Kategori
Uncategorized

Ai u veçua si përgjegjës i Butjës

Nënkoloneli rus Azatbek Omurbekov akuzohet si përgjegjës për vrasjen e civilëve në Butjë, shkruan The Times.
Rreth 300 të vdekur, përfshirë gra dhe fëmijë, janë gjetur në qytetin e rimarrë, sipas të dhënave të Ukrainës.
Dëshmitë e tmerrshme kanë bërë që një numër liderësh botërorë të kërkojnë që përgjegjësit e luftës në Ukrainë të sillen para drejtësisë.

Den ryska överstelöjtnanten Azatbek Omurbekov anklagas för att bära ansvaret för dödandet av civila i Butja, skriver The Times. 

Omkring 300 döda, bland dem kvinnor och barn, har enligt ukrainska uppgifter hittats i den återtagna staden. 

De fasansfulla vittnesmålen har fått en rad världsledare att kräva att de ansvariga för kriget i Ukraina ställs inför rätta. 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s