Kategori
Uncategorized

Lufta e Rusisë në Ukrainë e ka kthyer valën e urisë në një cunam.

Historiani i njohur amerikan i specializuar në Rusi dhe Ukrainë, Tymothy Snyder.

Në fillim të këtij muaji, akuzoi presidentin rus Vladimir Putin se kishte një plan veçanërisht të hapur dhe vicioz për të ndryshuar luftën në Ukrainë:

Se ai do të përdorte urinë për luftën kjo me anën e bllokimin e drithit nga Ukraina dhe Rusia si një mjet për të shkaktuar qëllimisht një zi buke.

Kjo do shkaktontevfatkeqësi në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, e cila do të krijojë një valë refugjatësh të uritur të cilët në dëshpërimin e tyre do të kërkojnë strehim në Evropë dhe do të krijojnë një ferr politik për BE-në.

Plani i urisë së Putinit synon gjithashtu të krijojë refugjatë nga Afrika e Veriut dhe Lindja e Mesme, të cilët normalisht e marrin ushqimin nga Ukraina.

Do të krijojë paqëndrueshmëri në BE,” shkroi Snyder në Twitter.

Në atë rast, ne po flasim për një cunami të dyfishtë.

🔻-Së pari, një cunami urie që vret.

🔻-Dhe më pas një cunami refugjatësh të uritur që do të godasë dhe dobësojë Evropën dhe BE-në,duke e detyruar Perëndimin të heqë dorë nga mbështetja e tij për Ukrainën në luftën që Putini i ka shkaktuar vendit.

Lufta në Ukrainë mund të jetë një luftë ndaj kalorive.

Ne tashmë parashikojmë fatkeqësi, fatkeqësi të madhe. OKB-ja paralajmëron në parim për një krizë urie “të pashembullt”, siç thonë ata.

Një krizë që do të prekë 180 milionë njerëz, ndërsa 750,000 njerëz në Etiopi, Jemen, Sudanin e Jugut, Somali dhe Afganistan janë në rrezik të vdekjes.

Kjo ishte një fatkeqësi e parashikuar, sepse shiu ka dështuar në disa pjesë të Afrikës Lindore dhe Gadishullit Arabik për disa cikle me reshje shiu.

Dhe pastaj erdhi lufta në Ukrainë, e cila ndaloi eksportin e pothuajse të gjithë grurit dhe misrit nga Ukraina dhe Rusia jugore nga të cilat zakonisht varen njerëzit e Afrikës së Veriut dhe Lindjes së Mesme.

Këtu, 50 për qind e grurit të tyre importohet nga Ukraina dhe Rusia, anija nga Deti i Zi, e cila tani pak a shumë është e mbyllur për shkak të luftës.

Samiti i G7 në Bavari në fillim të kësaj jave, në deklaratat e tij, ishte shumë i vetëdijshëm për përgjegjësinë e tij për të ndihmuar vendet më të varfra të kalojnë krizën. 

🔻Por ushqimi nuk bëhet nga deklaratat.

Të enjten, një anije mallrash e mbushur me 7,000 tonë drithë u largua nga porti i qytetit të pushtuar të Berdyansk në Detin Azov, anija e parë në një kohë të gjatë që transportonte grurë dhe misër nga tokat më pjellore në botë.

Transporti ishte për - nënvizuan autoritetet ruse - në "vendet mike".

Ashtu si gjatë pandemisë së koronës, ushqimi është tani një krizë në të cilën Rusia dhe Kina konkurrojnë me Perëndimin se kush mund të ndihmojë pjesën më të varfër të botës së pari dhe në mënyrë më efektive.

🔻Mjekësia kineze dhe ruse vaksinuan pjesë të mëdha të Azisë, Amerikës Latine dhe Afrikës, dhe kinezët dhe rusët rifituan simpatinë politike, ndërsa Perëndimi përdori pjesën më të madhe të vaksinës për veten eti si fillim .

🔻Këtë herë bëhet fjalë për ushqimin.

Tani për tani, uria është një vazhdimësi e politikës, për të riformuluar historianin ushtarak Clausewitz.

Pra, ne tashmë mund të përgatitemi për lojën e shantazhit se kush do të fajësohet për një katastrofë në të cilën uria po intensifikohet në pjesë të mëdha të botës, si pasojë e luftës në Ukrainë.

Është një lojë që nuk dihet se do ta fitojë Perëndimi, pavarësisht se ka pak dyshime se kush është përgjegjës për luftën. Diplomacia ndërkombëtare është shumë më e ndërlikuar se ajo 1 + 1 = 2.

Nëse doni ta dini : Putin, + lufta në Ukrainë, = ferr.

Cila është e vërteta.

Por ka ende shumë mosmarrëveshje se cila është e vërteta dhe kush është fajtori për mjerimin.

Ai është Putin, diktatori pushtues dhe masakrues i popullit të Ukrainës ?

Apo janë sanksionet perëndimore kundër Rusisë dhe kolapsi i tregtisë, që padyshim është një përgjigje ndaj luftës së Putinit, por që filloi nga Perëndimi?

Përsëri, ne kemi Putinin – dhe deri tani Kinën – përballë Perëndimit, por tani me urinë globale mes më të varfërve në botë në rrezik.

India dhe një numër vendesh afrikane nuk arritën të kritikojnë pushtimin e Ukrainës nga Putini në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në mars.

Kjo për shkak se ata do të vazhdojnë të mbajnë derën hapur për Rusinë, si politikisht ashtu edhe komercialisht, pavarësisht luftës.

Kur bëhet fjalë për katastrofën e urisë së paralajmëruar prej kohësh, ajo vlen për vendet që para së gjithash do të shqetësohen që asnjë dyer të mos mbyllet përsëri.

Shumë nga vendet e varfra do të jenë aty ku është ushqimi, domethënë – për të gjitha qëllimet praktike, dhe të zhveshur nga çdo turbullim ideologjik – logjika e urisë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s