Kategori
Uncategorized

Edhe diktatorët vdesin. Dhe ata rrallë vdesin në paqe.

Mbrëmjen e së shtunës u mbajt koncerti “All of Sweden Rattles”, për të mirën e viktimave në Ukrainë.

Disa nga artistët më të mëdhenj të Suedisë performuan në arenën Avicii, duke përfshirë Per Gessle, Veronica Maggio, Tommy Körberg dhe Miriam Bryant.

6000 njerëz u ulën në audiencë.

Kur muzika ra në heshtje, fjalimet u mbajtën edhe nga të ftuarit.

🔺Lufta e agresionit nuk mund të justifikohet kurrë.

🔺Dhe ata kurrë nuk duhet të bekohen nga një kishë.

🔺Mendoni për fëmijët.

🔺Në të gjitha jetët që mbarojnë.

🔺Për të gjitha jetët që nuk do të jenë më njësoj, tha ajo dhe vazhdoi:

-🔺Njeriu fillon luftën.

🔺Por lufta nuk është njerëzore.

”Ne mund të jemi të ndryshëm”

Kryepeshkopi e fokusoi fjalën e tij në rëndësinë e shpresës, humanizmit dhe dhembshurisë në kohë krize.

Por ajo foli edhe për të keqen.

– Edhe diktatorët vdesin.

Dhe ata rrallë vdesin në paqe, tha Antje Jackelén.

Ajo vuri në dukje se urrejtja mund të trashëgohet, siç mund të trashëgohet edhe trauma.

– Spiralja e dhunës mund të rrotullohet shumë më tepër.

Por ne mund të bëjmë ndryshe nga kaq.

Ne mund ta quajmë të keqen me emrin e duhur pa urrejtje

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s