Kategori
Uncategorized

Yuri Kim, duke shkelur çdo parim, çdo ligj dhe Kushtetutë, ajo luajti rolin e McGonigal për shkatërrimin e opozitës shqiptare .

Etapa e parë, u zhvillua në zyrat e McGonigal kundër Nick Muzin, që u kurorëzoi në ndjekjen penale të Lulzim Bashës, mbylljes së dosjes dhe marrjes peng të Bashës

Etapa e dytë ishte sanksionimi i Sali Berishës, pasi ai nuk do pranonte kurrë që PD të bashkëqeveriste me Edi Ramën.

Etapa e dytë e skenarit, pavarësisht se kishte apo jo, përfshihej apo jo në këtë aferë McGonigal …

▪️Duhet të them se Yuri Kim, luajti rolin, duke shkelur çdo parim, çdo ligj dhe Kushtetutë, luajti rolin e McGonigal për shkatërrimin e opozitës shqiptare dhe këtë e panë të gjithë shqiptarët.

Etapa e tretë, Edi Rama në mënyrën më kriminale nuk ndalon në veprën e tij makabër për të qeverisur pa opozitë, për të konsoliduar monizmin e tij, don të përjashtojë nga zgjedhjet e 14 majit, PD-në.

Por kjo dëshirë e tij merr fund, kjo ëndërr e tij bëhet pluhur,” tha Berisha

Ndaj jam këtu sot përsëri për të ftuar qytetarët shqiptarë të flasin me gjuhën e tyre më datën 11 shkurt në ora 12.

Ndaj ftesa ime për shqiptarët është: të gjithë në protestë, për të ngritur zërin tonë kundër një regjimi të kalbur, për të larguar nga pushteti, një njeri që mund t’i vësh çdo epitet sot.

Por unë po ndalem për të thënë, një të pabesë, i cili për karrigen e tij është i aftë të bëjë çdo gjë,” theksoi kryetari demokrat.

Berisha: The blackest page of the McGonigal file, the scenario of the destruction of the opposition! Yuri Kim joined

I don't know if McGonigal was an agent recruited by the Russians or not, and I really wish he was a corrupt man and not a leaker, because that would cost many, many lives, hundreds and hundreds of years.  prisons of real heroes, who in the most difficult conditions work for the safety of the free world.

The scenario, which developed in three stages: the first, in the offices of McGonigal against Nick Muzin, which culminated in the prosecution of Lulzim Basha and the closing of the file and taking Basha hostage.

The second stage was the sanctioning of Sali Berisha, since he would never accept that the PD co-govern with Edi Rama. The second stage of the scenario, regardless of whether or not McGonigal was involved in this affair, I must say that Yuri Kim played the role, violating every principle, every law and the Constitution, played the role of McGonigal for the destruction of the Albanian opposition and all Albanians saw this.

The third stage, Edi Rama in the most criminal way does not stop in his macabre work to govern without opposition, to consolidate his monism, he wants to exclude the DP from the May 14 elections.

But this desire of his ends, this dream of his turns to dust," said Berisha.

This is where McGonigal ended, and Edi Rama will also end up as an accomplice in an ugly crime against his country.  But also as a man who put a knife in the heart of the relations between Albania and the USA and committed an exemplary disloyalty to the great country of freedom, by bribing the head of the counter-intelligence of the FBI.

That is why I am here today again to invite Albanian citizens to speak in their language on February 11 at 12 o'clock. Albanians wherever they are, are invited to flock to Tirana. Albania is boiling every day like never before. February 11 will be the day of the most powerful protest that Tirana has seen and the biggest that has ever been held.

Therefore, my invitation to Albanians is: everyone in protest, to raise our voice against a rotten regime, to remove from power, a man who can be labeled with any epithet today. But I'm stopping to say, a traitor, who for his chair is capable of doing anything," emphasized the democratic president.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s