Kategori
Uncategorized

Mediat britanike zbulojnë dokumentet sekrete: Shqipëria ka humbur informacionet për 17 mijë kriminelë, mund të jenë në Britani

Dosjet zbulojnë se:

Të dyshuarit, përfshirë disa të dënuar, kanë hyrë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar për të krijuar rrjete të mëdha droge;

Zyrtarët britanikë ishin aq të frikësuar se kombi po mbetej prapa në luftën kundër mafiozëve, saqë u ofruan të profilizonin gjenetikisht një sasi prej 17,000 kriminelësh shqiptarë;

Emrat, vendndodhjet dhe detajet e kontaktit të agjentëve të shërbimit sekret shqiptar janë bërë publike, në një shkelje ‘katastrofike’ të sigurisë;

Një bos droge shqiptar bleu në mënyrë të paligjshme prona luksoze në Mbretërinë e Bashkuar nën emrin e një të afërmi britaniko-shqiptar , si pjesë e perandorisë së tij kriminale shumë milionëshe;

Mafiozët shqiptarë planifikuan një seri atentatesh ‘me pushkë gjuetie’, duke përfshirë edhe kryeministrin e Kosovës fqinje në përpjekje për të krijuar terren.

Ekspertët e shërbimit sekret mbrëmë e përshkruan rrjedhjen si një ‘goditje shkatërruese’ dhe paralajmëruan se ajo mund të frenojë përpjekjet për të luftuar krimin e organizuar shqiptar me vite.

Grumbulli masiv i të dhënave u vodh nga kompjuterët e qeverisë shqiptare në korrik dhe është publikuar gradualisht në internet, me zbulimin e fundit të mërkurën e kaluar.

Shqipëria ka akuzuar Iranin se qëndron pas sulmit dhe muajin e kaluar ndërpreu marrëdhëniet diplomatike dhe dëboi personelin e ambasadës iraniane pas një hetimi të përbashkët me FBI-në.

Numri i emigrantëve shqiptarë që mbërrijnë në brigjet e Britanisë është rritur në një vit rekord për kalimet me varka të vogla. Më shumë se 12,000 shqiptarë – midis një deri në dy për qind të meshkujve të rritur – kanë mbërritur deri më tani këtë vit.

Shqipëria, një vend me vetëm 2.8 milionë banorë, përbën përqindjen më të madhe të të burgosurve të huaj në burgjet britanike dhe shqiptarët kanë dhjetë herë më shumë gjasa të burgosen se mesatarja në Mbretërinë e Bashkuar.

Kreu i opozitës shqiptare, Sali Berisha, tha se ky zbulim ka vënë në dijeni bosët e krimit se janë nën vëzhgim dhe tashmë do të largohen nga vendi. “Ky është një moment kur Shqipëria është kthyer në vendin më të rrezikshëm në Ballkan dhe Evropë”, tha ai.

The Mail on Sunday ka verifikuar se në këtë listë janë përfshirë edhe emrat e shumë prej bosëve shqiptarë të drogës, të profilit më të lartë, që kanë operuar në Britani.

Aty përfshihet një 37-vjeçar i dyshuar si bos i krimit shqiptar, i cili u ndalua nga Mbretëria e Bashkuar për përfshirjen e tij të dyshuar në përmbytjen e vendit me kokainë dhe kanabis vitin e kaluar pas një beteje me Home Office.

Në listë është edhe një vrasës i dënuar, i cili u arrestua nga Policia Metropolitane në vitin 2019, pasi kishte kaluar 22 vite në arrati, dhe u deportua në Shqipëri nëntorin e kaluar. Ai kishte përdorur një emër të rremë për të kërkuar azil në Mbretërinë e Bashkuar si refugjat i rremë kosovar.

Në dosje gjenden informacione nga informatorët e shërbimeve të sigurisë që ekspozojnë sesi tentakulat e krimit të organizuar shqiptar janë shtrirë në Britani.

Një informatë e dërguar në tetor të vitit të kaluar zbulon se një ‘bos droge shqiptar’ ka blerë prona luksoze me vlerë miliona paund, duke përfshirë ‘shumë prona’ në Britaninë e Madhe, në emër të xhaxhait të tij shqiptaro-britanik.  Xhaxhai, shton mesazhi, ‘është i rrezikshëm dhe mban armë në çdo kohë’.

Kjo përfshin ndihmën e Forcave Kufitare Britanike në aeroportin e kryeqytetit Tiranë dhe një marrëveshje zyrtare për të mbështetur portin e Durrësit, më i madhi në Shqipëri. Një delegacion duke përfshirë zyrtarë nga porti Felixstowe udhëtoi atje në kuadrin e asaj marrëveshjeje.

Në mënyrë domethënëse, dokumentet e zbuluara përfshijnë gjithashtu një projekt-marrëveshje të shënuar “Zyrtare” për të pastruar një grumbull të supozuar prej 17,000 mostrash të ADN-së nga personat e ndaluar dhe arrestuar në Shqipëri që nga viti 2018, që duhej të shtoheshin në një bazë të dhënash në internet si “çështje urgjente”.
Marrëveshja do të zgjaste për 24 muaj nga gushti 2021, por nuk është e qartë nëse do të realizohej.

Dështimi për të futur kriminelët në një bazë të dhënash në internet mund t’i lejojë ata të kalojnë kufijtë pa ngritur alarm për sistemet kompjuterike të emigracionit, paralajmëruan ekspertët.

Zyrtarët shqiptarë shprehën falënderimet e tyre për ndihmën e Britanisë së Madhe, me një email nga ish-shefi i policisë që falënderonte ambasadorin britanik ‘për gjithë mbështetjen tuaj deri tani’, duke shtuar: ‘Ne kemi nevojë për mbështetjen tuaj për përpjekjet tona të përbashkëta kundër krimit të organizuar.’

Ndoshta rrjedhja më e dëmshme është një dokument 16 faqesh që përshkruan emrat, informacionin e pasaportës dhe numrat e telefonit të anëtarëve të shërbimit të inteligjencës shtetërore të Shqipërisë SHISH, ekuivalenti i “MI5”.

Në dosje gjenden edhe emrat e oficerëve të Agjencisë Kombëtare të Krimit, versioni britanik i FBI-së, të cilët ndodhen në Shqipëri në përpjekje për të luftuar bandat e organizuara kriminale.

Janë zbuluar gjithashtu raporte të fshehta të shërbimit sekret, duke përfshirë atë që detajon një plant nga kriminelët shqiptarë për të kryer një sërë atentatesh me snajperë dhe një pushkë gjuetie, përfshirë ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti. Kjo synonte të destabilizonte vendin në mënyrë që gangsterët të mund të fitonin një terren. Komploti u konfirmua nga qeveria e Kosovës në shtator.

Philip Ingram, një ish-kolonel me inteligjencën ushtarake britanike, paralajmëroi se rrjedhjet e dosjes mund të pengojnë seriozisht përpjekjet britanike për të penguar kriminelët shqiptarë që kontrollojnë kontrabandën e njerëzve me anije të vogla, ndërkohë që bandat ‘ndryshojnë taktikat e tyre për të qënë një hap përpara’.

“Këto rrjedhje janë një goditje shkatërruese jo vetëm për shërbimet shqiptare të sigurisë, por edhe për agjencitë tona të zbatimit të ligjit që punojnë për të mbrojtur brigjet tona nga bandat kriminale,” tha ai.

Zyra e Brendshme tha se nuk i komenton rrjedhjet, ndërsa një zëdhënës i qeverisë shqiptare tha se materiali ishte një ‘përzierje e së vërtetës dhe gënjeshtrës’ dhe kundërshtoi disa nga shifrat e përmendura në dokumentet zyrtare si ‘numra krejtësisht të sajuara’. Të pyetur për sqarim, ata nuk u përgjigjën.

Ai shtoi: ‘Shqipëria ka qenë viktimë e një sulmi kibernetik nga Irani, i cili është dënuar nga NATO.’

Ministrja e Brendshme Suella Braverman: Britania është bujare … por njerëzit që vijnë këtu ilegalisht nuk janë të mirëpritur

Image
Ndërsa përballemi me një situatë tepër sfiduese, dua të bëj të qartë se çfarë po bëjmë për të frenuar numrin e njerëzve që mbërrijnë këtu ilegalisht me varka të vogla.
Së pari, dëshiroj të falënderoj banorët e Kentit dhe Forcat tona Kufitare, ushtarakët dhe personelin tjetër që punojnë në rajon. Unë i kuptoj plotësisht zhgënjimet e tyre.
E vërteta është se populli britanik është ngopur me numrin e varkave që arrijnë në brigjet tona.
Nuk mund të jetë e drejtë që mijëra njerëz po paguajnë kontrabandistët – kriminelë të organizuar – për të bërë një udhëtim vdekjeprurës të rrezikshëm përtej Kanalit përpara se të zhduken në ekonominë e zezë ose të kërkojnë mbështetje financiare nga taksapaguesit.

Nuk është e drejtë që britanikët të marrin një faturë prej 2 miliardë funtesh çdo vit, sepse sistemi i azilit është thyer nga një valë e paprecedentë e migrimit të paligjshëm.

Nuk është e drejtë që ata që kërkojnë të minojnë dhe abuzojnë me sistemin tonë të hyjnë në radhë, duke marrë burime nga njerëzit që kanë nevojë të vërtetë.

Ndërsa disa kritikë japin vetëm ide përralla dhe kampionët e Partisë Laburiste hapin kufijtë dhe nuk kanë dëshirë apo plan për të goditur emigracionin ilegal, unë po punoj natë e ditë për zgjidhje reale dhe të zbatueshme. Celula jonë e përbashkët e inteligjencës MB-Francë ka çmontuar 55 grupe të krimit të organizuar që nga viti 2020.
Në javët e ardhshme, ne do të ndërmarrim hapa të mëtejshëm për të luftuar bandat e kontrabandës së njerëzve që veprojnë në plazhet franceze.

Autoritetet franceze, me mbështetjen tonë, kanë ndaluar më shumë se 29,000 kalime të paligjshme që nga fillimi i vitit – dy herë më shumë se vitin e kaluar – dhe kanë shkatërruar më shumë se 1,000 varka. Unë dhe homologu im francez, Gerald Darmanin, po punojmë për të ndërtuar një bashkëpunim më të madh dhe për të përdorur më mirë teknologjinë e mbikëqyrjes në Mbretërinë e Bashkuar.

Kryeministri dhe Presidenti Macron janë zotuar gjithashtu të shtojnë veprimet tona.

Ne duhet të kapërcejmë të gjitha pengesat ligjore dhe ta bëjmë partneritetin tonë të Ruandës të funksionojë – ne po e mbrojmë atë fuqishëm në gjykata. Nëse emigrantët e paligjshëm e dinë se nëse kalojnë Kanalin, do të transportohen me shpejtësi në Ruandë – ose në çdo vend tjetër me të cilin ne bëjmë marrëveshje – nxitja për të ardhur do të zhduket.

Ne po punojmë gjithashtu ngushtë me qeverinë shqiptare për të inkurajuar kthimet dhe përpunimin e rasteve dhe largimeve sa më shpejt të jetë e mundur.

Shumë shqiptarë pretendojnë në mënyrë të rreme se janë viktima të ‘skllavërisë moderne’ – pavarësisht se kanë paguar mijëra për të ardhur këtu. Ky është një abuzim i sistemit tonë që duhet të ndalet. Ne kemi nevojë për një sistem që fokusohet te viktimat e vërteta të skllavërisë – jo te ata që përpiqen të anashkalojnë rregullat tona të imigracionit.

Aty ku ligji vendas ose ndërkombëtar pengon të drejtën tonë sovrane për të mbrojtur kufijtë tanë, unë do të veproj.

Ne gjithashtu duhet të heqim dorë nga përdorimi i hoteleve të shtrenjta.
Ndërsa ndërmarrim hapa për të trajtuar kalimet, ne do të punojmë pa u lodhur për të shkurtuar kohën tonë të përpunimit të azilit. Ne kemi parë tashmë një skemë pilot të suksesshme në Leeds, e cila ka më shumë se dyfishuar përpunimin e kërkesave për çdo punonjës të rastit, dhe ne tani po e shpërndajmë këtë në të gjithë vendin.

Megjithatë, duhet të jem i sinqertë – kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë.
Ne do të dyfishojmë përpjekjet tona në fronte të shumta për t’i dhënë fund tregtisë së këtyre bandave të liga. Kjo do të kërkojë një qasje të gjithë qeverisë.

Britania është një vend bujar dhe i sjellshëm. Ne gjithmonë i trajtojmë të gjithë në mënyrë humane. Por njerëzit që vijnë këtu ilegalisht nga vende të sigurta nuk janë të mirëpritur dhe nuk duhet të presin të qëndrojnë. Çdo qasje tjetër do të ishte e papërballueshme, do të na bënte më pak të sigurt dhe do të ishte jashtëzakonisht e padrejtë me të gjithë të tjerët.

Ky është plani që populli britanik dëshiron. Unë do ta dorëzoj atë.”/SYRI.NET

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s