Kategori
Uncategorized

Armet e shumta bërthamore të Putinit : ”Pakt vetëvrasjeje”

Premium:Presidenti rus Vladimir Putin ka frikësuar botën me kërcënimin e tij për armë bërthamore.

Por çfarë lloj arme ka realisht vendi dhe sa real është kërcënimi?

– Armët strategjike bërthamore janë parandaluesi i fundit.

Armët bërthamore taktike kanë më shumë gjasa, thotë Erik Melander, profesor i kërkimit të paqes dhe konfliktit në Universitetin Uppsala.

Por shumica e ekspertëve e shohin të pamundur përshkallëzimin e armëve bërthamore.

– Është një pakt vetëvrasës, thotë Joakim Paasikivi, nënkolonel dhe mësues i strategjisë ushtarake në Kolegjin Suedez të Mbrojtjes Kombëtare

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s