Kategori
Uncategorized

Refuzimi do të justifikohet me faktin se nuk është krim të jesh përkrahës i lëvizjes Gylen në Suedi .

Qeveria aktualisht po trajton shtatë kërkesa nga Turqia për deportime.

Të gjithë janë shtetas turq – sipas një burimi me transparencë, qeveria nuk do të takohet me vendin.

Shumica kanë të bëjnë me mbështetësit e lëvizjes Gylen, thotë një burim.

Turqia

kërkon që Suedia të deportojë rreth 20 persona që ndodhen në Suedi – përndryshe presidenti Recep Tayyip Erdoğan kërcënon se do të ndalojë aplikimin tonë në NATO.

Sipas një burimi me deportim aktualisht janë shtatë raste në tryezën e qeverisë.

Këta janë njerëz që Turqia i klasifikon si terroristë, ose që kanë lidhje me terroristë dhe të cilët vendi dëshiron që Suedia t’i dëbojë.

Sipas informacioneve shumica akuzohen si mbështetës të të ashtuquajturës lëvizje Gylen, për të cilën Erdogan beson se qëndron pas përpjekjes së dështuar për një grusht shteti ushtarak në vitin 2016. Erdogan kërkon që Suedia t’i japë fund lëvizjes dhe që faqet e internetit dhe mediat e lidhura me lëvizjen të mbyllen.

Në mesin e shtatë është gjithashtu një person që Turqia e konsideron të ketë lidhje me PKK .

– Këto janë çështje që Suedia do t’i refuzojë.

Ndoshta të gjitha, thotë një burim me depërtim

Refuzimi do të justifikohet me faktin se nuk është krim të jesh përkrahës i lëvizjes Gylen në Suedi ose sepse ekziston rreziku që personat të persekutohen në vendin e tyre.

Përveç shtatë rasteve, Suedia që nga viti 2019 ka trajtuar 16 kërkesa për ekstradim në Turqi.

Kërkesat konsiderohen të mbyllura – nëntë janë refuzuar sepse personat nuk ndodhen në Suedi, katër janë refuzuar për shkak se Gjykata e Lartë ka gjetur pengesa për ekstradimin, tre janë miratuar.

Që nga viti 2015 nga qeveria dhe Gjykata e Lartë.

Materiali përmban disa njerëz të njohur, duke përfshirë liderin e partisë kurde PYD, Salih Muslim Muhamed.

Atij iu kërkua të dëbohej në vitin 2018 në lidhje me një vizitë të planifikuar në Suedi në vitin 2018 që nuk ndodhi dhe nuk ndodhet në vend.

Një tjetër është gazetari Levent Kenez, i cili u arratis në Suedi në vitin 2016 në lidhje me një gjykatë turke që e akuzonte për shpifje.

Turqia pretendon se Kenez është anëtar i një “organizate të armatosur terroriste” dhe kërkon që ai të deportohet, por Gjykata e Lartë e ka hedhur poshtë këtë.

Levent Kenez nuk është i shqetësuar se Suedia do ta ekstradonte në Turqi.

”Aprovimi i kërkesave nga një lider autoritar do të ishte një goditje e rëndë për vlerat e Suedisë dhe reputacionin e saj në botë, thotë ai.

Vlerësimi i tij është se Erdogan është në radhë të parë duke kërkuar lëshime nga Shtetet e Bashkuara dhe se ai po bojkoton Suedinë për të forcuar pozicionin e saj në vendin e saj.

Një person i tretë që Turqia kërkon ekstradimin është nënë e tre fëmijëve rreth të 40-tave.

Turqia pretendon se gruaja është një terroriste e PKK-së, sipas dokumenteve të qeverisë.

Në një intervistë me ETC, gruaja tha se ajo ishte anëtare e PKK-së përpara se organizata të cilësohej si terroriste dhe se tani jeton e fshehur në Suedi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s