Kategori
Uncategorized

Lista e kërkesave të Erdoganit për të pranuar Suedinë në NATO

Por ndërsa Turqia dhe Erdogan po përpiqen të bëjnë që bota ta klasifikojë YPG-në si terroriste, grupi ka qenë forca e armatosur më e fortë në aleancën që luftoi kundër grupit terrorist IS.

Kryeministri suedez dhe ministri i jashtëm i kanë përshkruar milicinë e armatosur kurde YPG në Siri si “të dyshimtë” për shkak të lidhjeve të ngushta me grupin terrorist PKK.
Edhe qeveria e mëparshme e Suedisë ka shkruar në marrëveshjen trepalëshe midis Turqisë dhe Finlandës se nuk do të mbështesë milicinë YPG ose degën e saj politike PYD.

Bashkëpunimi i ngushtë i SHBA-së dhe një numri vendesh të NATO-s me milicitë kurde në Siri ka qenë prej kohësh një flamur i kuq për Erdoganin dhe tani ai po përpiqet të bëjë presion si Suedinë ashtu edhe Finlandën për lëshime.
Grupet luftarake kurde luajten nje rol te rendesishem në luftën për të dëbuar terroristët e IS

Administrata kurde në Sirinë veriore ka mbajtur prej kohësh mijëra luftëtarë të huaj të IS dhe familjet e tyre të mbyllur në burgje dhe kampe.

Turqia ka kërkuar që Suedia të ekstradojë një numër personash që Turqia konsideron se kanë lidhje me grupet terroriste, por ka shumë informacione të ndryshme se sa janë të përfshirë dhe nëse është e mundur ekstradimi i tyre.

Në një konferencë për shtyp, Erdogan korrigjoi gazetarin e Sveriges Radio dhe tha se ka kërkesa që 73 persona të ekstradohen.

Kohët e fundit, kërkesat për ekstradim nuk janë shprehur aq qartë nga ana e Turqisë.
Përveç kësaj, Turqia ka kërkuar që Suedia të mos ketë kufizime ndaj industrisë turke të mbrojtjes.

Në lidhje me pushtimin e Turqisë në pjesë të Sirisë veriore në vitin 2019, Suedia refuzoi aplikimet nga kompanitë që donin të eksportonin pajisje ushtarake në Turqi dhe ish-ministrja e jashtme Ann Linde ka shtyrë çështjen që BE-ja duhet të ketë një embargo armësh kundër Turqisë.

Tani Suedia është përkulur për këtë çështje dhe ka lejuar eksportin e pajisjeve ushtarake në Turqi.

A jane keto lëshimet e Suedisë dhe çfarë fuqie ka Turqia kur vjen puna për të lejuar Suedinë në aleancën e mbrojtjes së NATO-s.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s