Kategori
Uncategorized

ÖB nuk i thote jo armeve bërthamore në Suedi

ÖB: Rusia na sheh si pjesë të konfliktit

Komandanti i Përgjithshëm Micael Bydén.

Situata e sigurisë është shumë serioze dhe zhvillimi i botës përreth i pasigurt, dhe Forcat e Armatosura Suedeze kërkojnë masa të menjëhershme, si forcimi i mbrojtjes ajrore dhe robotike dhe që mbrojtja të rritet më shpejt.

Kjo bëhet e ditur në një konferencë për shtyp për këshillat ushtarake që Forcat e Armatosura i kanë dhënë qeverisë përpara anëtarësimit në NATO. 

Në konferencën për shtyp, komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura Micael Bydén dhe Drejtori i Përgjithshëm Mikael Granholm prezantojnë këshillat ushtarake. 

Micael Bydén thotë se një këshill ushtarak në vjeshtën e vitit 2022 duhet – dhe do – të marrë gjurmët e tij nga zhvillimet në mbarë botën, pak më shumë se tetë muaj pas pushtimit në shkallë të gjerë të Ukrainës nga Rusia.

– Është një situatë shumë serioze e politikës së sigurisë dhe gjithashtu një situatë serioze e sigurisë, një zhvillim i pasigurt botëror me të cilin duhet të përballemi. Nuk mund të përjashtojmë as zhvillime më serioze. Nuk përjashtojmë asgjë për momentin, thotë ai dhe vazhdon:  

– Jemi në një konflikt afatgjatë mes Rusisë nga njëra anë dhe Perëndimit kolektiv nga ana tjetër. Në këtë konflikt, Suedia është një aktor, jo më pak në sytë e rusëve, dhe ne duhet ta kemi parasysh këtë. Ne gjithashtu duhet të përballemi me pasojat e kësaj kur investojmë në aftësinë mbrojtëse. 

Është e nevojshme për anëtarësimin në NATO

Öb Micael Bydén paraqet atë që do t’i kërkohet Suedisë për të marrë pjesë si anëtare e NATO-s. Ndër të tjera, të jetë një bazë për praninë e NATO-s në Evropën veriore. 

– Anëtarësimi në NATO do të rrisë pragun e konfliktit ushtarak. Ne bëhemi pjesë e parandalimit të NATO-s. Kjo nuk do të thotë se ne mund të relaksohemi kur bëhet fjalë për investimet tona në mbrojtjen ushtarake. Ajo kërkon aftësi të konsiderueshme mbrojtëse për territorin dhe aleatët e vet, thekson ai dhe përmbledh këshillat kombëtare në disa pika:

Se Suedia heq dorë nga rezervat kombëtare.
Se Suedia ofron aftësi për gatishmëri për incidente në ajër për forcat detare të aleancës dhe praninë e përforcuar përgjatë kufirit lindor të NATO-s.
Se Suedia merr pjesë në njësinë e reagimit të shpejtë të NATO-s.
Që ne të vendosim Suedinë si një zonë bazë të mundshme për forcat aleate luftarake tokësore, detare dhe ajrore. 

– Për më tepër, aftësitë kombëtare duhet urgjentisht të forcohen. Shembujt e kësaj kanë të bëjnë me mbrojtjen e përbashkët të integruar ajrore dhe robotike. Bëhet fjalë për sistemet e menaxhimit ndërveprues dhe për mbështetjen e vendit pritës, thotë Micael Bydén, i cili pretendon se Suedia ka përpara nesh “një rrugëtim mendor dhe praktik”, si ushtarakisht ashtu edhe politikisht. 

ÖB beson se rezervat në lidhje me anëtarësimin në NATO krijojnë ngërçe, pavarësisht nëse çështja ka të bëjë me praninë e përhershme të NATO-s, apo armët bërthamore në tokën suedeze. 

– Atëherë mund të hyjë niveli politik dhe të marrë vendime për gjëra të tilla, thotë ai. 

Gjatë konferencës për shtyp, ÖB pyetet nëse është e rëndësishme, për shembull, të ketë armë bërthamore në Suedi në rast të anëtarësimit të ardhshëm në NATO. 

– Këshilla ime është shumë e qartë: fillimisht pa rezerva. Pavarësisht se cilët shembuj u ngritën në dhomë, ju duhet t’i përgjigjeni po kësaj pyetjeje. Por krijimi i bravave edhe para se të hyni si anëtar do të krijojë vetëm pengesa. Pra, Këshilli nuk ka asnjë rezervë dhe më pas niveli politik duhet të hyjë në binarë dhe të marrë vendimet që duhen marrë, pavarësisht nëse bëhet fjalë për praninë e përhershme të aleatëve të NATO-s apo nëse bëhet fjalë për para-ruajtje. Këto janë vendime politike, përgjigjet ai.

ÖB nuk dëshiron të hyjë në detaje se cilat armë ka rekomanduar që qeveria të furnizojë Ukrainën.  

Më pas arrihet qëllimi i kostove të mbrojtjes

ÖB beson se qëllimi që mbrojtja të kushtojë 2 për qind të PBB-së. do të arrihet në vitin 2026. Që është një avancim në krahasim me më parë. Kjo nuk do të thotë se është rritur ritmi i zgjerimit të mbrojtjes, por ka të bëjë më shumë me rritjen e kostove, sqaron ai në përgjigje të një pyetjeje. 

– Gatishmëria për incidente në ajër dhe për marinën duhet t’i dorëzohet NATO-s sapo të hyjmë në NATO.

Organizata e luftës do të përfshijë 12,1000 njerëz në vitin 2035. 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s