Kategori
Uncategorized

Shumica e suedezëve duan që ne të anëtarësohemi në NATO

Nga: Fanny Westling

Për herë të parë ndonjëherë, shumica e suedezëve duan t’i bashkohen aleancës mbrojtëse të NATO-s.

Kjo është shifra më e lartë ndonjëherë, sipas një sondazhi nga Aftonbladet / Demoskop.

– Situata jonë e sigurisë është prekur, dhe ju mund të shihni se çfarë ka ndodhur me Ukrainën që nuk është anëtare e NATO-s, thotë Karin Nelsson, CEO e Aftonbladet / Demoskop.

51 për qind e suedezëve duan t’i bashkohen aleancës mbrojtëse të NATO -s , sipas një sondazhi.

“Është shifra më e lartë ndonjëherë, por është mjaft e pritshme që ne të shohim ndryshime në opinion”, thotë Karin Nelsson, CEO e Aftonbladet / Demoskop.

Deri në vitin 2012, shumica e suedezëve ishin kundër NATO-s, por në lidhje me aneksimin e Krimesë nga Rusia në 2014, ajo ndryshoi. Pastaj bëhej fjalë për ekuilibrin.

– Tani shohim se është bërë gjithnjë e më pozitive pasi Rusia ka ngritur tonin kundër Ukrainës dhe tani që Rusia ka hyrë, opinioni publik në Suedi po kthehet në një qëndrim më pozitiv.

51 për qind e suedezëve duan të anëtarësohen në NATO

0 seconds of 2 minutes, 23 seconds

”Nu när Ryssland gått in så svänger opinionen i Sverige till en mer positiv inställning”, säger Karin Nelsson på Aftonbladet/Demoskop

“Tani që Rusia ka hyrë, opinioni publik në Suedi po kthehet në një qëndrim më pozitiv,” thotë Karin Nelsson në Aftonbladet /

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.Foto: Olivier Matthys / AP

Ka fituar më shumë njohuri

Një në katër suedezë, 27 për qind, nuk duan që Suedia t’i bashkohet aleancës dhe 22 për qind janë në mëdyshje.

– Ata që ndryshojnë kalojnë nga të qenit negativ, në hezitues, në pozitiv. Ju nuk shkoni direkt nga njëra anë në tjetrën, thotë Karin Nelsson.

Në lidhje me pushtimin, tonet janë ngritur edhe nga palët që duan të anëtarësohen në NATO. Një shumicë në Riksdag (S, MP, V dhe SD) i thotë jo anëtarësimit aktiv në NATO, dhe partitë borgjeze (M, KD, L dhe C) janë në favor.

Qeveria disa herë në javët e fundit ka theksuar se liria e aleancës i ka shërbyer mirë Suedisë, ndërsa opozita, e udhëhequr nga Ulf Kristersson (M), ka folur për një “anëtarësim të rrufeshëm” në NATO.

Demokratët suedezë kanë qenë në favor të një të ashtuquajturi “opsioni i NATO-s” që nga viti 2020, që do të thotë se Suedia mund të anëtarësohet në NATO nëse siguria në zonën e afërt përkeqësohet. Finlanda e ka pasur për një kohë të gjatë.

– Publiku ka marrë më shumë njohuri për alternativat që ekzistojnë, gjithashtu mund të ketë kontribuar që më shumë suedezë të duan të anëtarësohen në NATO, thotë Karin Nelsson.

Frika nga një pushtim rus

Pavarësisht se ku qëndroni për çështjen e NATO-s, suedezët janë të frikësuar tani. Katër nga pesë suedezë janë të shqetësuar se lufta do të përhapet, dhe çdo i treti suedez ka frikë se Suedia do të pushtohet nga një fuqi e huaj.

Ata që morën pjesë në sondazh patën mundësinë të zhvillojnë përgjigjet e tyre. Ata që janë pozitivë thonë se janë të shqetësuar se mos bëhen peng në planet e Rusisë për Perëndimin – shumë që janë negativë kanë frikë se Putini do të sulmojë nëse ne i bashkohemi NATO-s tani.

– Shumë shohin se çfarë po ndodh tani, se askush nuk po e ndihmon Ukrainën ushtarakisht. Por shumë kanë frikë se ne nuk jemi mjaftueshëm të fortë për t’i bërë ballë një pushtimi rus, thotë Karin Nelsson

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s