Kategori
Uncategorized

Varri i pakrahasueshëm i perandorit – që askush nuk ka mundur ta shohë

Thellë nën tokë shtrihet varri gjigant i perandorit Qin Shi Huangdi.

Këtu gjenden gurë të çmuar, objekte të rralla, një pallat i rrethuar nga lumenj të merkurit të lëngshëm dhe një tavan me kube me yjet e qiellit. Të gjitha të ndezura me ndriçim të mundësuar nga vaji i balenës për të djegur sa më gjatë të jetë e mundur.

Në qendër qëndron arkivoli i perandorit.

Në varrin e mrekullueshëm, e gjithë Kina përfaqësohet – këtu ai mund të sundojë edhe pas vdekjes. Dhe kushdo që shqetëson prehjen përfundimtare të Perandorit rrezikon të shpohet nga shigjetat nga harqet e vendosura për të ndaluar pushtuesit.

Kështu përshkruhet në burimet e vjetra mauzoleumi i perandorit. Historiani kinez Sima Qian shkruan rreth 100 vjet pas vdekjes së perandorit se ndërtimi i varrit filloi në vitin 246 para Krishtit, kur Qin Shi Huangdi u bë mbret i Qin (në Shaanxi të sotëm) dhe se ai u varros në pallatin e nëndheshëm disa kohë. pas vdekjes së tij. Pas kësaj, portat u mbyllën dhe ata që punonin në varr u mbyllën brenda. 

Mauzoleumi i perandorit Qin Shi Huangdi ndodhet në veri të malit Lishan, rreth 30 kilometra në lindje të Xian qendror në Kinë. Ajo që shihet nga varri mbi tokë është një kodër e madhe, në formë piramide. Që atëherë, pemët dhe bari janë mbjellë në kodër për të imituar një mal natyror. 

Në vitin 246 pes, Qin Shi Huangdi u emërua mbret i Qin (Shanxi i sotëm).  Pasi pushtoi të gjitha mbretëritë rivale, ai u kurorëzua perandor 25 vjet më vonë.  Ai mbretëroi deri në vdekjen e tij në 210 para Krishtit.

Në vitin 246 pes, Qin Shi Huangdi u emërua mbret i Qin (Shanxi i sotëm). Pasi pushtoi të gjitha mbretëritë rivale, ai u kurorëzua perandor 25 vjet më vonë. Ai mbretëroi deri në vdekjen e tij në 210 para Krishtit.

Piramida e varrimit të perandorit është mbuluar me bar dhe pemë.  Në të djathtë, një skicë e tumës së varrimit në prerje tërthore që tregon se si dikush imagjinon varrin që do të ndërtohet, arkivoli i vendosur në mes.  Nuk ka shenja grabitjeje dhe besohet se varri është ende i paprekur.
Piramida është vetëm një pjesë e vogël e gjetjeve interesante në kompleksin e varreve, i cili mbulon një sipërfaqe prej 56 kilometrash katrorë. 

Pranë mauzoleut gjenden mbetjet e mureve të gjata, rreth 10 metra të larta, dhe në veri të varrit, në vitin 2012, u gjetën themelet e një pallati të madh perandorak.

Por gjetja më e famshme është bërë padyshim në vitin 1974 nga disa fermerë të cilët, në kërkim të ujit, filluan të gërmojnë një pus rreth 2 kilometra në lindje të varrit. Rreth një metër në tokë, ata gjetën copa qeramike dhe shigjeta bronzi.

Fermerët kishin hasur në një nga zbulimet më të mëdha arkeologjike të shekullit të kaluar - Ushtrinë Terrakota. Gjatë gërmimeve, u gjetën korridore të gjata me mijëra statuja balte që përshkruanin luftëtarë, kuaj dhe karroca druri në madhësi reale.

Ishte ushtria e perandorit që qëndroi gati për betejë, me fytyrë nga lindja - nga drejtimi që kishte frikë se armiku do të sulmonte.
Figurat e terrakotes peshojnë midis 110 dhe 300 kilogramë, janë afërsisht 180 centimetra të gjata dhe të gjitha kanë pamje unike, individuale.  Fillimisht, statujat prej balte ishin pikturuar me ngjyra, por shumica e ngjyrave janë zbehur me kalimin e kohës.

Figurat e terrakotes peshojnë midis 110 dhe 300 kilogramë, janë afërsisht 180 centimetra të gjata dhe të gjitha kanë pamje unike, individuale. Fillimisht, statujat prej balte ishin pikturuar me ngjyra, por shumica e ngjyrave janë zbehur me kalimin e kohës. Foto: ShutterstockNdani foton në Pinterest

Thuhet se mbi 700,000 njerëz gjatë viteve punuan për të përfunduar varrin e perandorit – një njeri që bëri gjithçka në fuqinë e tij për të shmangur shtrirjen në të.

Qin Shi Huangdi ishte regjenti që mundi të gjithë armiqtë e tij, u kurorëzua Perandor i Kinës, u kujdes që rrjeti rrugor në mbretëri të zgjerohej dhe që Muri i Madh i Kinës të bëhej një linjë e unifikuar e mbrojtjes. Sa jetë njerëzore kërkonin këto projekte ndërtimi kolosale nuk ishte diçka për të cilën ai mendonte. Ai vetë, nga ana tjetër, kishte frikë se mos vdiste.

Aq i tmerruar nga ideja sa dërgoi disa ekspedita luksoze në botë për t’u përpjekur të gjenin një mënyrë për ta bërë atë të pavdekshëm.

Perandori Qin Shi Huangdi zgjeroi dhe lidhi muret tashmë ekzistuese në një linjë të gjatë mbrojtëse.

Perandori Qin Shi Huangdi zgjeroi dhe lidhi muret tashmë ekzistuese në një linjë të gjatë mbrojtëse.

Rritja e vlerave janë arsyeja pse gërmimet në mauzole nuk kanë filluar ende. Arsyeja kryesore, megjithatë, është se aktualisht nuk ka mjaft teknologji të mirë për të kryer një gërmim të sigurt që nuk rrezikon të shkatërrojë asnjë gjetje. Kështu, perandori i parë i Kinës do të lejohet të shtrihet i pashqetësuar në mauzoleumin e tij për një kohë tjetër dhe të gërmojë mbi sekretet e tij.

Nuk ka dyshim se kompleksi i varreve të perandorit të parë të Kinës është i pasur me gjetje.  Pikërisht në perëndim të varrit, dy skuadra kuajsh prej bronzi në gjysmë shkallë u gjetën në vitin 1980.  "Karoja e lartë" është 2.27 metra e gjatë dhe drejtohet nga një karrocier në këmbë i armatosur me shpatë dhe hark.  Karroca dhe kuajt së bashku peshojnë mbi një ton.

Nga Anna Falk

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s