Kategori
Uncategorized

Nëse ia dalim, Evropa do të ketë sukses. Nëse Ukraina bie, Europa do të bjerë.

Sipas
The Times , Zelensky thuhet se i ka mbijetuar tre tentativave për vrasje vetëm këtë javë.

Mercenarët nga grupi Wagner i mbështetur nga Kremlini dhe një forca speciale çeçene thuhet se kishin plane t’i merrnin jetën.

I ekspozuar ndaj tre tentativave për vrasje

Sipas

The Times , Zelensky thuhet se i ka mbijetuar tre tentativave për vrasje vetëm këtë javë.

Mercenarët nga grupi Wagner i mbështetur nga Kremlini dhe një forca speciale çeçene thuhet se kishin plane t’i merrnin jetën.

Megjithatë, atentatet mund të ndaleshin pasi planet u zbuluan nga shërbimi rus i sigurisë FSB, dikur KGB, shkruan The Times.

Vetë Zelensky ka refuzuar të largohet nga Kievi.

Në vend të kësaj, ai ka kërkuar municion për trupat dhe vullnetarët që përgatiten për të mbrojtur Kievin.

Në një fjalim të enjten në mbrëmje, presidenti theksoi edhe një herë rëndësinë e mbështetjes së botës së jashtme.

– Nëse ia dalim, Evropa do të ketë sukses.

Nëse Ukraina bie, Europa do të bjerë.

Ju lutem, mos hesht.

Dilni dhe mbështesni Ukrainën sa më shumë që të mundeni, tha ai .

Të premten, shtatë persona – përfshirë dy fëmijë – u vranë në një sulm ajror rus në Markhalivka, më pak se një milje në jugperëndim të Kievit, thotë policia ukrainase sipas The Guardian.

Eurodeputeti Rustem Umerov ka shpërndarë një foto që tregon shkatërrimin.

“Këto janë pasojat e mosmbylljes së qiejve mbi Ukrainën ”, shkroi ai në Twitter.

Një burim i inteligjencës amerikane i tha

CNNse autokolona – e vendosur rreth 24 kilometra në veri të Kievit – u godit nga sulme të drejtpërdrejta ukrainase.

Gjithashtu, një urë e rëndësishme në rrugë është shkatërruar.

“Ne vërtet besojmë se ukrainasit që hodhën në erë urën kishin një mënyrë efektive për të ndaluar dhe kufizuar lëvizjen e autokolonës”, tha burimi për CNN.

– Por besojmë se edhe kolonën e kanë goditur në vende të tjera, si dhe me sulme të drejtpërdrejta.

Në të njëjtën kohë, shërbimi i inteligjencës britanike deklaron se autokolona është ngadalësuar nga rezistenca ukrainase, prishja mekanike dhe bllokimi i trafikut

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s