Kategori
Uncategorized

Afera McGonigal/ Media amerikane Breitbart: Në lojë djali i Biden, agjenti i FBI-së hetoi 12 kundërshtarë të Ramës

Në vjeshtën e vitit 2017, McGonigal, ish-shefi i kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork, mori një pagesë prej 225 mijë dollarësh nga një ish-oficer i inteligjencës shqiptare, i njohur si Agron Neza, sipas prokurorëve amerikanë.
McGonigal që atëherë është akuzuar për marrjen e pagesave në para, kryerjen e takimeve me kryeministrin shqiptar, Edi Rama dhe përpjekjen për të ndihmuar një oligark rus që të shmangte sanksionet e SHBA.

Në këmbim, Agron Neza e prezantoi McGonigal me ish-këshilltarin e kryeministrit shqiptar, Dorian Duçka dhe një ish-anëtar të kompanisë kineze të energjisë, të quajtur CEFC, raportoi Miranda Devine e ‘New York Post’.

Lidhjet e Duçkës me CEFC janë publikuar në një media shqiptare nga një foto e Duçkës me presidentin e kompanisë CEFC, Ye Jianming, i njëjti person që i dha Hunter një diamant me vlerë rreth 80 mijë dollarë në vitin 2017.

Në një email të zbuluar në laptopin e Hunter, ai dhe partnerët e tij të biznesit zhvillojnë një bisedë për një person të quajtur ‘Dorian’. Miranda Devine raporton:

“Dikush me të njëjtin emër të pazakontë si Duçka shfaqet në laptopin e braktisur të Hunter në një diskutim rreth CEFC mes Hunter dhe bashkëpunëtorëve James Gilliar dhe Rob Walker.

“Dorian ishte një ndihmë e vërtetë që herët, kështu që ne duhet  të shqyrtojmë se si ta përfshijmë atë,” shkroi Gilliar në emailin e datës 13 maj 2017.

“Në asnjë mënyrë nuk e bëjmë atë,” përgjigjet Hunter. “Dhe nëse shumica thotë jo, do e heq nga paga ime”.

Ndërkohë sërish në Shqipëri, McGonigal nisi hetimet për rreth 12 kundërshtarë politikë të kryeministrit shqiptar.
Hetimet mesa duket u përdorën për të bllokuar kundërshtarët e kryeministrit që të bëjnë biznes me SHBA, duke përfshirë edhe debankimin e tyre nga sistemi bankar i SHBA.

John Schindler i ‘Washington Examiner’ i quajti marrëdhëniet e supozuara të dyshimta të biznesit të McGonigal në Shqipëri ‘një operacion tronditës ndaj shqiptarëve të pasur për përfitime personale’.

Korrupsioni i dyshuar i McGonigal në Shqipëri është bërë kohët e fundit kryelajm në vend. Javën e shkuar, protestuesit kërkuan dorëheqjen e kryeministrit shqiptar për takimet e tij me McGonigal.

‘New York Times’ raportoi se ‘gatishmëria e McGonigal për t’u takuar me kreun e shtetit në Shqipëri, një vend që ka një prani diplomatike amerikane, sugjeron se ai nuk po e mbante të fshehtë nga kolegët përfshirjen e tij atje’.

Aktakuza e fundit e McGonigal nga prokurorët amerikanë për përfshirjen e tij të supozuar në Shqipëri në një ‘operacion zhvatjeje’ ka ngritur pikëpyetje të reja rreth asaj se pse shqiptarët dyshohet se po e paguanin McGonigal në vitin 2017- në të njëjtin vit kur emailet e Hunter duket se përmendin pagesat për këshilltarin e kryeministrit shqiptar.

Viti 2017 duket të jetë një vit fitimprurës për biznesin e familjes Biden. Në vitin 2017, Hunter mori 1 milion dollarë nga presidenti i CEFC, Ye.

Një tjetër email në laptopin e Hunter në vitin 2017, tregon gjithashtu një shpërndarje të supozuar të përqindjes së kapitalit në një kompani të krijuar për një sipërmarrje të përbashkët me CEFC, ish-partnerin e biznesit të Hunter, Tony Bobulinski, familjen Biden dhe anëtarë të rangut të lartë të Partisë Komuniste Kineze.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s