Kategori
Uncategorized

Civilë dhe fëmijë të qëlluar gjatë arratisjes: “Krime lufte”

Një pasaportë ukrainase është e shtrirë në tokë pranë një të vrarëi, me duart e lidhura pas shpine. Të tjerët janë të vdekur nga biçikletat e tyre – dhe sipas dëshmitarëve, fëmijët duhet të jenë qëlluar për vdekje kur ata u përpoqën të largoheshin nga qyteti. Bota është tronditur nga imazhet brutale dhe dëshmitë e viktimave civile në Butja, në periferi të Kievit.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba tani po i bën thirrje botës së jashtme pas asaj që ai e quan një masakër.

Të shtunën, u raportua se rreth 300 trupa u varrosën në një varr masiv në periferi të Kievit pasi trupat ruse u tërhoqën.

Butja ndodhet në jug të Hostomel dhe në veri të Irpin dhe të tre qytetet janë nënshtruar granatimeve të rënda nga forcat ruse për një kohë të gjatë. 

Pamjet e forta tregojnë shkatërrime të mëdha që trupat ruse kanë lënë pas në zonë. Në fotot e marra nga civilët dhe agjencitë e lajmeve, trupat shihen të shtrirë përgjatë rrugëve dhe sipas të dhënave ukrainase, ushtarët kanë lënë mina në zonë, përfshirë edhe shtëpitë.

Tani ka frikë se njësitë ruse kanë vrarë civilë përpara se të tërhiqeshin nga periferitë jashtë Kievit.

U gjet i qëlluar me duar të lidhura

Në një artikull në The Observer , një grua nga Butja tregon se si ajo dhe burri i saj u qëlluan nga ushtarët rusë vetëm 800 metra larg derës së tyre hyrëse, kur u përpoqën të iknin me makinë nga vendlindja e tyre. 

Ngjarja mësohet se ka ndodhur më 5 mars dhe gruaja në artikull tregon se si është larguar nga vendi i ngjarjes me plagë me armë zjarri pasi burri i saj u qëllua për vdekje në makinë. Ajo tregon gjithashtu se si familja e tyre fqinje, një nënë dhe dy djemtë e saj, tetë dhe katër vjeç, u qëlluan për vdekje nga ushtarët në të njëjtën tentativë arratisjeje.

Informacioni vjen nga gazetarët e AFP, të cilëve u është dhënë akses në zonë nga ushtria. Sipas tyre, 16 nga 20 kufomat ishin ose në trotuar ose buzë rrugës, dhe tre trupa ishin në mes të rrugës dhe një në një kopsht para një shtëpie. 

Sipas informacioneve, pranë të vrarës që i kishte duart të lidhura pas shpine me një leckë të bardhë, në tokë kishte edhe një pasaportë të hapur ukrainase. 

Të gjithë ata që u gjetën u deklaruan se ishin të veshur civilisht me xhaketa, tuta, xhinse ose pantallona vrapimi dhe me këpucë ose çizme trajnimi.

Dy nga të vdekurit janë gjetur pranë biçikletave. Një viktimë ishte shtrirë pranë një makine të braktisur.

Disa shtriheshin në shpinë me pjesët e trupit të përkulura në një mënyrë të panatyrshme. Trupat e tjerë duhet të kenë qenë të shtrirë në bark me fytyrën poshtë.

Gra dhe fëmijë të gjymtuar të gjetur në bodrume

Sipas The Mirror , kryebashkiaku i Butjës, Anatoli Fedoruk, ka thënë se të 20 vrasësit e gjetur përgjatë rrugës së qytetit janë qëlluar pas kokës.

Mbrojtja civile lokale ka thënë për The Times se ata gjetën trupa të gjymtuar nga 18 persona, duke përfshirë gra dhe fëmijë deri në 14 vjeç, në një bodrum.

Të dielën, ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i quajti ngjarjet në Butja një “masakër” dhe i bëri thirrje botës së jashtme për sanksione të reja. 

“Masakra e Butjës ishte e qëllimshme. Rusët po përpiqen të eliminojnë sa më shumë ukrainas të munden. Ne duhet t’i ndalojmë dhe t’i nxjerrim jashtë. Kërkoj sanksione të reja shkatërruese për G7 TANI”, shkroi Kuleba në Twitter.

“Mundësi të mëdha për t’i mbajtur individët përgjegjës”

Carina Lamont në Qendrën për të Drejtën Operacionale dhe të Drejtën Ndërkombëtare shpjegon se vrasja e civilëve është plotësisht e ndaluar në ligjet e luftës. 

– Vrasja dhe sulmi i qëllimshëm i civilëve është padyshim një krim lufte, thotë ajo. 

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka nisur një hetim për situatën në Ukrainë, ku proceset tashmë janë duke u zhvilluar për të hetuar krimet e luftës dhe krimet e tjera që mund të jenë kryer në Ukrainë.

Carina Lamont beson se ka mundësi të mëdha për të sjellë para drejtësisë ata që janë përgjegjës për krimet e luftës që mund të jenë kryer në Ukrainë, edhe pse procedurat ligjore të kësaj natyre mund të zgjasin shumë. 

– Në të drejtën ndërkombëtare ekzistojnë mekanizma për të mundësuar pretendimin e përgjegjësisë në nivele të ndryshme, pjesërisht për ata që kryenin vetë aktet por edhe në nivel komandimi, pra për ata që urdhëronin ose nuk kontrollonin subjektet e tyre. Pra, edhe pse informacioni që kemi tani duhet të vërtetohet në hetimet penale, ka mundësi mjaft të mëdha për t’i mbajtur individët përgjegjës për këto krime, thotë ajo.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s