Kategori
Uncategorized

Deri tani, janë të varfërit dhe paga të ulëta të Evropës ata që po paguajnë çmimin e Ukrainës …

Nga -Carl Johansen, zëdhënës i politikës së jashtme për OZHM-të.

Që kur Rusia sulmoi Ukrainën më 24 shkurt, Perëndimi është sunduar nga frika .

Frika nga përshkallëzimi, frika se mos zemërohet Putini, frika nga humbja e Ukrainës

Por edhe nga fitimi i Ukrainës, dhe kështu “poshtërimi” i Rusisë.

Kërcënimet dhe veprimet e Putinit kanë dominuar kryesisht reagimin tonë.

Deri më tani, kjo ka qenë fitorja më e madhe e regjimit të Putinit.

Tani për tani, vetëm Putin e ka një qëllim të qartë të luftës.

Evropa, Shtetet e Bashkuara dhe NATO nuk e kanë atë.

Nëse nuk e ndryshojmë kursin, Ukraina do të shpërbëhet ngadalë dhe përfundimisht do të humbasë.

Lufta kundër demokracisë do të përhapet më tej, e

ndihmuar nga Kina dhe regjimet e tjera autoritare dhe të korruptuara

Pasi të kemi vendosur këtë qëllim, gjithçka që bëjmë duhet të jetë rreth tij.

Ai përfshin peshimin e rrezikut.

Frika që na ka udhëhequr deri më tani duhet t’i lërë vendin llogaritjeve të ashpra dhe të ftohta se çfarë do të çojë te qëllimi dhe rreziqet duhet të peshohen me atë që rrezikojmë duke lënë Putinin të fitojë.

Norvegjia në një masë të vogël ka mbajtur një qëndrim të pavarur ndaj luftës. 

Qeveria mund të kishte folur kundër BE-së për mohimin rus të peshkimit, por në vend të kësaj fshihet pas sanksioneve ekzistuese, ku peshkimi është i përjashtuar.

Sa i përket ndihmës me armë, ne kemi qenë po aq vonë sa Gjermania.


Qëndrimi i Norvegjisë zbehet plotësisht kundër Lituanisë, e cila në gjashtë muajt e fundit i ka rezistuar agresionit të Kinës dhe ka ndërhyrë për të thyer bllokadën e Odesës.

Dhe qeveria Støre vazhdon në të njëjtin drejtim si Solberg, duke insistuar në lidhjen më të ngushtë të Norvegjisë me Kinën përmes një marrëveshjeje të tregtisë së lirë.

Kjo përkundër mbështetjes totale ekonomike dhe propagandistike të diktaturës për regjimin e Putinit edhe pas pushtimit të Ukrainës, dhe pavarësisht konceptit të ri strategjik të NATO-s: «Partneriteti më i thellë strategjik midis Republikës Popullore të Kinës dhe Federatës Ruse për të minuar rregullat ndërkombëtare të bazuara në Rendi është në kundërshtim me vlerat dhe interesat tona”.

Këto janë pyetje serioze.

Aksionet nuk mund të ishin më të larta.

Por kjo nuk e përjashton Norvegjinë nga detyra për të bërë vlerësimet tona, si anëtare e NATO-s dhe si demokraci e pavarur.

Më urgjente tani:

NATO duhet menjëherë të sigurojë armë dhe municion të mjaftueshëm për të parandaluar asgjësimin e Ukrainës dhe në planin afatgjatë të fitojë luftën. Nuk ka asnjë justifikim për të vazhduar vonesën e dorëzimit.

Futja e izolimit të plotë ekonomik të Rusisë, duke përfshirë sanksionet e të gjithë aparatit shtetëror dhe heqjen e shpejtë të gazit rus.

Rishpërndarje e fortë në Evropë dhe në botë, për të kundërshtuar rritjen e çmimeve dhe për të parandaluar gërryerjen e mbështetjes për Ukrainën. Taksa e luftës, rishpërndarja e fitimeve të luftës dhe krijimi i fondeve të synuara janë masat përkatëse.

Rishpërndarja është gjithashtu çelësi për futjen e një ndërprerjeje të shpejtë të importeve të gazit nga Rusia – masa e vetme që do të jetë realisht në gjendje të ndalojë makinën ruse të luftës.

Përveç aspekteve teknike të dorëzimit, do të kushtojë.

Evropa duhet të jetë e gatshme të bëjë sakrifica të rëndësishme.

Deri tani, janë të varfërit dhe paga të ulëta të Evropës ata që po paguajnë çmimin.

Por nuk janë ata që kanë bërë të mundur që Putini ta bëjë energjinë armën e tij më të fuqishme.

Norvegjia, e cila përfiton jashtëzakonisht shumë nga lufta në formën e çmimeve të larta të gazit dhe naftës, duhet të jetë e para në radhë për të kontribuar.

Por me sa duket ne do të preferonim që Ukraina të fshihet nga shtepia sesa të paguajmë pak më shumë për benzinën

Nëse do ta kishim marrë seriozisht situatën në të cilën ndodhet Evropa dhe bota, do t’i jepnim fund diskutimit për uljen e taksave të sheshta për konsumatorët norvegjezë

Uljet e sheshta të taksave vetëm ndihmojnë në mbajtjen e çmimeve të larta dhe përkeqësojnë si krizën energjetike ashtu edhe atë ekonomike.

Paratë duhet të shkojnë për ata që në të vërtetë kanë nevojë për to.

Në këtë mënyrë, ne mund të ndihmojmë në përfundimin e luftës dhe vuajtjeve të patolerueshme të popullit ukrainas.

Nëse nuk e bëjmë, faturën nuk do ta paguajmë kurrë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s