Kategori
Uncategorized

Kështu NATO-ja do ta ndalë planin luftarak të Putinit në Baltik

NATO dëshiron gati dhjetëfishin e forcave të gatshme për betejë në Evropë me një njoftim të shkurtër. Por në rast të një sulmi rus në të ardhmen e afërt, mbrojtja e kufirit lindor të NATO-s përbëhet nga vetëm 30,000 ushtarë. Kështu do ta ndalë Putinin “pengesa” e NATO-s.

Forca e emergjencës e NATO-s do të rritet nga 40,000 në 300,000 trupa vitin e ardhshëm, njoftoi Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg në takimin e Aleancës së Mbrojtjes në Madrid në fund të qershorit.

Do të jetë përmirësimi më i madh i NATO-s që nga Lufta e Ftohtë dhe, nëse është e nevojshme, trupat do të jenë gati të mbrojnë kufijtë e NATO-s me Rusinë brenda 30 ditëve.

Pas pushtimit të Ukrainës nga Putini, shqetësimet për objektivin e ardhshëm të ish-Bashkimit Sovjetik për presidentin rus janë rritur.

Janë shtuar mijëra trupa dhe presidenti i SHBA Joe Biden ka premtuar tani më shumë trupa në Rumani dhe vendet baltike.

30 mijë e mbrojnë kufirin .

Aktualisht, NATO ka më shumë se 30,000 trupa, shumica e amerikanëve, të vendosur në kufirin lindor me Rusinë dhe është mbrojtja e parë e aleancës mbrojtëse në rast të një pushtimi rus.

Rreth 10,000 prej tyre janë në Estoni, Letoni dhe Lituani.

British Daily Mail e përshkruan atë si “bllokun pengues” të NATO-s.

Në rast të një pushtimi rus, trupat do të vonojnë sulmin derisa të mbërrijnë përforcimet

Shqetësimet e vendeve baltike .

Përfaqësuesit e shteteve baltike kanë shprehur vazhdimisht shqetësimin për taktikat e “bllokut të pengimit” dhe janë të shqetësuar se mbrojtja nuk do të jetë e mjaftueshme për të mbajtur larg trupat ruse derisa të mbërrijnë përforcimet.

Megjithatë, presidenti amerikan Joe Biden ka deklaruar vazhdimisht se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbrojnë “çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s”.

Para pushtimit të Ukrainës, Putini tregoi rreth 200,000 trupa në një stërvitje ushtarake me Bjellorusinë vitin e kaluar.

Por lufta ka goditur rëndë ushtrinë ruse me dhjetëra mijëra ushtarë të vrarë.

Nëse Putini mund të hyjë në një vend tjetër ndërkohë që lufta në Ukrainë po vazhdon, është e paqartë – por analistët e konsiderojnë të pamundur.

100,000 ushtarë amerikanë .

Pas “bllokut pengues” është fuqia e vërtetë e NATO-s në Evropë.

Shtetet e Bashkuara kanë gjithsej 100,000 ushtarë dhe qindra tanke në Evropë.

Së bashku me 10,000 ushtarë të tjerë të NATO-s dhe mbrojtësit e brendshëm të kombeve evropiane, trupat ruse pritet të bien shpejt në një disavantazh të vërtetë numerik.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s