000 vjeçarë?

-Papa Klementi, një iliro-shqiptar, u bë Papat në Vatikan?

-Statutet e para të qytetërimit (ai i Shkodrës dhe i Drishtit) dhe kodikët, lindën në Shkodër dhe në Berat?

-Shekulli I XX-të nxori dy shembuj të shkëlqyer (nobelistë të shpirtit dhe shkencës), për botën e qytetëruar, Nënë Terezën dhe Ferid Murat, që ishin shqiptarë?

-Tek shqiptarët kishte më shumë hebrej se çdo vend tjetër, gjatë Luftës së Dytë Botërore, dhe nuk u vra asnjëri prej tyre (shpëtoi dhe Ajnshtajni i famshëm)?

Kjo kronologji dëshmon për shpirtmadhësinë, inteligjencën dhe kulturën shumëdimensionale që kanë patur dhe kanë shqiptarët si komb dhe pikërisht këtë mision ka “Imazhi Shqiptar” me gjithë shtrirjen e tij kudo ku ka shqiptar, ruajtjen dhe nxjerrjen në pah të vlerave kombëtare, shpirtërore dhe kulturore që na bëjnë të jemi një popull i veçantë në gjithë botën, por edhe një ndër kombet që dinë të shohin përpara dhe arrijnë suksesin, por gjithnjë duke i mbështetur këmbët në tokën e tyre me shumë krenari.

Në vitin jubilar të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë do të realizojmë Turneun e Festivalit të 10 ndërkombëtar të Imazhit Shqiptar në botë, vit i cili ka filluar që sivjet me Festivalin e nëntë Ndërkombëtar dhe do të vazhdojë qarkimin e tij nëpër qytetet shqiptare si; Shkodër, Ulqin, Prizëren, Preshevë, Korçë, Janinë, Shkup e Prishtinë. Dhe nëpër botë në; Bruksel, Francë, Gjermani, Itali e Amerikë, me moton “shqiptarët e bashkuar në europën e bashkuar” pastaj do të mbahet dhe java e “Imazhit shqiptar” në nëntor në kryeqendrën e kombit më të vjetër të Ballkanit ilirik, në Tiranë nën slloganin: “Kombi shqiptar Imazhi im”, ku do të realizohet, konkurrimi me vlerësime “Jam Shqipëri” në; politikë, shkencë, drejtësi, diplomaci, pikturë, poezi, video – klipe, spote televizive dhe dokumentar, muzikë e kërcim, në suazën e Festivalit të dhjetë ndërkombëtar që do përfundojë me një mbrëmje gala ne Pallatin e Kongreseve që t’i kthejmë vlerat e munguara të imazhit shqiptar dhe identitetit kombëtar.

*Autori është kreytar i Forumit Imazh & Media

Kategori
Uncategorized

Corriere Della Sera: Italian border police,in pursuit of drug Albanian Adriatic Sea.

Corriere Della Sera:  Italian border police,in pursuit of drug Albanian Adriatic Sea.

Kategori
Uncategorized

Albania:Socialist protesters facing police

Albania:Socialist protesters facing police

Kategori
Uncategorized

Defencenet: E.Venizelos committed to Albania’s EU and these “exchange” does not approve the agreement EEZ?

The Greek geopolitical portal, Defencenet.gr, calls Athens to block Albanian Eu perspective, since the country does not respect the Maritime Borders..

In a new national “Waterloo” leads the country E.Venizelos who supported the integration of Albania into the EU without the necessary exchange of ratification of the known 2009 agreement by which the Karamanlis government had delimit the EEZ with the Albanian state.

Then the agreement was not accepted by the Constitutional Court of Albania, after Toure pressures and interventions.

Once dozen times Athens has committed publicly via FM E.Venizelou usual suspect that in June Tirana will get the status of candidate country to the EU, in the neighboring Foreign Minister Ditmir Bushatti asked on 28 May by prosecutor to investigate whether there is an offense of treason by Lulezim Basha who negotiated the 2009 agreement on maritime zones!

This means that the Albanian government not only does not intend to ratify the agreement by Parliament, but not even want to be complemented by a protocol, such as Athens sought to close pending.

The Greek government, therefore, has publically committed to advance the European perspective of Albania, is now trapped, while many European countries was negative in giving status of candidate country to Albania now have a coalition in favor of following the “diligent” efforts of the Greek Foreign Ministry.

The commission recommends to grant Albania candidate status for accession to the EU, said European Commissioner for Enlargement Stefan Fule.

“Based on our findings, we affirm without any doubt and without any condition or reservation recommendation be given to Albania status of candidate country,” said Fule speaking from Tirana.

Albania has asked to receive the status of candidate country since 2009.The tense political situation, however, the lack of measures against corruption and crime and a weak judicial system of the country, stood constricts the European course of Tirana.

And today, as in 2009, diplomatic sources “see” manipulation of the Albanian government of Turkey, which affects the same Prime Minister Eddie Rama.. He did not know then that Turkey is behind the “curtain” undermine the agreement, and that essentially Edi Rama act as mouthpieces of Ankara? Why then pledged without having imposed the legitimate interest of the State to enter Albania in the EU, with our own blessings?

He understood the E.Venizelos that is Greek FM? Because until now is the best FM all countries have opposing interests of the Greek state. Needless to say that this sea area believed to have rich deposits of hydrocarbons.

Kategori
Uncategorized

Drugs Made In Albania. The police decided Flags, we place where aircraft sat drugs

Drugs Made In Albania. The police decided Flags, we place where aircraft sat drugs

Kategori
Uncategorized

Made In Albania:European Commissioner,Stefan Fule. candidate status Albania,and 200 million euros of cezit Czechoslovakia. 

Made In Albania:European Commissioner,Stefan Fule. candidate status Albania,and 200 million euros of cezit Czechoslovakia. 

Kategori
Uncategorized

Produkt,Made In Albania. Cocaine and members of parliament Albanian

Produkt,Made In Albania.   Cocaine and  members of parliament Albanian

Kategori
Uncategorized

Made In Albania. A member of the cartel after 250 kg Kokaine.

Made In Albania. A member of the cartel after 250 kg Kokaine.

Kategori
Uncategorized

250 kg KOKAINE DREJT SHQIPERISE.

250 kg KOKAINE DREJT SHQIPERISE.

250 kg KOKAINE DREJT SHQIPERISE.

Sasia rekord kapet në Mal të Zi-

250 kg kokainë në banane, drejt Shqipërisë. Sasia rekord kapet në Mal të Zi- VIDEO+FOTOPODGORICË- Në portin Bar të Malit të Zi është sekuestruar sot një sasi rekord kokaine që kishte si destinacion Shqipërinë. Bëhet fjalë për 250 kilogramë kokainë e cilësisë së lartë, që do vinte në Shqipëri, e fshehur në kutitë e bananeve.

Policia malazeze e Portit në Bar bën me dije se, ka konfiskuar sot sasinë e drogës, të fshehur në kutitë e bananeve që vinin nga Ekuadori.

Droga është gjetur në një nga tre kontejnerët që sillte banane nga Ekuadori drejt Shqipërisë. Duke përdorur një skaner, oficerët e policisë doganore kanë zbuluar kokainën e fshehur poshtë dyshemesë prej druri të kontenierit. Mësohet se droga ishte e ndarë në 223 pako. Vlera e llogaritur e shitjes së drogës arrin deri në 12.5 milionë Euro.

Edhe gjermania ‘Bild’, shkruan për sasinë më të madhe të drogës të kapur ndonjëherë në Malin e Zi. Të njejtat burime saktësojnë se bëhet fjalë për substancë “jashtëzakonisht të pastër”.

Për sasinë më të madhe të kokainës së pastër, të kapur në historinë e Malit të Zi, sic shkruajnë mediat malazeze ka folur edhe Drejtori i Autoritetit të Doganave, Vladan Jokoviç, i cili u shpreh se kontenieri është dërguar nga kompania “Vimticorp SA”, nga Ekuadori, ndërsa marrësi ishte kompania shqiptare ‘Rrapo’, shkruan ‘Vejesti’. Sipas tij, droga u zbulua në një kontroll rutinë nga zyrtarët e departamentit të luftës kundër kontrabandës.

Sipas regjistrit zyrtar të Shqipërisë, ‘Rrapo’ është një kompani e regjistruar në mars të vitit 2013 nga Nazike Rrapij. Kompania u krijua për të importuar fruta, dhe sipas regjistrit kjo është dërgesa e saj e parë.

Ajo që dihet është se bananet kishin si destinacion Shqipërinë, ndërsa ende nuk saktësohet se ku do shpërndahej kokaina e pastër pasi të mbërrinte në Shqipëri.

ANTIDROGA KONTROLL NË MAGAZINAT E KOMPANISË “RRAPO”

Ora:22:33- Duke marrë shkas nga përfshirja e kompanisë “Rrapo”, si një nga marrësit e dërgesës së kontejnerit me banane ku u gjet sasia e kokainës, Antidroga shqiptare ka kryer një kontroll në magazinat e saj që ndodhen në autostradën Fier-Lushnje, në afërsi të fshatit Vajkan. Ekspertët e kontrollit po kryejnë verifikimin e dokumentacioneve të kësaj kompanie, për të parë dhe hetuar nësë ajo është e përfshirë në trafikun e drogës apo jo.

Ndërkohë, bëhet me dije se policia ka nisur të marrë në pyetje punonjës dhe drejtues të firmës. Mësohet se Kompania “Rrapo” ishte themeluar më datën 18 mars dhe regjistruar pranë QKR në 20 mars të vitit 2013, me një kapital fillestar prej 100 mijë lekësh të reja.

Kategori
Uncategorized

Albanian parliament Half of MPs gangësterë .

Albanian parliament Half of MPs gangësterë .

MBERRIN MIKU, STEFAN FULE:

Gjysma e deputetëve gangësterë të parlamentit shqiptar me gjimnaz, dhe diploma fallco me 5000 euro.

22 vjet më parë, në zgjedhjet e 1992, Parlamenti prej 155 deputetësh kishte 21 profesorë doktorë, 71 pedagogë dhe dy persona pa diplomë, një prej të cilëve Sabri Godo, i cili, gjithashtu, kishte më shumë kulturë se 95 për qind e Parlamentit të sotëm.

Sot është skandal, 17 deputetë të Kuvendit të Shqipërisë janë me diploma të universiteteve të Struges dhe Tetovës, vetëm me sistemin e parë, pa bërë ndonjë master të mëtejshëm.

Por paradoksi thellohet edhe më shumë, kur 21 deputetë nuk japin asnjë informacion mbi arsimin e tyre dhe shumë të tjerë kanë paraqitur diploma universitetesh modeste. Të shkolluar në Universitet private në Shqipëri.

Dhe tani baballaret e kombit.
Duke pritur dhuraten e premtuar nga evropa (bujare).Njesoj si macoket e rrugeve, peshkun e hedhur. A nuk ngjasojne me keta macoke ngjyra ngjyra, qeveritaret politikanet dhe deputetet tane te nderuar ?!
Duke pritur dhe u mburrur me…..ato c`ka kane mbetur ne varke,te sjella me (bujari) nga miqte tane.
“Cironka” Sic i thone Korcaret.

“Per boset tane politikane”.

Shume krenare por te dhjere,
keshtu keni qene nga here.
Si macoket rrini e prisni,
C`thote evropa hani dhisni.

Porsi ujin qe pret misri,
Edhe blini edhe shisni.
Ne sy shihni Stefan Fulen,
Si zambaku sheh zymbylen.

Si Ed Rama si Berisha,
Pijne qumesht ne a`to cica.
Vec per ta ka buallica,
Rrofte e qofte katovica.

Amanet la rahmet-liu,
Qe PD-ne ta marre Saliu.
Dhe PS-ne ta marre Fatosi,
Njesoj qumeshti edhe kosi.

Si viktimat si xhelati,
Ne are njesoj prashit shati.
Rrofte e qofte demokracija,
Ne evrope hyn shqiperia.

Dhe macoket rrine e presin,
Duke ngrene ate qe dhjesin. 

Kategori
Uncategorized

ALBANIA_____Incredible images of ’97! Opinion – Imazhet e pabesueshme te ’97! (13 mars 2014)

Kategori
Uncategorized

On the fourth day of hunger tent 14 former persecuted: “Yes provoke us”

On the fourth day of hunger tent 14 former persecuted: “Yes provoke us”

Në ditën e katërt në tendën e urisë 14 ish të përndjekur: “Po na provokojnë” 31.05.2014 9:22 Përditesuar: 31/05/2014, 12:22

Tirane- Alim Sofija dhe Gjet Ndoji i janë bashkuar çadrës së grevës së urisë e cila prej katër ditësh është ngritur pranë godinës së ish të përndjekurve politikë, 50 metra larg Parlamentit.
Sofija është nga Kukësi ndërsa Ndoji është nga Lezha.
Sot në ditën e katërt të grevës gjëndja shëndetësore e ish të përndjekurve që kanë hyrë në grevë urie që prej 28 majit është rënduar. Ndërsa në tendë numri i ish të përndjekurve që po vazhdojnë grevën ka shkuar në 14.
Një grup mjekësh qëndron në dispozicion të tyre.
Ndërsa shprehen të vendosur për të vazhduar grevën e urisë për plotësimin e kërkesave të tyre, thonë se po provokohen nga disa persona.
Një incident i tillë ndodhi rreht orës 09:15 minuta kur pati një konflikt verbal mes grevistëve dhe disa personave të tjerë që ishin jashtë çadrës.
Por konflikti zgjati vetëm pak minuta ndërsa ndërhyri policia për të larguar personat që ishin afër grevës.
Hoxha: Veliaj, zymbyl të mos vazhdojë më me intriga
Fatmir Hoxha drejtuesi i grevës u shpreh se personat kanë qëllim të prishin grevën janë ish agjentë të sigurimit. Ndërsa i bëri thirrje Veliajt të mos vazhdojë më me intriga.
“Neve i presim provokimet sepse është gjallë diktatura. Ata janë njerëz të sigurimit të shtetit kundër grevës.
Nuk kemi ardhur për qëllime personale. Erjon Veliaj të mos hedhë akuza. I them Zylmbylit të mos vazhdojë intrigat.
I pyetur që sipas Veliajt nëna dhe daja i tij kanë marrë të gjitha paratë e kompensimit Hoxha tregoi librezën ku sipas tij janë marrë vetëm 1 milionë e 700 mijë lekë.

Në ditën e katërt në tendën e urisë 14 ish të përndjekur: “Po na provokojnë”

Kategori
Uncategorized

Boxing in the Albanian Parliament.

Kategori
Uncategorized

Violence in the Albanian Parliament.

Kategori
Uncategorized

Albanian parliament Ilir Meta vs Jozefina Topalli Ilir Meta VS Jozefina Topalli (parlament)

Kategori
Uncategorized

Azem hajdari shot up in parliament

Kategori
Uncategorized

SAIMIR LARTI: HELMIMI I DJALOSHIT QË RRËZOI BUSTIN E ENVER HOXHES NË KORÇË MË 20 SHKURT 1991

SAIMIR LARTI: HELMIMI I DJALOSHIT QË RRËZOI BUSTIN E ENVER HOXHES NË KORÇË MË 20 SHKURT 1991

Namil Larti 

ShareThis

 

Nga Urim Gjata

 

Bashkëshortët, Larti nga fshati Bulgarec i rrethit të Korçës janë të mjaft të moshuar. Po mbushen 23 vjet që djali i tyre nuk jeton më, Saimir Larti. Vrasja u bë më 17 shtator të vitit 1991 nga ish-Sigurimi i Shtetit.
Ende dhe sot mbas kaq vitesh ideatorët dhe autorët e kësaj vrasje makabre nuk janë zbuluar ashtu siç nuk janë zbuluar edhe vrasësit e kushëririt të tij Shkëlqim Agolli, ish drejtues i SHIK-ut në Vlorë.

I ati i tij Namiku me një zë që i dridhet tregon: 

-Si zakonisht kthehesha nga puna i lodhur në orët e mbrëmjes, duke ju afruar shtëpisë shoh të gjitha dritat ishin ndezur dhe një grumbull njerëzish ishin pranë shtëpisë time. Menjëherë diçka të keqe mendova, gjunjët mu prenë dhe i gjithë trupi po me dridhej.

Ç’të kish ndodhur vallë me familjen time?!

Si tingull i hidhur një kujë grash dilte prej shtëpisë. Mendova se gruaja e sëmurë kishte vdekur. Të shumta ishin hallet që kishim kaluar bashkë. Që nga dita në pushtet kishin ardhur komunistët, kurrë nuk kishim pasur një ditë të gëzuar. Internimet dhe arrestimet nuk kishin të sosur.
Për sistemin ne ishim armiq. Fjala Kulak na ndiqte si hije nga pas. Kur u afrova dikush më mbajti nga krahët dhe më tha: -Mbau Namik vëllai.

-Sytë e mij nuk dinin ku të ndalonin. Përpara më del gruaja me djalin tjetër Drinin. Saimiri baba, Saimiri. Bota mu rrotullua! Dy ditë më parë kisha folur me të. Mirë jam më tha baba mos u bëni merak. Diçka mu shkëput nga zemra, sytë po më errësoheshin, shume halle me kishin zënë dhe i kisha duruar,por kjo jo nuk mund te durohej dot.
Kush te vrau o bir i babait kush. Cila dore e zeze ishte ajo qe te ndoqi pas. Bir qe nuk te mbrojta dot. Lajmi i vdekjes  kishte hyrë në shtëpinë e Namikut, ndërsa arkivoli qëndronte larg, në Iraklis një lagje periferike të Athinës. Si mund të kishte vdekur kështu, kaq pa pritur?! Mos e kishin marre vesh gabim kete lajm.Ai uk kishte vuajtur kurrë nga ndonjë sëmundje. ‘Mos e keni marrë vesh gabim?’, pyeta me një shpresë të venitur, duke shpresuar se dikush nga ata që ndodheshin aty do të më thoshte, ‘Po, Namik, t’i ke të drejtë, lajmi nuk do të jetë i saktë’.

Pyeta dhe ngula vështrimin tim te të gjithë. Por askush nuk foli. Djali im kishte vdekur. Gratë dhe vajzat qanin me kuje ndërsa burrat i kishin sytë të mbushur me lot. Përpiqeshin të mbanin veten, por nuk mundeshin”, vijon rrëfimin e tij tragjik Namiku. Për vdekjen e Saimirit, pronarja greke e Saimirit, Katerina, kishte vënë në dijeni Ambasadën Shqiptare në Athinë dhe lajmi kishte mbërritur zyrtarisht në Korçë dhe prej andej në Bulgarec. Gruaja, që nga dita që Saimiri iku në Greqi nuk fjeti dot asnjë natë. ‘Kam frikë për Saimirin’, më thoshte gjithnjë ajo, njerëzit e Sigurimit do ta gjejnë edhe atje”, vazhdon NamikLarti. “Saimiri u nis për në Greqi natën e 28 majit të vitit 1991, bashkë me disa shokë të tjerë dhe hynë në tokën greke. Nuk mund të qëndronte në fshatin Bulgarec.

Ai kishte qenë një nga drejtuesit e rrëzimit të monumentit të diktatorit Enver Hoxha në Korçë.

Ishte 20 shkurti i vitit 1991, ishim në shtëpi kur dëgjuam lajmin se në Korçë ishte rrëzuar monumenti i diktatorit. U ndjeva i ngazëllyer. ‘E rrëzuan monumentin e diktatorit’, i thashë gruas dhe dola jashtë për të marrë vesh nëse këtë gjë e kishin marrë vësh edhe të tjerët. Befas u kujtova se atje, në Korçë ishte dhe djali im, Saimiri. Që nga dita kur në skenë kishte dalë studentët e dhjetorit, Saimiri ishte i pranishëm në çdo lëvizje demokratike.

Kishte qenë në Korçë dhe në 30 dhjetor të vitit 1990, kur kishte ardhur dhe Sali Berisha për krijimin e degës së Partisë Demokratike. Kishte qenë edhe nismëtar i krijimit të seksionit të PD në Bulgarec, së bashku me Arben Malon, Ali Agollin, Tomor Zotbejasin, etj. Gjatë rrëzimit të monumentit ishin plagosur shumë të rinj. Policia kishte tentuar disa herë t’i zmbrapste, por turma nuk tërhiqej.  Thuhet se do të arrestohen gjithë ata që ishin në ballë të turmës, Sigurimi i Shtetit i ka filmuar të gjitha.

Mbas mesnatës do të fillojnë arrestimet. Që të gjitha këto më bënë të nisesha për në Korçë. Desha të dija se çfarë po ndodhte me djalin tim, Saimirin”, kujton për parandjenjat e këqija babai i Saimirit, Namiku. U nisa menjehere ne korce,tek shpia e vellajt. Saimri ishte aty, së bashku me kushëririn e tij Oliver Lartin. Im bir ishte pak më mirë, por Oliveri, ishte i gjakosur. Kishte plagë në të gjithë trupin. ‘U përballëm me policinë më treguan ata të dy, pati shumë të plagosur. Policia qëllonte me armë dhe godiste me të gjitha mjetet, por ishte e pamundur që të na ndalonte. I hodhëm kavon prej çeliku në qafë dhe pas kësaj e rrëzuam shtatoren famëkeqe.

E tërhoqëm zvarrë nëpër rrugët e Korçës. ‘Ishte një festë e madhe, baba’, tha, Saimiri. Dëgjoja dhe gëzohesha, por tashmë kisha frikën e djemve. ‘Thuhet se në mesnatë do të fillojnë arrestimet’, u thashë të dy djemve, Saimirit dhe Oliverit, por ata nuk donin ta besonin. ‘Tashmë komunizmi u shemb, askush nuk do të guxojë të na bëjë keq’, po më shpjegonin ata”,Por ato që thuheshin kishin qenë të vërteta.

Pas mesnatës nisën arrestimet.
Njerëzit e sigurimit trokisnin portë më portë dhe arrestonin të gjithë ata që i kishin hedhur kavon në fyt diktatorit. I merrnin zvarrë i rrihnin dhe i torturonin. Nëpër rrugë dëgjoheshin të shtëna armësh. Keshtu qe atë natë qëndruam aty. Të nesërmen unë dhe vëllai im, Seiti i fshehëm të dy djemtë në një vend të sigurte.
Mengjesi i 21 shkurtit,kishte terbuar  njerëzit e sigurimit dhe bashkpuntoret e tyre. Rrëzimi i monumentit ishte rrëzimi i tyre. Në fshatin Bulgarec ishin mbledhur mjaft komunistë. Po krijoheshin shoqatat e vullnetarëve të Enverit. Zerat e tyre te cjerre filluan te bertasin neper rruget e fshatit duke u nisur drejt Korçës. ‘Parti- Enver, jemi gati kurdoherë’. ‘E duam Enverin’. ‘Enveri është i gjallë’. ‘Saimir kulakun në litar’, ‘Saimir kulakun në litar’. ‘Nuk i varëm atëherë, por do t’i varim tani’. ‘Në litar të gjithë kulakët’. Situata ishte tepër e vështirë.

Vullnetarët e Enverit ishin shfaqur gjithandej. Një grua bërtiste, ‘Japim edhe nderin, por nuk japim Enverin’. Një lukuni të çmendurish dhe spiunësh vërtiteshin nga të gjitha anët”, kujton më tej Namik Larti. gjithë jetën kam punuar si minator në gurore Sekretari i partisë më tha, ‘Yt bir na ka nxirë faqen të gjithëve. Ai së bashku me të tjerët, kanë rrëzuar monumentin e udhëheqësit tonë të dashur Enver Hoxha. Për këtë arsye, ne kërkojmë nga ty, Namik, të marrësh portretin e Enver Hoxhës dhe bashkë me të tjerët ta ngresh lart, atje ku ka qenë monumenti i Enverit. Kjo do të ketë një domethënie të madhe. Vërtet e rrëzoi i biri, por e ngriti i ati. Do të jesh i nderuar Namik. Shembullin tënd do të ndjekin të gjithë’.

Ai mori portretin dhe ma afroi te dora.

U zmbrapsa një hap. ‘Të lutem i thashë, mos ma afro atë portret, ‘Ai njeri, mua nuk më ka dashur për 50 vjet me radhë, ndaj edhe unë nuk e kam dashur kurrë.  Pas kësaj dola nga zyra, ndërsa jashtë dëgjoja ulërimat e lukunisë së çmendur që thërriste, ‘Japim edhe nderin, por nuk japim Enverin’.
Tashmë isha i sigurt se njerëzit e Sigurimit do të hakmerreshin ndaj nesh. Të gjitha këto më vinin ndërmend kur dëgjoja gratë që qanin në shtëpinë time dhe thoshin, ‘Të vranë o Saimir, të vranë o bir’”, vijon Namiku.Nga kercenimet e shumta, vendosëm që Saimirin ta dërgonim në Greqi, me qëllim që të ishte sa më larg njerëzve të sigurimit. Që nga dita e shembjes së monumentit spiunët ishin në kërkim të djemve tanë. Saimiri kaloi kufirin dhe pastaj udhëtoi drejt Athinës. Ne rrinim me gjak të ngrirë. Prisnin një haber prej tij.
Kaluan mjaft ditë, kur ai na mori në telefon dhe na tha se kishte mbërritur në Athinë. Kishte filluar punë si kamerier në një lokal në lagjen ‘Iraklis’ të kryeqytetit. Tha gjithashtu se pronarët i kishte të mirë. U gëzuam pa masë. Tashmë ai kishte shkuar shumë larg nga syri i njerëzve të ish-sigurimit, por ishim gabuar. Ata të gjenin në çdo cep të botës që të ishe. E porositëm të na merrte vazhdimisht në telefon dhe ai e mbajti fjalën.
Na telefononte shpesh. Kur mori lekët e para, na i dërgoj në shtëpi. Më pas na dërgoi edhe një magnetofon. Përpiqej të na ndihmonte se në të vërtetë ishim shumë të varfër. Gjithçka kalonte mire. Edhe dy-tre ditë, para se të merrja vesh lajmin e vdekjes së djalit, kisha folur në telefon me të”, tregon Namik Larti. “Por tashmë ai nuk ishte më i gjallë.

Si ishte e mundur vallë?!.

E kishin vrarë…? Por deri atë çast askush nuk kishte thënë se në trupin e Saimirit ishin gjetur shenjë plumbash apo thike. Por edhe vdekja natyrale ishte e pabesueshme. Ai nuk kishte vuajtur kurrë nga ndonjë sëmundje. Të gjitha këto i mendoja ato çaste, kur njerëzit që vinin për të më ngushëlluar më pyesnin, se si kishte ndodhur vdekja e djalit, por unë nuk kisha asnjë përgjigje. Nuk dija asgjë”, tregon më tej për orët e pritjes së trupit pa jetë të djalit të tij, Namiku.”Djali na erdhi në arkivol ditën e nesërme.
E nxora nga arkivoli dhe e kontrollova në të gjithë trupin. Nuk kishte asnjë shenjë. Vërtet kishte vdekur Saimir Larti?”.”Edhe pse kishin kaluar disa ditë nga ceremonia e varrimit, gjendja në familje ishte mjaft e rënduar. Ime shoqe, Pranvera, vajza Mirela dhe djali im i vogël, Drini që në atë kohë ishte vetëm 14 vjeç po përjetonin ditë të vështira. Në të njëjtën gjendje ishin dhe gjithë të afërmit tanë. Askush nuk besonte që djali ynë të kishte vdekur. Atë e kishin vrarë, por si, në ç’mënyrë? Ne nuk kishim asnjë shpjegim. Shpirtrat tanë nuk po gjenin dot qetësi, ashtu siç nuk kanë gjetur as edhe sot e kësaj dite. 40 ditë pas vdekjes së djalit nisa të hetoja. Mora në telefon pronaren greke të djalit, Katerinën, e cila e njihte mirë edhe gjuhën shqipe. Ajo dinte diçka, por jo shumë. Vdekja e djalit kishte qenë tepër misterioze. Në lokalin e Katerinës, ku Saimiri punonte si kamerier, kishin hyrë dy veta. Ishin të rinj. Pa pretenduar për moshën e tyre të saktë, Katerina tha se duhej të ishin rreth të 30-ve. Dy njerëzit që hynë në lokal flisnin shqip. Që në momentin e parë u përpoqën të hiqeshin si patriotë.
Për Saimirin ata dy persona misterioze ishin të panjohur. Saimir nuk kishte më shumë se 4 muaj në Athinë dhe njohjet e tij ishin të pakta.. Veç kësaj, ai nuk largohej kurrë nga lokali, me përjashtim të rasteve të rralla kur takohej me të afërmit e tij nga Bulgareci. Në sjelljen e dy të rinjve kishte diçka të rreme, veçanërisht përpjekja për tu hequr si patriotë.. Aty u njohën me Saimirin. ‘Unë di shqip, tha Katerina dhe dëgjoja gjithçka flisnin ata, por më pas u ulën në një nga tavolinat e lokalit. Për sa kohë, ata dy njerëz qëndruan aty, ndoqa çdo lëvizje të tyre. Nuk e di pse pata përshtypjen se ata të dy nuk ishin njerëz të mirë. Gjatë kohës që qëndruan të tre bashkë, njëri prej dy të ardhurve, nxori paketën dhe i zgjati një cigare Saimirit, ky i fundit e mori dhe e ndezi. Doja t’i thosha Saimirit që të mos e pinte atë cigare, por atë çast nuk mundesha. Të gjitha këto ia thashë më vonë, duke e porositur të mos merrte asgjë nga njerëz që nuk i njihte.
Pas këmbimit të cigareve, dy njerëzit e panjohur u larguan nga lokali. Nuk vonoi shumë, tha Katerina dhe Saimiri po ndihej keq. Pati një marrje mëndësh, pak më vonë i shpërtheu një hemorragji që nuk kishte të ndalur. Ra nga tavolina. Dukej qartë se diçka kishte ndodhur me të. E mora dhe e çova me urgjencë në spital. Pas ndihmës mjekësore që mori aty, Saimiri nisi të ndihej më mirë. Nuk deshi të qëndronte më në spital. U kthye përsëri në lokal, por edhe të nesërmen dukej mjaft i lodhur. Megjithatë nuk mund të them se u ankua, sepse nuk ishte njeri që ankohej. Pas dy-tre ditëve ai vdiq. Nuk e di si ndodhi, ai punoi deri në mbrëmje, pastaj shkoi në dhomën e tij, e cila është brenda lokalit ku punonte dhe u shtri për të fjetur. Vetëm në mëngjes vura re se ai nuk po delte në punë. Shkova e shqetësuar në dhomën e tij, por atje gjeta një trup pa jetë.
Saimiri kishte vdekur. Nuk jam e sigurt të them se në çfarë ore ka ndodhur kjo. Fill pas kësaj vura në dijeni njeriun e afert  të Simirit, Arben Malon që punonte në Athinë , por ndërkohë lajmërova dhe Ambasadën Shqiptare në Greqi. Nuk mund të bëja dot më shumë, dhe çfarë mund të bëja?’. Kjo ishte historia e treguar nga Katerina”, kujton rrëfimin e pronares së djalit Namik Larti. “Arkivolin e tim biri e solli Arben Malo, i cili është i afërmi ynë së bashku më dy të tjerë. Arbeni tha se Saimiri duhej të kishte vdekur pas mesnate, pasi ai e kishte marrë në telefon në orën 00.00 të natës dhe Saimiri i kishte thënë se ndihej mirë dhe nuk kishte asnjë shqetësim. Gjithsesi djali ynë kishte pasur një vdekje tepër misterioze. Malo bashkë më të tjerët kishin shkuar dhe në Ambasadën Shqiptare në Athinë për të kërkuar ndihmë në transportin e trupit pa jetë të Saimirit, por ambasadori u ishte përgjigjur prerë. ‘Hidheni ku të doni, ne nuk kemi asnjë përgjegjësi për të. Ai ishte emigrant i paligjshëm’. Të gjitha këto dhimbjen e papërballueshme na i bënin edhe më të madhe”, shprehet jo pa zemërim Namik Larti.”Gjithsesi nuk mund të hiqja dorë nga gjetja e të vërtetës për vdekjen e djalit.

Fillimisht iu drejtova Ministrisë së Jashtme, ku m’u desh të shkoja disa herë me radhë në pritje të një përgjigjeje. Kur kishte kaluar mjaft kohë mora përgjigjen se ‘Saimir Larti ishte vrarë nga njerëz të Drejtorisë së dytë të Sigurimit të Shtetit. Ky grup, më thanë, ka vrarë dhe martirët e 2 prillit në Shkodër. Saimir Larti është vrarë për motive politike’. Të njëjtën përgjigje mora edhe më vonë nga të gjitha institucionet ku u drejtova për të kërkuar ndihmë në zbardhjen e vrasjes së djalit.
Më premtuan se do t’i kapnin autorët e vrasjes së djalit tim, por kjo deri më sot nuk ka ndodhur. Tashmë kanë kaluar shumë kohë, por unë di se në atë grup vrasësish ka pasur njerëz edhe nga rrethi i Korçës. Nuk është çudi që nga të njëjtët njerëz të jetë vrarë edhe Shkëlqim Agollin, drejtuesi i SHIK-ut në Vlorë gjatë trazirave të vitit 1997, i cili u gjet i vrarë në rrethana tepër misterioze në Greqi. Gjithsesi ende kam shpresa se autorët e vrasjes do të dalin para drejtësisë. Në përvjetorin e 5 të rrëzimit të monumentit të diktatorit, Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sali Berisha e dekoroi Saimirin me medaljen ‘Martir i Demokracisë’.. Tashmë këshilli i Qarkut Korçë ka bere miratimin për shpalljen e Samir Lartit, ‘Dëshmor i Atdheut’.

Megjithatë çdo ditë pres të dëgjoj emrat e vrasëse të djalit tim”, shprehet Namik Larti. Historia e familjes Larti Familja patriotike, që u persekutua historikisht nga regjimi Zanafilla e familjes ;Larti, vjen nga fshati Kolanec i rrethit Korçë. Më pas katër vëllezërit, Ismaili, Avdyli, Pashoja dhe Ahmeti, që në atë kohë mbanin mbiemrin Bazelli u vendosën në fshatin Maliq. Që të gjithë ishin patriotë. Një pjesë e tyre do të shpërnguleshin në fshatin Bulgarec, me mbiemrin Larti, duke theksuar kështu origjinën e tyre.

Ismaili njihet si nismëtar i hapes së shkollave shqipe, në krahinën e Gorës ndërsa Pashoja, si luftetar per liri,komandant cete ne gore,ai se bashku me  Ismailin kishin luftuar kundër osmanllinjëve. Ai ishte bashkëluftëtar i Themsistokli Gërmenjit dhe miku i tij. Fetah dhe Ibrahim Kodra, të afërm të familjes Larti, ishin korrierë të Themistokli Gërmenjit nga Korça në Vlorë. Deri para pushtimit nga Italia, Pashoja kishte qenë oficer i ushtrisë shqiptare. Së bashku me djemtë e të vëllait të tij Ahmetit iu desh të luftonte kundër pushtimit Italian.

Që nga viti 1939 ai u vu në krye të çetës nacionaliste të Gorës. Nuk pranoi kurrë të bashkëpunonte me komunistët. Kjo gjë iu kërkua edhe në vitin 1943, por ai përsëri nuk pranoi. Me krijimin e Ballit Kombëtar, Pashoja bashkohet me Baba Zylfon dhe Sabri Panaritin, duke krijuar kështu çetën e tij. E arrestuan në vitin 1945, ku e torturuan mizorisht në birucat e sigurimit.

E dënuan me vdekje.

Kur po e çonin në “Tebojë” të Korçës, para skuadrës së pushkatimit, pak më tej Varreve të Francezëve ai u thirri të afërmeve të tij që po e ndiqnin nga larg, ‘Mos pini kafe për mua por nxirrni karamele, sepse shumë shpejt do të vijë dita që komunizmi do të përmbyset’.Bashkë me Pashon u dënua edhe nipi i tij Asim Bazelli. Të njëjtin fat do të kishte edhe nipi tjetër Karafil Larti, gjyshi i Saimir Lartit. U dënua sepse u kishte thënë partizanëve se tashmë që vendi ishte çliruar, Shqipëria duhej të mbështetje tek Anglo-Amerikanët. Më pas u arrestua, Petrit Bazelli, Skënder Nevruz Malo, i cili u çmend në burg dhe përfundimisht e çuan në psikiatrinë e Elbasanit po kaq tragjike qe edhe jeta e Skënder Malos, njeri i këtij fisi, i cili desh të arratisej nga reparti ushtarak 2200 (repart i punës së detyruar) në Dushk të Lushnjes, por më të mbërritur në fshatin Rajcë shumë afër me Qafën e Thanës e kapën.

Nga torturat dhe vuajtjet u çmend. Petrit Bazelli u arrestua krejt pa pritur në vitin 1980 dhe u dënua me 10 vjet burg, për agjitacion dhe propagandë. Kur u krijuan kooperativat, njerëzve të fisit Larti (Bazelli) u thanë, ju do të futeni në kooperativë, por nuk jeni si njerëzit e tjerë, sepse ju jeni kulakë. Ju nuk keni të drejtë as të zgjidhin dhe as të zgjidheni. Të gjitha këto do të merrnin fund vetëm pa shembjes së regjimit diktatorial të Enver Hoxhës.””””””””””””””””””””””””””””””””””””

Boy who ‘poisoning toppled the bust of Enver Hoxha KORITSA on February 20, 1991

Spouses, High Bulgarec village of Korca district are quite elderly. 23 years have already elapsed since their son is not alive, Saima High. The murder took place on 17 September 1991 by the former State Security. And still today, after so many years of originators and perpetrators of this macabre killings are not discovered as not discovered his cousin killers Shiny Agolli, former head of the NIS in Vlora.

His father Namiku with a voice that trembles shows:

-As usual tired back from work in the evening, offering you all see the house lights were turned on and a bunch of people were at my house. Immediately I thought something bad, just cut off your knees and look at the whole body trembled. What had ever happened to my family? As the sound of bitter weeping women out of a house. I thought that the sick woman had died. Many were concerns that had been together. Since the day the Communists came to power, had never had a happy day. Deportations and arrests did not end. For the system we were enemies. The word kulak as shadow chasing us from behind. When I approached someone held me by the arms and said Mbau Namik-brother.

My eyes did not know where to stop. Woman comes forward with another son Drin. Saimiri dad, Saimiri. MU rrotullua world! Two days ago I spoke with. ‘m Good dad told me do not worry. Something just disengage from the heart, eyes being more obscured, the more trouble I had taken, and the patient, but it can not not resented. Who killed the son of the father who. What was it black hand that followed after. Son of protection can not. The news of the death had entered the house Namikut, while staying away from the coffin, Iraklis in a suburb of Athens. How could he die so suddenly so? Do not mistake this had learned uk lajm.Ai had never suffered from any disease. ‘Do not you have found a mistake?’, Asked with a faded hope, hoping that someone from those who were there would say, ‘Yes, Namik, you are entitled to, the news would not be accurate ‘. I asked my face and stabbed all. But no one spoke. My son was dead. Women wail and weep with men had eyes filled with tears. Trying to keep himself, but could not “, following his tragic story Namiku. For saimiri death, the Greek owner of Saimiri, Catherine, had notified the Albanian Embassy in Athens and the news had officially arrived in Korca and from there to Bulgarec. The woman, from the day that Saimiri fled to Greece could not sleep any night. ‘I fear for saimiri’, she always told me, the Security people will also find there “continues NamikLarti. “Saimiri left for Greece night of May 28, 1991, together with some other friends and went into Greek territory. Can not stay in the village Bulgarec. He had been one of the leaders of the overthrow of dictator Enver Hoxha monument in Dam. It was February 20, 1991, were at home when we heard the news that Korca was overthrown dictator monument. I felt excited. ‘The monument toppled dictator’ and told my wife and I went out to find out if this thing had put the others. Suddenly I remembered that there was Korce and my son, Saimiri. Since the day when the scene had students come December, Saimiri was present in any democratic movement. Had been in Korca and 30 December 1990, when he came and Sali Berisha to establish a branch of the Democratic Party. There was also the initiator of establishing DP Bulgarec section, along with Arben Malon Ali Agoli, Tomor Zotbejasin, etc.. During the fall of the monument were injured very young. Police had attempted several times to de-ter, but the crowd was not withdrawn. Will reportedly arrested all those who were at the forefront of the crowd, the State Security has filmed all. Will begin after midnight arrests. Since all these made me left for Korca. I wanted to know what was going on with my son, saimiri, “recalls the bad premonitions saimiri father, Namiku. I left immediately korce, to defaming vellajt. Saimri was there, along with his cousin Oliver High. My son was a little better, but Oliver was bleeding. Had sores all over the body. ‘I confronted the police told me they both had a lot of injuries. Police shoot guns and hit by all means, but it was impossible to prevent us. I threw them Kavon steel neck and tore down the statue after the infamous. The retreated dragged through the streets of Korca. ‘It was a great holiday, dad’, said, Saimiri. I listened and rejoiced, but now I fear the boys. ‘It is said that at midnight will begin arrests’, I said to the two boys, Saimiri and Oliver, but they do not want to believe. ‘Already communism collapsed, nobody will dare to harm us’, they explained me, “But they that were spoken were true. After midnight arrests began. People on port security gate and knocking arrest all those who had cast Kavon dictator throat. I took the beat and dragged tortured. Across the street heard gunshots. So that night we stayed there. The next day me and my brother, Seiti two boys hid in a safe place. Morning of 21 February, security had mad people and their collaborators. Collapse of the monument was their fall. In the village had gathered enough Bulgarec communists. Associations are created Enver volunteers. Their strident voices cried in the streets of the village starting to Korca. ‘Party Enver, are almost always’. ‘We want Enver’. ‘Enver is alive’. ‘Samir kulakun rope’, ‘Saima kulakun the rope’. ‘I do not hang then, but now we hang them’. ‘The rope all kulaks’. The situation was too difficult. Enver volunteers were displayed everywhere. A woman shouted, ‘We give the honor, but do not give Enver’. A kennel bouncing lunatic and spies from all sides, “recalls further Namik High. All life I worked as a miner in quarry party secretary told me, ‘Your son has blackened the face us all. He, along with others, have fallen monument of our beloved leader Enver Hoxha. For this reason, we request you, Namik, take the portrait of Enver Hoxha and with others to lift up, where the monument was Enver. This will have a great significance. Indeed overturned son, but his father raised. Will be honored Namik. Your example will be followed by all ‘. He took the portrait and brought my hand. He recoiled a step. ‘Please I said, not my portrait around it,’ man, I do not loved for 50 years, so I have not ever loved. After that I came out of office, while outside heard screams of mad lukunisë calling, ‘We give the honor, but do not give Enver’. I was already sure that people will avenge Security against us. All these would come to mind when I heard women crying in my house and said, ‘The killed o Saima, the murdered son’ “, following numerous threats Namiku.Nga, Saimiri decided to send in Greece, in order to was as far as the insurance people. Since the day of the demolition of the monument spies were looking for our boys. Saimiri crossed the border and then traveled to Athens. We stayed with frozen blood. Wait a clue from him. Spent quite a day, when he took us on the phone and told us that she had arrived in Athens. Had started work as a waiter in a local neighborhood ‘Iraklis’ capital. Also said the owners had better. I rejoiced exceedingly. Already he had gone too far from the eye of former security people, but we were wrong. They found in every corner of the world that you were. And we ordered take us constantly on the phone and he kept his word. We often call up. When the money got the money, send us home. Then he sent us a tape. Trying to help us that we were actually too poor. Everything good passing. Even two-three days before me to hear the news of the death of the boy, had spoken on the phone with, “says Namik High. “But now he was no longer alive. How possible it?!. They had killed …? But until that moment had said no body had been found sign saimiri bullet or knife. But even natural death was unbelievable. He had never suffered from any disease. All these thought those moments, when people came to comfort me asking me how the boy had been dead, but I had no answer. I did not know anything, “further demonstrates hours waiting for the lifeless body of his son, Namiku.” Coffin boy came to us the next day. I pulled out of the coffin and checked throughout the body. There was no sign. High Saima really died? ‘. “Although the last few days had funeral, family situation was very grave. My wife, Spring, Mirela girls and my little boy, M. who was then only 14 years old were experiencing difficult days. In the same condition they were and all our relatives. No one believed that our son had died. He was killed, but how, in what way? We did not have any explanation. Our spirits can not find rest, as they have not found even today. 40 days after the death of the son I started looking into. Greek land owners called my son, Catherine, who knew well the Albanian language. She knew something, but not much. The boy’s death was more mysterious. In the premise of Catherine, where Saimiri worked as a waiter, came two. Were young. Without claiming for their exact age, Catherine said that should have been about 30s. Two people who entered local speak English. Since the first moment tried posed as patriots. For saimiri those two mysterious persons were unknown. Saima had no more than 4 months in Athens and his acquaintances were few .. In addition, he never left the premises, except for rare cases when he met his relatives from Bulgarec. In bringing the two teenagers had something fake, especially to try to remove as patriots .. It was introduced to the saimiri. ‘I know English, said Catherine and hear everything they talked, but then sat on one of the bar tables. For how long they stayed there two people, followed their every move. I do not know why I had the impression that they were both good people. While three stayed together, one of two newcomers, took the package and took a cigarette saimiri, the latter took it and lit. Saimiri like to say that cigarettes do not drink it, but that moment could not. All these he said later, by order not to take anything from people who did not know. After the exchange of cigarettes, two unknown men left the bar. Not much later, said Catherine and Saimiri was feeling bad. Dizziness made a little later blew a hemorrhage that did not stop. Fell from tables. It was obvious that something had happened. I took and brought them to the hospital urgently. After medical aid got there, Saimiri began to feel better. Did not want to stay longer in hospital. Reverting back to the local, but also seemed very tired the next day. However I can not say that complained because there was a man who complained. After two-three days he died. I do not know how it happened, he worked until evening, then went to his room, which is inside the shop where he worked and was laid to sleep. Only in the morning I noticed that he was not at work delta. Concerned went in his room, but there I found a lifeless body. Saimiri was dead. I’m not sure to tell what time it happened. Immediately the man informed him close to Simirit Arben Malon working in Athens, but while inform-and Albanian Embassy in Greece. Can not do much anymore, and what can I do? ‘. This was shown by the story of Catherine, “recalls the owner’s son’s confession Namik High. “My son’s coffin brought Arben Malo, who is our neighbor along with two others. Raymond said Saimiri should have died after midnight, after he had got on the phone at 12:00 at night and Saimiri had said he was feeling well and had no concern. However our son had a rather mysterious death. Malo along with others had gone and the Albanian Embassy in Athens for help in transporting the lifeless body of Saimiri, but the ambassador had answered cut. ‘Throw where you want, we have no responsibility for it. He was an illegal immigrant ‘. All these unbearable pain made us the most, “said Namik not without excitement High.” However can not give up on finding the truth about son’s death. Initially turned to the Foreign Ministry, where I had to go several times waiting on a response. When enough time had passed that I answer ‘High Samir was killed by people second Directorate of State Security. This group, they said, and martyrs killed April 2 in Shkodra. High Samir was killed for political reasons’. I got the same response later from all institutions where I headed for help in solving the murder of the boy. Most promised to catch the perpetrators of the murder of my son, but to date this has not happened. It has been too long, but I know that in that group of killer there were people from the district of Korca. No wonder that the same people have been killed and Shiny Agoli, NIS leader in Vlora during the riots of 1997, who was found murdered in mysterious circumstances in Greece too. Anyway I still hope that the perpetrators of the murder will be brought to justice. In the 5th anniversary of the fall of the dictator’s monument, the President of the Republic of Albania, Sali Berisha saimiri medal awarded ‘Martyr of Democracy’ .. Already Korce County Council has made approval for declaration of SIMIRE High, “Martyr of the Nation ‘ . Yet every day I expect to hear the names of the killer of my son, “said Namik High. High family history patriotic family, who were historically persecuted by the regime of family origins, High, comes from the village of Korca district Kolanec. Then four brothers, Ismail, AVDYLI, Pasho and Ahmad, who at that time bore the surname Bazelli Maliq settled in the village. Since all were patriots. Some of them will move into the village Bulgarec High surname, highlighting the origin of tyre.Ismaili opener known as the initiator of Albanian schools, in the province of Gora and Pasho as fighter for freedom, commander çeta in gore, he together with Ishmael had fought against osmanllinjëve. He was a comrade of Themsistokli Germenj and his friend. Fetah and Ibrahim Kodra family relative High, were couriers Themistokli Germenj from Vlora, Korca. Until the invasion of Italy, had been Pasho Albanian army officer. Along with sons of his brother Ahmad had to fight against the Italian occupation. Since 1939 he was put in charge of nationalist çeta Gora. Never refused to cooperate with the Communists. This was asked in 1943, but he again refused. With the creation of the National Front, Pasho join Baba Zylfon and Sabri Panarit, creating his çeta. The arrested in 1945, where cruelly tortured in the dungeons of insurance. The condemned to death. When they led to “Tebojë” Korca, before the firing squad, a little further Graves French he called his relatives who were followed from afar, ‘Do not drink coffee for me but pull candy, for soon will be a day that communism would be reversed ‘. Along with Pasho was also sentenced his nephew Asim Bazelli. The same fate would have another nephew Carnation High, High Saima grandfather. He was convicted because he had already told the partisans that the country was liberated, Albania had the support to Anglo-Americans. Was subsequently arrested, Petrit Bazelli Skender Nevruz Malo, which was maddening in prison and eventually led to the Manchester psychiatry is so tragic that the life of Skender Malos, this family man, who had escaped from a military unit in 2200 (forced labor ward) in Oak Lushnja, but most arrived in the village very close Rajcë Thana neck caught. Torture and suffering was maddening. Petrit Bazelli was unexpectedly arrested in 1980 and sentenced to 10 years in prison for agitation and propaganda. When cooperatives were created, people tribe High (Bazelli) said, you will enter into cooperative, but not as other men are, because you’re kulaks. You do not have the right either to settle or to select. All these could end only saw the fall of the dictatorial regime of Enver Hoxha.

 

Kategori
Uncategorized

police violence against anti-Communist Former Political Prisoners ALBANIA covered by the hunger strike. Get destabilization of the country road.

English police violence against anti-Communist Former Political Prisoners 
ALBANIA covered by the hunger strike. 
Get destabilization of the country road. 

Former perndiekurit launch a hunger strike in support of the parliament 

After the strike was taking place next to the prime ministry of state administration dismissed. Today began a hunger strike in support of the next parliament, with other civic and other application. 
This hunger strike is being developed by former political prisoners. 

Clashes, violence, shock and delay, between state police, the deputy of the Albanian parliament and former political prisoners who are organizing a hunger strike on going to their requirements right, left in limbo by the new government and Rama. Former political prisoners before the elections totally joined the Socialist Party campaigning for its victory total, with the promise of the coming renaissance that will power compensation to once and for all closing forever this wound Albanian society. 
Eleven months but after that the Socialist Party took power has not indemnified or even a former convicted of conscience, and those who received a check banking have not received even a single penny, because banga not pay. 
ALBANIA Covered by The Hunger Strike. 
Get the destabilization of the country road. 

Former perndiekurit launch a Hunger strike in support of the parliament 

After the Strike Was taking place next to the prime minister of State Administration Dismissed. Today a Hunger Strike in Bega support of the next parliament, with civic and Other Other application. 
This Hunger Strike is Being Developed by Former Political Prisoners. 

Clashes, violence, shock and delay, Between state police, the Deputy of the English parliament and Former Political Prisoners Who are organizing a Hunger Strike on going to theire Requirements right, left in limbo by the new government and Rama. Former Political Prisoners Before The Elections totally joined the Socialist Party campaigning for Its total victory, with the promise of the coming Renaissance That Will Power Compensation them once and for all closing forever this wound English Society. 
That eleven months but after the Socialist Party took power has not indemnified or Even a Former Convicted of Conscience, and Those WHO Have Received a check banking swimming Received Even a single penny, not pay Because desks. 

Kategori
Uncategorized

Prime Rama does not Allow Parliament to investigate the crime Ties.

Prime Rama does not Allow Parliament to investigate the crime Ties.

Rama does not allow Parliament to investigate the crime ties.

Former Prime Minister Sali Berisha has challenged Prime Minister yesterday asking Rama to accept the establishment of a parliamentary inquiry committee, which will highlight all links with criminal networks Rama, ranging from band Kavaja Road. “If you do not bring evidence before the Prosecutor, I do not impinge on Parliament Hall”, was issued to challenge Rama Berisha.
Berisha said that the opposition would not take part in the committee that raised the majority unconstitutional, urging Rama to observe the Constitution and the decisions of the Constitutional Court, which means that most of the committee up to the opposition and that will highlight each connection Rama criminal networks, ranging from band Kavaja Road. The former head of the government said that if these are not true, he would be liable. “It does not shock me out this issue on the country’s Constitution, which provides in Article 77 establishing parliamentary committees of inquiry. Asking where the hell bravery and terror law is like asking squared circle. Friend in question, if maintains, accept the determination of the Constitution. I am the MP, the Constitution has given me the right as parliamentary investigation. The law has forced me to afford the results of this investigation lead Prosecutor General and I promise that I will do this, that will draw in the sunlight of his links with the mafia. Yes there are more mafia act than to send Secretary General to the President of the Republic of mafia and make blackmail. Hence, there is a determination Constitution, the commission of inquiry. The Constitutional Court has a definition which in Albanian law, European and wherever it meets constitutional prerogatives, meets the Constitution. In parliamentary investigative commissions, says GJ.K., most belong to the opposition. If you’re a coward with bunny in the abdomen when picked up fear and dread I do not know that, Wise. You have given no minister to explain before the Commission on Security and funny came here and was done talking to mosquitoes and back commanded blocking airports. You are ridiculous and cowardly who commanded men and women to sit here 8 hours of discussion and keep in office minister not to come here. And lifted Commission, unconstitutional and unconstitutional s’marrim part in committee. Apply the Constitution, implement the decisions of the Constitutional Court. Most committee regards the opposition and guarantee that every link will show off yours. Ranging from street gang ties Kavajes. If you are not absolute truths bear responsibility, “said Berisha.

Meta is afraid of the truth

In yesterday’s parliamentary session, former head of the government of Sali Berisha has asked the speaker to accept Ilir Meta said that once the current prime minister Rama. Testifying by video that said Meta for Rama, Sali Berisha has challenged both co to set up a parliamentary commission of inquiry to bring to light all their theft and if does not infringe on the Parliament. But before that Meta is drawn. Berisha said that the speaker Meta afraid of the truth and that is able to organize everything to save the truth. Berisha has further ordered the country’s achievements in government by the Democrats. “This was testified to what Mr. Meta said and read it not for the other to another friend Rama. I say once again, create a parliamentary commission of inquiry and if I do not show off before Albanians sunlight your theft of what to charge, I do not override this Parliament, this is it. Know how are you or not, you went from the truth as the devil incense, you fear it, you are able to organize everything just to be saved truths. They regard the party made possible NATO membership of Albania, about the party they made possible the abolition of visas, they respect the party made possible visit in November older people of this land, they regard this party made possible positive report on visas twice, on the status of the block you. These links, which the party had contributed historical and essential to the independence of Kosovo and its recognition, about the party they were safer tekstyra defense and national interest, they made about the party that in many aspects Albania move faster than ever in its history.

Rama in a year governance, zero investment

Addressing to Rama Berisha stressed that in a year he government has done nothing for the Albanians, unlike the time when the ruling was right. “Today is doing a year in government, not you able to tell a kilometer to build, do not you able to tell an open job, you’re not good to show a new school building, you’re not good to show a build center for seniors. To date they have showed Albanians his office, the Vice Prime Minister and your walls. Albania is today is limited to eight working offices, which have existed for all, with an excellent view of employing digital system, built by the Swedish government with its money. They have links to Albania to build roads in these years more than the entire region to get together by the European Commission. They have done this about Bangladesh over a period range from 4.8 percent to go on the internet on 60 percent of its use. You do not know what the new computer because the new psychological imagine not let new computer that works, they made them sit about 3 to 8 times phone tariffs and extends throughout the country. They made about Albanians to study in their high schools who will now return to confine your ancestors and from 12 students to one thousand inhabitants Albania have 50 students to one thousand inhabitants. They made about Albania for four years to get over 1 million, over $ 1 billion investment, those connections became more arid that Albania is today a country of two major projects in Europe today, TAP and cascade Devolli before you announce the election of giant rogue world in hydropower construction. They certainly can not regard solve everything, but mbidyfishuan salaries and pensions and made Albania the only country that did not fall into recession in eight years. If you do not know what the recession, you do not know what is economic growth, you can not hook two words with substance, of course you only fight that denies all this. You talked yesterday about technological Bathore at a time when in your mind you have a sick fog. You try to trample one of the greatest successes. I know what the message coming or not, tell the man that now are in the pocket computer, “said Berisha.

Fraud, Rama loop in throat

Former Prime Minister Berisha said that Rama can not fool me dot Albanians after his scams will become the loop in the throat. “Just one thing, deceived in the most unimaginable, were the Albanians that will make free health service, was the that would legalize all constructions that are free and only rises Hoxha will not touch a flat palegalizuar was the Albanians that will cut 20 percent of the price of energy by removing VAT, were the Albanians that will remove the tax on circulation, but I can not say this, not because he did not know, I knew 100 times better than you but I can not hear those voices that you hear. I will not ever face to go out to the Albanians. Be sure that every day I will raise up thy face from megamashtruesi to Albanians, every day continues surrounds from a square to another by Albanians say that you have free legalization, but who remembers that entices you, who thinks he cheats? What reminds you what reminds Albanians? Or was more vote and now claims to trample. Ever it can not be done, that megamashtrimet your loop will be made in the throat. If it holds, that it holds a holds s’ta is your job, you will not say that word, everyone understand what the word is, but it keeps the bid to create the commission of inquiry, of confirming ties, t ‘The prosecutor bring in, otherwise I do not come on in this room, “he said.

Kategori
Uncategorized

U.S.: Our messages, ears that do not want to hear. Director for Central and South American Department of State, Jonathan Moore said yesterday the Minister of Defence, Kodheli that “messages of the United States have fallen in ears that do not want to hear”. Kodheli met yesterday with a senior officer of the Department of State in Budva during an international meeting. Moore’s statement was made in the context of the approaching date for obtaining candidate status in the EU for Albania. “As for the status of candidate country, this is an issue that concerns the interests of both our countries, as a member of NATO. This message we have given and in Tirana, but our messages can not say that they have fallen on deaf ears, but ears that hear not, “said Moore Moore emphasized that the U.S. attaches great importance to the rule of law and encourages efforts to achieve common goals. “We fully support you in your efforts to protect the dignity and honor of the Armed Forces.” While Moore has not përsëiritur mnesazhet that handing over recent fortnightly times, his statements are clear. On February 1, Moore stated that “Fighting corruption is not to say that those who have the power today to complain about those who had power before. Fighting corruption and rule of law konsolidosh done through increasing charges by prosecutors, if necessary to raise charges. There must be purely to blame predecessors “. Moore said a few months ago that this should be done by raising the issues of legal and judicial institutions. “In Albania there are many skilled prosecutors and judges and they can deal with cases submitted to them, or when the prosecution raises. But these issues should not be discussed only in the political arena. ” Moore said that, while the rule of law will be built, but that initial steps be taken. He cited as a concern for Albanians and the international community, Lazaratin, saying the state should put the entire territory under control. “The important point that was highlighted by peaceful and democratic transition, is that there is no role only the government but also the opposition, then to find ways to support the process rather than just trying to provide support to EU , to which they do an effective job, but to emphasize ways of cooperation “. He said that the present government, while in opposition, not always supported steps to be taken by Parliament. “Today’s opposition has promised to support the necessary steps to Parliament. It must continue. The government must find a way to cooperate with the opposition, to strengthen the message, not seen as a party or coalition against another.

Figurë

Kategori
Uncategorized

Braho: Himara, a single administrative unit, there is a danger of union with Greece

Braho: Himara, a single administrative unit, there is a danger of union with Greece.
Spartak Braho :
Himara , një njësi administrative e vetme , ekziston rreziku i bashkimit me Greqinë .
E enjte, maj 22, 2014

Spartak Braho, Kryetar i Komisionit të Sigurimit në Kuvendin e Shqipërisë , ka deklaruar në Komisioni Parlamentar të Reformës territoriale.
Se ” Në rast se Himara , del si një entitet i veçantë , atëherë ekziston një mundësi që nesër , ata bashkohen me Greqinë ” .

Shihni vidjon e me poshteme duke klikuar mbi foton poshte.
“”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
SManalysis
TOP Analysis, Prognoses and News about Greek – Albanian Relations and the Region.

Thursday, May 22, 2014
Braho: Himara, a single administrative unit, there is a danger of union with Greece.

Spartak Braho, Chairman of the Security Committee in the Albanian Parliament, declared in Territorial Reform Parliamentary Committee that “in the event that Himara, emerges as a separate entity, then there is a possibility that tomorrow, they join to Greece”.

Kategori
Uncategorized

Missing Monuments of Democracy.

Urim Gjata: Monumentet e munguara te Demokracise
Nga Urim Gjata

 Viti i zi i 1997 ishte futur si nga me tragjiket te dhimshem dhe te mbrapshte.Vit i cili vuri ne diskutim fatet e demokracise dhe te kombit.I kompozuar si nje revolucion vonuar Komunisto_socialist i vonuar,ku e ashtuquajtura revolta e popullit ndaj humbjes ne firmat piramidale sherbeu si alibia e te majteve, e mbeshtetur nga qarqe te caktuara anti shqiptare.
Djegja e shqiperise dhe fillimi i serise tragjike te vrasjes se demokrateve,persekutimit dhe goditjes se tyre nepermjet terrorit psikologjik,ndjekjes,burgosjes ketheu ate pranvere nga me te hidhurat dhe me te dhimshmet.
Te majtet te ardhur ne pushtet nepermjet tytave te armeve,mbeshteteshin fuqimisht nga te vetquajtura Komitetet e Shpetimit Kombetar,te cilat nuk ishin gje tjeter vecse grupime te militanteve te kuq,fanatike te verber te cilet kishin nje urrejtje patologjike ndaj demokracise dhe PDse.
Keto kontigjente drejtoheshin nga ish punonjes te sigurimit te shtetit–oficere ne lirim,njerez cinike dhe kriminele.pjesa tjeter e ketyre kontigjenteve perbehej prej hajutesh ordinere,vrases dhe njeres te korruptuar te cilet per ti shpetuar drejtesise  i shihnin keto komitete si vende mjaft te sigurta per te mbrojtur veten.
Jugu i vendit ishte tereisht nen kontrollin politik te partise socialiste dhe njerezve te saj ku nga nje grup njerezish dhunohej cdo gje qe ishte demokratike dhe kishte lidhje me PDne.
Ne Vlore Sarande,Lushnje,Permet,Pogradec ishin djegur komisarjatet.Berat,Gjirokaster,Fier,Vlore ishin djegur arshivat e hipotekave.
Ne vlore ishin vrare dhe persekutuar punonjesit e sherbimit informativ,ku njgjarja me makabre u realizua nga Luiza Hozha nje militante sadiste dhe kriminele qe lyente buzet me gjakun e oficerit Lek Coku.
Gjithashtu ne Cerrik do te kryhej nje masaker tjeter tragjike ne vrasjen e punonjesve te Gardes se Republikes.
Djegja barbare e ketyre djemve te rinj ne detyre tregoj kulmin e egersise barbare te Komunisteve–socialiste qe te etur per pushtet e kerkonin kete me cdo lloj cmimi.
            
Sali Martini–42 vjec efektiv i gardes se Republikes se Shqiperise.
 
Halit Hazhiaj–27 vjec —————————— Te gjithe te vrare nga kri
                                                          minelet ne Cerrik
bashkim Mella 21 vjec——————————–
 
Besnik Syla 21 vjec——————————
 
Qemal mamati 25 vjec————————–
 
Petrit Gjonaj 22 vjec————————-
 
Ne keto dite trazirash Garda e Republikes ishte e vetmja strukture shteterore qe nuk u shperbe,megjithe  veprimet e ketij reparti nuk mbeti pa u pergojuar me djallezi nga partia Socialiste,duke e penalizuar shpesh me fyerje dhe poshterime publike dhe nepermjet shtypit.
Pra kjo sindrome qe kerkonte te krijonte Partia Socialiste me Gramoz Rucin.Partia Social Demokrate me Skender Gjinushin,se Garda e Republikes po perdorej per te shtypur rebelimin nga Presidenti  Sali Berisha ishte viktimizimi i saj perballe rebelimeve te armatosura te krimineleve komuniste..Ne ditet e para te marsit ne Garden e Republikes u mobilizuan vullnetarisht disa forca me qellim qe te mos shperbehej nje nga repartet me autoritare te shtetit demokratik qe ishte goditur pabesisht dhe ne menure te organizuar nga bandat e kuqe social-komuniste rrebele.
Nga kjo strukture dinjitoze dolen djemte e pa vdekshem qe dhane jeten ne njgjarjet e cerrikut.
Fahri Metalia njeriu i cili mori dy plumba dhe pa se si po i vriteshin shoket e tij tregon.
22maj 1997 marrim urdherin qe trupat te behen gati per sherbim.
Komisariati i Elbasanit ishte qelluar.Ne me autoblindat ne rimorqator u nisem nga rruga e Durresit,dhe repartet speciale u nisen nga Krraba per tu takuar ne Elbasan.Ne kete operacion ishin te gjithe funksionaret e larte te Ministrise se Brendeshme te asaj kohe, ku u vendos qe reparti i motorizuar i Gardes se Republikes se bashku me disa forca te RENEAS do qendronin nekomisariatin e Elbasanit,dhe diten e neserme do niseshim per ne Cerrik,sepse dhe atje posta e policise ishte marre nga disa njeres te armatosur.
Aty u vendos qe ne krye te operacionit te ishte shefi i komisariatit Agron Koliqi se bashku me specialistet e policise kriminale te Elbasanit.
Kur arritem ne Cerrik u dislokuam 500 metro ne dalje te Cerrikut,gjate rruges gjithshka ishte normale njerzit na pershendesnin dhe i pershendesnim,ne largesine 200-300 metra larg dislokimit degjojme te shtena dhe zhurmen e nje transportuesi qe u ndez per te levizur,ne nuk po arrinim te lidheshim me transportuesin e blinduar.Forcat e dislokimit na lajmeruan se nje nen oficer ishte qelluar nga nje snaiper ne koke dhe po e dergonin urgjentisht ne spital,nisemi menjehere dhe ne.Ne kohen qe transportuesi kalon godinat dy kateshe prane kinemase,pa pritur fillojne te shtenat nga kinemaja dhe pallatet pese kateshe.Vepruam si te mundnim dhe me nje megafon ju beme thirrje atyre te kinemase te ndalonin zjarrin dhe me te vertete ata e ndaluan.
Ne ate kohe po vjen drejt nesh dhe nje transportues tjeter i blinduar, ndersa transportuesi tjeter sapo kish mbrritur tek spitali ishte sulmuar nga persona te armatosur me qellim qe ta rrembenin port nuk arriten dot.Ne kethim ne mes pallateve pese kateshe sulmohet perseri me nje bresheri e pa find plumbash.
Nje dore mjeshteri qellon me antitank piken e vdekur te transportuesit,depozitene karburantit.Situata u rendua ne menyre dramatike dhe te pa parashikuar.Nga transportuesi qe ishte mbuluar nga flaket filluan te dalin nenoficeret gjashte te paret qe u futen me shpejtesi ne ne zinxhiret e transportuesit per tu mbrojtur nga plumbat.Nje pjese e tyre kishin filluar te digjeshin nga rrobat dhe po perpiqeshin ti shuaniun me zhavor qe ndodhej aty prane.Kater nga nenoficeret qe munden te dilnin nga transportuesi i blinduar shpetuan dhe jane gjalle.Nderkohe nje tjeter predhe antitank qellon nje kjoske rreze pallatit dy katesh dhe nenoficeret qe ishin nen transportues filluan te teriqenAgim Biberi,Azem Rusta,sali Martini,Besnik Syla,Besim Pali dhe nje tjeter.
Sali Martini ne tereqje e siper kishte marre plage per vdekje dhe vdiq ne krahet tane.
I thoni Nanes se plumbin e kam marre mire.
Besnik sula djaloshi 21 vjecar leshohet si shqiponje mbi transportuesin e blinduar qe po digjej hap kapakun e shoferit qe kishte mbetur brenda,njerr shoferin dhe e drejton nga ana e kundert e pallateve pesekateshe kurse per vete  djaloshi shqiponje Besnik Sula qellohet me bresheri nga ana e pallateve pese kateshe dhe mbetet i vdekur ne vend.
Me shpresen per ta shpetuar leshohet drejt plumbave Metalia por dhe ky merr plumbin ne krah.Perballe qellonte me snaiper nje djale i beshem me floke te gjata,Shoket furen per te shpetuar Metaline por ne tereqje e siper dhe ky merr plumbin tjeter ne kembe.Se bashku me Metaline plagosen dhe trmbedhjete oficere dhe nen oficere.
Njgjarja sa vinte dhe po merrte permasa dramatike dhe te pa perashikuara.lidhemi me komisariatin e Elbasanit duke ju kerkuar te na dalin perpara nga rruga e Peqinit pasi kemi shume te plagosur.
Per te evituar gjakderdhjen e metejshme te gjitha forcat te cilat nuk kishin ndonje objekt goditje nuk u futen ne qytet.
Ashtu te traumatizuar,te gjakosur,te vrarene shpirt,por me kurajo dhe guxim,u teroqem se bashku me forcat qe erdhen ne ndihme
            
Dhimbja Akuzon
 
+Njgjarja e Cerrikut eshte me e renda qe ka ndodhur ne muajte e rebelimit te zi.
+Pse nuk pyeten personat qe kane nxjerre nga transportuesi i blinduar trupat e djegur te dy gardisteve.Cilet jane keta persona?
+Cilet ishin fotoreporteret qe bene fotografite e para,si u gjetn aty kaq shpejt dhe kush i njoftoi.
+Ne cilen familje u mbajten peng dhe kush i fotografoi dy nenoficere te policise se gateshme te Saukut.
+Armatimi qe ishte vendosur mbi pallatin pesekatesh,i cili eshte i fotoggrafuar,kujt i perkiste dhe kush e kishte vendosur aty?
     
Shoqeruesit e Rexhep Mejdanit
 
+duhet te hetoen ata njeres qe shoqeruan Rexhep Mejdanin ne fushaten elektorale dhe kryetari i PSse ne Cerrik Bici
+Te pyeten gazetaret dhe njerezit qe i shoqeruan per tju bere fotografi ushtarakeve te vrare.
+Te pyeten banoret e pallatit pesekatesh nga erdhi goditja.
+Kush ka qene pronari i fugonit “Ford”me targe {EL-05 31}.
+Kush u lidh me radio nga Elbasani?Cfare u komunikua?Kush i shqiptoi fjalite ogurzeza “Do ja u rregullojme neser qefin gardisteve”
Ate njgjarje,sa tronditese dhe aq te dhimshme nuk mund ta harrojme.Shqiperia ishte goditur dhimshem.
Vrasja e gjashte djemve te mrekullushem,te pa fajshem dhe aq me teper profesioniste,te organizuar ne formacionin shteteror per te mbrojtur shtetin.
E pra drejtesia duhet te flase,asnjehere nuk eshte vone per te vene gjerat ne vendin e duhur

*Mbeshtetur ne kujtimet e protagonisteve Fari Metalia dhe Vasil Tabaku {Monumentet e munguara te demokracise}

Kategori
Uncategorized

Crime communist kills Director of Prisons Bujar Kaloshin.

AI ISHTE BUJAR KALOSHI

 

Nga Urim Gjata

 

  Koha e vrenjtur ate mengjes ndjente ne vetvete nje peshe te rende,peshe te cilen askush nuk mund ta mbante me.

Peshen e nje atentati djallezor,kriminal,mizor ndaj nje pishtari te vlerave te demokracise.

Po ate mengjes te vrenjtur te 26 Korrikut 1996 krismat e dores se gjate,dores se vjeter te pergjakur me gjakun qindra e qindra bijve me te mire te kombit,do te ngrihej perseri mbi nje pishtar.

Nje vrasje gjakftohte e llogaritur dhe studiuar mjaft mire

Dora e zeze kishte kohe qe priste e fshehur ferrave dhe vrimave te zeza.

Dora e zeze rganizonte kobin e shqiperise, ajo nuk mund te duronte dot me. Ata qe i vrau burgosi interrnoi,atyre qe nuk ju la gje pa bere i kishin marre pushtetin.

Dora e zeze gjakatare dinte ta merrte dhe ta mbante pushtetin vetem me gjak te paster Shqiptari,dhe sot ata e kishin hedhur ne koshin e plerave.

Bushtra e zeze nuk e duronte dot me.Kelyshet e saj me jarget leshuar vertiteshin vetem ne erresiren e nates, dita i verbonte.Bushtra i mblidhte naten ashtu e terbuar ulurinte me zerin e saj te cjerre te plakur por me hakmarrese se kurre,ashtu e kerrusur me e zeze se nata jepte vendimet e saj.

Froni i dikurshem e kishte hedhur tutje askush nuk i lutej me, askush nuk i kerkonte me meshire,askush s/mendonte me per te, dhe kjo e tmerronte me shume se vetmija. Ajo qe dikur ishte mbreteresha sot rrinte vetem me qente e saj jargamane.Hakmarrja ishte e vetma shprese.Hakmarrje kerkonte,hakmarrje ndaj atyre qe ju vrau dhe ju shkaterroj gjithshka,hakmarrje ndaj bijve te ketij vendi, atyre qe i kishin marre pushtetin dhe e kishin lene te vetmuar ne strofullen e saj.

Urdherat e saj zbatoheshin me perpikmeri,urrejtja dhe vrasjet ishin e vetmja shprese e saj,ajo urdheronte dhe kelyshet e saj ju zinin prite bijve te demokracice.

Kjo ishte hakmarrja e tyre. Hakmarrje per Drejtesi?

Jeta e ish Drejtorit te Policise Financiare, Drejtorit te Burgjeve, Pishtarit te Demokracise, Nderit te Kombit, Bujar kaloshit do te nderpritej pikerisht prej kesaj dore vrastare.   Hakmarrja per Drejtesi.

Bujar Kaloshi nje prej pinjolleve me ne ze kaloshet e Dibres, i lindur dhe rritur me traditat me te mira atdhetare,atje ku nuk duhej te lindte dhe te rritej i interrnuar ne kampet famekeqe te diktatures  ne Grabian te Lushnjes,me nje jete plot gjurme dhimbjeje  qendrese, sakrifica dhe perpjekje.

Nje jete per demokracine.

Por jeta nuk matet me vitet qe jeton,mund te jetosh dhe 100 vjet dhe  te mos besh asgje.Mund te jetosh pak dhe te besh shume

Ky ishte Bujar kaloshi njeriu qe la emer ne demokraci,ai ishte misherimi i njeriut te vuajtur,njeriu qe dinte te falte,njeriut qe gjithe jeten ja kushtoj demokracise.

Askush nuk mund ta besonte,askush nuk mund ta imagjinonte,qe Bujar kaloshi nuk do ishte me mes shokesh e miqsh,mes familjes se tij te dashur mes prinnderve te tij te vuajur gjithe jeten burgjeve dhe interrnimeve.Askush nuk do e besonte qe dora e gjate e (hakmarrjes per drejtesi)dora e e gjate e sigurimit te shtetit do godiste kaq mizorisht mbi Bujar Kaloshin.

Gjithshka e thurur dhe realizuar,me mjeshteri,gjithshka e thurur dhe e realizuar me djallezi.Kishte kohe qe kjo dore e e pergjakur me krime fshihej vrimave te errta dhe priste ashtu sic priste gjithmone trimat ne bese.

Dhe zeri i nenave vajtonte bijte e saj me te mire dhe koha e vrenjtur leshonte pikat e saj te shihut. koha vajtonte.Por kush mundej te ndalte doren vrastare qe kishte vite dhe vite qe vriste pabesisht ne prite,bijte e kesaj toke. Hakmarrja per kohen e permbysur, nga bijte e gjakatareve kishte kohe qe kishte nisur.

Si mund ta duronin kriminelet birin e kulakut armikun e partise atij qe vetem shpirtin nuk ja kishin marre dot ti permbyste nga pushteti.Si mund ta duronin pinjollin e trimave te Dibres nipin e Llan kaloshit ne kuvendet e medha Dibrane, luftetare kuner pushtuesve osmane,serbe e malazeze te interrnuar prej vitit 1945 ne te gjitha kampet  plot 46 vjet interrnime,te drejtonte ne nje shtet demokratik.

Ata kishin vite qe e kishin vene ne shenjestren e tyre.

Ai bashke me shoket e tij i kishte rrezuar ata nga froni diktatorial,ai ishte nje nga inicuesit e krijimit te deges se PDse ne Lushnje,nje nga aktivistet e saj me te mire.

Ai ishte vetvetja.I pervuajtur i perndjekur por me dinjitet.

Ai ishte Bujar kaloshi.

 

Urimgj@Yahoo.gr

Kategori
Uncategorized

Written by Rexhep POLISI Tuesday, 20 May 2014 00:26.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit janë sekuestruar 1.6 ton drogë nga Shqipëria në Itali dhe në Greqi.  Policia italiane sekuestroi të dielën 1 ton drogë, ndërsa dje ka zbardhur detajet e operacionit antidrogë. Bëhet e ditur se, karabinierët italianë kanë bërë të mundur të dielën sekuestrimin e rreth 900 kg marijuanë të tjera në Fiumicino.

Ndërkohë, është bërë e mundur dhe arrestimi i dy shtetasve italianë, përkatësisht I.A, 35 vjeç dhe C.M, 37 vjeç, të cilët kishin fshehur drogën në garazhd. Detajet e operacionit janë bërë publike nga e përditshme “La Republica”, ku saktësohen detajet e bllokimit të një sasie prej 1 ton  marijuanë.
Sipas informacioneve, mësohet se droga është transportuar nga Shqipëria përmes detit, pasi është gjetur prezencë e rërës së lagur. Mësohet se, vlera e drogës arrinte në shifrat e 1 milion eurove. E gjithë vepra kryhej në një zonë të qetë të Fiumincino, në një kompleks të madh ndërtesash, mes qindra garazheve nëntokësore, ku u kontrolluan nga policia rreth 80 të tillë. Zbulimi i kësaj ngarkese të madhe droge, ku dy ditë më parë u gjetën 1 ton hashash, ka çuditur një pjesë të madhe njerëzish, pasi kjo cilësohej si një zonë tepër e qetë.
Sipas policisë, kjo ishte një zgjedhje tipike, e studiuar nga vetë trafikantët, për të realizuar ngarkim-shkarkimet. Ndërkohë, në artikull tregohen dhe detaje të mbështjelljes së drogës, e cila ishte paketuar në forma të ndryshme, duke u gjetur dhe rënë e lagur, metodë kjo për t’i rezistuar ujit. Sasi e madhe e drogës së kapur, sipas policisë italiane, mendohet të jetë veprimtaria e një organizate kriminale në nivel ndërkombëtar, për të cilën hetimet po vijojnë.
Autoritetet italianë kanë ngritur alarmin për trafikun në rritje të drogës nga Shqipëria drejt Italisë. Tonelata marijuane janë kapur në disa operacione, ndërsa kanali i Otrantos është cilësuar së fundmi edhe si autostrata e drogës. Para dy javësh, policia italiane sekuestroi 1.4 ton marijuanë që kishte mbërritur nga Shqipëria në Portin e Barit. Financierët e Portit të Barit si dhe zyrtarë nga Shërbimi Doganor pas një kontrolli brenda portit për mallrat që vinin nga Europa Lindore gjetën 1350 kg marijuanë të ndarë në 1200 pako të fshehura në thasë çimentosh. Një 55-vjeçar, shoferi i automjetit, ka rënë në pranga të policisë italiane. Ngarkesa vinte nga Porti i Durrësit. Sipas autoriteteve italiane, sasia e madhe e lëndës narkotike ishte destinuar për tregun italian dhe kapte vlerën e 14 milionë eurove.

700 kg drogë nga Shqipëria drejt Gjermanisë, bllokohet në Selanik

Rreth 700 kg drogë që kishte hyrë nga Shqipëria në tokën greke dhe kishte si destinacion Gjermaninë, u sekuestrua dje në mëngjes në Selanik. Policia greke bëri të ditur se, bllokoi një furgon tip frigorifer, brenda të cilit u gjet 691 kilogramë lëndë narkotike, si dhe vuri në pranga dy persona.
Sipas policisë greke, lënda narkotike ishte fshehur në pjesën e sipërme të një furgoni frigorifer, i cili kishte kaluar një ditë më parë në pikën kufitare të Kapshticës. Në vazhdim, kamioni u ngarkua me fruta në Follorinë dhe kishte destinacion Gjermaninë. Për fshehjen e gjurmëve, trafikantët e kishin paketuar lëndën narkotike me shtresë të posaçme izoluese prej alumini, madje kishin marrë dhe masat që droga të ruante edhe lagështirën e duhur.
Në cilësinë e provës materiale u sekuestrua kamioni, ndërsa për dy drejtuesit e tij, një shtetas shqiptar 41-vjeçar dhe një grek 54-vjeçar, u dha masa e arrestit burg pa afat. Lajmi është bërë i ditur nga mediat greke, sipas të cilave droga u gjet e fshehur në çatinë e një kamioni frigorifer, ndërsa mësohet se preardhja e saj ishte nga Shqipëria dhe kishte si destinacion Gjermaninë.
Trafiku i drogës nga Shqipëria drejt Greqisë është kthyer në një shqetësim për autoritetet e shtetit fqinj. Vetëm në dy muaj, në bazë të statistikave janë futur në Greqi mbi 8 ton drogë nga Shqipëria. Prej gjashtë muajsh, trafiku i drogës nga Shqipëria vazhdon pa ndërprerje drejt Greqisë, ndërsa ky është rasti i dytë që trafikantët e përdornin Greqinë si tranzit për ta kaluar drogën nga Shqipëria për në Gjermani.
Pak ditë më parë, media gjermane publikuan një lajm për sekuestrimin e 5.6 ton marijuane që ishte futur nga Shqipëria në Gjermani përmes Greqisë. Trafikantët e kishin paketuar drogën në kuba dhe tonelatat e saj i transportonin përmes blloqeve të granitit. Hetuesit në Bavari dhe Sachen-Anhalt, pas një hetimi prej 6 muajsh kanë shkatërruar një rrjet ndërkombëtar të drogës, falë një pune të rafinuar. Tetë të arrestuar, anëtarë të bandës mes 30 dhe 49 vjeç kanë kontrabanduar një sasi të madhe prej 5.6 ton marijuanësh, një shifër rekord kjo në vitet e fundit. Shtatë nga të arrestuarit ndodhen tani në paraburgim. Të gjithë kanë qendruar të heshtur përballë akuzave.
Kryetari i Grupit të Përbashkët të Hetimit në Mynih, Jurgen Thiel, foli për zbulimin më të madh të drogës në 20 vitet e fundit në Bavari. Sasia e drogës është trafikuar nga bandat në Shqipëri drejt Gjermanisë, Holandës dhe Italisë. “Sasia është e njëjtë me sasinë e marijuanës që është sekuestruar në gjithë Gjermaninë gjatë gjithë vitit të shkuar”, theksoi Hans Schmid nga zyra e Policisë Kriminale të Bavarisë. Vlera e sasisë së trafikuar sipas hetuesve është rreth 50 milionë euro.
Sipas hetuesve, trafiku është realizuar nga dy vëllezër shqiptarë me banim në Gjermani. Ata kishin transportuar drogën nga Shqipëria. Marijuanën e kishin fshehur në disa blloqe të posaçme graniti. Brenda blloqeve ishin futur sasitë e paketuara të marijuanës dhe ishin mbyllur në mënyrë sa ato të dukeshin si blloqe betoni.
Zyrtarët thanë se, bëhej fjalë për një kamion shqiptar. Ata sekuestruan 17 ton blloqe graniti, ndërkohë që hetimi do të zgjerohet edhe më tej. Përveç kësaj, hetuesit zbuluan edhe vendet ku mbahej e fshehur droga në të cilat ishin gjetur 374 paketa me marijuanë me një peshë prej 645 kilogramë. Sipas Kryetarit të Komisionit për hetimin e Drogës në Policinë e Sachsen-Anhalt, Sven Caroli, dy vëllezërit shqiptarë kanë qenë të dyshuar për trafik lëndësh narkotike, por mungesa e provave kishte bërë që ata të mbeteshin të dyshuar të policisë.

Drogë shqiptare kudo në Europë

Lëndët narkotike nga Shqipëria me destinacion vende të ndryshme në Europës janë intensifikuar në mënyrë të paprecedent qëkurse në pushtet kanë ardhur të majtët. Kështu vetëm ditën e djeshme në Selanik u kapën 691 kilogramë drogë që prejardhjen e kishte nga vendi ynë. Ndërkohë ditët e fundit mediat italiane shkruajtën për 575 kilogramë drogë shqiptare të kapur në Bolzano, kurse ato gjermane për 5.6 ton lëndë narkotike me prejardhje nga vendi ynë në rajonin e Bavarisë. Në lidhje me këtë situatë skandaloze dhe alarmante të narkotrafikut ka reaguar edhe Partia Demokratike.
Nëpërmjet një deklarate për mediat, deputetja e PD, Voltana Ademi ka theksuar se qeveria duke u vetëdenoncuar çdo ditë si pjesë e kartelit të drogës, nuk merr asnjë masë, nuk jep asnjë shpjegim, nuk mban asnjë përgjegjësi, por e vetmja gjë që bën është sulmi ndaj opozitës. Ndërkohë që dita-ditës kapen me qindra e mijëra kilogramë drogë shqiptare në vendet e Bashkimit Europian qeveria shqiptare çdo ditë sulmon opozitën. Deputetja demokrate theksoi se kjo vetëm sa e rëndon më shumë pozitën e Kryeministrit Rama, pasi sulmet ndaj opozitës janë shenjat e një Kryeministri në krizë. Si rezultat i vërshimit të lëndëve narkotike ngado, zgjidhja e vetme është largimi i kreut të qeverisë sa më parë.
“691 kilogramë drogë u kap sot në Selanik, që shkonte nga Shqipëria. Media italiane shkruan për 575 kilogramë drogë shqiptare të kapur në Bolzano. Media gjermane flet për 5.6 ton drogë shqiptare të kapur në rajonin e Bavarisë. Lajme çdo ditë tronditëse dhe teksa qeveria organizon konkurse për brandin e ri për Shqipërinë, në fakt qeveria po e damkos vendin tonë me një brandim tejet të rëndë, me vulën e drogës. Qeveria, duke u vetëdenoncuar çdo ditë si pjesë e kartelit të drogës, nuk merr asnjë masë, nuk jep asnjë shpjegim, nuk mban asnjë përgjegjësi. E vetmja gjë që bën qeveria në këto ditë të vështira për Shqipërinë e damkosur nga droga, është sulmi ndaj opozitës. Çdo ditë kapen qindra e mijëra kilogramë drogë shqiptare në vendet e Bashkimit Europian dhe çdo ditë qeveria shqiptare sulmon opozitën. Kjo vetëm sa e rëndon më shumë pozitën e Kryeministrit. Sulmet ndaj opozitës janë përpëlitje instinktive të një Kryeministri në krizë. Zgjidhja e vetme e krizës së madhe të drogës, është largimi i Kryeministrit një orë e më parë”, u shpreh deputetja e Partisë Demokratike Ademi.

Rexhep POLISI