Kategori
Uncategorized

Kasapët nga Butja janë rrugës për në qytete të reja në Ukrainë.

Dëshmitë dhe fotot nga Butja pas tërheqjes ruse kanë tronditur botën.

Varrezat masive të zbuluara dhe raportet për abuzim seksual kanë bërë që 1600 ushtarë dhe oficerë rusë nga Brigada e 64-të e Xhirimit të Motorizuar tani të akuzohen për krime lufte.

Në të njëjtën kohë, ka raporte se “kasapët rusë” janë tani në rrugën e tyre drejt objektivave të reja në Ukrainë.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës deklaron se brigada është dërguar në vende të rëndësishme strategjike në rajonin e Kharkiv – dhe shpresa e Kremlinit është se ata do të vriten në mënyrë që të mos mund të dëshmojnë në një gjykatë të mundshme për krimet e luftës, raporton Daily Mail.

“Abuzimi do të vazhdojë”

Shkencëtari ushtarak Ilmari Käihkö nuk beson se Butja është i vetmi qytet i pushtuar nga Rusia ku ndodhin sulme ndaj objektivave civile dhe ai tani po paralajmëron se situata në vend mund të përkeqësohet më tej.

Është e rëndësishme të theksohet se arsyeja që ne dimë se çfarë ndodhi në Butjë është se forcat ruse janë tërhequr nga zona. Deri atëherë nuk dëgjojmë më shumë për të, thotë ai.

A ka ndonjë gjë që mund t’i kthejë forcat ruse?

Mund të jetë e vështirë tani. Lufta do të intensifikohet dhe ne kemi gjëra më të këqija përpara. Mizoritë civile ka të ngjarë të vazhdojnë pasi Rusia vazhdon të pushtojë disa lokacione në Ukrainë.

Nuk e dimë si është situata në Mariupol, është një qytet i madh që është rrethuar nga forcat ruse prej një muaji dhe së shpejti mund të vijnë informacione më të këqija prej andej. Është shumë e mundur që abuzimi po ndodh atje tani.

“Historia nuk do të harrojë”

Sjellja e forcave ruse para drejtësisë nuk do të jetë e lehtë, sipas Käihkö, i cili megjithatë thekson rëndësinë e hetimit të krimeve të dyshuara të luftës.

Fatkeqësisht, nuk ka gjasa që të ndodhë ndonjëherë. Rusia ka përdorur sulmet ndaj civilëve si strategji edhe në luftërat e mëparshme dhe ata nuk do të sjellin ushtarët e tyre para drejtësisë, thotë ai.

Por është e rëndësishme që ngjarjet të hetohen nga parti të pavarura sepse historia nuk do ta harrojë këtë.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s