Kategori
Uncategorized

Forcat e armatosura po përgatiten për luftë – duan të blejnë drone kamikaze

Drone kamikaze, artileri raketore dhe spitale fushore.

Kur Forcat e Armatosura Suedeze paraqitën planin e tyre për vitet e ardhshme, mesazhi ishte se Suedia tani duhet të përgatitet për luftë.

– Nuk përjashtojmë asgjë për momentin, thotë komandanti i përgjithshëm Micael Bydén.

Situata e sigurisë është shumë e rëndë – dhe Forcat e Armatosura nuk mund të përjashtojnë “zhvillime edhe më serioze”.

Kjo u konfirmua nga ÖB Micael Bydén gjatë një konference për shtyp të martën, kur Forcat e Armatosura Suedeze paraqitën këshillat e tyre ushtarake – domethënë planin se si mbrojtja dëshiron që të përdoren fondet e rritura të mbrojtjes.

– Nuk përjashtojmë asgjë për momentin, tha Micael Bydén dhe më pas vazhdoi me luftën agresioni të Rusisë në Ukrainë:

– Në këtë konflikt, Suedia është një aktor, jo më pak në sytë e rusëve, dhe këtë duhet ta kemi parasysh. Ne gjithashtu duhet të pranojmë pasojat e kësaj kur investojmë në aftësitë mbrojtëse, thotë Micael Bydén gjatë fjalimit të tij.

A thua në këtë raport se duhet të përgatitesh për luftë?

– Po, kjo është detyra e mbrojtjes totale, domethënë përgatitja për atë që është niveli më i lartë i gatishmërisë dhe sulmit të armatosur. Sipas përkufizimit, ju mund të përdorni fjalën luftë, thotë Micael Bydén për Aftonbladet.

Ndër investimet që Forcat e Armatosura suedeze po propozojnë tani që politikanët t’i thonë po janë disa risi të karakterit sulmues. Në dokumentet e Forcave të Armatosura suedeze, thuhet se aftësitë duhet të jenë në gjendje të përdoren, ndër të tjera, për të “luftuar në mënyrë të qëndrueshme kundër një sulmuesi që është vendosur në territorin suedez”.

Forcat e armatosura mbajnë një konferencë shtypi ku komandanti i përgjithshëm Micael Bydén dhe drejtori i përgjithshëm Mikael Granholm prezantojnë financat e ardhshme të forcave të armatosura, mbështetjen e vazhdueshme për Ukrainën dhe hyrjen e ardhshme në NATO.

Forcat e armatosura mbajnë një konferencë shtypi ku komandanti i përgjithshëm Micael Bydén dhe drejtori i përgjithshëm Mikael Granholm prezantojnë financat e ardhshme të forcave të armatosura, mbështetjen e vazhdueshme për Ukrainën dhe hyrjen e ardhshme në NATO.Foto: TT

“Është në planet tona”

Një armë që Forcat e Armatosura suedeze duan tani, e cila mund të përdoret në këtë kontekst, është ajo që përshkruhet si robotë patrullimi, një “avion pa pilot i një lloji të disponueshëm me një pjesë luftarake”. Në raportet e mediave nga Ukraina, arma shpesh është quajtur “dronë kamikaze”.

– Është një aftësi që ka rezultuar efektive. Dhe sa i përket pa pilotit në përgjithësi, është një pistë zhvillimi ku duhet të bëjmë më shumë. Quhet një njësi robot patrulluese, është një mjet mjeti pa pilot me një lloj efekti kinetik, një robot. Është në planet tona, thotë Micael Bydén.

Sipas Forcave të Armatosura Suedeze, dronët kamikaze duhet të trajtohen nga një njësi me madhësi batalioni dhe duhet të jenë gati për përdorim deri në vitin 2030.

Aftësi të tjera të reja që Forcat e Armatosura Suedeze duan të zbatojnë deri në vitin 2030 janë:

  • Një batalion artilerie raketore, një armë që Ukraina ka mundur ta përdorë për të arritur thellë pas linjave ruse gjatë vitit të kaluar.
  • 60 luftarakë të rinj Model E Gripen.
  • Një nëndetëse e re, e pestë.
  • Një njësi e re e mbrojtjes së IT
  • Kapaciteti i zgjeruar në zonën hapësinore, ndër të tjera në formën e satelitëve të vegjël, të cilët duhet të jenë në gjendje të rrisin “aftësinë për të paralajmëruar”.

Përveç kësaj, Forcat e Armatosura Suedeze duan të rimarrin spitalet në terren, të cilat gjatë mbrojtjeve të mëparshme pushtuese ishin një çështje e qartë e gatishmërisë suedeze. Sipas dokumenteve të mbrojtjes, dy spitale të reja fushore duhet të jenë gati për t’u vendosur deri në vitin 2030 dhe dy të tjerë deri në vitin 2035.

I ashtuquajturi "dron kamikaze" amerikan

I ashtuquajturi “dron kamikaze” amerikanFoto: AeroVironment

Do të rinovojë tanket

Në Kiruna, në bazën ajrore të çmontuar Kalixfors, Forcat e Mbrojtjes Norvegjeze duan të krijojnë një detashment të ri, një nënndarje të një regjimenti. Qëllimi është të rritet kapaciteti për mbështetjen e vendit pritës – pra, mundësinë e marrjes së ndihmës nga vendet mike në rast të një sulmi ushtarak kundër Suedisë.

Në të njëjtën kohë, në kartat po kryhen disa projekte për rritjen e qëndrueshmërisë, si rinovimi i tankeve, blerja e mjeteve të reja luftarake dhe vendosja e robotëve kundërajrorë në korvetat Visby.

Sipas Komandantit të Përgjithshëm, pritet që organizata e kombinuar e luftës të përbëhet nga 121,000 njerëz deri në vitin 2035, dhe në atë kohë, çdo grup i rekrutuar do të numërojë 10,000 të rinj çdo vit.

“Duhet të shtohen njësi të reja ushtarake dhe për të trajnuar dhe stafuar një organizatë më të madhe dhe për të përmbushur zhvillimin e botës dhe anëtarësimin në NATO, kërkohet rritje e personelit në të gjitha kategoritë e personelit”, thotë Micael Bydén

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s