Kategori
Uncategorized

Vëllezërit akuzohen për spiunazh për Rusinë – punonte në Säpo.

Vëllai i madh – një drejtues i rangut të lartë i një autoriteti me shërbim të gjatë në qeveri – thuhet se ka vepruar si një i ashtuquajtur nishan dhe ka infiltruar autoritetet. 

Sipas prokurorëve, vëllai i vogël ndihmoi në planifikimin e krimeve, por ishte gjithashtu përgjegjës për trajtimin e kontakteve me Rusinë dhe GRU-në.

Është vëllai i vogël që dyshohet se ka dorëzuar informacionin dhe ka marrë dëmshpërblim.

Prova të siguruara
Në aktakuzë rezulton se vëllai i madh pas punësimit në Forcat e Armatosura kishte akses në “dokumente shumë të ndjeshme” në kompjuterin e tij privat.

Sipas aktakuzës
Qeveria është e informuar për akuzat sepse ka të bëjë me sigurinë e mbretërisë.

Ndër të tjera, Ministrisë së Jashtme mund t’i duhet të marrë disa masa para se të bëhen të ditura detajet.

Disa pjesë të provave qendrore kundër vëllezërve janë aq sekrete saqë ka rregulla të veçanta në lidhje me materialin.

“Ai nuk është dorëzuar as në gjykatë, por do të shfaqet në sallën e gjyqit”, thotë prokurori Mats Ljungqvist.

Gjuetia për mikrofona të fshehur

Pothuajse i gjithë gjyqi, i cili fillon më 17 nëntor, po zhvillohet me dyer të mbyllura. Para fillimit të gjykimit do të merren një sërë masash sigurie. Ndër të tjera, salla e gjyqit do të kontrollohet në kërkim të mikrofonave të fshehura spiun.

E gjithë gjykata me gjyqtarë, regjistrues dhe juria është kontrolluar siguria.

Dy vëllezërit e dyshuar, me origjinë iraniane, ndodhen në paraburgim prej shumë kohësh.

Vëllai i madh u arrestuanë mungesë të tij në mëngjesin e 15 shtatorit të vitit të kaluar dhe u arrestua pesë ditë më vonë pasi u ndalua tre ditë më vonë me dyshimin për spiunazh të rëndë.

Burri ka lindur në vitin 1980, i martuar dhe ka disa fëmijë.
Ai përshkruhet si një nishan si personazhet në filmat spiun, flet rrjedhshëm persisht dhe ka dy diploma universitare nga Universiteti i Upsala-s.

Kur burri u arrestua, ai punonte si drejtues i lartë i autoritetit me një pozicion të ndjeshëm që lidhej me sigurinë e mbretërisë.
Do të duheshin gati dy muaj para se prokurori të kërkonte arrestimin e vëllait të tij të vogël.

Vëllai i vogël u arrestuapasditen e 15 nëntorit dhe u arrestua mëngjesin e ditës pasardhëse.

Më 19 nëntor të vitit të kaluar, burri u arrestua.

Kërkonte të bëhej oficer policie

Burri, i lindur në vitin 1987, donte të bëhej polic. Ai dështoi në përpjekjen e parë të pranimit, por hyri në Akademinë e Policisë kur aplikoi përsëri. Por, njeriu që sot dyshohet se është spiun e ka ndërprerë shkollimin pas një semestri. Më vonë, ai studioi në universitet pa të njëjtat rezultate dhe karrierë të suksesshme si vëllai i tij i madh. 

Sipas informacioneve, vëllai i vogël është punësuar në policinë e Sigurimit për detyra të veçanta. Nuk dihet se për çfarë zbatohen këto detyra.

Të dy vëllezërit kanë qenë në paraburgim për spiunazh të rëndë dhe gjykata e rrethit ka vendosur kufizime të veçanta, që nënkuptonin se ata nuk lejoheshin të lexonin gazeta, të shikonin televizor apo të dëgjonin radio. Vëllai i madh ka marrë vizita nga të afërmit e tij. Por në çdo vizitë, një hetues nga Säpo është ulur dhe ka dëgjuar.

Pjesa më e madhe e hetimeve disa mijëra faqesh është e klasifikuar dhe do të mbetet e tillë.

– Bëhet fjalë për sigurinë e mbretërisë dhe disa informacione do të shkaktonin dëme të mëdha nëse do të dilnin jashtë, thotë një burim.

Dëmi i shkaktuar nga spiunazhi i dyshuar i vëllezërve përshkruhet si “shumë i rëndë, madje edhe katastrofik në disa pika”, ka thënë më parë një burim i Expressen. 

UNAZA E SPIUNAZHIT – KJO KA NDODHUR

Afera e spiunazhit u zbulua në shtator 2021 kur Säpo hyri dhe arrestoi një zyrtar të lartë qeveritar. Disa javë më vonë, u arrestua edhe vëllai i vogël i burrit, një person i vetëpunësuar. Spiunazhi dyshohet se vazhdon prej të paktën dhjetë vitesh

Dyshimi penal sot ndaj vëllezërve është spiunazh i rëndë. 

Burrat janë me origjinë iraniane.

• Vëllai i madh, kreu i autoritetit, është 42 vjeç dhe ndodhet në paraburgim që prej 23 shtatorit të vitit të kaluar. Burri ka mbajtur disa poste të ndjeshme brenda Policisë së Sigurisë dhe shërbimit të inteligjencës dhe sigurisë ushtarake (Must). 

Sipas informacioneve të mëparshme në Dagens Nyheter, ai ka punuar gjithashtu brenda KSI-së top-sekret, e cila kryen aktivitete agjentësh jashtë Suedisë dhe gjithashtu rekruton agjentë/spiunë.

• Vëllai i vogël është 35 vjeç dhe më parë ka ndjekur Akademinë e Policisë, por i ka ndërprerë studimet pas një semestri. I cilësuar sot si i vetëpunësuar, por pa të ardhura vitet e fundit.Trego më shumë

Të dy vëllezërit e mohojnë keqbërjen

Për Policinë e Sigurisë, rrjeti i dyshuar i spiunazhit është tepër i turpshëm, sepse pjesërisht ka të bëjë me një person që punonte për disa vite në Policinë e Sigurisë, dhe pjesërisht sepse ishte në gjendje të punonte pothuajse i pashqetësuar me spiunazhin e tij të dyshuar si brenda Säpo-s ashtu edhe në Forcat e Armatosura. Në vendin e fundit të punës, ai u vendos për pak më shumë se tre vjet në pjesën e fshehtë të fshehtë, Inteligjencës Ushtarake dhe Shërbimit të Sigurisë, Must, që është pjesë e drejtimit qendror të Forcave të Armatosura. Punësimi në Must përshkruhet si “menaxher projekti dhe analist”.

Sipas informacioneve të publikuara më parë, spiunimi duhet të ketë vazhduar nga 1 marsi 2011 deri në muajin kur të dy u arrestuan në shtator të vitit të kaluar.

– Klienti im mohon çdo keqbërje. Kur të vijë aktakuza nesër në mëngjes, do të japim një koment më të detajuar, thotë avokati Anton Strand, i cili mbron vëllain e madh.

Avokati Björn Sandin caktohet në mbrojtje të vëllait të vogël, i cili gjithashtu shpjegoi se klienti i tij hedh poshtë dyshimet penale

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s