Kategori
Uncategorized

Trump thërret Amendamentin e Pestë pas bastisjes së FBI-së

Të hënën, FBI kreu një kontroll në rezidencën e Trump në Florida, ndërsa ai vetë ndodhej në Nju Jork.

Në të njëjtën kohë, ai po dëshmon nën betim në çështjen civile kundër tij në shtetin e Nju Jorkut.

Në një deklaratë zyrtare, ish-presidenti tani po synon posaçërisht Prokuroren e Përgjithshme Letitia James, per te cilën ai beson se po drejton një fushatë për ta “shkatërruar” atë.

– Ky sulm politik mbi mua, familjen time dhe kompaninë time të madhe është përpjekja e saj e neveritshme për të përmbushur premtimin cinik dhe tejet korruptiv.

– Ajo deklaroi: “Mezi pres të shkoj në zyrën e DA çdo ditë dhe ta padis atë… dhe më pas të shkoj në shtëpi!”, thotë Trump në deklaratë.

Procesi civil kundër tij e përshkruan Trump si një “ekspeditë peshkimi keqdashëse dhe hakmarrëse”. Ai gjithashtu pretendon se do të përdorë Kushtetutën e SHBA “në masën më të plotë” për të mbrojtur veten kundër asaj që ai e përshkruan si një sulm.

Trump thotë gjithashtu se do kerkoje zbatimin e Amendamentit te Pestë të Kushtetutës…

▪️Të drejtën për të mos dëshmuar kundër vetes dhe për të mos iu përgjigjur pyetjeve në çështjen civile kundër tij.

https://www.expressen.se/nyheter/trump-aberopar-femte-tillagget-efter-fbi-raden/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s