Kategori
Uncategorized

Suedia hedh poshtë akuzat e Turqisë për financimin e PKK

Ndihma e Suedisë për popullsinë dhe refugjatët në Sirinë verilindore arrin në 3.21 miliardë SEK për një periudhë shtatëvjeçare.

Një shumë miliardëshe që Turqia e konsideron si financimin e PKK-së, e cila cilësohet si terroriste.

– Suedia nuk ofron asnjë mbështetje të synuar për kurdët sirianë apo strukturat politike apo ushtarake në verilindje të Sirisë, thotë sekretarja e shtypit e Ministres së Ndihmës për Zhvillim Matilda Ernkran, Nadja Yusuf.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s