Kategori
Uncategorized

SM News: Baza ushtarake ruse do të vendoset në Serbi

Simbas ambsadorit rus në Beograd Alexander Botsan Kharchenko, krijimi i një baze ushtarake ruse në Serbi u quajt çështja sovrane e Beogradit.

Linku ne origjinal .
http://mr-rf.ru/news/44562-sm-news-v-serbii-budet-razmeshchena-rossiyskaya-voennaya-baza/

Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Rusisë në Beograd, Alexander Botsan-Kharchenko, foli për krijimin e një baze ushtarake ruse në Serbi.

Siç theksoi Botsan-Kharchenko, vendosja e bazave ruse në Serbi është çështje sovrane e këtij vendi. Diplomati gjithashtu vuri në dukje se, përveç kësaj, kjo është një çështje e vetë Rusisë.

Serbia është një vend mik i Rusisë dhe “thelbësisht kundërshton sanksionet anti-ruse”.

Vendet vazhdojnë bashkëpunimin në fushën ushtarako-teknike, duke krijuar kushte të favorshme për cilësinë e asaj që furnizohet.

Ambasadori theksoi se Rusia siguron stabilitetin energjetik të Serbisë.

Linku ne origjinal .
https://euroweeklynews.com/2022/08/08/russia-reportedly-set-to-establish-military-base-in-serbia-claims-russian-ambassador/amp/

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s